Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Tak pokud bychom měli typ a výrobce mosfetu (lze to na něm přečíst?) pak ztráta na něm bude v ideálním případě rovna
I x I x Rdson (W)
kde I bude spínaný proud přes mosfet a Rdson vyčteme z datasheetu

Je pravděpodobné, že pro zvýšení proudu nebude tento mosfet dimenzován. Pokud tedy bychom chtěli balancovací proud významně zvýšit bez úpravy zapojení, bude nutné mosfet chladit a možná i použít jiný typ s menším Rdson (ovšem ani to není jednoduché, musí mít stejné spínací parametry, jako původní).

Snad toho moc neprozradím, když řeknu, že bel-shop.eu vyvíjí a montuje, pokud vím, silné balancery (a prodávají je v podstatě všechny solar eshopy včetně mypower). Tak stačí omrknout osazení a zapojení ;)
http://www.bel-shop.eu/cz-detail-1181-v ... p-20a.html
Naposledy upravil(a) solárník dne stř led 11, 2017 11:33 am, celkem upraveno 1 x.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kyocera »

Na spínacím FETu zůstává nezanedbatelná ztráta píše Ota
Tu ztrátu můžeme snadno vypočítat. Sice neznám konkrétní typ Mosfetu, ale někdo tady uvedl,že
má parametry 30V a 10A . Schází uvést hodnota Rdson .V katalogu je vždy uvedena hodnota Rdson , to je hodnota odporu, tedy vodivého kanálu mezi Drain a Source . Tedy odpor v sepnutém stavu Mosfetu. Pro příklad uvedu, že třeba v katalogu byla hodnota Rdson 10mili ohm.To je příklad. Nikoliv skutečná hodnota podle katalogu. Potom by při proudu , který poteče přechodem Drain Source při 10A byl ubytek napětí vypočítám,10A x 10miliohm je na tomto vodivém přechodu úbytek napětí 0,1V. Ztrátový výkon ve W je úbytek napětí 0,1V x 10A je 1W. Pouzdro tranzistoru Mosfet tedy přenáší na tištěný spoj ztrátový výkon 1W. při proudu 10A , platí pro zvolený Rdson 10mili ohm . A 1W je ztráta ,která tento ztrátový výkon se pravděpodobně dobře rozptýlí na DPS. Mosfet si tedy můžeme představit jako vypínač, který pracuje s povoleným napětím dejme tomu 30V max a proudu 10A max. Pro praktické použití se vždy pracuje s menšími hodnotami napětí a proudu než katalogové mezní hodnoty. Aby byla proudová a napětová rezerva zvoleného Mosfetu.
Obvykle se napětí a proud zvolí katalogově 2x větší , než je požadované pro danou aplikaci. A snažíme se najít Mosfet co s nejmenší hodnotou Rdson. Kontrolou ztrátového
výkonu na Mosfetu se ověří , zda tranzistor je schopen ztrátový výkon přenést na chladič. To jsou statické poměry, kdy Mosfet slouží jen jako spínač. Třeba i v tom pasivním balancéru. V měničích , kde Mosfety pracují v dynamickém režimu s kmitočty desítky nebo stovky kHz jsou poměry pro výpočty složitější. Dobře zvolený Mosfet může mít často
lepší parametry jako spínání relé. Ale někdy potřebujeme i galvanické oddělení a to může být spojení Mosfetu s optočlenem. Ale snad jsem tím dal i odpověd Marko 250.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

je tam tento FET : http://www.tme.eu/cz/katalog/#search=44 ... rameters=1 , teda v tom co mám po ruce ;) .
Proč je k pálení použito tolik rezistorů ? Luky má recht :yes: je to z důvodu bezpečného chlazení . Bylo by přece nebezpečné aby na tom plošňáčku žhnul jeden rezistor :uh: .
Paliče pálící 10, 20 či 30A už musí mít pořádný hliníkový žebrování s nuceným průvanem , nebo rovnou vodní chlazení :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

K balancerům ON utp 45 - připadá mi to jako hodně amatérská konstrukce z ahodně peněz.
Abramsi, když mi budeš měsíc posílat rentu, tak mám hotový přelévací balancery navzájem komunikující podobně jako ty co máš, ale s mým časem to bude s obtížemi do konce roku. Idea je, některý části mám odzkoušený, jenom to doladit a udělat 16ks funkčních prototypů...
Ten AO4407 sice snese víc než 1A, ale při vyšším Ugs, při -3.5V Ugs na něm je už při 1A značnej úbytek napětí (z grafu těžko odečíst, možná zkusit spíš změřit, příp hlídat teplotu... Takže s odporama opatrně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Hlásím první škodu po zimě.
Koukám, jeden string nejede. Proměřím dráty, vše OK, vlezu do krabiček a v poslední jsem nalezl toto: uhnily přívody od FV článků, zůstal po nich jen zelený (síran měďnatý) flek na silikonové izolaci. Úplně vpravo vývod zůstal netknutý, nejspíše proto, že se z nějakého důvodu reakce neúčastnil, nevím, nejsem chemik.
Takhle to dopadne, když do panelu zateče voda a sluníčko do ní pouští elektřinu.
Přílohy
IMG_1353[1].JPG
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to na tebe chlejstl pěknej humus , co ? :shock: . Řekl bych že do tý krabičky nemuselo zatýst zrovna proudem vody , ale působením změn teplot (den teplo a v noci chlad) + vzdušná vlhkost mohlo časem dovnitř nasát dost vlhkosti na zkatující lužičku :hell: . Možná by nebylo od věci všechny brabičky otevřít a nechat volně dýchat , nebo do místa shlukování vody vyvrtat malou dirku - zachová se ochrana před dotykem a malou dirkou se dovnitř snad nic nenastěhuje :idea: .

Mám nejistej dojem že krabičky mých ::pv:: sou celý zalitý nějakým želé-sráčem - voda nemá šanci .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

No mě spíš připadá, že jsou vzhůru nohama, takže zkondenzovaná voda neměla kudy odtéct, jestli je to fotka v pracovní poloze. Snad platí zásada vývodky pokud možno dolů nebo dolů a když už to fakt nejde, tak nejhůř z boku a kabely směrem dolů od vývodky, aby po nich nezateklo. To že je na krabičce IP67 a na vývodce taky, neznamená, že se tam nedostane voda. Takhle se řešilo stoptlačítko venku před halou, co jednou ročně vypnulo celou výrobu, s vývodkou shora, dokud to elektrikář nenamontoval podle návodu.
Na mejch panelech byla šipka top, a i tak jsem o tom nepřemejšlel. Když opatrně odstraníš ten silikon, bude tam aspoň něco k připájení, nebo budeš muset odstranit fólii a připájet to tam? Dobrej na zalití potom prej je MS polymer, mám doma, ale ještě jsem ho nezkoušel. (mamut crystal)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Ano, v nejhorším odstranit zadní bílou fólii a napájet tam. Jednou jsem takhle rozdělil 24V panel na přání na dva 12 voltové :)

To "přerezavění" stejně nebylo samo od sebe, myslím, že tam musel být špatný kontakt.

Ty krabičky se originál lepí chemicky naprosto stejnou hmotou, která se prodává pod označením "Mamut Glue" (výrobce Den Braven). Je k sehnání v Baumaxech ale i v běžných prodejnách. Ovšem je potřeba poměrně kvalitní pistole, nejlépe s převodem. Jde to totiž ztuha.
https://www.sanita.cz/zbozi/104497-Mamu ... k)-lepidlo
Tohle udrží i těžkou cementovou cihlu nalepenou kratší stranou na hladkou svislou dlaždičku, dokud jsem to neviděl, tak bych tomu nikdy neuvěřil...

Jako těsnění se používá tmel Ms Unifix bílý.
http://www.echemie.cz/ms-unifix-na-vsec ... i-a-lepeni
po připájení zamatlat hmotou a už se to nepřeruší.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Díky za rady. Ano, panel je vzhůru nohama. Takže si za to můžu sám. Teď ještě musím vymyslet nápravné opatření pro panely, co zatím fungují. Otáčet je nebudu, ale malá větrací dírka by mohla pomoci. Nebo dvě aby byl sichr.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

Zatečení po kabelech,máš to vzůru nohama.Dvě možnosti,rozebrat střechu a znova,nebo malá dírka a aku v akci :-) .Solárník se nikdy nenudí a stále čerpá nové zkušenosti-hehe.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od luky »

ad Mammut: před více než rokem kamarádovi někdo ukradl naftu z nádrže nožem. Zalepil jsem mu to "na dojetí domů" mamutem. Drží to dodnes.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od JonasPP »

No môj nazor je,že za to nemôže nakondezovana voda.Solarko je tam napojene iba zopar mesiacov a toto je dôsledok dačoho horšieho.Pliešok aj cin je uplne fuč.Cela plusova strana je hrdzava,dokonca aj to čo je pozinkovane.Za to môže morska soľ,alebo kyselina,ktora sa použiva aj pri pajkovani,popripade niečo inak abrazivne.Niečo z toho tam muselo ostať a pracovať.Solarka ležali v tme a chlade dlho,tak sa to istotne narušilo zvlhlo čiastočne rozožralo.Pri namontovani to muselo obschnuť,lebo solarko muselo mať min 50 celzia,ale teraz jak mrzlo,tak to znova začalo vlhnuť, pracovať,do toho sa pustila elektrina,čo to ešte stupnovalo a tak sa to rozpadlo na prašok.Dalej nechapem ako je možne,že nefungoval celkovo string.su tam premostovacie diody.Ale ak aj tie nefunguju,tak to bola jednoznačne kyselina ktora tam pracovala min. 2-4 roky. Dajakemu činanovi sa tam musela rozliať pri pajkovani a iba to len utrel pri čom tam ostalo trocha.Za to je zhrdzavena cela pozinkovana oblasť,pocinovane pliešky,ktore istotne neboli dokonale zaliate cinom,lebo ten zabrani takejto korozii,alebo ma napadla ešte takato vec.ten pliešok prechadza cez kyselinu pred pocinovanim,tak asi bol namočeny v kyseline,ale nebol pocinovany.Činania na take veci kašlu,u nich to ide na kvanta a nie spravnosť montovania.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Nene, ta krabice byla plná vlhkosti, za to si můžu sám. Tohle na číňana nesvedu. Oprava bude jednoduchá, vyřízne se fólie a propojí novým vodičem. Diody nezafungovaly, možná je na vývodech vrstvička čehosi, co zrušilo vodivý kontakt svorkami a vývodem diody. U nízkonapěťových stringů nejsou zas tak moc potřeba
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Voda sama o sobe nemuze zpusobit korozi medi ani pocinovane medi. Musel tam byt spatny kontakt, nebo nejaka silnější korozivni latka. Ja mam taky krabice dole. protoze mam sbernici pod spodnim okrajem panelu a nemusel jsem davat spojky a spoje jsou v pohode.

Jedine ještě ze by tam nastavala nejaka elektrolyza, kdyby to vyloženě plavalo ve vode. Nebo je tam nesnasenliva kombinace ruznych kovu a nastava elektrochemicky proces.

Stačí to pomatlat stetcem roztokem kalafuny v lihu a zadna voda se k tomu nedostane.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FRSO »

a nemůže to být elektrolýzou jak píše solárník, Ota má asi více panelů zapojených do série, že by to mohlo mít vliv taky na to.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kuchnul se jednu krabici na ::pv:: a fakt je vylitá nějakou srajdou :
ostrov3,96_037.JPG
Vlhkost + reziduům z tavidla + elektřina = propojky fuč . Když to má hoooooodně času , tak i zdánlivě torška nepatřičného kontaminantu dovede natropit dost paseku .

Elektronům zdar *sun* :celebrate2:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

no kazdopadne mi prijde, ze by to asi vydrzelo podstatne dele, kdyby tam zadne vicko te krabicky nebylo a mohlo to volne dychat, nebo to proste necim zalakovat, ovsem musi to vydrzet letni teploty panelu, ja jsem navrhoval kalafunu v lihu, ta by nejakych 100°C mela vydrzet v pohode, maximalne neznatelne zmekne, coz neni na skodu
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

kalafuna je v kyselém prostředí (zkondenzovaná voda obsahuje CO2, takže kyselinu uhličitou a leckde i H2SO4 z oxidů síry) hodně agresivní, tohle fakt ne. MS polymer, neutrální silikon, lak na DPS a nebo olejový lak na impregnaci vinutí je snad řešením, ale po důkladném očištění. Mám dobrou zkušenost s čističem na DPS z GME, a nebo směs isopropylalkoholu s acetonem cca 2:1.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Chtelo by to vedet barvu sajrajtu, ktery v krabicce zbyl misto puvodniho vodice. Podle ni by slo priblizne identifikovat, ktera reakce nastala.

Vsechny pajitelne ochranne laky na DPS obsahuji kalafunu, kalafuna je sama o sobe velmi kysela, v podstate je to temer kyselina. Med ovsem s beznymi kyselinami moc nereaguje, je to velmi staly kov (proto a kvuli vysoke vodivosti je tak drahy). Tedy je pouze nutne zabranit elektrolyze, tedy kontaktu vody s medi pod proudem.

V onech lacich jsou tam ale uz upravene podminky pridanim nejake zasady, aby to vicemene odolavalo povetrnostnim vlivum.

Vyhodou je, ze to lze bez pripravy opet pajet. Ovsem urcite se nepru o to, ze nejaky specialni lak je mozna lepsi, ale musi spolehlive odolavat teplotam okolo 100°C a hlavne nepraskat a neloupat se. Ms polymery se na zalevani venkovnich krabicek pouzivaji bezne, tedy by to urcite slo.

Zajimalo by mne, cim jsou vylite napriklad ongrid stridace od GWL Power / Involar, vypada to jako sedy sulc a pouzivaji to jako ochranu i jako chlazeni soucastek a to i pri sitovem napeti. Velmi zajimava a uzitecna hmota. Kdyz to otevrete, tak to vevnitr vypada jako tlacenka :lol: (i se to dá stejným způsobem krájet)
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od volente »

A co to stříknout sprejem NEVER odpuzujícím vodu?
Edit: Není vhodný pro elektro.
Takže něco takového: http://www.nanoprotech.cz/sprej/nanoprotech-electric/
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek