Pylontech

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Pylontech

Příspěvek od mobilik »

Ok, vdaka
Čo bolo bolo, bude len horšie...
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Pylontech

Příspěvek od supec »

US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení

Ahoj,
chci dát 4x US3000C do nevytápěné dřevěné garáže venku, takže to plánuju dát do izolovaného boxu (v rackovém rámu).
Zajímaly by mě tepelné ztráty US3000C při nabíjení a vybíjení, abych navrhnul chlazení v létě a naopak topení v zimě.
V datasheetech nikde tyhle hodnoty nevidím - nemáte je někdo dispozici?
Díky
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Pylontech

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, mám ve stodole baterku 200Ah / 10kWh zavřenou v hodně dobře zaizolovaným boxu a největší vliv na teplotu má nabíjení / vybíjení. Jakmile ale nějakou dobu nesvítí (nenabíjí se a není spotřeba), tak je rozhodně potřeba topení. V létě mám box otevřenej - vysadím dveře a na chlazení to stačí.
teplota_box_2.jpg
Těch proudů se neděs, nejde to jen do týhle batery, je tam ještě jedn box s 30kWh baterií, ale ten je izolovanej hůř.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Pylontech

Příspěvek od supec »

Pěknej graf. Ten nárůst teploty je markantní... Kolik tam máš izolace?

(Ale přeci jen bych rád viděl nějaký konkrétní čísla od Pylontechu)
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Pylontech

Příspěvek od Majkl »

Cca 25cm "něčeho" co se používá na průmyslový chlaďáky. Dělal mi to chlapík, co se stavěním těchto věcí živí a ze zbytků, co měl doma.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
lwj
Příspěvky: 24
Registrován: stř úno 17, 2021 8:45 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13,77kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40,8kWh
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Horní Bříza

Re: Pylontech

Příspěvek od lwj »

supec píše: pon úno 19, 2024 9:29 am US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení

Ahoj,
chci dát 4x US3000C do nevytápěné dřevěné garáže venku, takže to plánuju dát do izolovaného boxu (v rackovém rámu).
Zajímaly by mě tepelné ztráty US3000C při nabíjení a vybíjení, abych navrhnul chlazení v létě a naopak topení v zimě.
V datasheetech nikde tyhle hodnoty nevidím - nemáte je někdo dispozici?
Díky
Ahoj!
Nevím, jestli někdo má... , ale nestačilo by dát do zateplený bedny (10 polystyren a víc) termostat a topení, nastavený na 20°C ? V létě to nechat otevřené ... Jinak, moje Pylontechy se nějak moc nehřejou, nevím jaký proudy do/z nich potečou, pokud to nebude hraniční, tak si myslím, že to nebude tak horký ;) S teplotou bych nešel pod 15°C.
lwj
13,77kWp
40,8kWh Pylontech
Xtend Solarmi SUN-12K-SG04LP3-EU
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Pylontech

Příspěvek od supec »

Majkl píše: pon úno 19, 2024 1:21 pm Cca 25cm "něčeho" co se používá na průmyslový chlaďáky. Dělal mi to chlapík, co se stavěním těchto věcí živí a ze zbytků, co měl doma.
A vnitřní rozměry boxu? A výkon topení je kolik?
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Pylontech

Příspěvek od supec »

lwj píše: pon úno 19, 2024 2:08 pm
ale nestačilo by dát do zateplený bedny (10 polystyren a víc) termostat a topení, nastavený na 20°C ? S teplotou bych nešel pod 15°C.
15 se mi zdá zbytečně moc. 10 bude snad stačit :) Majkl podle toho grafu jede taky na 10stC.
40W topení za 3 měsíce zimy spapá skoro 100kWh.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od kodl69 »

Ber to tak, že v zimě musíš komplet vyřešit tepelnou ztrátu toho boxu. Teď jsem se díval na 2ks US2000C, baterky mají 8°C, místnost má 7°C, je to zavřený v racku kterej nemá skoro žádný větrací díry. V téhle instalaci nemám celkem o baterky strach, protože se nabíjí fakt malejma proudama dnes max 4A chvilku), a když se mají nabíjet (vybíjet) rychlej, tak je tam teplej, protože si návštěvnící zatopí. Spíš mě děsí vlastní spotřeba skoro 0.5kWh denně, a to ani není zapnutej měnič...
Když zkusím propočet na 1m2, zateplení 10cm polystyrén, 15°C uvnitř -15°C okolo boxu, 0.023W/K/m, pro 10cm 0.23W/K/m2 tj pro 30°C rozdílu potřebuješ
6.9W na každej metr čtvereční bedny. A to nemáš započtenu ztrátu větráním (nebude to jistě hermetický) ani ztrátu sáláním - to bych asi při těchto teplotách zanedbal :) Spíš bude problém rovnoměrnost teploty v malé bedně bez nucené cirkulace...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Pylontech

Příspěvek od Majkl »

Já mám na sepnutí nastaveno 7°. Čidlo ale leží na dně boxu pod bednou s baterkama. Ta je na nožičkách. Takže těch 10 asi uvnitř u baterek bude. Vyhřívání jsem si původně myslel, že vyřeším jen 2kW nabíječkou z DS umístěnou uvnitř boxu. Zamýšlená logika byla, že když je dlouho hnusně, tak stejně bude potřeba baterky občas dokrmit, tak proč nepoužít odpadní teplo, které při tom vzniká na vytápění boxu. Praxe ale ukázala, že s tím co mám na střeše a zautomatizovaným přepínáním domácích okruhů na DS není potřeba dobíjet tak často, jak to vyžadovala teplota v boxu. Mnohdy jsem nabíjel (samozřejmě za nízkého tarifu ;) ) i v situaci, kdy to SOC baterky nevyžadovalo. Doplnil jsem tedy vytápění topným kabelem, kterým jsem tak nějak omotal bednu s baterkama. Při 230V má kabel 50W. Dal jsem ho na DC sběrnu od baterek --> 12W(?). No a při -8° okolní teploty to bylo málo i když běžel 24hod v kuse.... Takže to ještě budu muset přepojit na 230V výstup z měniče :evil:

Box změřím až dojedu domu. Z hlavy nevím.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Pylontech

Příspěvek od Majkl »

Vnější rozměry - šířka 80, výška 125, hloubka 70cm. Jo a tloušťka stěny je 15 a né 25cm, jak jsem si myslel.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Pylontech

Příspěvek od supec »

Díky, to tak nějak odpovídá předpokladům... 40W si myslím, že to sežere. Dám tam dvě 25W žárovky paralelně na termostatu (na 10stC asi. Když vysvitne slunko, tak to teplo baterek vyšvihne výš snad) a budu mít i záskok pro případ poruchy topení/žárovky. (a vzdálený alarm na nízkou teplotu samozřejmě)
lwj
Příspěvky: 24
Registrován: stř úno 17, 2021 8:45 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13,77kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40,8kWh
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Horní Bříza

Re: Pylontech

Příspěvek od lwj »

supec píše: úte úno 20, 2024 1:36 pm Díky, to tak nějak odpovídá předpokladům... 40W si myslím, že to sežere. Dám tam dvě 25W žárovky paralelně na termostatu (na 10stC asi. Když vysvitne slunko, tak to teplo baterek vyšvihne výš snad) a budu mít i záskok pro případ poruchy topení/žárovky. (a vzdálený alarm na nízkou teplotu samozřejmě)
No, já nevím, není 10°C málo?
lwj
13,77kWp
40,8kWh Pylontech
Xtend Solarmi SUN-12K-SG04LP3-EU
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Pylontech

Příspěvek od supec »

Pylontech udává
Rechargeable Li-ion Battery - US3000C Operation Manual
"The optimal temperature range for the battery pack to operate is 10°C to 40°C"

Ale někde jsem četl, že data životnosti jsou měřená při 25stC.

Víc by bylo lepší samozřejmě. Uvidíme, jak moc dobře se mi ten box podaří izolovat. (prostor, tepelné mosty atd)

Každopádně bych rád dimenzoval správně letní chlazení (udělal jen tak malou díru, jak musím)
Dveře boxu bych otevřené nechat nechtěl - k baterii bude mít přístup pes, kočka, myši, mravenci v kredenci a podobná havěť :)
Asi udělám díru pro 12cm větrák/mřížku nahoře a dole a uvidíme...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek