Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ladik »

Ahoj, takove odpovedi jsou naprosto nanic, sice opdovidaji realite, ale nikdo zatim neporadil co a jak, stacilo by schema tech stykacu nebo tech rele, at se pohneme spravnym smerem. Je me kluci jasne, ze to mate vyresene, ale zakladni schema nebo foto rozvadece, ze ktereho by si clovek mohl vydedukovat zapojeni tech styskacu nebo tech rele tu neni. A jeste jake spolehlive stykace nebo rele pouzit misto toho ATS z ciny, ktere nemate moc radi.
Dekuji Lada
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

Schema máš o pár příspěvků víš.

Jinak zapojení dvou stykačů a jednoho relé není nic složitého.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

Tohle je původní pracovní nákres (jsou tam dva škrtance a obráceně nakreslený jistič pro relátko a stykač z FV - byl to jenom orientační nákres pro vydrátovaní stykačů místo té Číny), později jsem ještě přidal jedno relé, protože to časové relé mělo zpožděný odpad při ztrátě napětí ( mám tam relé Elko), tak jsem místo toho časového zapojil jako přepínací relé normální Finder s paticí na DIN lištu a to časové relé ovládá jenom cívku toho přepínacího relé.
Až budu mít čas, tak to překreslím pořádně, protože to chci mít na jednom papíře i s dalšíma věcma v tom rozvaděči které mám na původním papíru (jištění přívodu a odvodu, ruční přepínání, samostatný přívod k TČ ze sítě a podobně).
Dole je odvod do domu.
Přílohy
16683589028601964711175662201100.jpg
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od dusanmsk »

Dobre, ale medzi tymi stykacmi nie je ziadna mechanicka vazba. Ked sa jeden kontakt zapecie, alebo jeden nespoji, je pruser, nie?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od glottis »

ja bych cekal, ze kdyz se zapece jeden, cely stykac nerozepne a tim 4tym kontaktem nedovoli ten druhej stykac sepnout. Snad to tak mechanicky funguje v jednom stykaci.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

Záleží na konstrukci.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

Na tomhle typu když zůstane zapečenej kontakt, tak se ten rozpínací nesepne, měl jsem ho rozebraný a kontroloval to (je tam výšková rezerva).

Ps: zajimalo by mè, jak z malůvky rukou určené pro zapojení bez napsaného typu stykače poznáš, jestli jsou mechanicky spřažený nebo ne? ;-)
Už jsem viděl i samostatný stykače, u kterých je možný doplnit mechanický blokování - prodává se jako doplněk..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od FrantisekCa »

JJ.
Tie mechanické blokovanie prepojky sa dajú dokúpiť k niektorým relé,, tým pádom to nemusí byť docela drahé kombi relé.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od cipis »

No, protože to tam nemáš nakreslené :D
Máš nakreslenou mechanickou vazbu kotvy cívky s řadou kontaktů, ale už ne vazbu těch dvou "kotev" cívek ;-)
PetrDubi píše: Ps: zajimalo by mè, jak z malůvky rukou určené pro zapojení bez napsaného typu stykače poznáš, jestli jsou mechanicky spřažený nebo ne? ;-)
Už jsem viděl i samostatný stykače, u kterých je možný doplnit mechanický blokování - prodává se jako doplněk..
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

cipis: No jo, a taky tam nemám nakreslené jističe pro kabely a plno dalších věcí, prostě jsou tam jenom nakreslené dva stykače, ale kdybych tam měl tu mechanickou propojku, tak bych si jí tam pro svoje zapojování stejně nekreslil, protože by mi při zapojování byla taková informace k ničemu :D
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mirekcafa »

mě jako úplnýmu amatérovi připadá divný že neexistuje takové zařízení s cívkou (stykač) kdy při napětí na cívce to skočí na kontakt a při ztrátě napětí to spadne na druhý kontakt. Připadá mi to docela jednoduchý.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od cipis »

To existuje, to je obyčejné relé/stykač s přepínacím kontaktem.
Všechny ty opičky ale jsou potřeba kvůli spolehlivosti a bezpečnosti. Potřebuješ během toho přepínání spolehlivý nulový stav, a to obyč. přepínacím kontaktem neuděláš. Proto jsou dvě relé/stykače, kdy se jedno zapíná a druhé rozepíná. Akorát se to nesmí udělat moc rychle, ale zase ne moc pozdě. Ty kvalitnější ATS zvládnou během periody, ty horší mají díru mnohem delší, že problikne obrazovka atd.
A s rychlostí a kvalitou roste značně i cena.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Neo »

dusanmsk píše:Dobre, ale medzi tymi stykacmi nie je ziadna mechanicka vazba. Ked sa jeden kontakt zapecie, alebo jeden nespoji, je pruser, nie?
Proč průser?
Jistič na vstupu DS do domu máš na co?
Jistič na výstupu střídače máš na co?
Naopak v případě mechanicky blokovaných stykačů (v případě spečení kontaktů) nemáš informaci že se něco stalo.
Zapeče se jeden kontakt, další kontakty ve stykači sníží přítlak protože cívka je bez napětí a vznikne přechodový odpor, co bude dál víme všichni.
Místo přepnutí FVE na DS střídač dál zásobuje dům do té doby než zasáhne střídač na podpětí baterie nebo zasáhne BMS.
Proto jsem použil dva 30A stykače přes které nepoteče více jak 20A - při nejhorším scénáři.
Do dílny mám 2x 12A, max zátěž 10A
Kotelna 2 x12A, zátěž do 5A
Vytěžování do bojleru a akumulačky má svoje stykače a SSR relé.
Místo jednoho gigantického přepínání jsem zvolil cestu několika menších.
++
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kodl69 »

Nucené vedení kontaktů stykačů - to je asi neznámý pojem že? tj pokud se daný kontakt nerozpojí, třeba díky spečení, tak ostatní zůstanou sepnuté pořád ještě přes přítlačné pružiny. A signál pro přepnutí beru z 230V výstupu měniče, tj přepíná se ve chvíli, kdy vypnu měnič, ostatně proč bych jinak přepínal? tj tvoje úvaha je zcela chybná a myšlenková kontrukce hodná peroxidové blondýny :)
Když je vypnutý měnič a nedojde k přepnutí na DS, je po baráku tma, tak to asi někdo bude řešit...
A setkání elektriky z měniče s elektrikou z DS díky zapojení stykače bez blokování už mám za sebou, destrukce měniče až do stavu zuhelnatělýho plošňáku, vyhozený pojistky až venku v pilířku před domem, se stěstím, že ne na celou ulici...Tohle mi stačilo, abych přestal dělat nějaký pokusy a udělal to jak to má být.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

Podle mě elektrické blokování stykačů stačí, kolik přes to tlačíš proudu?

V případě že by se to fakt seknulo máš tam přece jističe a jak už tu psaly pokud se speče jeden kontakt neměl by se sepnout druhý na tom stykači.

PS. Podařil se mi zkrat mezi fázemi přes proudové relátko - to byla pecka - ten kontakt se normálně vypařil.... (Je tam relé na 8A)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kodl69 »

pokud se speče jeden kontakt neměl by se sepnout druhý na tom stykači
to "neměl by" neznamená "nemůže se stát". Ostatně i v blbým přepínání */D pro motor je i to mechanický blokování, a to je pořád elektrika z jednoho zdroje. Ale kdo chce kam...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

A od toho nemůže se stát je tam právě ten jistič.

Několik uživatelů to má blokované pouze přes kontakty a komu se to potkalo?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od cipis »

Mně se potkalo ovládání stavebního vrátku. Tlačítko nahoru a dolů dostatečně daleko od sebe, blokování přes kontakty navzájem. No, přesto to někdo zmáčkl zaráz tak, že to vevnitř trochu hořelo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

Ono taky záleží, jak je ten stykač dimenzovaný. Pokud mám jističe 25A na fázi a stykač je 63A (evropských ne čínských), tak je možnost přilepení kontaktu násobně nižší, než kdybych tam měl stykač na 25A..

Jinak samozřejmě neříkám, že mechanické blokování by nebylo nejlepší řešení, ale v té velikosti (rozměrové) stykače kterou jsem chtěl na výběr prakticky nic nebylo a za nějakou rozumnější cenu už vůbec ne.

A srovnávat ruční ovládání stavebního vrátku (zvlášť když vím, jak se na stavbě všichni k elektrickým věcem chovají, jak dodržují předpisy a že největší elektrikář je tam zedník, který opravuje elektriku za pomocí hřebíků a ulomeného kuchyňského nože) s automatickým přepínáním v rozvaděči už mi přijde trochu přitažené za vlasy. ;)

Neříkám, že se nemůžou přilepit kontakty, ani že by se to nemohlo teoreticky potkat, ale při správném nadimenzování a použití vhodných komponentů je ta šance asi obdobná, jako že se mou spadne letadlo. Samozřejmě pokud nemám na tohle vzdělání a praxi, tak je lepší držet se mechanicky blokovaných stykačů.

Ps: viděl jsem tu nějaké příspěvky ud kolegy Tomas, který dal ten čínský přepínač pár zákazníkům a časem prý u některých musel přihýbat kontakty, protože nějaká fáze měla horší kontakt nebo nesepnula vůbec - a to mi přijde jako větší nebezpečí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od luky »

Soban píše:A od toho nemůže se stát je tam právě ten jistič.

Několik uživatelů to má blokované pouze přes kontakty a komu se to potkalo?
Sobane, neberu ti tvůj soukromý názor. Ale tady je riziko, že to někdo vezme jako radu.

Jistič na výstupu měniče jej neochrání. Ke zničení měniče dojde řádově dříve, než jistič vypne. To je prostě fakt. Pokud nevěříš, zvu tě do naší laboratoře v centru Prahy. Můžeš si tu zkusit rychlost reakce doneseného jističe a nějaké výkonové tranzistory ke zničení se tady taky najdou. Nedávno jsme si pořídili zdroj 100V/100A a k tomu elektronickou zátěž. Jen nesmíme spustit požární poplach.

Blokování stykačů přes kontakty je funkční, ovšem jen do prvního spečení kontaktů. Je to jako předjíždět před horizontem kam nevidím - minule jsem tam předjížděl a nic se nestalo, tak proč bych tam nepředjížděl znova?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek