Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

je to nějaký český výrobce, má v sobě motor a naplno otevírá/zavírá několik minut

v situaci, kdy máš všechny radiátory zavřený a jsou studený, otevřeš všechny najednou, v nádrži je 90°a ekviterma otevírá a do radiátorů jde podle mě zbytečně horká voda, až se ohřeje zpátečka tak začne zavírat, ale to zase nějakou dobu trvá

třeba to ničemu nevadí, ale na radiátorech se začne tak trochu pálit prach

už jsem to našel, je to tahle
http://www.komextherm.cz/view_product_d ... 0701_07041
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

Ja mám ventil Esbe s motorom. Ten sa naplno otvorí zo zatvorenej polohy za 120s. Toto mi funguje cez 2 roky úplne bez problémov s dvomi odlišnými regulátormi. Kvôli kotlu som musel vymeniť Tech CS-2-i.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Neo »

Mám 3cestný esb ventil, servopohon esb 60s a regulaci Euroster 11M. Za málo peněz hodně muziky.
Ekvitermní regulaci dělám sám ručně 4x za topnou sezónu :)
Seřídit ekvitermní regulaci tak aby dobře kopírovala tepelné ztráty domu (od +15 do -20) je téměř nemožné.
++
Migel
Příspěvky: 936
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Migel »

Tak ono potom este velmi zalezi na vnutornej teplote ked uz tak..ak to uz riadit ekvitermicky, tak treba ktomu aj vnutornu teplotu zapocitat nejakym vnutornym termostatom a voda do radiatorov sa upravy prenejsie.
Je blnost davat niekde servo co ma dobeh otvor /zatvor niekolko minut.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PetrDubi »

ZdZ:
Problém je v tom umístění snímače teploty na zpátečce. Pokud měřím teplotu na zpátečce, tak mi to do topení vždycky pustí maximální teplotu i kdyby se ventil zavíral za půl vteřiny, protože to není dané rychlostí ventilu, ale časem za který ta horká voda doteče do radiátorů a zase se vrátí zpátky. A to nemluvím o tom, že když se voda v radiátorech dostatečně vychladí, tak to tam bude klidně prát půl hodiny.
Správný ekvitermní systém měří teplotu za ventilem (zpátečku může mít jenom na ovlivnění při zátopu) a hlavně při vypnutí (nebo při zapnutí před spuštěním čerpadla) zavře ventil a postupně ho otevírá, takže se opravdu nemůže stát, že by pustil do topení plnou teplotu a rozdíl může být maximálně několik stupňů, pokud se najednou prudce sníží odběr tepla (někdo úplně vypne radiátor).

Ps: To řízení teploty podle čidla na zpátečce rádi dělají topenáři hlavně u podlahovky (strčí na přívod termoventil s externím čidlem, který přidělají na zpátečku) a ještě se diví, když jim za to někdo vynadá- chudáci majitelé topení, protože jim to klidně pustí do podlahovky třeba 60°C a ta horká voda jim tam jde do té doby, dokud nezačne jít horká i z podlahy ven. O tom, že jim tím ničí trubky a za pár let se může stát, že to budou bourat nebo jim popraská podlaha, protože ty dilatace a celkově ten materiál nejsou na takový teploty dělaný ani nemluvím. A ve finále to skončí tím, že je podlahovka na hovno a ten topenář, co jim na začátku říkal, že by podlahovku nedával, protože radiátory jsou jediná jistota měl pravdu..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Vitek »

tech regulací máte víc.

Ekviterma je dobrá ale musí být dobře nastavená, pak to ale znamená že oběhový čerpadla jednou nonstop.
já mám uplně jednoduče - termohlavice na radiatorech nastaveny na 22 ( jeden žebřík v koupelně na 24), do radiatoru pouštím 35°C - 3C směšovákem ale na teplé vodě, tento radiatorový okruh má svoje oběhový čerpadlo na teplé vodě.
teplota 35 stupnu mi stačí i v zimě na udržení 22 - 24 stupnu v baráku.

vzhledem k malé tepelné ztrátě stačí i malá akumulační nádrž, kterou natopím za 2-4 hodky dřevem cca 6-15 kg podle toho jak se mi chce a jak je potřeba.
nevšiml jsem si nějakýho extra nepříjemnýho chování stejně tak jsem si nevšiml že by se zbytečně přetápělo, když prostorový termostat vypne oběhovku pokud je teplota vyšší o hysterezi než 21,5 (22=off, 21=on ). je to dost v pohodě.

Ještě jsem letos dřevem nezatopil zatím vše pokrývá FVE. základ je Izolace a rekuperace.
když jsou přebytky pouští se to první do podlah, a až od určitého výkonu do nádrží

nemám rád když běží někde zbytečně čerpadlo a točí vodu v raditorech jen kvuli tomu že ekviterma říká teplota do radiátorů trvale 36 stupnů, v noci se ochladí, tak vám přidá teplotu, přes den se oteplí tak ubere.

Záleží co za barák se reguluje a jakou má setrvačnost.

já když vypnu topení tak mi to klesne třeba o 1 stupeň za den. něco takovýho. a to nemám ještě zdaleka dobrý okna ale jen dřevěný eurookna s dvojsklem.

podle mě nejjsednodušší a nejlevnější je prostorový termostat uprostřed baráku, denní a noční režim ( já mám nastaveno na 21,5 °C) pořád, termohlavice na radiátorech a akunádrže ve sklepě- normálně mi to gravitací a 5W grundfos alphou1 utahne topení, takže se dá říct že co se týká topení jsem za 5 let na nic nesahnul a vše jede automaticky po ochladnutí baráku na 21°C.
V.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Miyuki »

Já mám akumulačku a kotel na dřevo, když je větší zima.
Běžně se natápí tak na 80°
Do radiátorů to jde přes elektronický 3 cestný ventil
https://www.elventil.cz/zonovy-ventil-l ... honem-230v
Jednoduchá elektronická regulace vlastní výroby, aktuálně teplotu nastavuju ručně, pro většinu zimy je ideál kolem 45°, to jde jak do radiátorů, tak do podlahy v koupelně a chodbě
Jednoduché, levné a spolehlivé
A k tomu je polskej boiler Galmet s výměníkem. Až na to, že tam byly moc tenký dráty k topný patroně a uhořely :roll: tak funguje překvapivě dobře už asi 5 let. Za tu cenu super
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

ZdZ píše: čtv říj 19, 2023 10:50 pm je to nějaký český výrobce, má v sobě motor a naplno otevírá/zavírá několik minut

v situaci, kdy máš všechny radiátory zavřený a jsou studený, otevřeš všechny najednou, v nádrži je 90°a ekviterma otevírá a do radiátorů jde podle mě zbytečně horká voda, až se ohřeje zpátečka tak začne zavírat, ale to zase nějakou dobu trvá

třeba to ničemu nevadí, ale na radiátorech se začne tak trochu pálit prach

už jsem to našel, je to tahle
http://www.komextherm.cz/view_product_d ... 0701_07041
Používají se motory s různou rychlostí to znamená dobou přeběhu z off- on. Tento čas se vždy nastavuje v regulátoru který ventil ovládá. Pro regulaci není problém okamžitě vyhodnotit jak teplou vodu má do domu pouštět a co často je problém že má špatnou zpětnou vazbu od čidla teploty vody co jde z 3cv. Je to špatným kontaktem trubka čidlo a nebo bez izolace kdy je čidlo ochlazováno prostorem kotelny. Aby regulace pustila 90st vodu do topení je nesmysl ( jen v případě ochrany kotle při přehřátí). Kde máte to čidlo naistalováno? Asi někde na zpátečce z domu co je ale totální chyba.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od luky »

ZdZ píše: čtv říj 19, 2023 10:18 pm ekviterma je za akumulačku nepoužitelná, je šíleně pomalá a klidně by teklo do radiátorů 90° dvě minuty, než by to stáhla, musí to reagovat okamžitě
mám jeden na půdě, skoro nový ale jak jsem psal, je hrozně pomalý
Něco máš blbě. Mám to takto už tuším sedmou sezónu a nemůžu si to vynachválit. Patrně reguluješ podle teploty zpátečky, což je blbost. Ekvitermní regulace reguluje teplotu, která teče DO radiátorů. Neexistuje důvod, proč by "najednou" do radiátorů tekla takto horká voda. Když se spouští topení, zapne se čerpadlo a pomalu se otvírá 3-cestný ventil (tuším to servo má čas přeběhu 90s). Jakmile začne téci teplá voda, servo přestane otevírat a hezky reguluje. Teplotní čidlo mám na měděné trubce asi 30cm za ventilem. Regulace pomocí PID regulátoru v PLC, servo řídím signálem 0-10V, ale i s tříbodovým řízením to jde provozovat.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Keraj »

Ekvitermní regulaci používám už léta a jsem spokojen.
Mám regulátor od komextermu co řídí směšovací ventil a jediné co jsem zaznamenal, že pokud dojde k prudké změně venkovní teploty, je regulace naopak příliš rychlá, respektive dům má velkou tepelnou setrvačnost.
Ale nijak mi to nevadí.
Jinak sofistikovanější regulátor umí časový posun pro zohlednění tep. setrvačnosti.

Ta pomalost regulace by mohla být způsobena naddimenzovaným směšovacím ventilem.
Vysvětluje to pojem AUTORITA VENTILU, jde o to mít vyšší rychlost proudění přes ventil než v okolních trubkách, kdy systém reaguje rychleji na změnu úhle otevření ventilu
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

ale pořád mi není jasný u ekvitermy, když se zavřou všechny radiátory, přestane proudit voda, trubka za směšovačem vychladne, radiátory taky vychladnou a směšovač se otevře naplno, protože neví, že voda neproudí
(stane se to když dopoledne začne svítit sluníčko a zisky oknama jsou docela velký, nebo večer snižuju teplotu v domě)

pak se najednou radiátory otevřou a protože je směšovač naplno otevřený, do potrubí začne proudit 90° vřící voda z akumulačky, ventil se zavírá pomalu a mezitím se na radiátorech grilujou pavouci, hoří prach a všude to děsně začíná smrdět

mám možnost při zavření všech radiátorů vypnout i čerpadlo a třeba nechat zavřít směšovák (řídím to všechno raspi), aby tam nešla vůbec horká voda, ekviterma se řídí sama, tam dovedu jen naplno otevřít, nebo zavřít přepnutím odporu místo teplotního čidla, jinak si to dělá co chce

až se znovu pustí čerpadlo, zapne se i regulátor ekvitermy a pomalu se bude podle potřeby otevírat, takže do radiátorů nepoteče vřící voda

co myslíte ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

V miestnosti kde je termostat by si buď nemal mať termostatickú hlavicu, alebo by mala byť plne otvorená, lebo teplota v miestosti sa má regulovať podľa termostatu na stene. Takto sa ti nestane, že sa ti zavrú všetky radiátory a voda neprestane prúdiť. Predpoklad je, že termostat vypína obehové čerpadlo.
Ak máš čidlo za zmiešavacím ventilom, nie je možné, aby ti do radiátorov išla 90°C voda. Toto máš buď zle zapojené alebo nastavené. Ak to tak je vymenil by som regulátor.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Když se zavřou termostatické hlavice = to může nastat pouze tehdy když u ekvitermu perete do radiátorů moc horkou vodu jinak termostatické hlavice se můžou zavřít jen v těch místnostech kde je druhotný zdroj tepla a to je třeba slunce a nebo vaření, může to být i velký počet lidí. To ale určitě nejsou všechny místnosti v domě. Teplota do radiátorů od ekvitermu může překmitnou třeba o 5st ale jen na pár minut. Jinak je něco špatně zapojené nebo nastavené.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od luky »

ZdZ píše: čtv lis 09, 2023 7:28 am ale pořád mi není jasný u ekvitermy, když se zavřou všechny radiátory, přestane proudit voda, trubka za směšovačem vychladne, radiátory taky vychladnou a směšovač se otevře naplno, protože neví, že voda neproudí
(stane se to když dopoledne začne svítit sluníčko a zisky oknama jsou docela velký, nebo večer snižuju teplotu v domě)
Vymýšlíš situaci, která nemůže nastat.

- Všechny radiátory se nikdy nezavřou. Jednak nepředpokládám, že máš všechna okna na jih a hlavně je dobré mít jednu místnost, kde nemáš termohlavici a odkud bereš zpětnou vazbu pro regulátor. Osobně to tedy mám tak, že sice mám ekviterm, ale ta křivka se posouvá podle rozdílu skutečné a požadované teploty v obýváku (a tady sice mám hlavici, ale otevřenou naplno). No druhý vždy otevřený ventil je na žebříku v koupelně - na sušení ručníků. Díky ekvitermu se žádná místnost nedá "přetopit" i bez hlavice. Třeba teď máme venku 6°C a do radiátorů mi jde 36°C.
- Čerpadlo topení se vypne použe když dojde teplo v nádrži a nebo když je venku takové teplo, že není třeba topit. Jinak absolutně nevidím důvod ho vypínat.
- Večer snižuju teplotu v domě snížením ekvitermní křivky = tj. snížením teploty do radiátorů.
Nezapomeň na jednu důležitou věc - pokud máš ekvitermní regulaci, tak termohlavice na radiátorech jsou skoro zbytečný. Vyžaduje to mít správně navržené velikosti radiátorů a průtoků. Vzhledem k tomu, že to je matematika pro třetí třídu základní školy, tak to nepovažuju za nějak složitý výpočet.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Keraj »

Jak píše "luky" ...
... spočítat ztráty místnosti, obsadit odpovídající radiátory dle výkonu pro daný tepelný spád zdroje, a potrubí dle tlakové ztráty při proudění.

Pak se tlaková ztráta doladí clonkami v radiátorových ventilech, nastaví se topná křivka na ekvitermním regulátoru, a to je všechno...
směšovač míchá vodu pro všechny radiátory naráz.

Žádná další manipulace s ventily není třeba pokud nemám externí zdroj tepla, což já nemám.
A pokud takové zdroje máme, jako jsou velká okna na jih, pak termostatická hlavice patří jen tam.

Samozřejmě to znamená prakticky trvalý provoz vytápění po celou topnou sezónu.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od jahodovák »

To je teorie a nepočítá s tím,že pokud jsou velká dobře zateplená okna,tak může dojít k přetopení a pokud se s tím počítá a nesvítí,tak naopak,ono je toho víc,co to je schopno nabourat ale je to dá se říct skoro nejběžnější způsob a někomu i vyhovuje.Je to případ od případu,každému asi bude vyhovovat něco jiného.Tuto regulaci jsem měl,protože na samotížném systému moc termostatické ventily nefungují,dnes už na trhu jsou,docházelo vinou rychlých změn počasí k přetápění,nebo nedotápění,takže když odešel servoventil,najel jsem na víceméně ruční řízení a je to skoro stejné,jen se nemá co pokazit.Dalo by se sice udělat i splehlivé řízení ale tak nějak jsem zjistil,že to až zas tak potřebné není tak trochu to i kopíruje přírodu a člověk tolik nezleniví...toto platí pro topení v kotli na pevná paliva ,která se hůře regulují a není akumulační nádrž.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Vitek »

jahodovák píše: čtv lis 09, 2023 6:07 pm To je teorie a nepočítá s tím,že pokud jsou velká dobře zateplená okna,tak může dojít k přetopení a pokud se s tím počítá a nesvítí,tak naopak,ono je toho víc,co to je schopno nabourat ale je to dá se říct skoro nejběžnější způsob a někomu i vyhovuje.Je to případ od případu,každému asi bude vyhovovat něco jiného.Tuto regulaci jsem měl,protože na samotížném systému moc termostatické ventily nefungují,dnes už na trhu jsou,docházelo vinou rychlých změn počasí k přetápění,nebo nedotápění,takže když odešel servoventil,najel jsem na víceméně ruční řízení a je to skoro stejné,jen se nemá co pokazit.Dalo by se sice udělat i splehlivé řízení ale tak nějak jsem zjistil,že to až zas tak potřebné není tak trochu to i kopíruje přírodu a člověk tolik nezleniví...toto platí pro topení v kotli na pevná paliva ,která se hůře regulují a není akumulační nádrž.

Naopak ja si myslim ze nejlepsi je resit pomoci termohlavic. Dulezite je mit odpovidajici kvalitu mrtve vody
No a mam v nadrzich 70 az 87 stupnu nekdy i 35 . Do radiatoru se pousti teplota 32 stupnu celsia zamichane pomoci termoventilu stelovatelneho esbe 30-70 stupnu. Fungiuje to perfektne. Lepe nez kotel na samotiz. To so sem josty. V momente kdy slunko zasviti pretopi se prostor okamzite zavira termoventil konkret i radiator ostatni jedou dal.
Na topeni potrebuju 5 W prikonu na cerpadle. Ano neldo rika ze to je blbost. Aku nadrze mam ve sklepe a jede to skoro samotizne to je fakt.

Nemuzu si to vynachvalit. Topim kdy chci klidne jen do nadrzi.
Ahoj V.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

Prvořadá regulace je tím 3cterm. ventilem. Hlavice pracují jen v místnostech kde jsou nějaké další zisky.
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Keraj »

Pawel píše:Prvořadá regulace je tím 3cterm. ventilem. Hlavice pracují jen v místnostech kde jsou nějaké další zisky.
Tak jest...

Ta teorie je právě základ toho aby to fungovalo dobře...
... pokud správně napočítám ztráty a zisky,
a nerealizuji stylem " děláme to tak všude " nýbrž si to opět spočtu... jde to.

Topení jsem si spočítal a nainstaloval víceméně sám a jsem spokojen.

Mám barák 160 let starý, ztráta zatím 14 kWh, kotel na dřevoplyn 24 kWh (o váze 500 kg tedy bylo potřeba hrubé síly), 1 m3 akumulační nádrž, deskové radiátory a podlahové vytápění.

Již 13 let provozuji systém řízený ekvitermní regulací a za tuto dobu nebylo potřeba do systému nijak zasahovat v průběhu topné sezóny.

Jelikož se jedná o systém značně těžkopádný, příležitostné zatopení mimo topnou sezonu vyžaduje manuální přepnutí regulátoru do módu pevné teploty otopné vody na 40°C.

Jinak jen přikládám a co čtrnáct dní vyberu popel.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

a proč má čerpadlo běžet nonstop, když to není potřeba ? jen kvůli ekvitermě ?
třeba večer vypnu všechny radiátory, jen v ložnici nechám 18 stupňů

radiátory nemám správně navržený a navíc mám v některých místnostech konvektory bez ventilátoru pod oknem, jinde zase radiátory a ve všech místnostech netopím na stejnou teplotu, bez hlavic to nefunguje, to jsem zkoušel
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek