Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Vitek »

ZdZ píše: pát lis 10, 2023 7:16 am a proč má čerpadlo běžet nonstop, když to není potřeba ? jen kvůli ekvitermě ?
třeba večer vypnu všechny radiátory, jen v ložnici nechám 18 stupňů

radiátory nemám správně navržený a navíc mám v některých místnostech konvektory bez ventilátoru pod oknem, jinde zase radiátory a ve všech místnostech netopím na stejnou teplotu, bez hlavic to nefunguje, to jsem zkoušel
Jasný právě proto aby čerpadlo neběželo je nutné řídit prostorovým termostatem a přivírat jednotlivé okruhy jako to mám já.
Pokud má někdo podlahovku a tam 3 kilometry trubek čerpadlo bude brát klidně 50 a víc W. no a to nechceš...
takže za mě termostatákem předpřipravit teplotu a oběhovkou dle termostatu zapnout nebo nezapnout.

topíš 2-3 hodky denně.

možná u podlahových topení se striktně musí dodržovat cirkulace ale to já neznám.

Přijde mi děsně fajn systém jak mám... nežere to, topí to samo, nemusím nic. a když je slunko, vytěžuje se do nádrží.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Správné čerpadlo má odběr 5-25W. Většinou stačí 10W. To asi žádného člověka nezničí. Pro pohodu je vždy lepší topit trvale na nižší teplotu že když radiátor střídá velké rozdíly teplot nebo je dokonce studený.
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Migel »

Vítku tak jak pises som tento rok prerobil kurenie a uplna spokojnost..nastavim teplotu vody do radiatorov na 3cestnom termostatickom zmiesavacom ventile z AN a mam pokoj.potom uz len spinam cerpadlo do radiatorov podla teploty v dome.vsetky radiatory mam otvorene na plno akurat v kuchiny mam len na polovicu otvoreny lebo je to mensiia miestnost v ktorej sa aj vari a viacej sa zdrzujeme tak je tam viacej teplo.dom mam nezatepleny klasicku kocku 100m2 tehla/kvader 80 roky..
Fungujem stym kratko nakolko som to dokoncil este len v septembri ale uz teraz je rozdiel v tom ze barak sa neprekuruje a do nadrze posielam prebytky alebo ked nieje odber tak zapinam aj dve spiraly..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Keraj »

Tak ztráty baráku jsou nějaké vždy, pokud jsou venkovní teploty nižší než 20 °C.
Těch pár dní ( rozložené to bude po hodinách) kdy je venkovní teplota v topné sezóně vyšší bude spotřeba čerpadla zanedbatelná.
Zcela jistě to nebude v za špatných světelných podmínek.

Rozdílné teploty místností pro ekvitermní regulaci problém, jen s tím muselo být počítáno v návrhu.

Samozřejmě pokud systém není dobře navržený, pak není chyba v ekvitermní regulaci ale v systému. Pak jsou termostatické hlavice nejsnazší cestou ku tepelné pohodě a spokojenosti.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

takže ekviterma se dá používat jen když je neustálý průtok systémem, tak to pak jo,
já vypínal čerpadlo a pak směšovák točil sem a tam
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

Nie, ekviterma sa dá používať hocikedy. Princíp ekvitermickej regulácie je v znižovaní teploty do radiátorov podľa vonkajšej teploty. To, či čerpadlo ide stále, alebo sa vypína po nahriatí miestnosti je nepodstatné a toto čisto závisí od nastavenia regulátora.
Osobne som používal ekvitermickú reguláciu s vypínaním obehového čerpadla.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od luky »

ZdZ píše: pát lis 10, 2023 1:13 pm takže ekviterma se dá používat jen když je neustálý průtok systémem, tak to pak jo,
já vypínal čerpadlo a pak směšovák točil sem a tam
U sebe to mám naprogramované tak, že když se vypne čerpadlo, tak servoventil zavře směšovací ventil. Tedy při startu čerpadla je třícesťák vždy zavřený a protože se otevírá pomalu (90s), tak ani nehrozí nějaký velký překmit teploty vody.

Jestli teda nutně potřebuješ vypínat čerpadlo nějak často, tak je to pro tebe taky řešení.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Keraj »

ZdZ píše: pát lis 10, 2023 1:13 pm takže ekviterma se dá používat jen když je neustálý průtok systémem, tak to pak jo,
já vypínal čerpadlo a pak směšovák točil sem a tam
To záleží na možnostech regulátoru, princip je že nastaví teplotu otopné vody dle zvolené topné křivky a změřené venkovní teploty.

Pokud vypnu čerpadlo při třeba +18 venku a doma chci + 21,5°C ( bez ohledu na počet doporučených svetrů jistou paní), začne mi chybět cca 10% ztráty a dům bude chladnout.
A to ekvitermní regulace bez zásahu dlouho dohání, protože topí podle venkovní teploty.

V podstatě vypínání čerpadla je dobré jen při vyšších teplotách venku než uvnitř.

Ovšem pokročilejší regulátor jistě zvládne zvýšení teploty otopné vody při větší potřebě uvnitř dle pokojového termostatu, stejně tak cyklický provoz při potřebě nižších výkonů.

Já to zatím neřešil, čerpadlo bere 21Wh, ale budu zateplovat a třeba pak dojdu k poznání že bude ekonomičtější cyklický provoz topení oproti kontinualnimu ...
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Miyuki »

Když je možnost použít čerpadlo co umí dělat konstantní tlak, tak není důvod ho vypínat, jak se zavírají jednotlivé okruhy, tak postupně klesá odběr až na zanedbatelné jednotky wattů.
Já mám teď nově rozchozené termostaty pro jednotlivé místnosti, co zavírají termo ventily na radiátorech, můžu to sledovat přes HA a měnit teploty podle místností.
Teplotu vody zatím měním ručně, aktuálně asi 40°C, ale do budoucna je to taky v plánu napojit asi na HA a nějakou křivku podle venkovní teploty
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

K čemu to je dobré mít rozdílné teploty? Ano koupelná více ložnice méně ale trvale zbytek domu stejná teplota. Je to hračka nebo si myslíte že ušetříte.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Miyuki »

Je to rozdílná potřeba obyvatel domu
O šetření mi nejde, ale o pohodu
Navíc mám třeba i různé dny náladu na různě teplo/zimu
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Tak to je na umělou inteligenci. Kdy to poznáte jako máte náladu na teplo/ zimu? Jak rychle se změní teplota -+.Na to stačí term. hlavice.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od cipis »

Nestaci, protoze zenske a protoze to potrebujes menit i na dalku.
Je blbost topit v baraku na plno, kdyz tam nikdo neni, ale kdyz tam dojedes, tak nechces, aby zustala v bunde:⁠-⁠D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Co ušetříš pauzou to potom musíš zase dodat tak že 0 od 0 pojde. Jasně to neplatí když nebudeš týden doma. Ale na hodiny vypínat radiátory je nesmysl.
Charlie_XZ
Příspěvky: 50
Registrován: pon led 06, 2020 5:58 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Charlie_XZ »

Pawel píše: sob pro 16, 2023 11:20 am Co ušetříš pauzou to potom musíš zase dodat tak že 0 od 0 pojde. Jasně to neplatí když nebudeš týden doma. Ale na hodiny vypínat radiátory je nesmysl.
Tak jednoduché to úplně není, čím větší rozdíl teplot tím vetší ztráty, pokud je místnost v útlumu má nižší ztráty které v této době nemusíte vykrývat. Halíře dělají talíře ...
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Migel »

Ono je to o inom..
Ked ma clovek zateplene..,menej dreva/plynu mine na rozkurenie a nasledna udrzanie komfortnej/udrezatelnej teploty,..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Ano než se šáhlo na energie tak když jsem někomu řekl chtělo by to zateplit tak jsem byl za blázna a odpověď byla to se mi nikdy nezaplatí. A je to tady. A k těm pauzám myslíte že když klesne po několika hodinách teplota v místnosti o 1 st že se sníží TZ domu. V první řadě se začne přesouvat teplota ze zdí a sousedních místností protože tam žádná izolace asi není a tam musíte topit o to více. Je jasné že musíte naučit celou rodinu za sebou zavírat dveře.
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Migel »

No tie dvere zalezi od rozvrhnutia domu...u nas su vsetky otvorene...
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od eman »

Ty rozdílné teploty v každé místnosti v domě, mě na FB vždy pobaví. Navíc jsou lidi ochotni nasypat hromady peněz do "řízení" okruhů podlahovky. Asi v tom domě pak nežijí a jenom se dálkově kochají, jak jim to pěkně funguje. Chtěl bych vidět dům, kde jsou děti, jak mají poctivě všechny dveře zavřené a vlastně v tom domě ani nechodí, protože pohybem vzduchu dochází k míchaní teplot mezi místnostmi. Kdybych po těch domech desítky let nejezdil, tak bych možná i uvěřil, že to někde funguje.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od lemra79 »

nevim, jestli to neni offtopic, ale moc se mi osvedcili elektricke hlavice na radiatory, mel jsem starost o zivotnost baterek, ale po 4 letech tam jsou furt prvni. za me at si ma kazdy teplotu jakou a kde chce.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek