Návratnost investice do FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Skybor: Už jsem psal spotřebu kousek výše. Aktuálně spotřebujeme pro celý dům 2MW/rok v elektřině, a 10MW-rok v plynu. Máme plyn.kondenzační kotel co to žene do podlahového topení, a pod kotlem 120l výměník pro TUV. Náklady na elektřinu mám (2MWx7000Kč=) 14.000Kč/rok a (8MW topení + 2MW ohřev TUV * 2,57 =) ~26.000Kč za plyn. Jak píše glottis, není tam přímá úměra nižší výkon FVE, nižší pořizovací náklady. Pro mne FVE vychází neekonomicky, protože když započítám nutné investice, tak se nezaplatí ani za 15 let (pokud se mi nezmění/nezvýší spotřeba či cena energií).

glottis: Pokud bych chtěl využít FVE pro boiler, tak to nejde se současným vyměníkem (neumužňuje připojit topnou patronu) a musel bych dokoupit předřazený 200/300l bojler za 15kKč. To zvýší náklady do nenávratna. Měl bys nějaká čísla na pořízení, kde by se dala porovnat návratnost?

Soban: Ano, karma nebude úplně účinná. Já mám od developera kondenzační kotel, a ten má až moc dobrou účinnost, tak právě řeším, že s tím co je v domě při koupi už mne FVE nedává rozumnou investici, a zkouším najít nějaký model, při kterém by měla smysl. Věřím, že v tvém případě s platbou několik desítek tisíc za plyn pak má smysl výměna technologie ať za účinnější plyn kotel nebo FVE řešení. S tou balkonovkou bys to udělal jak? A jaké bys měl pořizovací náklady? S 800W to by byly dva panely (cca 5500Kč), levný 1kW 1f měnič (5000Kč?) a co by to napájelo? Spotřebiče? S přepínáním DS/FVE? To už jsou náklady min. 10.000Kč, tak až po spotřebě 1MW by se investice vrátila. Ale co tím napájet, 800W není noc moc, a spotřebič by to musel být takový, kterému nebude vadit přepojovaní zdrojů. Lednici tím neuživím, tam jsou velké rozběhové proudy kompresoru... a není v tom baterie, která by návratnost opět vystřelila do nekonečna.

Alfons: Pokud dobře počítám, investici jsi měl tedy 100.000Kč a za rok ti to ušetřilo 1.5MW. Při ceně 7Kč vč. distribuce a DPH v D02 těch 1.5MW je cca 10.500Kč. Tedy v tvém případě návratnost 9.5 roku za podmínky, že něco v systému neodejde dříve a baterie bude fungovat po 10 letech jak má. To vše pro ceny platné pro ČR, na Slovensku je elektřina ještě levnější, tedy tam se návratnost ještě protáhne. Koukám, že máš bydliště okolí Prahy, tak tedy platí CZ ceny. To je o čem mluvím, ať se na to koukám jak koukám, prostě to nevychází. A to nepočítám, že těch 100.000Kč na investici do FVE by se dalo místo toho investovat jinam, a po 10 letech by z toho mohlo být při 4% úročení 140.000Kč.
Za mne je nejhorší baterie. Buď je levná, ale vydrží pár stovek cyklů, nebo drahá s mnoha cykly, avšak ta investici tak natáhne. Ach jo. Já napočítal FVE systém na investici 70.000Kč, s tím že práce a čas je 0Kč, ale i tak návratnost je pořád moc dlouhá.
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Alfonz »

Hovorím, ak by som to riešil dnes tak to nie je za tých 100t ale lacnejšie minimálne o 20t. Ak by si to riešil na lacných čínskych komponentoch tak musíš postaviť 3kWp systém za 50t. Tam už by som ale asi neveril že tie komponenty prežijú extrémne dlhú dobu. Vôbec sa nebojím že by baterka neprežila tých 10 rokov, za rok spravila podľa BMS 133 cyklov, rovnako si myslím že ani s meničom prípadne MPPT nebudem mať za tých 10 rokov problémy. Návratnosť ale aj tak nedokážeme presne vypočítať, lebo nikto nám nepovie aké budú ceny v budúcnosti. Ak riešiš čisto ekonomickú návratnosť, tak je x príležitostí kde peniaze dokážeš zhodnotiť.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1282
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od TomHC »

dr78, mám z teba pocit, že by si chcel FVE, a hľadáš dôvody prečo ju nepostaviť :) Mne vyšla vypočítaná návratnosť 9 rokov, nerobím si ilúzie že menič to prežije, ale panely a baterka by mohli. Jediné čo sa môže nejako zásadne pokaziť je ozaj menič a ak by sa to stalo povedzme po 4 rokoch, tak ma to nezničí.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Migel »

TomHC píše: stř pro 06, 2023 2:50 pm dr78, mám z teba pocit, že by si chcel FVE, a hľadáš dôvody prečo ju nepostaviť :) Mne vyšla vypočítaná návratnosť 9 rokov, nerobím si ilúzie že menič to prežije, ale panely a baterka by mohli. Jediné čo sa môže nejako zásadne pokaziť je ozaj menič a ak by sa to stalo povedzme po 4 rokoch, tak ma to nezničí.
Akurat som to mal tiez rozpisane a bol si rychlejsi😀..tiez sa mi to tak zda!..
Ale ved je to podobne ako keby som mal 5000€ a teraz co ?! Postavit fve kde neviem aka bude navratnost alebo ich investovat niekam kde tiez neviem kedy a ci sa mi vobec vratia..takto to mam pekne doma a este niekolkymi vyhodami..tak ale to uz sa tu pisalo niekolko krat dokola....
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od skybor »

No, když se chce, tak se hledají možnosti a když se nechce, tak se hledají důvody. Mi FVE vychází v každém případě jako dobrá investice. A to nemám na mysli jen tu ekonomickou návratnost, která se bude podle mne jen zlepšovat.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Měl jsem štěstí.
Investici jsem rozhodl před dvěma lety, finanční prostředky ležely na účtu a meziročně ztrácely 10%.
Výše investice cca. 220tis. CZK, instalace 8kWp, ostrov zálohovaný DS, provedeno svépomocí, návratnost 7 let.
Pomocí FVE ohřívám i TUV, pokud je dost energie.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Soban »

dr78 píše: stř pro 06, 2023 2:30 pm
Soban: Ano, karma nebude úplně účinná...............

S tou balkonovkou bys to udělal jak? A jaké bys měl pořizovací náklady? S 800W to by byly dva panely (cca 5500Kč), levný 1kW 1f měnič (5000Kč?) a co by to napájelo? Spotřebiče? S přepínáním DS/FVE? To už jsou náklady min. 10.000Kč, tak až po spotřebě 1MW by se investice vrátila. Ale co tím napájet, 800W není noc moc, a spotřebič by to musel být takový, kterému nebude vadit přepojovaní zdrojů. Lednici tím neuživím, tam jsou velké rozběhové proudy kompresoru... a není v tom baterie, která by návratnost opět vystřelila do nekonečna.
Tak s balkonovkou nemusíš nic řešit prostě koupíš namontuješ a jedeš prostě je to ongrid takže žravé spotřebiče neřešíš.

U nás je pouze problém s měřením aby ti co přeteče do DS nepočítaly jako odběr takže pokud nemáš odběr větší jak má výkon potřebuješ ji nějak vypnout či zamezit přetokům.

Třeba když máš elektrický bojler připojíš ji za termostat v bojleru a bojler budeš časovačem spínat pouze přes den.

Nebo ji připojovat pokud bude odběr domácnosti větší jak výkon FVE a vypnout pokud bude přetok.

Jinak jak to vypadá viz: https://www.kaufland.cz/product/465056896/
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od glottis »

dr78 píše: stř pro 06, 2023 2:30 pm glottis: Pokud bych chtěl využít FVE pro boiler, tak to nejde se současným vyměníkem (neumužňuje připojit topnou patronu) a musel bych dokoupit předřazený 200/300l bojler za 15kKč. To zvýší náklady do nenávratna. Měl bys nějaká čísla na pořízení, kde by se dala porovnat návratnost?
je to tak, musel by byt bojler :)

Nejaka cisla nevim, podivat se na nejakej set

https://www.i4wifi.cz/cs/295497-xtend-s ... ree-2000md

+ montazni material + nejakej elektro. Pod 50 se nedostanes podle me. Jestli ti to da ekonomicky smysl ti nikdo nerekne, pokud nejsou data, kdy mas svoji spotrebu. Pokud vecer az prijdete z prace, je to bez baterie uplne pase. Pokud bys mel nejakou spotrebu pres den, treba 200W porad, tak je to neco jineho a pak by to neco dalo. Ale ty podle spotreby nemas stalou spotrebu ani 200W. EV taky asi neplanujes.

Uprimne nevidim cestu za malo penez, co by ti pomohlo. Podle me nemas ani to nadseni, ze by sis tim neco ospravedlnil. To nemyslim jako urazku :) Cistou matematikou to tobe nevyjde.
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Alfons: Tak to jsme se dostali na podobné čísla na investici. Pokud máš 133 cyklů/rok, tak to je o mnoho lepší než jsem myslel. Čekal jsem >300cyklů/rok.

TomHC: Udělal jsem předběžnou přípravu aby FVE byla realizovatelná, ale teď počítám ceny, a snažím se najít model při kterém by mi to fungovalo. Mám plochou střechu, na tu mohu dát cca 14 panelů, ale počítal jsem s 8 panely. S čím bojuji, je ta návratnost. Pokud do toho věnuji svůj čas, tak alespoň aby se to nějak rozumně vrátilo. A když jsem to počítal, tak kvůli čemu mi návratnost nevychází je příliš malá aktuální spotřeba a relativně nízká cena za elektřinu a plyn. Pokud by ceny za energie byly x2, tak už jsem na správných číslech, nebo pokud bych měl klimku nebo čím živit z FVE, tak také pohoda. Nechci se do toho pouštět, aniž bych měl reálná data o smysluplnosti. Ač mám elektro rád, tak to pro mne musí výsledek dávat smysl. Řešení je mnoho, a proto jsem napsal příspěvek do fóra, protože máte více zkušeností, a je možné, že něčí řešení bude pro mne s vidinou návratnosti. Rozhodně to prosím neber, že bych brojil proti FVE. Vím modely, kde to je ziskové, jen jsem nenašel takový pro moji situaci. Samozřejmě se do FVE mohu pustit, ale musím si říct, že to nedělám pak pro návratnost, ale z nějakých osobních pohnutek a také na to musím připravit ženu :-)
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od unicast »

Kalkulace návratnosti je problematická. Jednak vlastnictví elektrárny vede ke zvýšení vlastní spotřeby v době hojnosti (u nás doma přibyla kupříkladu klimatizace, nikdo přes léto taky neřeší druhý mrazák, čerpání vody na zalévání atd.), kromě toho není známá budoucí cena energií. V den, kdy před téměř dvěma lety přišla cena 17.5 Kč/kWh, bylo jasno. To se může kdykoli zopakovat. Klimatizace nebo TČ od února do dubna taky sníží spotřebu plynu atd.
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Soban: Děkuji za odkaz. Set má Kaufland za 19000 + 15000 z bojler. To je náklad 34.000. Pokud bych z toho živil jen TUV, tak při roční spotřebě 2MW v plynu (5100Kč) bych mohl cca 1.5MW dodat z FVE a ročně tak ušetřit 3825Kč. To je při investici výše návratnost 8.8 roku pokud dobře počítám.

glottis: Ano, odhaduji investici s tímto setem na 50.000Kč, možná o pár tisíc více za nějakou bižuterii okolo. Svoji spotřebu znám, tak to právě nevychází.

Marek_Kuřim: Návratnost 7 let už mi zní lépe. Měl bys k tomu nějaká data kromě té investice? Dnes by asi investice byla o něco nižší, ceny šly o něco dolu. Jakou jsi měl spotřebu z DS před instalací FVE? A jakou máš nyní z DS? Kolik vygeneruje FVE za rok? A co tím napájíš? Máš to ongrid nebo offgrid? A jakou máš baterii a kapacitu v ní?
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

unicast: Ano, pokud by byla elektrika za 17.5Kč tak není co řešit. To už by mi čísílka seděly. A asi ano, pokud už je na střeše FVE, tak se asi i zvýší vnitřní spotřeba. Klimatizace mne také napadla. Pokud by byla, tak už by návratnost také byla (tedy v případě, že do investice nepočítám pořízení klimy, kterou bych bral jen pro vyšší komfort).
MartinF
Příspěvky: 48
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od MartinF »

To je takove pekne tema :-)
Idelani kdyz nekdo oponzuje, krmi tim jak to nejde a nefunguje.
Takova Naftova, Solarni, Vodni, Slunecna a jina demagogie a porad pocitame jak to pocitame a nemuzem se dopocitat.
------------------------
Na zaver zjistime ze 1+1 neni 2 ale v zivote to je mnohdy 3 nebo 4.

-----------------
INVESTICE :-) Co to je investice ? Kdyz jsme v ekomice ---- je to neco co chcem zhodnotit (zhodnotit onen vklad).
---------------------
Jak je to u FVE vzdy to jsou jen vsechno odpisove krabicky zarizeni ktere nic nezhodnocuji jen "ulehcuji" a vyrabeji nejakou formu energii (jez ma v case (mesice, roky ) promenou cenu jak na trhu nebo v miste odberu ).
U FVE je tech krabicek vice ( baterk, panel , menic , kabely regulator atp.. ) samostatne nefunkcni. Cele je to jen a JEN- > SPOTREBAK !

Uplne zde nemuzem michat systemy pro ohrev vody (a zapocitavat zde jeste bojler ) a s nazit se je porvnavat se zarizenimi s FVE vystupem 230V (x fazi) a chtiti zde jeste zapocitat mixer do kuchyne protoze je na elektriku nebo radio u postele.

------------------------------------
Jak je to u auta ? To je co? to je jako ta INVESTICE :-) (hahaha)
Hmm iluze .. Kdyz vemem stejny metr tak vstup - je PHM , nakup zarizeni (auta) , cas umyvani (kdyz nam auto nedrhne mlada lehce odena zena na benzince ) , oLeje , servis, specialni prohlidky, diagnostika, vymena pneumatik , pojistky , musime resit ruzne neduhy , Uklizet v aute a ja nevim co jeste jineho. Vzdyt ten žďorb na 4 kolech ma 5 kapliny a do toho ma jeste baterku ktera se peridicky musi menit a sem tam dobijet.
Jak je to opravu s autem a realnou cenou za ujety 1km ? Co do toho vse pocitame ? Komu se to vyplati ? Vydalavate jizdou autem nekdo nejak ? Plati vam za kazdy ujety km tak ze jsi zaplatite auto vsechny naklady spojene s autem ? Z velke vetsiny uzivatelu je auto SPOTREBAK a ne investice protoze se na nem nic neuroci a nevytvori v dobe zivotnosti onen zisk aby pokrylo veskete naklady i s casem ridice a jeste prineslo penize do penezenky.
Protoze nekoho rizeni bavi ale osobne se jiz radeji necham vozit.. Tak v ten okamzik bych jsi mel stanovit castku stravenou rizenim treba na 333Kc/hod a zapojitat ji do nakladu spojenych s provozem a rozlozit do jednom km. A to jsou jiz pak relanejsi naklady na 1km. Protoze cilene tohoto zarizeni je dopraveni se z mista na misto a tento transfer stoji x Kc/km. Coz obsahuje soucet vsech polozek jiz vypsanych a jeste dalsich.
Ano exituje na tyo polozky ekonomicky model pro odpos ve firmach ale to neni cilem tohoto monologu.
-----------------------------------------------------------------------
U FVE se snazite dopocitat nejakou navratnost a kdy se zacnete mit "dobre" a zit z teto iluze INVESTICE kdyz to vlastne NENI investicni zalezitost :-))))
--------------------
V zivote nekdo stavi dum a mysli jsi ze je to investice. Pro jednoho muze byt a pro druheho neni. Nekdo rad topi drvem jiny plynem. Lide jsi napluni cile a projekty. Nekdo ma rad svuj klid po praci otevre pivo v byte 1+1 na pohovce u TV a je spokojen.
---------------------------
Prevazna vetsina tvorivych clenu zde na foru ma spolecny "motor" a to je nejaka vnitrni VIRA s jeho spolecnym jmenovatelem je smysluplnost tohto mikrozdroje ktery jsi doma vytvari ( ohrevu vody nebo zabezepeci elektriku v lete ci pokryje energi pro x generacni dum s vice lidma neni dulezity jeho rozsah ale musi to mit energi jinou ) "Prvni byla myslenka a pak se zmenila z pary na energie tocivou na kolejich").

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Komedii opakujicich se dotazu je take fakt ze se zde sem tam objevi nekdo NOVY (1 - 7 dni registrace ) ktery opetovne rozviri debaty o navratnosti.
Neznaly pojmu investic hledajici krivky v navratnosti. Vidim je jako lidi co prichazeji od kartarky co sedi za stolem s kartami a s kocourem na zadech ktere pohledem do koule a karet vesti ceny elektriky. Ktera mu napovida a ridi jeho zivot.

Coz je v poradku kazdy ma sve radce nekdo je dostatcne informoavat z TV a jinych podobnych portalu kde jsou ti odbornici :-)

---------------------------- A tito nove prichozi lide pak zacnou bourat onu VIRU zde stavajicim lidem.. ----------------------------
Vzbuzuje to ve mne usmev protoze zde jsou clenove kteri roky a nekteri desitky roku provozuji FVE a jiz se ani nesnazi na podobne nabozenske otazky odpovidat protoze jsou zbytecnou ztratou casu.

Clovek bez myslenky, vize, vnitrniho motoru neni schopen nic vytvaret. Tito lide jsi musi stanovt cile protoze oponenturnim tvrzeni ze to nejde, ktery tvrdi lidem co jiz ukazali ze to jde se jen dostavji do urcite trapnosti.
Jinym typem odborika je clovek ktery zkusil coz je samozrejme komedialni pripad cloveka ktery sel do projektu s neznalosti a nasledne natocil toto video https://www.youtube.com/watch?v=v0F_7mu82ls Jez je jen zas dalsi odrazem jeho vlastniho preslapu na projektu ktery realizoval. Chapu ze pan se zorientoval je oenn odbornik a zacinajici podnikatel v termice take se snazi zaujmout. Potrebuje jsi zahojit ego a svoje spalene invesitce protot se snazi svojim SROVNANI prinest sve moudra na svetlo. Bohuzel se zacal vzdelavat az v dobe kdyz byl napalen. Hold nekdy mit rychle pero se nevyplaci (tim myslim pri podpisu smlouvy ! Mozna je to i jinde : -) ). Poslal bych mu 10Kc k Vanocum takovu litos ve mne vzbudil..

Preji prichozim clenum a stavajicim aby neztratili motor v tvorivosti, ti kteri jej nemaji tak aby jej nastartovali nebo nalezli.
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Kam sa radíme my, čo fve máme ako hoby a nejaká návratnosť je nám ukradnutá? Vieru v návratnosť som nemal ani na začiatku nie to teraz :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

MartinF:
Omlouvám se, pokud jsem se tě svým dotazem dotkl. Nijak nezpochybňuji návratnost investic ani zapálenost členů fóra. A už vůbec nemám právo jim brát chuť k provozu či rozšiřování svých systémů. Jen jsem poprosil o pomoc s řešením k mém konkrétním případě. Hledám pouze v MÉM případě návratnost. Každý systém je jiný a vhodnost toho či onoho řešení může být jiná. Pro mne je vše investice - do domu (mohu bydlet v nájmu nebo si pořídit vlastní), do auta (mohu se rozhodnout pro elektro, diesel nebo taky mohu taxi nebo na kole nebo pěšky), do manželky, do dětí, do vzdělání, do zdraví. A vždy zvažuji tu či onu možnost. Čím více pohledů, tím více možností si vybrat to optimální (v subjektivním pohledu).

Víra žene vývoj vpřed. Oponentura pak koriguje směr a likviduje slepé cesty víry. Pokud není oponentura, pak se žije jen ve víře. Nikdo neví co bude (možná jsou nějaké náznaky), ale nad čím se dá reálně diskutovat je současný stav. Nevidím důvod proč bych nemohl poprosit o radu, s tím, jestli by mi někdo neporadil možnost využití FVE za stávajících cen a podmínek, tak aby se mi vložené prostředky či čas zúročili. Třeba i ve znalostech. Takže pokud ti mé dotazy přijdou nepatřičné, tak se omlouvám. Já jsem technik a preferují jasná data, abych si utvořil představu a rozhodl se co dál.
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Migel »

Tak myslym si ze z prispevkov v tomto vlakne vypysanych by si si mohol najst ten spravny smer!.je tu toho mozno viac akoby si cakal alebo chcel alebo nechcel pocut..
Nikoho tu nepohorsujes a ani neodradzas to sme tu dost chory ludia nato aby sme sa svojich fve vzdali😀.
A iba konstruktivne debaty vedu k dobre fungujucim projektom..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od cipis »

Doktore, kdyz je u tebe investice do baraku, do manzelky, do deti, tak proc pro tebe je investice do FVE jina?
Vzdyt ty tri uvedene ucely jsou v cenach desitek milionu, s naprostou nulou na konci. Nekdy i s obrovskym minusem, pokud se neco posere, treba manzelka.
Kolik je u tebe investice do deti? Jak.to pocitas, kdyz se ti to v penezich nikdy nevrati?
A pak beres FVE ciste jako financni produkt ... To je neco nekde hodne spatne.
Na kolik si cenis nezavislost, resp. snizeni nezavislosti? Rekl bych, ze vyjadrena v penezich bude klidne stovky tisic. Takze nejakych 50, co se nevrati do par let, je naprosto v pohode.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od rva »

O návratnosti trošku napoví to, že téměř každý tady na fóru elektrárnu zvětšuje, po většinu roku si užívá nadbytku elektřiny, pořizuje nové spotřebiče a jeho spotřeba elektřiny stoupá. Když se člověk zaměří na elektrospotřebiče, tak nepotřebuje sekat trávník benzínovou sekačkou, řezat dříví benzínovou pilou, ...
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Soban »

dr78 píše: stř pro 06, 2023 3:27 pm Soban: Děkuji za odkaz. Set má Kaufland za 19000 + 15000 z bojler. To je náklad 34.000. Pokud bych z toho živil jen TUV, tak při roční spotřebě 2MW v plynu (5100Kč) bych mohl cca 1.5MW dodat z FVE a ročně tak ušetřit 3825Kč. To je při investici výše návratnost 8.8 roku pokud dobře počítám.
Tak pokud to chceš k velkému bojleru tak pak jak se říkalo to chce s výkonem 2kW co mají spirály a né balkonovku ta je spíš pro panelák.

Prostě víc to nemá cenu řešit protože ty fakt hledáš důvody proč to nepořídit.

Jinak je to investice která nemá zaručenou návratnost protože neznáš cenu elektřiny, je možné že měsíční poplatek bude 10 000,- kč a cena elektřiny bude 0,10 kč/MWh a pak se to fakt neoplatí........
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pave69
Příspěvky: 49
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od pave69 »

Podle mne se při 2MWh/rok FV nevyplatí. Šlo by jen o koníček (taky dobrý, spousta koníčků prachy jen žere, tenhle by trochu šetřil). Ale u nás doma zhruba platí, že 1 člověk = 1 MWh/rok. Tj. Pro 2 lidi 2MWh/rok, ale pro 6 už 6 MWh/rok. Platí i pro celkem malé děti, protože praní, víc myček a tak. Tak pokud by se dal předpokládat podobný vývoj, tak to už by se vyplatilo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek