OPRAVA měniče

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

OPRAVA měniče

Příspěvek od Axa »

Zdravím.
Prosím velectěné fórum o radu. Je tu prosím někdo, kdo UMÍ opravit čínské měniče? Pokud píšu UMÍ, myslím tím UMÍ. Lidí kteří se toliko pokoušejí mám již poněkud plný chrup a jejich pokusy mne již nebaví.

Děkuji za radu.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od petrs »

...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od Axa »

Díky za odpověď a tip. Jak to napsat ? Věřím, že jsou to odborníci. Vím, že jednají fér, ale hledám někoho, kdo by mi opravil měnič tak, aby fungoval tak, jak má. Tedy aby pracoval stejně a vydržel totéž, co před poruchou.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od goodbie »

U opravované věci nejde zaručit to co u nového oprava je zkoušená na maximum měnič po nějakou dobu jestliže vydrží je opravený měnič provozuschopný.Co měnič zničilo??někdy se oprava levných měničů nevyplatí.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od ota »

....aby fungoval tak, jak má. Tedy aby pracoval stejně a vydržel totéž, co před poruchou..... :D

Něco takového není možné ani splnitelné! Prostě ti vymění vadné komponenty za dobré, možná vychytá pár hrozících závad v podobě nedotažených svorek či zapadlých šroubků.
Ale jestli měnič vydrží do příštího roku ti nezaručí. Vždyť je to čínskej verk! Každá součástka má v sobě zabudované kurvítko. V souboru kurvítek roste pravděpodobnost poruchy exponenciálně.
Pokud měnič vydrží 5 le měl jsi extra štěstí a raději sis měl ten den místo opravy měniče vsadit loterii.

A pokud se ptáš co ho zničilo?
Jedná se o fenomém zvaný SDI. Sudden Death Invertor :(
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od FRSO »

Axa píše:Zdravím.
Prosím velectěné fórum o radu. Je tu prosím někdo, kdo UMÍ opravit čínské měniče? Pokud píšu UMÍ, myslím tím UMÍ. Lidí kteří se toliko pokoušejí mám již poněkud plný chrup a jejich pokusy mne již nebaví.

Děkuji za radu.
Zdravím, mám jen malý dotaz, co je to za měnič ??, modifik??, sinus, jaký výkon ??, atd, dík za info
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od gupa »

Axa píše:Zdravím.
Prosím velectěné fórum o radu. Je tu prosím někdo, kdo UMÍ opravit čínské měniče? Pokud píšu UMÍ, myslím tím UMÍ. Lidí kteří se toliko pokoušejí mám již poněkud plný chrup a jejich pokusy mne již nebaví.

Děkuji za radu.
No pokud se podívám na udané bydliště a stím si mohu sám pro sebe domylet finanční možnosti, ... není lepší jít do malého napětí např. na 12V jako LED svítilna do autozásuvky, malé dobíječe na mobil, notebook, atp? Ono čím je věc jednodušší, tím méně klumprtů se může pokazit. Naco se daný měnič zamýšlí používat a jaké má tedy štítkové údaje?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od Axa »

Díky za reakce. Takže popořadě.

Nepříjde mi normální, že by něco elekrotechnického nemělo jít opravit do původního stavu, .... Pokud jsou v kýblu "jen" polovodiče.

Nechci záruku na rok, ale taky mi nepříjde moc normální, když opravovaná, či dokonce nová věc chodí 10 minut až hodinu po zapojení, při zatížení cca 10% toho, co to má umět.

Inkriminovaný měnič jel cca 4 měsíce a odešel díky mé chybě, kdy jsem omylem do něj (místo do druhého výkonnějšího) nacpal vrtačku :( Chyba prodlužky....Tedy poprvé.
Po opravě odešel podruhé ve chvíli, kdy jsem jej zapnul naprázdno a potřetí při zapnutí napaječe obstarožního notebooku do zásuvky.

Jedná se o čistý sinus 1200W / 24V ADEL (Někdo je tu nedávno prodával ve výkonnější verzi)

Finanční možnosti nejsou až tak bídné, aby bylo nutné nepoužívat měnič vůbec ovšem na STUDER fakt nemám.
Ovšem v podstatě používám jen uvedené. Tedy..LED žárovky ((i na NN), malé dobíječe na mobil, notebook, atd .. Ale na 220V. Spotřeba za zimu byla směšná. Cca 70kW/h, takže jak vidno asi nějak moc velkej záhul tomu nedávám.
Bude ovšem léto a čeká nás provoz lednice :) ... A teď prosím nekamenovat a nevysvětlovat. Máme naši 180cm vysokou lednici otestovanou i s 200Wattovým měničem Berel (Ano, opravdu a vážně to tak jelo to bez závady cca rok) . Ovšem změna systémového napětí mi malinko brání to celé používat stejně jako vloni.

Uf... asi tak, no :)

Celou věc jsem vyřešil nákupem jiného měniče. Třeba se pak podělím o zkušenosti.

Nicméně by mne nadále zajímalo, jestli je tu někdo, kdo opraví to, co mají ostatní za neopravitelné . :)
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od goodbie »

No zabije li měnič pouhé přetížení vrtačkou hovoří o nekvalitě měniče protože měnič musí mít ochranu proti zkratu a přetížení za dále jestli už byl opravovaný několikrát a odchází stále je to jasné znamení se na takový měniš vy.... ::phocos-cx:: a zakoupit měnič lepší ono usmrcení "polovodičů" má občas i fatální následky .
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od tomas »

goodbie souhlas
Z hovna nikdo bič plést nebude a když bude tak nezapráská a když zapráská tak leda sebe.
Ve volném čase opravuji Čínské HF měniče, ale často odejde po opravě něco jiného. Už jsem narazil i na vadný rezistor který měřil dc napětí a přitom žádný výkon přes něj netekl.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od Axa »

OK takže shrnu napsané.

1. Zde na fóru není nikdo, jako byl můj otec, který kdysi opravoval naprosto vše, pokud to bylo jen malinko možné a z hoven pletl biče poměrně s úspěchem. Čili slušně. Není zde nikdo, kdo by byl schopen opravit čínský měnič do původního stavu.

2. Jak již jsem psal, koupil jsem měnič nový (resp dva sin a modif) z jiného zdroje a ne v Číně, číli osobně já mám na chvíli po problému. Viz výše :)

3. Čínské měniče ADEL, mají patrně špatně navrženou proudovou ochranu, protože z dvou kusů OBA vykazují chybu. Jeden po opakované i po opravě odchází při zapnutí, druhý není schopen pracovat na více jak cca 20% zatížení, protože vypíná. Čili pro ostatní = nebrat. A to ani přelepené "značkové" měniče z této fabriky.

Díky všem za reakce
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od Botas »

Tuhle diskuzi nějak nechápu
Pokud to chceš spravovat tak je tu odkaz na bany elektro kde p Dvořák ti postaví poměrně kde co opravdu tomu rozumí.
Samozřejmě že dnes je vše za peníze a pokud si myslíš že ti to někdo bude odborně spravovat zadarmo a ještě odladovat aby to jelo líp jak z výroby tak seš na omilu.
Mě odeěli tři měniče prvni aeg supr měnič přetížil jsem a nějak umřel vyreklamovan vráceny peníze bez problému.
Druhý odešel na dc asi přepětím pan dvořák bez problému opravil a funguje jak má
třetí čínskej šmejd záložní modifik odešel celkem rychle a celkem hodně toho.oprava možná nicméně tak nákladná že je lepší to hodit do odpadu.A to jsem hoještě měl i u takovýho děduly co v duchodu spravuje televize radia a kdejaky elekto blbyny koumák asi co to dělá ale cenově ještě vejš než bany elektro
Dnes je nejdražší čas a pokud choděj lidi od rana pomalu do noci do hokny tak nemaj čas ani na svoje věci natožpak šudlat nějaké takové opravy.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od luky »

Axo, pracuji ve vývoji integrovaných obvodů. Jediný způsob, jak nějakou elektroniku opravit do 100% původního stavu je vyměnit 100% věcí uvnitř. Jestli nejsi z oboru, ber to jako fakt. Jestli jsi z oboru, můžeme tu vést odbornou diskusi na toto téma včetně příkladů analýz různých defektů polovodičů, pasivních součástek nebo PCB.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od goodbie »

Axo velice se pleteš lidí co umí dobře opravit měniče je tu dost a hodně tomu rozumí a víme co opravit lze nebo nelze a nebo za jakou cenu a co od opravené věci lze čekat
yoshimura
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 25, 2014 6:32 pm

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od yoshimura »

1. Zde na fóru není nikdo, jako byl můj otec, který kdysi opravoval naprosto vše, pokud to bylo jen malinko možné a z hoven pletl biče poměrně s úspěchem. Čili slušně. Není zde nikdo, kdo by byl schopen opravit čínský měnič do původního stavu.

Axo
Takové otce nebo dědy jsme tu měli mnozí, ale dnes tu už nejsou jen Evropské výrobky sem tam s nějakým (ne)inteligentním obvodem, a párem bytelných jednoduchých konstrukcí, co šli opravit všiml možným.
Z činy ti kolikrát přijde krabička plná šroubků a různých kousků kostřičky výrobku, které se uvolnili, či ulomily již po cestě.
Je těžké opravovat něco, co nebilo ani dobře vyrobeno.
Ve zdejších diskuzích je spousta příspěvků, kde zjistíš že někteří uživatelé dokážou při opravách zázraky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od miroc »

Neviem aká je kvalita, ale mám u mňa tento inzerát: http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/966. Môžte prípadne vyskúšať.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od Axa »

Botas píše:Tuhle diskuzi nějak nechápu
Pokud to chceš spravovat tak je tu odkaz na bany elektro kde p Dvořák ti postaví poměrně kde co opravdu tomu rozumí.
Samozřejmě že dnes je vše za peníze a pokud si myslíš že ti to někdo bude odborně spravovat zadarmo a ještě odladovat aby to jelo líp jak z výroby tak seš na omilu.....
Ne, nemyslím si, že mi někdo bude cokoli opravovat zdarma. O panu Dvořákovi bych si nedovolil říct nic špatného, k čemuž mám své důvody. A to i přes drobnůstku, že právě a ani on také mi nedokázal cosi opravit. Nutno ovšem zdůraznit, že peníze vyinkasované za opravu mi byly vráceny.

Ne, nechci aby aby něco chodilo lépe než z výroby. Jen bych rád, aby to chodilo.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od Axa »

Tohle jsem opravdu napsal blbě :)
1. Zde na fóru není nikdo, jako byl můj otec, který kdysi opravoval naprosto vše, pokud to bylo jen malinko možné a z hoven pletl biče poměrně s úspěchem. Byla to spíš reakce na to co je nad tím :)

Stačilo asi napsat .... . Čili slušně. Není zde nikdo, kdo by byl schopen opravit čínský měnič do původního stavu. Protože tím co jste odpověděli jste to vlastně potvrdili :)

Ok chlapi. Nechce se mi v tom patlat. Prostě jsem se ptal jestli je tu někdo, kdo umí opravit čínské měniče. Čínské, jsou de facto všechny, takže jsem chtěl vědět KAM se otočit až mi zas něco odejde. Teď už vím, že na Komunální služby. :)

Díky a hezkej večír.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: OPRAVA měniče

Příspěvek od atom »

Axa píše:Ne, nechci aby aby něco chodilo lépe než z výroby. Jen bych rád, aby to chodilo.
Jak je to čínskej měnič, tak se smiř s tím, že to bude chodit pouze do další opravy, stejně jak před tím :lol:
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek