Proudový chránič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od sitra »

Nicholas píše:Revizák neměl v naší novostavbě problém s ledničkou a jinými spotřebiči, které jsou pořád zapojené v zásuvce, mimo chránič.
No, jestli máš děti poučené tak je to výhoda :D ... ale laik, pod dohledem viz Z1 zmíněné normy... každého věc...
no, a jestli je pračka zapojená také mimo, tak bych zvážil povolat jiného RZ....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Proudový chránič

Příspěvek od tomas »

Všechny zásuvky kde mají přístup laici musí mít proudový chránič nebo být na malé napětí. Nějaké materiální škody nejsou pří úrazu elektřinou obhajitelné. Jestli výrobce neumí udělat spotřebič tak, aby neměl svod do PE a nevyhazoval chránič, tak se nesmí připojovat přes zásuvku, ale musí být s pevným připojením.
A v dřevěných budovách musí být chránič všude i na světlech max. 300mA.
Jedna perlička z praxe. V jedné dřevěnce jsem otevřel rozvaděč a koukám dva chrániče vedle sebe zapojené v sérii, jeden 300mA a druhý 30mA. :sm1: *fall* Navíc ten rozvaděč už byl v dřevěné části budovy, takže ten 300mA chránič měl být ještě před vstupem do té dřevěné části. Místní "elektrikář" mi tvrdil že ten 300mA je "protipožární" a ten 30mA obyčejný. ::facepalm:: :wall: . No a revizí to také prošlo :uh:
Takže v dřevěnkách by výrobce takových spotřebičů se svodem neuspěl nikde.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

To Nicholas: pračka v nové instalaci bez FI? to už bych považoval za hodně ujetý... Pokud bude ve "velkoprádelně", pevně připojená a s odpovídajícím pospojováním, tak ano, ale do zásuvky a bez fi?
Na druhou stranu si uvědomte, že značná část populace pořád užívá byty v panelových domech v původním stavu ze 70-tých let, kde ke každé zásuvce vedou pouze dva vodiče, a to i v koupelně, tj prakticky bez ochrany, a přerušení PEN v první zásuvce od rozvaděče způsobí přítomnost síťového napětí na kolících všech dalších zásuvek v okamžiku připojení (zapnutí) spotřebiče jako třeba žehlička, konvice, fén do kterékoliv zásuvky za tou s přerušeným PEN vodičem... A ani v tomhle případě není statisticky zaznamenáno nějaké úmrtí s touto příčinou minimálně posledních 10 let... A jak vypadají některý instalace v průmyslu je lepší ani nechtít vědět. Takže nová móda "nadužívání chráničů" mi taky nepřipadá dobrá, podle v současnosti platné ČSN 33 2000-4-41/ed.3 čl.411.3.4. je stanovena nutnost fi 30mA pro všechny světelné obvody v domácnostech... ( je i v ČSN 33 2130/ed.3 Z1) Ale stěžovat si je jediný, co s tím můžeme dělat.
S tou značnou škodou: není myšlena jen škoda přímá - rozmrazený potraviny, ale i nepřímá - zničená podlaha vyteklou vodou z mrazáku, zničený rozvody vody a topení v domě, zamrzlý akvarijní ribyčky (osobně jsem viděl) po výpadku plyn kotle v průběhu zimní dovolené... Navíc u toho kotle je snad dycky pospojování potrubí, takže možnost úrazu el proudem je fakt podobná jako že na mě na ulici spadne meteorit (ale ne nemožná :lol )
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

to Tomas: najdou se věci... S tím FI před vstupem do dřevěné části - ne vždy to lze, ale když se začteš do norem podrobněj, tak zjistíš, že i to lze, akorát přívodní kabel musí být buď s minerální izolací (ještě jsem neviděl) nebo uložen odpovídajícím způsobem , třeba v kov. trubce v nehořl. materiálu, a rozvaděč to stejný, např. cetris 1cm a nebo atest na uložení do hořl. materiálu podle třídy hořlavosti - ale čísla norem a článků hned z rukávu nevysypu.
A chystají se horší věci, AFD, tzn oblouková ochrana, co nám do evropy vecpal velkej americkej bratr, to bude teprve tóčo, vypínání kvůli oblouku na komutátoru vrtačky a nebo kvůli rušení z frekv. měniče, LED žárovky... Asi byly ty instalace doteď moc spolehlivý...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Nicholas »

kodl69 píše:pračka v nové instalaci bez FI? to už bych považoval za hodně ujetý...
Zásuvka je za pračkou a nedostanu se k ní v podstatě dokud pračku neodsunu. Netuším, jak by to mohlo být pro děti nebezpečné. Navíc technická místnost bude celá off-limits pro děti (zatím nejsou). Ještě aby zkoušely odlištovat kabely s 600 V DC :-D
tomas píše:Všechny zásuvky kde mají přístup laici musí mít proudový chránič
Laici mají v domě přístup všude, to by měly být všechny zásuvky pod chráničem? Volně přístupné zásuvky jsou se clonkami a za chráničem, zásuvky za linkou nejsou. Ani revizák ani elektrikář co tahal kabely a dělal zásuvky, ani ten, který zapojoval rozvaděč, proti tomu nic neměli, sami to doporučili, a nevidím důvod, proč by lednička, myčka, varná trouba nebo pračka měly být pod chráničem, když jsou ty zásuvky blbě dostupné pro mě s dlouhou rukou, pro děti nebo manželku nedostupné, a kabel je pořád zapojený.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

Každý svého štěstí strujcem, doporučuju k nahlédnutí elektronstalaci nějaké pračky, co už je na sběrným dvoře. Přerušení PE díky oxidaci měděnýho slaněnýho vodiče běžná věc, svody motoru a i instalace v pračce na kryt, je taky celkem běžná závada. Kombinace tohoto a zásuvky bez fi může být smrtelná, navíc pokud si někdo dá chytře pračku hned vedle vany...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od sitra »

Nicholas píše:
kodl69 píše:pračka v nové instalaci bez FI? to už bych považoval za hodně ujetý...
Zásuvka je za pračkou a nedostanu se k ní v podstatě dokud pračku neodsunu. Netuším, jak by to mohlo být pro děti nebezpečné. Navíc technická místnost bude celá off-limits pro děti (zatím nejsou). Ještě aby zkoušely odlištovat kabely s 600 V DC :-D
tomas píše:Všechny zásuvky kde mají přístup laici musí mít proudový chránič
Laici mají v domě přístup všude, to by měly být všechny zásuvky pod chráničem? Volně přístupné zásuvky jsou se clonkami a za chráničem, zásuvky za linkou nejsou. Ani revizák ani elektrikář co tahal kabely a dělal zásuvky, ani ten, který zapojoval rozvaděč, proti tomu nic neměli, sami to doporučili, a nevidím důvod, proč by lednička, myčka, varná trouba nebo pračka měly být pod chráničem, když jsou ty zásuvky blbě dostupné pro mě s dlouhou rukou, pro děti nebo manželku nedostupné, a kabel je pořád zapojený.
ACH JO...... :cry: :cry: :cry:
Tohle je přesně učebnicový příklad co slyšíme na školení nejen TIČRu.... jak to nemá být a bohužel JE.... :cry:
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Proudový chránič

Příspěvek od gupa »

Fi mne párkrát v životě sdělilo svou funkcí, že je užitečné. Nevím proč špekulovat jestli ho chci tam nebo onam. Všude pokud to jde a hotovo. A když lítá tak mne donutí přemýšlet proč lítá. Vždyď jde o život.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Proudový chránič

Příspěvek od Nicholas »

Vypadá to, že jsem šáhnul do vosího hnízda elektrikářů, protože na to zjevně každý druhý má nějaký jiný názor :D Já rozporovat nebo debatovat, proč elektrikáři udělali to či ono a revizák jim to posvětil nehodlám, nějaký dobrý důvod zjevně mají. Můžu se maximálně zeptat, až je uvidím, předělat v rozvaděči se to nechá vždycky.
Naposledy upravil(a) Nicholas dne úte úno 27, 2018 8:32 pm, celkem upraveno 1 x.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od youda »

FCC píše:.... Všechny spotřebiče máme doma 1F kromě štípačky. Máte zkušenosti jak se motor chová když by byl připojený 2F ze sítě a 1F z měniče?
Zapojit 3f motor tak, že L1+L2 jdou z DS a L3 jde z meniče, tak to bych raději nedělal. Bude-li měnič synchronizován se síťovou L3, tak by to sice chodilo, ale jen do chvíle, než se něco pokazí. Např.:
1) Výpadek DS: L3 zůstane díky zálohování měničem funkční, takže 3f motor se zastaví, po nějaké době se vinutí přehřeje a motor shoří. Možná chytne i hromada pilin a dřevo naskládané poblíž štípačky.

2) Odpojení L3 před měničem: Měnič nemá s čím synchronizovat výstup, takže jím generovaná L3 se začne pomalu fázově posouvat, čímž dojde ke zvýšení/snížení napětí L1-L3 a L2-L3,takže 3f motor začne blbnout, případě čmoudit.

3) Určitě existují i další rizikové situace...

Dle mého skromného názoru prostě nedává smysl zapojit 3f spotřebič tak, aby ho 2 fáze napájely z DS a 1 fáze z čehokoliv jiného. Rizika jsou velká a ušetřená elektrická energie minimální. Obzvláště, pokud ten spotřebič používám jednou za čas. V rámci baráku bych tedy některé okruhy zapojil na menič a jiné okruhy nechal na DS. Sporadicky používaný 3f motor bych nechal zapojen pouze do DS. Ikdybych měl 1f menič, který utáhne celý můj barák, tak sporadicky používaný výkonný 3f spotřebič bych nechal zapojen do DS, ať ten menič zbytečně netrápím. Ony totiž měniče většinou chcípnou pod zátěží a nikoliv ve spánku :)

PS: ten Schneider Xantrex XW za více než 100 hadrů, tak to je fakt mazec...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Proudový chránič

Příspěvek od volente »

Tak za mne chránič dobrý, ale 0,03A na celý barák jen na vztek, v koupelně budiž, to bylo i dřív.
Bydlel jsem ve starým činžáku a bez fíčka, dneska bydlím ve své pastoušce taky bez fíčka a za mně dobrý. A že takových jako já je hodně vám nemusím povídat. A že je fůra těch co si stěžují že jim fíčko vybaví a oni vyhodí obsah mrazáku protože nebyl nikdo doma takové znám taky. A třeba 0,03A fíčko ve stavebním rozvaděči to je úplně líná huba, dáš prodlužku, zapneš flexu a jdeš to nahodit.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Proudový chránič

Příspěvek od ota »

Fíčka se dávají jako poslední záchrana pro případ, že se potká několik nepříznivých faktorů, které se sejdou "maximálně 1x za 10 let".
Jenže kvůli takovýmu nepravděpodobným selháním mnoha faktorů padaj z nebe Concordy, vybuchujou raketoplány, potápěj se Titaniky a Estonie, či hořej paneláky obložený polyšem v Londýně. A ten panelák mimochodem shořel právě kvůli pračce Whirlpool.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

youda píše:
FCC píše:.... Všechny spotřebiče máme doma 1F kromě štípačky. Máte zkušenosti jak se motor chová když by byl připojený 2F ze sítě a 1F z měniče?
Zapojit 3f motor tak, že L1+L2 jdou z DS a L3 jde z meniče, tak to bych raději nedělal. Bude-li měnič synchronizován se síťovou L3, tak by to sice chodilo, ale jen do chvíle, než se něco pokazí. Např.:
1) Výpadek DS: L3 zůstane díky zálohování měničem funkční, takže 3f motor se zastaví, po nějaké době se vinutí přehřeje a motor shoří. Možná chytne i hromada pilin a dřevo naskládané poblíž štípačky.

2) Odpojení L3 před měničem: Měnič nemá s čím synchronizovat výstup, takže jím generovaná L3 se začne pomalu fázově posouvat, čímž dojde ke zvýšení/snížení napětí L1-L3 a L2-L3,takže 3f motor začne blbnout, případě čmoudit.

3) Určitě existují i další rizikové situace...

Dle mého skromného názoru prostě nedává smysl zapojit 3f spotřebič tak, aby ho 2 fáze napájely z DS a 1 fáze z čehokoliv jiného. Rizika jsou velká a ušetřená elektrická energie minimální. Obzvláště, pokud ten spotřebič používám jednou za čas. V rámci baráku bych tedy některé okruhy zapojil na menič a jiné okruhy nechal na DS. Sporadicky používaný 3f motor bych nechal zapojen pouze do DS. Ikdybych měl 1f menič, který utáhne celý můj barák, tak sporadicky používaný výkonný 3f spotřebič bych nechal zapojen do DS, ať ten menič zbytečně netrápím. Ony totiž měniče většinou chcípnou pod zátěží a nikoliv ve spánku :)

PS: ten Schneider Xantrex XW za více než 100 hadrů, tak to je fakt mazec...
Do zásuvky kde připojuji štípačku mě vede kabel z rozvaděče , ze kterého napájí 1 fáze sklípek ( který je samozřejmě na zálohované fázi, protože není nic horšího než, když při rozjeté akci vypadne elektřina..) a bohužel není možnost tam už natáhnout další kabel, respektive možné to je , ale je to nechutně složité ( obkopat barák a položit nový kabel).

Snad možná frekvenční měnič z který udělá z 1f 3f a nebo štípačku na spalovací motor :-).

PS : Xantrex je použitý. Je to poctivý kus HW co vydrží ledasco (např. 10s dá 12kW na fázi), ale má svoje mouchy. Každopádně je zajímavé, že tento měnič se vyrábí od roku 2007 a stále na něj vycházejí aktualizace firmware s vylepšování funkcí.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Proudový chránič

Příspěvek od gupa »

Jak vypadne elektřina? Důvod? Elektřina jen tak sama od sebe nevypadne.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

Např. počasí, výluka distribuce... atd.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od youda »

Výpadky elektřiny to je peklo, u nás byly výpadky DS každou chvíli. Kolikrát ještě nezačlo ani pršet a DS už byla dole. Furt jsem se tomu divil, až mi jedna sousedka povídá - támhle za kopcem je rozvodna a voni se chlapi bojej, aby jim do toho nepraštil blesk a nemuseli to pak opravovat. Tak to vedení k nám do vsi raději preventivně vypínaj při každé bouřce :uh:
No jestli to je pravda netuším, ale frekvence výpadků by tomu odpovídala :hell:

Hele, fakt si nemyslím, že kombinovat ty fáze dohromady je dobrej nápad. Ideální by bylo buď ten nový kabel, nebo štípačku na benzín či na 230V (která je ale podstatně slabší).

Kdybych byl v situaci, že nemůžu vyměnit kabel a nechci měnit štípačku a přitom na tom kabelu chci mít zálohovanou fázi do sklípku, tak bych na tenhle jediný kabel dal přepínač sítí. Normálně by to jelo přes měnič ale když bych chtěl štípat, tak bych to přepínačem cvakl přímo na DS. Během přepnutí by ale na chvíli vypadla elektrika ve sklípku. Pokud jsou ostatní zálohované spotřebiče na jiném kabelu, tak by to nemuselo vadit. Pokud jsou všechny zálohované spotřebiče jen na tomto jednom kabelu tak je to nahouby.

PS: frekvenční měnič 1f-3f samozřejmě existuje. Výkon bude logicky nižší.
Případně lze 3f motor doplnit kondenzátorem a provozovat na 1 nebo 2 fáze ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Proudový chránič

Příspěvek od rva »

Já jsem měl ty fáze nakombinované L1(Axpert)+L2+L3. Běžela na to štípačka i cirkulárka. Protože Axpert běží ve fázi s L1, tak s tím žádný problém nebyl.
Jenže pak jsem přidal další Axpert a už nebyl volný kabel, abych k němu přivedl L2, takže k němu přivádím taky L1. Od té doby mám v kůlně L1+L1+L3 a k třífázovým spotřebičům musím tahat prodlužku s DS od hodin.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Proudový chránič

Příspěvek od redcrown »

Já mám chrániče 3, na každém patře jeden a za 8 let mi spadl jen jeden jednou, když do něj nakapala zkondenzovaná voda z husího krku z půdy. Mimo chránič mám jen bojler, ponorku, lednici. Taky nechápu, v čem pořád někdo vidí problém.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

To by mě zajímalo, jestli ten chránič ještě funguje jak má, nedávno jsem jeden "prokapanej" zapojenej před elektroměrem měnil, protože té jemné mechanice voda neudělalal dobře, vzdal to dokonce i hlavní jistič, a ty většinou něco vody vydrží.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Proudový chránič

Příspěvek od redcrown »

Tak až se mi bude chtít schodit celou IT základnu v 2.NP, tak ho zkusím vybavit testovacím tlačítkem.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek