Náčrt rozvodů

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Náčrt rozvodů

Příspěvek od Vinnie24 »

Zdravím, mám mini ostrovní systém a tak jsem se rozhodl opustit prodlužkovou míchanici a vše úhledně umístit na zeď.
Pročetl jsem fůru příspěvků a z toho všeho plus nějaké vlastní zkušenosti a selský rozum mi dali dohromady náčrt, který bych pak rád ukázal elektrikáři, aby věděl, co vlastně chci. Není to kresleno profesionálními značkami a symboly, ale myslím, že popsáno je to vcelku jasně. Rád bych tedy, kdyby si to někdo prohlédl a zkontroloval, zda je tam nějaká nějaká obří chyba či je to naprosto špatně nebo zda je to takto možné. Upozorňuji, že v zásuvkách bude zapojena maximálně malá LED TV, s odběrem něco kolem 30W, nějaká nabíječka na mobil a jiné podobné minižravé spotřebiče.
Přílohy
DSCN3484.JPG
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Matess »

jistice tam nejak ztraci smysl... pokud je tam 300W menic, tak 600Wp je 2,3A... Jistice nemuzou nikdy na nic zareagovat.
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Vinnie24 »

Do budoucna chci mít rezervu, kdybych pořídil silnější měnič...
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od 8milan8 »

Tak jako rezerva dobré. Ale více méně to tam nemá cenu dávat. Jak píše Matess, i těch 600W by ten jistič při zkratu nevyhodilo, protože dříve zareaguje interní jištění měniče. A pokud ne, tak stejně už nebude co jistit... tedy buď tam dát nějaké jističe takových hodnot, u kterých to má smysl a nebo na tohle by stačili tribičkové pojistky a ty si podle měniče vyměnit za správnou ampéráž.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od dracekvo »

Světla bych jistil společně 2A jističem a zásuvky taky společně. Zbytečný tolik jističů. A hlavní jístič bych nedával vůbec. Pokud to budeš potřebovat mít bez napětí, tak vypneš měnič.
A pokud plánuješ časem silnější jistič. Šel bych od měniče drátem 2,5mm. K zásuvkám 1,5mm místo 1mm a světla máš jaké, že tam táhneš vodič PE? Ke světlům by mělo stačit třeba 2x0,5mm.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od mobilik »

Suhlasim zo vsetky tu uz napisanym. Akuratbkabelaz by som dal normalnu 3x2,5mm pre buducu dorabku ak sa vymeno menic a doplnia panely. A na svetla 3x1,5 pripadne 2x1,5mm, nech je to tak ako ma byt. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Vinnie24 »

Děkuji za reakce, jsem rád, že tam není vyloženě žádný fatální error, jsem naprostý amatér. A teď k vašim dotazům:
Přijde tam nejobyčejnější IKEAcké světlo viz. http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00055691/ , nicméně v návodu ten kabel PE je (doma ho mám také připojen), tak ten kabel navíc mě už nepoloží :)
Do budoucna uvažuji 2 000W měnič (krátkodobě 4000W), takže ty jističe pak asi svůj smysl mít budou, byť teď jsou jen na okrasu, když už tam ten elektrikář bude, co myslíte?
Silnější kabeláž může být, s tím souhlasím, není to na škodu, naopak by to mělo být lepší - upravím náčrt.
A teď možná hloupý dotaz - o jednom jističi na oba vypínače i jednom na zásuvky jsem uvažoval, jen jsem si nebyl jist, jak to črtnout - může jit ze svorkovnice jeden drát do jističe a následně z jističe dva? Nebo rozdvojit až za jističem?
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od dracekvo »

Normálně rovnou z jistitě. Jsou na to dvojdutinky např tato http://www.emat.cz/kabelove-koncovky/li ... ci-dvojita

pokud teda neplánuješ potom těch zásuvek více.
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Vinnie24 »

Dobře, díky, to je fajn vědět, budu na pána elektrikáře připraven :)
A kdybych těch zásuvek chtěl více, třeba čtyři, pak doporučuješ jaký postup, chtěl li bych mít na všechny zásuvky jeden jistič?Další svorkovnici za jističem a tam to vyvést třeba do 4 zásuvek nebo je na to nějaká jiná dutinka?
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od dracekvo »

Na to už dutinka není.
Osobně bych tam dal rozbočovací můstek s IP20
Ten můžeš použít i na rozvod N a PE.
třeba totok
http://www.rozvodnice.cz/elcon/eshop/69 ... E7-L-cerna
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Viktor X »

Vinnie24 píše:... může jit ze svorkovnice jeden drát do jističe a následně z jističe dva? Nebo rozdvojit až za jističem?
Může i bez dutinek, pokud mají stejný průměr, a některé jističe (třeba klasické Bonega P-E-P; dělají i DC jističe za řádný peníz, tak to předpokládám zvládnou také) i dva odlišného průměru, tuším o 1 rozměr nahoru a dolu, ten kontakt prostě sedne nakloněný.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Matess »

ja se teda priznam ze jsem ted resil podobny problem - potreboval jsem do jistice dostat 2 ruzne prumery dratu (chystal jsem draty na HDO) a jelikoz jsem nemel dutinku, tak jsem pouzil kousek puvodniho dratu.. asi tak 1,5cm a hned na nej dal cokoladku a zaizoloval samovulkanizacni paskou. Prechazel jsem takhle ze 4mm na 1,5mm. Revizakovi to nevadilo...
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od honzasl »

Z mého pohledu:

Zásuvky 2,5 mm2, 16 A jistič, max 10 zásuvek na jeden okruh. Světla 1,5 mm, 10 A jistič. V rozvaděči prostorová rezerva na další rozšiřování. Doporučil bych použití proudového chrániče a přizemnění svorky PE. *)

Ty jističe jsou k ochraně těch kabelů a rozhodně bych se nespoléhal na funkčnost elektronické pojistky, o které nic nevíme. Možná se tam někdy připojí jiný jiný měnič, nebo třeba centrála, nebo třeba síť.

Otázkou je vhodnost použití daného měniče na síťové rozvody. Jak tady neustále zdůrazňuji, malé "automobilové" měniče nejsou příliš vhodné pro připojení do bytových rozvodů, protože nikdo vlastně neví, co je na jeho zásuvce za síť, jestli TN-S, nebo IT, nebo co vlastně. Doporučuji prostudovat návod.

Omlouvám se, že vnáším chaos do zdánlivě jednoduché instalace "baterka-měnič-televize", ale elektřina je prostě svině.

asi tak 1,5cm a hned na nej dal cokoladku a zaizoloval samovulkanizacni paskou. Prechazel jsem takhle ze 4mm na 1,5mm. Revizakovi to nevadilo...
Řemeslo pláče :)
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od luky »

Viktor X píše:
Vinnie24 píše:... může jit ze svorkovnice jeden drát do jističe a následně z jističe dva? Nebo rozdvojit až za jističem?
Může i bez dutinek, pokud mají stejný průměr, a některé jističe (třeba klasické Bonega P-E-P; dělají i DC jističe za řádný peníz, tak to předpokládám zvládnou také) i dva odlišného průměru, tuším o 1 rozměr nahoru a dolu, ten kontakt prostě sedne nakloněný.
Nová řada jističů od OEZ umožňuje připojit až 4 vodiče až dvou různých průřezů. A pak existují i takové rozbočovací kostky nebo potenciálové můstky.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: Náčrt rozvodů

Příspěvek od Viktor X »

Psal jsem to nepřesně po paměti, Bonega tvrdí "Přívodní třmenové svorky a jejich připojitelnost: spodní část ve tvaru písmene "U", což umožňuje napojení více vodičů o různém průměru spodní pohyblivá i horní pevná část svorky má příčné drážkování (pevnější spojení na větší přechodové ploše);průřez: 2x (8,2 x 7,8 mm) = 63 mm2", takže asi bez omezení počtu a velikosti, co se do nich vejde...
EDIT má původní odpověď asi vycházele z informace na Bonega serveru, kde v odpovědi na dotaz, zda lze na přístroje BONEGA připojit AL vodič kromně potvrzení zaznělo "...Konstrukce našich svorek však umožňuje vložení i dvou vodičů o různém průřezu a garantujeme, že spojení bude dostatečně pevné."

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek