Návratnost investice do FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PavelR »

ceny teď návratnosti přejí. panely 5kč wp při 545Wp panelech.... victron však se podívejte co nabízi neosolar.
Jsem si to teď prohodil kalkulačkou a došel k návratnosti 6let při komplet DIY instalaci. po osolení distribuce kdy budu mít kwh cca za 8,- A to s victronem. Nějaký levnější HW a jsme zase jinde.

Samozřejmě jsem nepočítal práci. Práce je velmi drahá ta by další dva roky přidala.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Diablo1st »

dr78 píše: úte pro 05, 2023 7:38 pm Diablo1st: Za tech 30k Kč v investici bys použil co? Předpokládám plně bezbateriové řešení, protože lfp baterka stojí tak 20k Kč... Tak předpokládám, že cca 4x500Wp panely by mohly být dejme tomu za 10.000Kč, nějaký levný 1f měnič (8kKč), a Dražic 300l boiler s 1f patronou za 10k Kč? Zapomněl jsem na něco, nebo máš na mysli jinou konfiguraci?
Len čisto veci na ohrev TUV, t.z. oplockého, siton či podobný menič, 6-8 panelov na strechu a špirálu. Takáto zostava má najlepšiu návratnosť. Potom je jednoduchý on-grid a potom všetko kde sú batérie.
Ak si chceš FVE len čisto z ekonomického hľadiska tak sa na to rovno vykašli, lebo čísla nepustia. To tie peniaze môžeš dať rovno do ETF a neriešiť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Diablo1st »

PavelR píše: úte pro 05, 2023 8:18 pm ceny teď návratnosti přejí. panely 5kč wp při 545Wp panelech.... victron však se podívejte co nabízi neosolar.
Jsem si to teď prohodil kalkulačkou a došel k návratnosti 6let při komplet DIY instalaci. po osolení distribuce kdy budu mít kwh cca za 8,- A to s victronem. Nějaký levnější HW a jsme zase jinde.

Samozřejmě jsem nepočítal práci. Práce je velmi drahá ta by další dva roky přidala.
To máš síce pravdu, len nie v tomto prípade kde kúriš a ohrievaš TUV plynom a máš ročnú spotrebu elektriny len 2MWh.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od cipis »

Malý?
2 dospělí a dvě děti bohatě vystačí i s 80 l bojlerem. 125 l musí být naprosto v pohodě.
dr78 píše: úte pro 05, 2023 8:05 pm Jinak 150l bojler mi přijde malý pro 4 osoby, to nestačí na celodenní teplou vodu, musela by se po spotřebování dohřívat z plynu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od TomHC »

cipis píše: úte pro 05, 2023 8:29 pm Malý?
2 dospělí a dvě děti bohatě vystačí i s 80 l bojlerem. 125 l musí být naprosto v pohodě.
Ale ja mám doma princeznú a dvoch potápačov. Len gazdiná dokáže minút 200 litrov na sprchu (čítaj sauna).
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Migel »

Tak ja pridam tiez nieco...my sme styria a staci nam 125l bojler ktory v pohode vydrzi jeden den teply a ked sa vsetci okupeme tak vnom stale este ostane na umytie riadov(este nemame mycku).
Ja som mal rocnu spotrebu pred fve: 3500wh/rok
Ked som spravil len ohrev vody :panely,regulator,bojler tak my klesla trochu spotreba ale nie moc lebo v tom case som namontoval klimu a spotreba bolo priblizne podobna..ale zase sa mi zvysil komfort v letnych mesiacoch a v prechodnych slnecnych obdobiach pri dokurovani...
Potom som zohnal baterky,kupil regulator, dc/ac menic a spravil si ciastocny ostrov (okrem varenia)
Ked som si teraz spocital spotrebu tak ta sa zvysila roznym vytazovanim a viacej vyuzivanim klimatizacie ale zato sa mi zavyslost od DS zmensila na 28,5%.
Nateraz mi fve pokryla 71,5% spotreby a to som ju mal spustenu 8mesiacov!..cize ta spotreba z DS bolo len varenie,cinkular par krat isiel,a teda 3 mesiace som isiel este z DS na zaciatku nez som to spustil...
Este dodam ze plyn nevyuzivam vobec.Kurime drevom a teda v zimnych mesiacoch odpada ohrev tuv z fve.

Podla mna ludia co maju malu spotrebu sa im oplati investovat do bateriek a panelov(ak stym trochu vedia robit) aby si to spravili svojpomocne a usetrily na robote.ja sy myslym ze ta navratnost by bola zaujimava pri tychto cenach co su teraz!panely su neskutocne lacne- ja som dal za 380wp 167€/ks a teraz ich kupis za 85-90€..menice isly dost dolu od victronu skoro o polovicu..a to mas ceny za fungl nove veci.ak to kupis z bazara tak este vyhohodnejsie (ale musis hladat)
akoze kto teraz nakupi tie zakladne veci k fve tak ma urcite navratnost blizsie ako hocikto tunak z nas.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PavelR »

Diablo1st píše: úte pro 05, 2023 8:22 pm
PavelR píše: úte pro 05, 2023 8:18 pm ceny teď návratnosti přejí. panely 5kč wp při 545Wp panelech.... victron však se podívejte co nabízi neosolar.
Jsem si to teď prohodil kalkulačkou a došel k návratnosti 6let při komplet DIY instalaci. po osolení distribuce kdy budu mít kwh cca za 8,- A to s victronem. Nějaký levnější HW a jsme zase jinde.

Samozřejmě jsem nepočítal práci. Práce je velmi drahá ta by další dva roky přidala.
To máš síce pravdu, len nie v tomto prípade kde kúriš a ohrievaš TUV plynom a máš ročnú spotrebu elektriny len 2MWh.
nesmysl je přes léto ohřívat TUV plynem když nám na střechy padá energie. Před kotel předřadit 200l bojler. ideální schéme. Kotel přihřeje jen když se nedostává z FVE. 200l dražice do 15k i s fitinkama na dopojení.
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Migel »

Ved presne!..ono to potom ide ruka v ruke kedze sa zmensi aj spotreba plynu na ohrev tuv tak treba aj to zapocitat do navratnosti, kedze sa zmensia aj splatky za plyn!..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Diablo1st »

PavelR píše: úte pro 05, 2023 9:03 pm nesmysl je přes léto ohřívat TUV plynem když nám na střechy padá energie. Před kotel předřadit 200l bojler. ideální schéme. Kotel přihřeje jen když se nedostává z FVE. 200l dražice do 15k i s fitinkama na dopojení.
Ak sa to hrá čisto na ekonomiku tak to podľa mňa v tomto prípade nevychádza. K tomu bojleru si ešte prirátaj menič (oplocký, siton a pod.) panely istenie a všetko okolo a si na cene okolo 40-50k kč (ťažko sa to presne zráta). Koľko ušetríš na tom plyne?
Ak sú na fve financie tak smelo do toho, ten pocit, keď vypadne elektrika a ty si to ani nevšimneš je k nezaplateniu (aj keď až tak často sa to nestáva :lol: )
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od kodl69 »

podle mě se boiler do ceny počítat nemůže, protože ho v nějaké podobě stejně musíš pořídit. celková cena 40kKč, spíš míň, o co zlevnily panely, o to narostl hliník a měď. ověřený je, že pokud je systém využitej (což není v domácnosti se dvěma členy, kteří celý léto stráví někde na pláži v zahraničí nebo na chatě) tak je roční úspora 1-1.5MWh jedna MWh v elektrice stojí cca 7kKč, za 40kKč mám 5.7MWh, tj nedýl za 5 let je to doma. Další nezanedbatelná úspora je to, že potom už není důvod mít tarif D25 ale líp vychází D02, což je další úspora... Podobně to ekonomicky vychází i s fototermikou, jenom se nesmí kupovat předražený značkový komponenty. A co se týče plynu, tam nikdo nevcí ani dne ani hodiny, kdy někdo zavře kohoutky. Tj další malej kousek soběstačnosti...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Dneska jsou automobilky třeba BMW, kde stoji motorizace benzin,nafta i elektřina podobně.Potom má EV smysl a využitelnost FV se výrazně zvětšuje a neposílají se prachy ani arabům ani rusákům.A to je záslužný čin.Já mám roční spotřebu cca 7MWh a s EV budu mít 9-10MWh.Při mojí investici do FV menší než 250000Kč to jsou jednoduché počty.Při výrobě 50MWh je investice zpět.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

PavelR: Mohl bys trochu rozepsat tvůj výpočet s návratností? Asi se shodneme na ceně 5Kč za Wp panelu. Pro 8 panelů je to cca 25k, připočti měnič, bižuterii okolo, baterku?, boiler za 15k a pak verzus okolik to ušetří z 2MW v plynu na ohřev vody. V plynu je ohřev 2600Kč za MW. Práci také nepočítám, i tak prostě ty čísla nehrají, pokud to nejde o koníček. Píšeš, že je nesmysl ohřívat TUV v létě plynem. Tak reálná čísla:
TUV ohřevem plynem v létě cca 1MW, tj. 2600Kč, za 10 let 26000Kč.
TUV ohřev FVE (investice 25k panely, 10kměnič, 15k boiler), žádné další náklady po dobu 10 let, celkem: 50000Kč.


cipis: 125l nám nestačí. Dříve jsme měli 120l elektro boiler, a když šla předemnou žena, tak jsem měl už studenou. V elektrice se to nedokázalo dohřát. Musela by tam být pořádná patrona. Nevím jaký měl příkon, ale bylo to připojené na 16A jistič, tak max. 3800W. To trvá nějakou dobu než se ohřeje. S plynovým kotlem 24kW by to mohlo být teoreticky bez vyměníku a zásoby čistě řešené jako průtokáč, ale ten zásobník šetří počet cyklů kotle a krátkou potřebu vody, na klasicky jen umytí rukou. Teď je spotřeba o něco lepší, Grohe vyrábí nějaké eko baterie a sprchy a má omezovač průtoku. Tak ženská nevycintá tolik vody, klidně ať se sprchuje 10 minut :-) Jiné je to v případě vany. Ta bude cca 150l pokud je voda v bojleru ohřátá na 50C, tak bude 1:1 mísena se studenou, tak bude třeba 75 litrů 50C vody na naplnění. To je 93% 80litrového boileru.


Migel: Píšeš že pro malou spotřebu je lepší řešení s baterií. Můžeš hodit nějaké čísla, jak ti to vyjde? Mne řešení s bateriovým uložištěm vychází neprosto neekonomicky. Buď jsou levné baterie, ale vydrží relativně krátkou dobu a pak další dokupovat. Tedy v součtu za pár let jsou náklady ohromné. Nebo koupit lfp, ale počáteční investice velká. Ale s tou investicí se nemohu dopočítat k rozumné návratnosti. Čísla jako spotřebu jsem psal už výše. Prostě to nevychází, ať zkouším různé varianty. Jediné co mi +- vycházelo je pořízení něčeho co bude mít spotřebu. Např. klimatiziaci, kteroužto bych nepočítal do investice. Prostě jen pro komfort v létě. Pokud by byla klimatizace nebo ohřev bazénu (ten jsem poslední roky dělal jen natažením 50m černé hadice a obyč. čerpadlem) tak žádný z návrhů nemá rozumnou návratnost.


Diablo1st: Přesně jak píšeš. Ekonomicky to v mém případě nefunguje. Musel bych nějakým způsobem zvýšit spotřebu energie, aby to dalo smysl.
Jako koníček fajn, jsou i dražší koníčky :-) Jinak na výpadek DS mi stačí centrála za 5.000Kč (jo sousedům se asi libit nebude, ale pokud jim pučím
na domražení mrazáku, tak mi ještě poděkují ;-) Prostě za mne jedině zvýšit spotřebu třeba tou klimatizací a tu nepočítat do nákladů ale do vyššího komfortu.

kodl69: To ne, aktuálně mám jen tepelný výměník s uloženou vodou na 120l. Tam není jak připojit topnou patronu. Tedy bych musel dokoupit boiler, který by byl předřazený. A pak už to investice je. Tarif mám aktuálně D02 (klasika 3x25A). Úspora 1MW by byla v teoretickém maximu. Spíš méně, když nyní mám 2MW/rok. Počítám, že ne každý den bude svítit a instalace bez baterie hluchá místa nevykryje. Pořízení baterie posune investici zase jinam. S čím souhlasím, tak je teoretická možnost nedostupnosti plynu. Ale tím, jak Rusák stejně dodává přes jiné kanály, tak ten plyn asi bude. Evropa plyn potřebuje, a Rusák ho taky potřebuje prodat. Holt to nejde napřímo trubkou, ale dráž přes 3tí země. Co by mohlo zahýbat cenou je max. odstavení dalších elektráren. Pokud by dramaticky vzrostla cena za elektřinu, tak by to mohlo dávat smysl. Jen v tom případě, všichni zdraží a inflace zase poskočí...


Franta2776: Ano, s elektro autem se zvýší spotřeba energie, pak už to návratnost je pochopitelná. Jen mám problém, nemám elektro auto. :-) Ojetý diesel pořídím do 150.000Kč, ale za tuto cenu (alespoň dneska) nepořídím elektro auto. Pokud bych započítal investici do elektroauta, tak to opět nevyjde. Já mám náklady na diesel cca 2800Kč/měsíc. Stačí si spočítat návratnost za 10 let, a vyjde z toho nafťák lépe. Tedy pokud počítám ojetinu. U nových aut máš pravdu, tam to bude jiné.

Pokud by měl někdo nápad s reálnými ciframi, budu rád. Třeba za pár let bude cena za uloženou energii směšná, a pak se to tím zlomí. Největší potíž vidím v ceně uložené energie. To kdyby šlo levně, tak bych tu návratnost už viděl.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Soban »

Tak se taky přidám.....

Spotřebu bez FVE jsem měl 1.2MWh.

A FVE začala stylem 12V systém jako UPS pro zálohu kotle aby topil.....
A z 12V to šlo na 24V (48V jsem zavrhnul nebylo by kam dát 4x 200Ah baterky) 3kW měnič a 2x200Ah trakční olovo.

A jak se připojovaly další a další okruhy pak se přikoupila další baterka 24V lifepo4 120Ah, později ještě jedna 24V 125Ah.

Mezitím došlo ke zdražení plynu a napočítaly my 100 000,- kč za plyn na což jsem kotel odstavil a topil dřevem, ale to nevyhřálo celý barák.

Voda se ohřívala karmou.

V tu dobu spotřeba baráku 3kWh denně na což by měla FVE stačit i v zimě.

Ovšem jak jsem spočítal náklady na teplou vodu tak i kdybych ohříval ji elektřinou DS tak to vychází lépe, takže pořízen před minulou zimou 80l bojler - větší tam nedám.

V létě jak přišlo vyúčtování tak úspora plynu, ovšem za dřevo jsme daly hromadu peněz.

Ale překvapení ušetřily jsme něco i na vodě protože menší průtok vody - karma potřebuje aby hořela větší průtok.

Samozřejmě bojler sežere další 3kWh denně což FVE nedá v zimě takže teď bojler přepnut na DS.

A protože je spotřeba 6kWh denně tak zakoupena další lifepo4 baterka 230Ah aby přes léto když svítí se uložila na den kdy svítí málo - uvidíme jak to bude fungovat v létě.

Jinak návratnost nic moc - je v tom utopených 200 000,-kč

Původní návratnost byla spočítaná na 30let po zdražení a růstu cen na 20let ovšem teď s bojlerem se k tomu musí připočíst úspora plynu a vody sice jsem teď utratil 40 000,- za další baterku, ale uvidíme jaké budou ceny elektřiny.

Problém je že zdražují měsíční poplatky takže při nízkém odběru mi raketové stoupá cena za kWh na posledním vyúčtování spotřeba 23.5.2023 966kWh cena 10189 což je 10,- kč/kwh minulé 1208kWh cena 9347,- což je 7,70 kč/kwh.

Takže stavět to pouze pro úsporu asi nebude to pravé ořechové protože návratnost nebude za pár let jak se někteří snaží namluvit za 2 roky!

Ale osobně bych do toho šel znovu, ale fakt začít s minimálně 5kW měničem 48V systém třeba ty musty ze zdejšího obchodu a klidně to mít zatím na ohřev bojleru a třeba ledničky a pak postupně připojovat víc zařízení a rozšiřovat panely a baterky.

V rozvaděčích počítat s připojením celého baráku.

Jinak stavět to pouze pro ohřev vody je blbost to je vhodné jedině když už to nebudeš rozšiřovat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Já se na to dívám tak, že do smrtky já ani moje žena nebudeme za energie platit(včetně PHM), žádné větší částky je mi 56let. Prachy na účtě mi sežere inflace.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Migel »

Pozri!...ked pozeras striktne na navratnost aby bola co najkratsia doba a este ktomu aj pociatocna investicia tak jedine bazarove veci!! (bez zaruky), musis si uuplne vsetko spravit sam(ak to nedokazes treba si to nastudovat) a v poslednom rade nedostanes korektnu odpoved na tvoju otazku lebo nikto z nas nevie ako si ochotny sa prisposobit fve bud schopnostami alebo financiami,a vobec kazdy znas tunak ma uuplne ine podmienky pouzivania fve ci uz skurenim alebo bez neho,niekto ma lacnejsie drevo na krmenie bojlera v zime a kurenie iny zasa nie,niekto ma tvoju spotrebu len na krmenie pocitacov,kamier a vselijakych serverov,alebo niekto robi z domu, a mnoho dalsieho..takze kazdy ti to povie podla seba.!najkratsia navratnost a uspora je system panely-regulator-bojler.
Ale ak chces nieco viac tak potom su to vyhodene peniaze a rovno treba ist do plnohodnotnej fve (48v,aspom 5kw menic)
Co sa tyka bateriek a nielen toho,tak kazdy tuna si zaobstaral baterky a ine veci okolo za dost odlisne ceny takze kazdy ti nato povie podla seba..jednoducho nieje jednoznacna odpoved na tvoju otazku navratnosti!!kazdy si to musi spocitat podla svojich podmienok a moznosti..
Toto vsetko co citas tuna na fore ta akurat moze nasmerovat "nejakym" smerom ale cisla budu u kazdeho uplne ine!
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Soban: Máš podobnou spotřebu elektřiny co mám já. Jen náklady na vytápění domu máš mnohem vyšší. Já splácím úplně nový dům, tak má asi nižší tepelné ztrány, stačí mi cca 8-9MW/rok na vytápění. To se dostanu na cenu vytápění na cca 21.000Kč/rok v plynu. Odpovídají i tvoje náklady na ohřev bojleru, ty máš 80l a spotřebu 3kW, já mám 120l a spotřeba cca 5kW. V plynu je ohřev TUV levnější než elektrikou, tedy těch 5kW mne vyjde na 13Kč/den. To je strašně málo na to, abych to nahradil/doplnil FVE, kde jsou pořizovací náklady o několik řádů vyšší než spotřeba. Píšeš o pořizovacích nákladech 200.000 či 240.000Kč. Ať počítám jak počítám, tyto náklady by se mi vrátily až po cca 20 letech, a to hrozí, že něco odejde dříve (baterka, měnič...). To je to, co řeším, že tam tu návratnost nevidím (pokud se na to dívám čistě ekonomicky). Osobně jsem chtěl navrhnout FVE tak, že bude plně offgrid (nechci nic řešit s ČEZ), a přepnul bych některé vysoce příkonové zařízení v domě přes dvojitý stykač na FVE. Pokud by byl přebytek, šel by to ohřevu TUV. Pokud by byl nedostatek energie z FVE, odepnul by se ohřev, pak další zařízení. Rozvaděč i vše na to mám dostatečně dimenzované, ale nesedí mi ekonomika. Tedy pokud by to nebylo jen hobby, že si to vyzkouším a získám částečnou nezávislost na DS během léta. Ale asi by se investice nikdy nevrátila.


Franta2776: S tím optimismem bych nesouhlasil. Myslím, že je to spíše v úrovni přání než reality. Baterie v autě časem ztratí chtě nechtě kapacitu, tak bude třeba také vyměnit, ale spíše bude třeba nové auto (plechy zreznou). Prachy chce mít rozložené do různých investic. Pokud leží na účtě (vč. různých spořících), tak ano, inflace je zlikviduje. Já se snažím rozdělovat prostředky na různé směry. Zatím nejlepší investice mi vyšla do vlastního bydlení. Ikdyž na hypo se platí úroky, tak úroky jsou pořád nižší než je inflace za dobu splácení. Něco vydělali akcie (letos +35% + drobná dividenda). Zlato sice šlo nahoru, ale když si spočtu kolik si za 1kg koupím věcí, tak ve výsledku jen mírně ztratilo (možná že +- udrželo hodnotu). Peníze ležící mi na účtu ztratily min. 15% hodnoty. Pronajímaný byt něco vydělal na nájmu a zvýšil svoji cenu. Tam je investice v součtu velmi zisková (pořízeno v 2007 za 2.5mega, nyní hodnota 6.5mega). Ale to už hodně odbočuji z tématu.

Migel: Ano, bazarové věci (pokud budou funkční), tak tam vidím možnou návratnost. A jak píšeš, návratnost může být u každého jiná. To já nerozporuji. Počítal jsem, že kdybych měl mnohem vyšší spotřebu energie, tak už tam tu návratnost vidím. Jsem si jist, že domy kde budou mít spotřebu >=8MW za rok, tak s FVE dokáží ušetřit nemalé prostředky a investice se jim vrátí klidně i za <5 let. Pokud bych to spotřebu měl, tak by to bylo snažší. Nebo kdybych neměl možnost plynu, a měl jen DS. Jak píšeš, co je pro jednoho neekonomické, pro jiného to může výborně sloužit. Proto neodsuzuji FVE jako celek, a je nutné řešit konkrétní příklad. Já bych FVE měl rád (z dejme tomu ideologických důvodů), ale na druhou stranu pokud je to ztrátová věc, tak mi přijde smysluplnější investovat jinde a mezitím bohužel živit Rusáky a parazity napojené povolenky a energetickou burzu. Třeba se časem podmínky změní, a začne FVE pro mne dávat smysl. Ještě to zkusím přepočítat s bazarovým vybavením.

Děkuji všem za sdílení jejich zkušeností.
skybor
Příspěvky: 758
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od skybor »

dr78: Nemyslím si, že nutně musí být spotřeba nad 8 MWh ročně, aby byla FVE i ekonomicky rentabilní. Jen ti při menší spotřebě stačí úměrně menší FVE za úměrně menší vstupní pořizovací náklady. Takže bych na to šel asi naopak. Kolik máš roční spotřebu el. a kolik za to ročně zaplatíš? Návratnot do 10 let je myslím ekonomicky ještě v pohodě. Takže roční náklady x 10. A pokud jsi za tyhle prachy schopen něco postavit, tak by se to mělo i ekonomicky vyplatit (plus samozřejmě jako bonus i ty další výhody vlastní nezávislé elektrárny). Malá 2kWp FVE se podle mne dneská dá svépomocí postavit i za 50tKč.
My letos vyzkoušeli postavit malou ultralowcost FVE 2kWp a ta skoro půl roku stíhala kromě toho běžného nonstop provozu i ohřívat vodu (z přebytků) i pračku a myčku (vždy obden jednu). Ale jsme 2 lidi na malé chatě. Ale roční spotřeba cca 6MWh (vše v el.), takže budeme stavět novou cca 4-6kWp, abychom byli soběstační cca 8 měsíců a roční úsporu počítam minimálně 50% (což je u nás momentálně cca 15000,- Kč).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od glottis »

skybor píše: stř pro 06, 2023 12:49 pm dr78: Nemyslím si, že nutně musí být spotřeba nad 8 MWh ročně, aby byla FVE i ekonomicky rentabilní. Jen ti při menší spotřebě stačí úměrně menší FVE za úměrně menší vstupní pořizovací náklady. Takže bych na to šel asi naopak. Kolik máš roční spotřebu el. a kolik za to ročně zaplatíš? Návratnot do 10 let je myslím ekonomicky ještě v pohodě. Takže roční náklady x 10. A pokud jsi za tyhle prachy schopen něco postavit, tak by se to mělo i ekonomicky vyplatit (plus samozřejmě jako bonus i ty další výhody vlastní nezávislé elektrárny). Malá 2kWp FVE se podle mne dneská dá svépomocí postavit i za 50tKč.
My letos vyzkoušeli postavit malou ultralowcost FVE 2kWp a ta skoro půl roku stíhala kromě toho běžného nonstop provozu i ohřívat vodu (z přebytků) i pračku a myčku (vždy obden jednu). Ale jsme 2 lidi na malé chatě. Ale roční spotřeba cca 6MWh (vše v el.), takže budeme stavět novou cca 4-6kWp, abychom byli soběstační cca 8 měsíců a roční úsporu počítam minimálně 50% (což je u nás momentálně cca 15000,- Kč).
Problem je, ze tam ta umera funguje jen castecne. V obou jsou stejne nastupni investice a pak se to az skaluje. Spoustu veci potrebuju at mam velkou nebo malou FVE. Pri tak male spotrebe to chce zanalyzovat spotrebu, kolik, kdy, kde a podle toho navrhnout uspory, pokud to je mozne.

S malou spotrebou se muze teoreticky zaplatit nejaky levny, jednofazovy grid-tie (modrasek) bez pretoku. Energii muzu vyuzit bez dalsich investic kam chci. Treba do bojleru, klidne o EV, klimu, na technologie doma. Pridat k tomu mppt a baterie jde kdykoliv.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Soban »

Tak ohřev vody plynem není ekonomický, karma žere dost plynu a věčný plamínek taktéž.....

Výměna karmy bez plamínku je možná a taky se vyrábí že vemu kus a vyměním, ale pak je jedno zda jsem koupil bojler a elektřina je v létě zadarmo. (Protože FVE už mám.... a přes léto by to podle propočtů FVE měla dát.)

Jenom jsem počítal náklady na věčný plamínek a měsíčně by to bylo kolem 300,- kč - nebude to moc přesné protože malý odběr se blbě měří za krátký čas.
Jinak jak jsem psal nastala i úspora vody - prostě menší průtok větší komfort teploty.

Jinak za topení plynem jsme platili kolem 30 - 40 tisíc za rok po zdražení nám to při stejné spotřebě spočítaly na 100 tisíc.

Problém je že je to starý barák, opravená střecha vyměněné okna, dveře, ještě by to chtělo teď provést nějaké zateplení......

Podle mě i při malé spotřebě se FVE vyplatí, ovšem chce to vše dobře rozmyslet - prostě i já jsem udělal hromadu chyb a určitě by to šlo realizovat levněji.

EDIT: Jinak pokud se fakt plnohodnotná FVE neoplatí tak pořídit balkonovku kde do 800W výkonu nemusíš nic řešit a pokud máš spotřebu přes den kolem 800W tak pak když svítí šetříš.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Alfonz »

Pri dnešných cenách komponentov nie je problém sa dostať na návratnosť pod 10 rokov. Netreba mať ani veľkú spotrebu a systém aby sa to oplatilo.
Môj príklad: komponenty som nakupoval ešte za draho a nakúpil som niekoľko komponentov ktoré som musel so stratou predať alebo mi ešte zostali nevyužité doma, keďže ich nevyužijem a zatiaľ som nedokázal ich predať. Preto ma v konečnom dôsledku stála moja balkónovka necelých 100t kč. Kedže to mám na balkóne bytu, tak mám 3x410Wp ako prístrešok a 1x650Wp na zábradlí, čiže nevhodný sklon. Obmedzený priestorom tam viac panelov osadiť nedokážem a musím si počkať na účinnejšie.
No a dnes je to rok a dva dni od spustenia, za tú dobu som na AC strane spotreboval z FVE niečo málo cez 1,5MWh. Predtým som mal spotrebu celého bytu za rok cca 4MWh. Dnes by som ten systém vedel postaviť kus lacnejšie. Teraz si môže každý dosadiť koľko platí za 1MWh odber plus distribúcia bez stálych platieb, pretože tie sa nemenia, a ľahko sa dopočíta kedy sa systém zaplatí a či sa vlastne oplatí aj niečo takto malé a relatívne drahé proti väčším systémom, kde ale zas nedokážete využiť úplne všetko v lete. Z FVE neohrievam ani TUV, tú máme zo spoločnej kotolne aj s kúrením. Varná doska je trvale pripojená na DS a aj tak som využil úplne všetko čo slnko ponúklo.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek