Jak ČEZ pozná přetoky energie

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od tomas »

dano píše:Tak U/f rele som nasiel aj tu v eshope
http://shop.mypower.cz/napetova-frekven ... -rele-3825
Na Slovensku sa parametre (od distributora) ktore musi U/f rele splnat mierne menili. Obcas treba pozriet na ebay, daju sa tam kupit pouzite, alebo aj nove za lepsiu cenu, ja som mal stastie a kupil som 3ks BENDER VMD420 za 20 eur.
Přes to je možné přenést funkci UVRT? Koukám že to má požadované napětí:
Rozsah měřicího napětí: 160 .. 300 Vac / 150 .. 485 Vac
Napájecí napětí, příkon: 150 .. 300 Vac , 50 Hz ± 10%, < 3W
Co to dělá při poklesu na 11,5Vac?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od ikovlabs »

:twisted: :evil: :cry: :roll:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od tomas »

xmasin píše:
Dagus píše:To je taky fakt vy děláte i montáže s Victronem že? Připojujete je jako mikrozdroj, nebo klasicky s přetokem?
Když jsem uvažoval na Victronem, tak jsem se ptal u prodejce, jak se nechá tehdejší Multiplus připojit a dostal jsem odpověď, že pouze jako mikrozdroj, protože neumí funkce požadované distributory. Předpokládám, že stávající Multiplus II na tom je stejně.
Tuším že tam bude problém s chybějícími funkcemi P(U), Q(U), P(f) a UVRT a to se pomocí externího zařízení dá velmi těžko doplnit a rozhodně to není za 2,5 tisíce. Přitom je to jen záležitost software v tom měniči. Victron umí microgrid, takže ty funkce (minimálně P(f)) tam jsou, jen asi není přístupné jejich nastavení a aktivování v OnGrid režimu.
Bez těch funkcí P(U), Q(U), P(f) a UVRT to můžete mít pouze jako mikrozdroj bez přetoků.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od tomas »

Teď jak na to tak koukám tak v těch nových PPDS tu funkci UVRT ještě o 1s prodloužili ze 2s na 3s.
Takže podpěťová ochrana rozhodně nesmí vypnout při napětí 195,5V po minimální dobu 3s a při 11,5V po minimálně 0,15s a s lineárním nárůstem na 195,5V se musí zdroj udržet v síti, tady ten čas snížili, předtím bylo minimum 0,2s. Tak to bych chtěl vidět zdroj který to skutečně dá.
To co bylo po roce 2010 až 2013 jako oficiální důvod stopstavu (překročená zkratová odolnost rozvody na druhé straně republiky) a přitom klasické FVE vůbec neuměli dodávat zkratový výkon, tak teď je dodávka zkratového výkonu naopak vyžadována.
Tak mi to přijde jako u blbečků na dvorečku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od xmasin »

tomas píše:Tak mi to přijde jako u blbečků na dvorečku.
Tak nějak, mně vloni zamítli FVE s 4 kWP a 3 kW měničem, dneska by ji povolili, ale abych ji mohl provozovat nějak rozumně, to ne.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od NOPARasito »

tomas píše:Teď jak na to tak koukám tak v těch nových PPDS tu funkci UVRT ještě o 1s prodloužili ze 2s na 3s.
Takže podpěťová ochrana rozhodně nesmí vypnout při napětí 195,5V po minimální dobu 3s a při 11,5V po minimálně 0,15s a s lineárním nárůstem na 195,5V se musí zdroj udržet v síti, tady ten čas snížili, předtím bylo minimum 0,2s. Tak to bych chtěl vidět zdroj který to skutečně dá.
To co bylo po roce 2010 až 2013 jako oficiální důvod stopstavu (překročená zkratová odolnost rozvody na druhé straně republiky) a přitom klasické FVE vůbec neuměli dodávat zkratový výkon, tak teď je dodávka zkratového výkonu naopak vyžadována.
Tak mi to přijde jako u blbečků na dvorečku.
Samozřejmě je to záměr.
Proč tahat do kšeftů i někoho jiného.
Tak proč se mermomocí paktovat s někým kdo akorát háže klacky pod nohy.
Toto Fórum je ukázkou toho, že nikdo z pohlavárů a jiných "bezprizorních dýchačů čerstvého vzduchu"=>(viz. youtube odkaz) se nechce rozumně domluvit.

https://youtu.be/gD52hvpOwX8

Jeden trefnej vál na tyto darmožráče "výpalného".
A bude hůř, pokud jim to nedocvakne.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od Beny »

tomas píše:
xmasin píše:
tomas píše: Od 1.1.2020 platí v ČEZ Distribuci PPDS příloha č.4 z roku 2020.
To je jedna věc, která začala platit, horší je tohle:
11. ZPĚTNÉ VLIVY NA NAPÁJECÍ SÍŤ
V případě, že je v odběrném místě s výrobnou elektřiny instalováno i zařízení pro spínání spotřeby (např. zařízení typu wattrouter), nesmí být pro zamezení nárůstu hodnoty flikru perioda spínání menší než 10 sekund.
Takže v tuto chvíli klasický ongrid je v podstatě neprovozovatelný s nějakým rozumným řízením spotrřeby.
Oprava od 1.1.2021 platí v ČEZ Distribuci PPDS příloha č.4 z roku 2020

Dáváme vždy už jen fázovou regulaci, která flikr nezpůsobuje.
Na všechny elektrárny od 5kW ČEZ Distribuce postupně dává analyzátor sítě s vyhodnocením flikru, na ty menší výkony zatím jen náhodně a v případně nějakých problémů a stížností. Takže jdeme na jistotu s fázovou regulací u všech, než to potom předělávat. Horší je, že u těch straších elektráren asi před rokem 2013 kdy fázová regulace ještě nebyla, to distributor požaduje upravit zpětně i když to ještě v PPDS ještě nebylo. Ale pravda je že i ve smlouvě je napsáno že mají být minimalizovány zpětné vlivy na síť. I když wattrouter nebo Greenbono není zdroj, ale spotřebič. A Greenbono může být použito i bez zdroje jako "vytěžovač jističe" - hlídač maximálního proudu.
Co si mám představit pod pojmem fázová regulace? Já využívám proporcionální relé pro řízení výkonu bojleru, je to tedy zmiňovaná fázová regulace nebo jsem jinde? Díky
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od NOPARasito »

Beny píše: Co si mám představit pod pojmem fázová regulace? Já využívám proporcionální relé pro řízení výkonu bojleru, je to tedy zmiňovaná fázová regulace nebo jsem jinde? Díky
http://www.yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm#flicker
V popisu proporcionalniho ssr rele je, ze by to melo stejne sekat sinusovku jako fazove rizene.

Functionally the relay works as a proportional controller that provides a portion of the AC sine wave in order to ease the load (phase-angle control).
Napriklad model:
crydom mcpc 2450c
https://images.app.goo.gl/Y47G8FvshjS3FGNL7
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od xmasin »

Beny píše: Co si mám představit pod pojmem fázová regulace? Já využívám proporcionální relé pro řízení výkonu bojleru, je to tedy zmiňovaná fázová regulace nebo jsem jinde? Díky
Fázová regulace je taková, která spíná nebo vypíná i mimo průchod sinusovky nulou. Běžné SSR relé spínájí nebo vypínají právě při průchodu nulou.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od Beny »

xmasin píše:
Beny píše: Co si mám představit pod pojmem fázová regulace? Já využívám proporcionální relé pro řízení výkonu bojleru, je to tedy zmiňovaná fázová regulace nebo jsem jinde? Díky
Fázová regulace je taková, která spíná nebo vypíná i mimo průchod sinusovky nulou. Běžné SSR relé spínájí nebo vypínají právě při průchodu nulou.
U máho réle jedu na tento mod viz. příloha. Jsem tedy v pohodě?
SSR propo.jpg
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od NOPARasito »

Beny píše:
xmasin píše:
Beny píše: Co si mám představit pod pojmem fázová regulace? Já využívám proporcionální relé pro řízení výkonu bojleru, je to tedy zmiňovaná fázová regulace nebo jsem jinde? Díky
Fázová regulace je taková, která spíná nebo vypíná i mimo průchod sinusovky nulou. Běžné SSR relé spínájí nebo vypínají právě při průchodu nulou.
U máho réle jedu na tento mod viz. příloha. Jsem tedy v pohodě?
SSR propo.jpg
Jop.
Stejny jak.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Phase-fired_controller
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od Beny »

Super díky. Tak teď ještě vysvětlit tu novou přílohu č.4 PPDS o instalovaném činném výkonu (jak se posuzuje, když tam zůstala i ta stará citace) a snad bude má zvědavost ukojena.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
mirekcafa
Příspěvky: 335
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

to trochu osvěžím....jaké je riziko zjištění přetoků u tohoto elektroměru ?
elektroměr.jpg
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Soban
Příspěvky: 3446
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od Soban »

Uplně normální - přetoky měří viz ten symbol šipek -> <-
Popis elektroměru

Třífázové elektroměry ZE314.D0B1B012-061 se používají na odběrných místech pro měření odebírané i dodávané elektrické energie v třídě přesnosti A.
.....
Viz: https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... 6130-96130

Obrázek

Na spodním obrázku zobrazuje přetok.

Symbol P registr 2.8.0
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mirekcafa
Příspěvky: 335
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

jo...dík za nakopnutí, byl jsem se na to podívat a prosvěcuje mi tam i hodnota "P" . Takže to bude umět i dálkově odeslat.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od xmasin »

mirekcafa píše:jo...dík za nakopnutí, byl jsem se na to podívat a prosvěcuje mi tam i hodnota "P" . Takže to bude umět i dálkově odeslat.
Jaký je typ elektroměru? Pokud nemá anténu tak přetok jen zaznamená, ale nepošle.
mirekcafa
Příspěvky: 335
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

antenu nemá, ale asi by se to mohlo projevit v ročním odpočtu ne? Elektroměr je na té fotce výše..
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mika »

Sumu vyroby to ukazuje kdyz sviti "P", tam kde jindy T1 a T2. Navic ikonka faze blika, pokud vyroba prave probiha. Podle me nic neposila, jen odecet. Tam to ale je.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
mirekcafa
Příspěvky: 335
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od mirekcafa »

jj to vím, na to už jsem přišel :) jde mi o to jestli to umí nějakým způsobem žalovat pokud by byl přetok, nebo ne
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Soban
Příspěvky: 3446
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jak ČEZ pozná přetoky energie

Příspěvek od Soban »

Ano ......

Přijde někdo přiloží čtečku, vyčte všechny registry a odešle to ke zpracování.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek