Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

Do plánovaného domu plánujem ohrev vody a TÚV cez akumulačnú nádrž (1000L - 1500L). Zdrojom tepla pre akumulačnú nádrž má byť v lete fototermika, v zime teplovodný krb. Ako rezervu plánujem použiť elektrickú patrónu.
Ohrev vody má byť prietokový, cez nerezový výmenník v hornej časti nádrže, kúrenie prostredníctvom teplovodného podlahového kúrenia.

Chcem sa spýtať, akej značky máte akumulačnú nádrž, akú veľkú. Ja som si vybral nádrž z http://www.akmulacne-nadrze.eu, ale neviem k nim nájsť referencie od používateľov. Len pre zaujímavosť, vybral som konkrétne takúto:

Obrázek
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kybos »

Tato nádrž má jednu nevýhodu: Je v provedení na "mokré " topné těleso, což předpokládá AC vytápění a je zde pouze jedna pozice na osazení topného tělesa. Chybí zde univerzální suchá jímka na variabilní topná tělesa pro DC.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od gupa »

Dražice ohřívač, který má v typových řadách dvě R čili nějaký typ obsahující RR
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od honzasl »

Já od tohoto výrobce (prodejce) nádrž mám a zatím jsem spokojen. Jediné, co nebylo úplně košer - na obrázku měla zakoupená nádrž vypouštěcí otvor na dně, v reálu tam není. S tím se dá žít, ale...

Pokud bych kupoval podruhé, zaměřil bych se na výměník pro TeV (dříve TUV :) ). Čím větší, tím lepší a nejlépe v celé výšce nádrže.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

Ja mam akumulacku 750l s vnorenym zasobnikem cca 150l jestli si dobre pamatuju. Od drazic. Pri mych tepelnych stratach je to spis nadrz taktovaci nez akumulacni. Ma ve spodni casti velkou prirubu, takze jdou doplnit topna telesa.
Original izolaci od drazic bych uz nebral za ty prachy radsi bych to resil DIY.
Pokud budes mit podlahovku je to dobre vyuzijes vetsi rozsah teplot vody (nabiti-vybiti) tim aku dokaze topit delsi dobu.
Lze spocitat kolik hodin ti dokaze topit ...

Osobne bych volil spise nadrz se suchymi topnymi telesy a fotovoltaiku. Suche topne teleso i na zalohu z DS je jednoduzsi na servis nemusis vypoustet vodu. Nekde ji uskladnit a pak ji zpet precerpat. Nebo pouzit novou vodu a pak dlouho odvzdusnovat.

Druha vec je krb. Mam kotel o vykonu 14kw na pelety (topim i drevem).
V nejvetsi topne sezone kdyz mi kotel zapne cca po poledni tak jede na plny vykon trebas az do 23:00 aby utahl barak a natopil aku. Toto si doopravdy nedovedu predstavit v obyvaku. Samozrejme to vychazi z tepelnych ztrat a vykonu topidla ale i tak musis ke krbu pres zimu nanosit kubiky dreva a resit dost popele a pravidelne cistit. Ja se to doposavad nenaucil bez bordelu ani v kotelne. Taky co jsem videl nektere krbove vlozky tak nejak pochybuju o ucinnosti.
(predpokladam ze chces topit vice drevem pac topit elektrikou na primo je celkem vrazda a aku je v tomto rezimu spis na skodu)

Nemam nic proti krbum sam bych jej v budoucnu chtel ale jen na topeni kdyz se mi zrovna chce cucet do ohne.
On je to dneska takovej trend ale nevim nevim.
Na topeni drevem chci k peletaku poridit jeste druhej drevoplynovej kotel aby to melo neco do sebe.

Je to jen muj pohled na vec.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

Dakujem za odpovede. Niektore veci som nevedel, tak sa s dovolenim este budem pytat :)

kybos: Preco sa DC vyhrevne telesa davaju do suchej "jimky"? Nedala by sa ta horna priruba upravit tak, aby sa DC vyhrevne teleso strcilo do nej? ;)

guba: Ja uvazujem nad 1500L akumulackou a Drazice az take velke nemaju, nemylim sa?

honzasl: Ako dlho uz mas tuto nadrz? Ktoru presne? Mas aj s vymennikom na TUV? Stacis nou plne ohrievat TUV? Mozes mi prosim popisat tvoj vykurovaci system v ktorom mas zapojenu akumulacku? Ja som zistil, ze asi budem potrebovat celkom velku expanznu nadrz ku kombinacii AN, teplovodny krb, podlahove kurenie (ca. 250L).

PavelR: Som opatrny typ investora a povedal som si, ze skusime najprv sezonu dve zit bez plynu - zavedenie plynu stoji 1500+ €. Kazdopadne, v dome spravime pripravu na plynovy kotol a ak by sa nam z obyvacky stala kotolna, ten plyn nakoniec zavedieme. Ak sa mozem spytat - aku mas ca. tepelnu stratu domu? My sa totiz chystame staviat energeticky rozumny (rozumej: nie za kazdu cenu pasivny dom) a tam by tie uniky nemali byt nejake hrozne velke.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od gupa »

Já bych akumulaci s ohřevem užitkové vody neslučoval, protože ztráty nádoby se rovnají nebo jsou větší, než úspora. Také plánovat tuto věc s 1500l pro krb je podle mne špatná úvaha. Celkově 1500l je také pro jeden kotel ztrátová věc, efektivnější je mít nádoby dvě menší, poblíž obytného prostoru nebo součástí obytného prostoru s částečným zaizolováním, např. přes chodbu nebo ve zdi uprostřed domu.

Nejprve bych zkoušel dohledat spokojené uživatele akumulátorů, potom porovnal, zdali opravdu je návrh shodný smými požadavky a hlavně i prostorem. Protože já dal akumulátory do sklepa a kvůli těm ztrátám jsou prakticky nevyužitý.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

Ja mam ztraty velky. Kotel jede na doraz tedy minimalne 14kw - starej barak. pres 200m2 neizolovanyho zdiva.
Plyn jsem mel zrusil jsem ho - drahej. za 1500eur + udelas kotelnu na drevo.
Pokud chces drevo tak doporucuju drevoplynak kotel a ten kotel v kotelne.
Dneska se totiz stavi takovym podivnym zpusobem zadny technicky mistnosti, zadny dvorni staveni, zadna dilna. Ja toto nemit tak netusim jak bych doma fungoval.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

gupa: Bohuzial, technicku miestnost budem mat iba ca. 4,5m2, takze dve akumulacky tam nenarvem. Kazdopadne, technicka miestnost bude ca. v strede domu, takze tepelne straty nadrze skoncia v dome, v lete sa cez rekuperaciu odvedu mimo dom ;)
Cely moj navrh este budem konzultovat s kurenarom.

PavelR: Suhlas s tym divnym stavanim - ja som si technicku miestnost nechal navrhnut, kazdopadne tam asi kotol na drevo nenarvem :(
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

Pokud je nerealna kotelna mimo hlavni dum tak bych to drevo zvazil. Ptal bych se lidi co taky topi jen krbem.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kybos »

mytus píše: kybos: Preco sa DC vyhrevne telesa davaju do suchej "jimky"? Nedala by sa ta horna priruba upravit tak, aby sa DC vyhrevne teleso strcilo do nej? ;)
Je to z důvodu unikajícího proudu (elektrolýza) a pro jednodušší servis a větší variabilitu. Suché topné tělesa lze vyrobit za laciný peníz na zakázku s vhodným odporem a výkonem. Těleso montované na horní přírubě není zrovna nejlepší nápad (stratifikace). Jakákoliv úprava pouze po ztrátě záruky.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

PavelR: Bol som nedávno u nášho statika a ten má takmer identický systém: fotorermika, teplovodný krb - 2 × 750L akumulačná nádrž. Teplo po dome rozvádza cez rozvody vzduchu - vzduch sa ohrieva cez výmenník voda -> vzduch priamo v rekuperácii Paul a funguje mu to skvele.
EDIT: Podotýkam, že má novostavbu, slušne zaizolovanú, teplovodný krb priamo v obývačke - ani neporiadok nemal :)
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od rob.brno »

mytus píše:Chcem sa spýtať, akej značky máte akumulačnú nádrž, akú veľkú. Ja som si vybral nádrž z http://www.akmulacne-nadrze.eu, ale neviem k nim nájsť referencie od používateľov.
Nějaké reference(bohužel i se spoustou balastu kolem) by se našly tady:
- http://forum.tzb-info.cz/128502-aku-pro ... zasobnikem
- http://forum.tzb-info.cz/117394-vyhody- ... ych-nadrzi
- http://forum.tzb-info.cz/114137-akumula ... -prispevky
- http://forum.tzb-info.cz/121523-vyber-akumulacni-nadoby
- http://forum.tzb-info.cz/116863-akumula ... ivni-volba
- http://forum.tzb-info.cz/129288-vyplati ... acni-nadrz
- http://forum.tzb-info.cz/127119-akumula ... hrevem-tuv

Osobně mám 500L taktovací aku(od zminovaného p. Linsztnera,bez hada na TUV) k tč do podlahovky a 300L aku s FW modulem(TUV přes deskový výměník):http://www.hotjet.eu/cs/aktuality/krist ... tepla-voda. Oboje jsou připojené na termiku.



Gupa: poznámku o energetické nevhodnosti TUV a aku v jedné nádrži by chtělo podložit číslama. Kdyžtak letní ohřev sluncem(fv nebo termika) by měl toto tvrzení(možná pravdivé) zvrátit.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kodl69 »

já mám 2t šamotovejch cihel - vydrží to v chatě, která je jenom proti průvanu udržovat bez přikládání 12h trenkový teploty při mrazu venku. V nejbližší době budu něco takovýho realizovat i doma.
Pomáhal jsem budovat domek, cca 100m2 podlahy, 4kW jmenovitá tep. ztráta (při -15 st.), tj při 0st 2,2kW. Majitel si mocí mermo nechal zavést plyn, i když má krb s aku obestavbou a rozvodem vzduchu. Skutečnost je taková, že plyn pouze ohřívá TUV a topí když jsou více dní z domu, jinak stačí 8kW krb v kterým se za zimu spálí 6m3 dřeva ( prostě tam něco občas doutná -taky chyba).
Pro ohřev 1000L vody z 30 na 60st potřebuješ 36kWh http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... ohrev-vody a zpátky dostaneš tak 30 kW, tj 30hod. topení při současným počasí, nebo 22 hod při -20 s parametry co jsou výše. Pokud chceš topit jednou za dva dny, 2000l je minimum. Nevím, jestli by se mi chtělo řešit cosi za 100kKč, se spoustou hejblátek co se za chvilku pokazí a budou stát další prachy (elektroventily, čerpadla....) Prostě můj tip je PEC.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mobilik »

Tuto problematiku musim vyriesit aj ja...
Tiez chcem cochvila stavat nizkoenergeticky dom.

Urcite viem ze 10 FV panelov pojde do bojlera cez oplockeho regulator.
Inak budem bojler vytapat DS.

V dome planujem aj krb a prieduchy do kazdej izby.
Topenie budem mat riesene inak el. konvertormy v kazdej izbe.

Doteraz sa neviem rozhodnut pre velkost bojlera.
Podla mojho nazoru by mi mal stacit 200l zasobnik, rychlo sa ohreje voda cez den a vacsiu spotrebu nepredpokladam.
Ak dam velky zasobnik, tak bude ho dlho treba vyhrievat a v nepriaznivom pocasi to pojde do penazenky.
Takze planujem mensi zasobnik, ale necham sa poucit. :wink:
Mozno premyslam zle...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kybos »

Takhle vypadá průběh teplot mizerně izolovaného většího zásobníku (3500l) ohřívaného pouze solárem za poslední dva měsíce. V podstatě od března do října funguje bez dohřevu z DS. V případě lepší izolace nebo umístění ve vytápěném prostoru by bylo možné natáhnout využitelnost nejméně o dva měsíce.
průběh teploty v horní třetině akumulátoru
průběh teploty v horní třetině akumulátoru
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od luky »

gupa píše:Já bych akumulaci s ohřevem užitkové vody neslučoval, protože ztráty nádoby se rovnají nebo jsou větší, než úspora. Také plánovat tuto věc s 1500l pro krb je podle mne špatná úvaha. Celkově 1500l je také pro jeden kotel ztrátová věc, efektivnější je mít nádoby dvě menší, poblíž obytného prostoru nebo součástí obytného prostoru s částečným zaizolováním, např. přes chodbu nebo ve zdi uprostřed domu.

Nejprve bych zkoušel dohledat spokojené uživatele akumulátorů, potom porovnal, zdali opravdu je návrh shodný smými požadavky a hlavně i prostorem. Protože já dal akumulátory do sklepa a kvůli těm ztrátám jsou prakticky nevyužitý.
Můžu se zeptat na důvod, proč jsou lepší 2 nádrže místo jedné? Napadají mě jen samá negativa:
1) 2x1500l nádrž bude stát skoro dvojnásobek co jedna 3000l.
2) povrch - a tedy i investice do izolace a potom tepelné ztráty - bude v takovém případě skoro dvojnásobný
3) více trubek (=investice,tep.ztráty). Navíc není úplně snadné to hydraulicky správně zapojit.
4) více prostoru - ta jedna velká nádrž je fakt malá oproti dvěma polovičním.

Jediný důvod pro dvě nádrže může být prostorový - buď špatný tvar místnosti nebo velikost dveří.

Čím máš zaizolované nádrže, že máš takové ztráty? (typ, tloušťka) Mě totiž výpočty vychází, že 30-40cm vaty by umožňovalo vystrčit aku nádrž na mráz s celkem zanedbatelnýma ztrátama.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

mytus píše:PavelR: Bol som nedávno u nášho statika a ten má takmer identický systém: fotorermika, teplovodný krb - 2 × 750L akumulačná nádrž. Teplo po dome rozvádza cez rozvody vzduchu - vzduch sa ohrieva cez výmenník voda -> vzduch priamo v rekuperácii Paul a funguje mu to skvele.
EDIT: Podotýkam, že má novostavbu, slušne zaizolovanú, teplovodný krb priamo v obývačke - ani neporiadok nemal :)
Netvrdim ze to nefunguje.
Rikal jsem jen svuj nazor ze se mi zda FVE lepsi nez termika. Dalsi vec je ze ti odpada dalsi napln a trubky a hebla.
Pokud by se ti podarilo jeste ke vsemu sehnat panely nekde na bazaru v pozadovanem poctu a vykonu coz neni nerealne tak uz vubec neni co resit.

K tomu topeni. No proste jak ma nekdo rad horcici a druhy kecup tak me se vzduchovy vytapeni nejak nezda. Tot vse.
Ja jsem zastanecem vodnich systemu.

Bordel tam nemel protoze ho budto uklidil nebo vynalezl zpusob jak za zimu prenosti nekolik m3 polinek bez bordelu
a jak cistit krb a vynaset popel bez praseni. Spis nez bordel opadanej ze dreva ( ten proste smetu/vysaju) me vadi ten naprosto jemnouckej popilek. Prvni sezonu byl muj peletak v kotelne ktera je spojena dvermi s barakem. At jsem se snazil cistit jednou za tyden sebeopatrneji tak mi bylo receno ze voda po umivani podlah je cernejsi nez byvala. Takze milej kotel druhym rokem putoval ke me do dilny kde me to nevadi. ( vubec si nedovedu predstavit nase stary topeni uhlim to musel byt des.)
Pokud u nej jeste nekdy budes zkus nenapadne prejet prstem po miste ktery se uplne bezne neutira. Hned uvidis jestli to je beznej prach nebo popilek.
Z techto duvodu u me krb vitezi jako sekundarni zdroj tepla/romanitky :-)

Dalsi vec je jejich domaci rezim. Pokud si predstavim jejich 1500l vybitych tak nekdo musi byt proste doma a hudrovat v krbu aby to nahrali. Ono je to topeni treba navrhovat i na predpokladany domaci rezim.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od honzasl »

Mýtus
Základní informace o mé kotelně jsou na blogu http://honzasl.blogspot.cz/

Ohřev TUV ve výměníku, mýty a pověsti:

"Přece nebudu ohřívat kvůli TUV celou Kubíkovou nádrž"
Absolutní nesmysl. Ohřívám jen tolik vody, kolik potřebuju. Pokud v létě kotlem natopím celou nádrž na 90-90 (horní-dolní čidlo), mám zásobu TUV skoro na týden. Pokud bych ji ohříval topnou patronou, dám si ji do půli nádrže a ohřívám jen prostor nad patronou (výměník je stejně jen v horní půlce). Pokud chci ohřívat ještě méně vody, doladím to umístěním čidla a hodnotou teploty, na kterou ohřívám.

Ad. krb v obýváku vs. kotel v kotelně: Já za hlavní kouzlo zplynováku v kotelně považuju to, že můžu topit dřevním odpadem ze zahrady, nebo stavebním odpadem (odřezky atd). Ke krbu je "potřeba" hezké rovnoměrně řezané a štípané čisté dřevo, které na rozdíl od předchozího materiálu není zrovna zadarmo a je s ním víc práce. Když už mám za topivo utrácet, koupím si raději koupím ty peletky do celosezonního zásobníku, tím se celé topení mění na "dohled" nad kotlem.

Tím nepopírám, že plápolající krb není hezký. Ale nechtěl bych to.
Naposledy upravil(a) honzasl dne úte bře 31, 2015 2:24 pm, celkem upraveno 1 x.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kodl69 »

Další vychytávka se jmenuje stratifikace - řízené rozvrstvení teplot - ve 300l boileru elektrikou ohřívám cca 50l vody, čidlo až na vrchu, u topné spirály v boileru kus plastové trubky, která omezí míchání ohřívané vody se studenou...
Fototermika má vyšší účinnost na jednotku plochy. Dneska třeba zatím FV 0,7kWh z 9m2, fototermika cca 2kWh ze 4m2...
Ano, někdo má rád trubky, někdo dráty...Samozřejmě moje obyč. ploché kolektory za zamračeného dne v lednu dají míň než fv, stejně jako když je zataženo během léta, ale jestli získám prd nebo dva prdy, to už je asi jedno...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek