Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše:
.......Dělaly se průzkumy, zjistilo se, že zákazníci nejsou ochotni měnit svoje zvyky podle ceny EE, leda že by byl rozdíl enormní. Já taky ne - elektřinu mám, aby mi sloužila. Jídlo taky kupuju to co mi chutná, ne to nejlevnější.
Těmi výzkumy máš na mysli přednášku pána z ČEZu před rokem? Jakože když už maj bojler na noční proud tak už nic dalšího nepřesunou? Já přesunul do NT i pračku a myčku a není s tím problém. O ledničce jsem zatím pouze uvažoval. Takže mám přesunuto již dnes cca 70 procent spotřeby. To je málo? Tím "výzkumem" bych se moc neoháněl, pochází z ČEZu.
Spíš mi vrtají hlavou distribuční poplatky VT a NT pro bojler. Člověk si může vybrat časy spínání NT (Eon), které jsou pak pevné, takže kecy o vykrývání přebytků elektřiny jsou o ničem. A přes to je pak distribuce za pár haléřů. To mi opravdu hlava nebere. Mám pocit, že celá ta sranda s cenou za distribuci je jeden velký podvod a vůbec neodráží skutečné náklady.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od honzasl »

a že HDO má předem dané hodiny a není možné s tím libovolně cvičit..
Jenže s HDO právě JE možné cvičit. Ty hodiny, co má distributor na stránkách jsou plán - ale fígl HDO je to, že je možné ho zapnout kdy je potřeba. Časy spínání nejsou závazné, závazné je pouze celkový počet hodin NT denně a minimální doba NT vcelku. O tom je HDO- je to operativní. Mám ten dojem, že časy spínání se dokonce dříve ani nezveřejňovaly, byla to interní věc energetiky.
Takže mám přesunuto již dnes cca 70 procent spotřeby. To je málo?
A kolik takových je? Jeden uvědomělý mezi stovkou dalších, co řeknou: je mi to jedno, jsou to stejně kurvy zlodějský a když ušetřím, zdražej mi to."
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od kybos »

honzasl píše: Jenže s HDO právě JE možné cvičit.
Docela by mne zajímalo, v kolika instalacích takzvaného HDO ještě tikají staré spínací hodiny s pevně nastavenými časy nízkého tarifu. I kdyby už žádná taková instalace nebyla, je to celkem lhostejné, jelikož minimálně v našem okruhu se časy zapnutí a vypnutí ji několik let mění maximálně o minuty, které jsou dány nepřesností systémového času vysilače HDO.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od luky »

Časy spínání HDO jsou pevný, protože ta síť se chová každej den tak nějak podobně. Ale moje zkušenost je, že ne vždy ty časy úplně sedí.
Mám známého v ČEPSu na dispečinku a podle jeho slov nějaké spínání HDO vůbec není vidět a řídí se nikoli celostátně, ale po oblastech. Oni do toho vůbec nezasahují. Ale když začne na severu Německa foukat, to pak neví kam dřív...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od camel1cz »

jj, tak nějak si to myslím... a to, že posunou zapnutí/vypnutí HDO o půl hodiny nikoho nevytrhne - to je jak prd ve větru.

Ono i z textu na webu ČEZ plyne, že ta pohyblivost nebude tak horká:
http://www.cezdistribuce.cz/cs/technicky-dispecink/hdo/casy-spinani-hdo-ke-stazeni.html píše: Uvedené časy vysílání povelů HDO platí pro základní stav distribuční soustavy za normálních provozních podmínek. V případě nutnosti provedení provozních změn v distribuční soustavě, vyvolaných nepředvídanými okolnostmi, může dojít k lokálním a časově omezeným úpravám časů vysílání s dodržením pravidel pro vysílání.
Průšvih je, že ho musí držet souvisle v několika málo intervalech, dodržet doby tarifů atd. tohle je také garance a také to něco stojí - a ne málo. Teoreticky to zní dobře, ale... už se opakuju.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše:......... Jenže s HDO právě JE možné cvičit. Ty hodiny, co má distributor na stránkách jsou plán - ale fígl HDO je to, že je možné ho zapnout kdy je potřeba. Časy spínání nejsou závazné, závazné je pouze celkový počet hodin NT denně a minimální doba NT vcelku. O tom je HDO- je to operativní. Mám ten dojem, že časy spínání se dokonce dříve ani nezveřejňovaly, byla to interní věc energetiky.
No nebýt 4Q elektroměru, tak mám dodnes normální mechanický hodiny. (Za dobu co zde bydlím je měnili tak před 5-ti lety spolu s elektroměrem (tehdá už jsem dostal "digitální" elektroměr) a zase za mechanické. Takto funguje NT v celé Ostravě. Je zde takové průmyslové rušení, že zde HDO nefunguje. To je vyjádření paní na klientském centru i posléze hodinomontéra. Předpokládám, že ve velkých městech je to normální.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od tomas »

honzasl píše: Dělaly se průzkumy, zjistilo se, že zákazníci nejsou ochotni měnit svoje zvyky podle ceny EE, leda že by byl rozdíl enormní. Já taky ne - elektřinu mám, aby mi sloužila. Jídlo taky kupuju to co mi chutná, ne to nejlevnější.
Na takové průzkumy nelze brát ohled. Byly v té době FVE, hybridní elektrárny, elektromobily, nebo alespoň LED svítidla? Průběh spotřeby a výroby elektřiny se také lišil, jak v průběhu dne tak zima-léto.
Hodně elektřiny třeba padlo na svícení a to neodložíte, svítit musíte, ale díky úsporkám a LED instalovaných už dokonce i ve veřejném osvětlení se část neodložitelné spotřeby snížila a tím vzrostla ta odložitelná. LCD televize žerou také méně než ty elektronkové, při stejné velikosti :-)

HDO je operativní a je řízeno oblastně distributory. Otázkou je, jestli někteří distributoři vlastnící i licence na dodávku systémových služeb spíše síť pomocí HDO neškodí, aby následně inkasovali příplatky za systémové služby. Není to kontrolovatelné a liberalizace (rozdělení firem) také není dosud v ČR dokončena. Někde signál HDO není a tam potom není operativní. Ale pamatuji jak byl nějaký problém v Temelíně (nečekaný výpadek, tuším že to bylo to nechtěné zmáčknutí toho STOP tlačítka) a HDO ten den u nás nezaplo akumulační spotřebiče a měli jsme studenou vodu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od honzasl »

Na takové průzkumy nelze brát ohled. Byly v té době FVE, hybridní elektrárny, elektromobily, nebo alespoň LED svítidla?
Je to tak tři roky nazpět a průzkum si dávalo dělat tuším MPO. Souviselo to s hledáním zdůvodnění, proč ČR nebude budovat tzv. SmartGrids. Zdrojovat nemohu, pochytil jsem to na konferenci na jedné z mnoha přednášek a tenkrát mě to až tak moc nezajímalo....
Ovšem nechápu, jak souvisí chování lidí s tím, jaké jsou dostupné technologie. Lidi se prostě nějak chovají a málokdy je to racionální.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše:....... Lidi se prostě nějak chovají a málokdy je to racionální.
Svatá slova, do kamene tesat.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Hodinovy tarif - ceny el. po hodinach

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:
honzasl píše:....... Lidi se prostě nějak chovají a málokdy je to racionální.
Svatá slova, do kamene tesat.
To sice ano, ale pokud se lidem vysvětlí, že na tom mohou ušetřit a nabídnout jim řešení o které se nemusí starat, tak veřím, že dost lidí na to uslyší.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek