Tepelné čerpadlo na FV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Vitek »

j0hn píše:Co tohle:
https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 01550.html

Je to TČ vše v jednom. Potřebuje dva průchody zdí pro nasávaný a vyfukovaný vzduch. Akustický výkon píšou 51 dB. V koupelně asi žádná trága. 190l varianta za ca 43 kiloKocourků.
v případě TC je nejhorší kombinace all in one se zásobníkem.

Jediný dobrý je že nemáš ztráty na trubkách. ostatní je naprd...

Každý svýho štěstí strůjce.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od j0hn »

Byl to první nástřel, co jsem našel. Po odeslání jsem začal počítat.

Pokud to ušetří 1 MWh za rok, pak je to v NT kolik? 2,5 kKč za rok? Rozdíl 40 kKč proti obyč bojleru to nikdy nesmaže. Do tý doby to nevydrží neproreznout.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od dumi »

Jak.na tom obrazku vyfukuji ten studenej vzduch do mistnosti. To fakt chces :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Reputace: 17
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od jiri59 »

Podobný boiler vyrábí i DZD Dražice.
https://www.dzd.cz/ohrivace-a-zasobniky ... em/aqua-hp
Přívod i odvod vzduchu z tepelného čerpadla jde kombinovat různě. Na současné chlazení sklepa bych si to dovedl představit.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od dumi »

Mas predstavu kolik vzduchu tim cerpadlem musi probehnout, aby to bylo schopny ten bojler ohrat? :-) a v zime si do sklepa poustis vzduch -10? Ja bych u toho teda sedet nechtel...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Ronn »

j0hn píše:Do tý doby to nevydrží neproreznout.

Přesně, all-in-one bojler s kompresorem má nejslabší místo v samotné nádrži.

Jak ohřívat bojler kompresorem:
a) Měděný výměník přímo ve vodě => měď a nerez se nemají rádi, riziko úniku chladiva do vody.
b) Omotat bojler měděnou trubkou s plynným chladivem => problém s prostupem tepla do bojleru a délkou potrubí/výměníku
c) bojler se vstupem na topnou vodu => navíc přepínací ventil s KVS alespoň 10m/3

Tom_007 píše:rekonstruovat koupelnu. Bude tam 80l bojler.

Bojler v koupelně eliminuje ztráty na potrubí => rozhodně nejsou malé.
Bojler v koupelně snižuje ztráty na bojleru díky menší delta T ve srovnání s umístěním bojleru někde tech. místnosti/sklepě a současně prostup tepla tepelnou izolací bojleru se rovnou využije jako doplňkové topení.
V případě vyspádované podlaze dlažbě do odtoku v podlaze dobrá ochrana proti havarijní vodě. Vytopený barák, to nechceš... To raději preventivně bojler měnit každých 10let :)


14 dnů mám v provozu ASGE 24BI + SWEP 10kW + SCMI 1.4
Zatím to řídím fixně nastaveným napětím na 2,5V => 25% výkonu, spouštění kapilárním termostatem
TUV COP cca. 2,1
ohřev 8m/3 nádrže COP cca. 5,2

Proč (možná inspirace pro ostatní):
a) pro topení (na topení dřevem nemám čas)
b) do 5°C je to levnější než topení dřevem při tarifu D45
c) mám ve všech plochách alpex trubky (podlahy,stropy, stěny), a benefitem je velmi nízky teplotní spád 23/27°C, což je pro provoz TČ ideální
d) už jen systém s jednotlivých komponent, žádné all-in-one proprietarní řešení
e) ohřev TUV je jen doplněk pomocí přepínacího ventilu+čerpadlo => 8kKč navíc
f) neplánovaný benefit => provozem jsem zjistil, že jsem mohl použít i menší bojler než 125l, protože modifikovaná klima doplní bojler při 25% výkonu během~35minut a můžeš zase další vanu.

Návratnost, která se nejčastěji skloňuje: do 6let při zimě roku 2019/2020.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Vitek »

čau kdepak jsi vzal inspiraci právě na toto řízení? a tento model? je to stejné s tím co používám já... dík V.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od netko »

To cerpadlo ma teraz cop okolo 2? To sa mi zda neak malo?? Malo by mat viac ako 4?
Ronn píše:
j0hn píše:Do tý doby to nevydrží neproreznout.

Přesně, all-in-one bojler s kompresorem má nejslabší místo v samotné nádrži.

Jak ohřívat bojler kompresorem:
a) Měděný výměník přímo ve vodě => měď a nerez se nemají rádi, riziko úniku chladiva do vody.
b) Omotat bojler měděnou trubkou s plynným chladivem => problém s prostupem tepla do bojleru a délkou potrubí/výměníku
c) bojler se vstupem na topnou vodu => navíc přepínací ventil s KVS alespoň 10m/3

Tom_007 píše:rekonstruovat koupelnu. Bude tam 80l bojler.

Bojler v koupelně eliminuje ztráty na potrubí => rozhodně nejsou malé.
Bojler v koupelně snižuje ztráty na bojleru díky menší delta T ve srovnání s umístěním bojleru někde tech. místnosti/sklepě a současně prostup tepla tepelnou izolací bojleru se rovnou využije jako doplňkové topení.
V případě vyspádované podlaze dlažbě do odtoku v podlaze dobrá ochrana proti havarijní vodě. Vytopený barák, to nechceš... To raději preventivně bojler měnit každých 10let :)


14 dnů mám v provozu ASGE 24BI + SWEP 10kW + SCMI 1.4
Zatím to řídím fixně nastaveným napětím na 2,5V => 25% výkonu, spouštění kapilárním termostatem
TUV COP cca. 2,1
ohřev 8m/3 nádrže COP cca. 5,2

Proč (možná inspirace pro ostatní):
a) pro topení (na topení dřevem nemám čas)
b) do 5°C je to levnější než topení dřevem při tarifu D45
c) mám ve všech plochách alpex trubky (podlahy,stropy, stěny), a benefitem je velmi nízky teplotní spád 23/27°C, což je pro provoz TČ ideální
d) už jen systém s jednotlivých komponent, žádné all-in-one proprietarní řešení
e) ohřev TUV je jen doplněk pomocí přepínacího ventilu+čerpadlo => 8kKč navíc
f) neplánovaný benefit => provozem jsem zjistil, že jsem mohl použít i menší bojler než 125l, protože modifikovaná klima doplní bojler při 25% výkonu během~35minut a můžeš zase další vanu.

Návratnost, která se nejčastěji skloňuje: do 6let při zimě roku 2019/2020.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od j0hn »

netko píše:To cerpadlo ma teraz cop okolo 2? To sa mi zda neak malo?? Malo by mat viac ako 4?
Správná otázka je spíš "Na jakou teplotu je natápěn bojler?".

Při natápění AKU píše Ronn COP > 5.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Ronn »

Vitek píše:čau kdepak jsi vzal inspiraci právě na toto řízení? a tento model? je to stejné s tím co používám já... dík V.
Způsob řízení vyplynul z požadavku na servisovatelnost a udržitelnost záruky.
a) Klimu rozeberu, bastlím simulátory ventilátoru, simulace teplot, atd... => probastlil jsem xy hodin (vývoj) a nelze uplatnit záruku a za odměnu si klima dělá více méně, co chce.
b) Použiji jednotku včetně řízení, čidel s možností řízení výkonu 10% až 100% pomocí nadřazeného systému ( např. GreenBono, Watt router, atp..), mohu ladit PID parametry a tedy rychlé reakce na požadavek změny výkonu, možnosti nastavení rychlosti ventilátoru, odtávání, atd... => a mohu uplatnit záruku na jednotku.

Výkon jednotky vypnul z vize provozu jednotky na tarif D26 (8hodin) denně x 8kW => denní potřeba tepla při 5°C => 41kWh a tomu ASGE 18 nevyhověla... => ASGE24BI - topí údajně do -20°C, a jistě i brzy ověříme ;)

Pokud si někdo chce "modifikovat", pak je dobrá volba ASH-13BIS2/W (ASH-13BIS2/WE) a tady je celkem pěkné vlákno. https://diskuze.divamse.cz/?thread=215, tuto jednotku budu zapojovat do 14dnů na zimní zahradu. v tomto vlákně je i odkaz do dalšího vlákna, kde najdete i způsob jak ji upravit pomocí 3CVentilu pro vytápění vzduchem i vodou. Toto ale podstupovat nebudu a minimálně v době záruky.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Reputace: 2

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Tom_007 »

Děkuji, že se to tady tak probudilo.
1) All in one řešení nechci. Viz popsáno výše a několikrát jinde omyváno.

2) Proč se nedostanu? Koupelna je na severní straně pod sedlovou střechou. Střecha je zánovní, navíc celkem komplikace s rozvodem z jižní strany. Můžu využít pultovou střechu, sklopenou na sever s pohledem na západ. Ale zase, kvůli výšky, řešení hromosvodů, uchycení a dalších věcí, panely pro ohřev vody dávat nechci. Na tu střechu počítám max s malou elektrárničkou pro osvětlení. A použil bych ji právě pro venkovní jednotku klimatizace. 1FV mám na garáží 10m od domu, což je kabeláž přes celý dům a se země do patra (složité řešení).

3) Pokusim se jej připojit na rozvody pro radiátory, čim bych mohl zajistit ohřev bojleru v zimních měsících, nikoliv v létě.

4) Proč tento systém (se swep) nenabízí klasicky výrobci, montážní firmy?

5) Zmíňovanou stránku už jsem prolouskal křížem, krážem. Pořád to chce někoho, kdo tomu rozumí, má na to techniku,... Nechci vymýšlet vymyslené, je třeba se poučit.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od el_salvadore »

Chcel by som trochu ozivit toto tema kedze sa budem vyberom TC coskoro zaoberat a vzhladom na to, ze som v tejto oblasti "nepoliben" berte prosim trchu ohlad pri mojich noob otazkach :D Planujem vykurovanie do novostavby so stratou cca 7kW a predstava je pouzitie kotla na tuhe palivo, AKU nadrz a podlahovka v ramci hlavnej vykurovacej sezony. TC by som chcel pouzit iba na VYTAZOVANIE, tzn. na prikurovanie cez prechodove obdobie a chladenie (do podlahy) v lete. TC by bolo riadene pomocou GBO-Aku.

Otazka znie, ci to ma niekto v podobnej konfiguracii spojazdnene a ako je s tym spokojny. Taktiez na aky typ TC sa zamerat? Kedze FVE je 1f tak jednoznacne TC s totoznym pripojenim, reverzibilne (vykurovanie/chladenie), idealne monoblok koli relativne malej tecn. miestnosti. Nasiel som od sinclair: https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 01920.html ale niesom si isty ci vie aj dialkove ovladanie pomocou nizkonapatoveho signalu (GBO)

Plánujem samozrejme s vyhotovením projektu na cely vykurovací systém s takouto konfiguráciou, najprv by som však ale rad pochopil ci sú v danej vyššie popísanej predstave úskalia ktoré treba mat na zreteli. Vdaka vsetkym za pomoc.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kybos »

TČ s výkonem 4kW pro dům s tepelnou ztrátou 7 kW se mi jeví jako poddimenzované a očekávám, že ho budeš po první topné sezóně se ztrátou prodávat a pořizovat výkonnější. Výkon tepelných čerpadel se snižující se okolní teplotou výrazně klesá. S touto skutečností je potřeba při návrhu počítat. Ohřívat akumulační nádrž pomocí TČ je neefektivní. Je výhodnější pustit teplou vodu z TČ přímo do podlahovky a akumulovat teplo v podlahách. Já mám tepelnou ztrátu pro 20 °C v interiéru a výpočtovou teplotu určenou na 5,5 kW. Pořídil jsem TČ o výkonu 8kW (venkovní jednotka splitu je dimenzovaná na 10 kW). Výkony TČ se alibisticky udávají při okolní teplotě +7°C, což je tak zhruba hranice, kdy se začíná topit a výparník ještě nenamrzá. TČ má při této venkovní teplotě navýšený výkon díky skupenskému teplu kondenzující vzdušné vlhkosti. Pro reálné využití je ale rozhodující jaký výkon má TČ při teplotě kolem 0°C, kdy výparník maximálně namrzá. To ovšem většina výrobců taktně neudává. Je proto lepší počítat s tím, že při takových podmínkách může klesnout výkon TČ na dvě třetiny až polovinu jmenovité hodnoty a podle toho dimenzovat výkon TČ. Jsou ještě další finty, za které se výrobci schovávají. Na příklad doplňují TČ topnými spirálami bivalentního zdroje, které pak degradují COP. Je proto potřeba se ohlížet po monovalentním TČ bez elektrokotle. Akumulace podlahového topení je obvykle tak velká, že se stírá rozdíl mezi řízením typu ON/OFF a spojitou regulací. Výhoda invertorových čerpadel pro spolupráci s FVE spočívá zejména v plynulém náběhu příkonu. S původní ekvitermní regulací jsem byl nucen využívat bivalentní zdroj tepla. Po úpravě regulace stíhá TČ topit v monovalentním provozu bez potřeby bivalence. Pokud není pro TČ dostatek energie z FVE, pak doplňuji energii z DS pomocí DC couplingu v době NT. Po šesté topné sezóně už mám provoz TČ ve spolupráci s FVE docela zažitý.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
soami
Příspěvky: 520
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Reputace: 40
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od soami »

Byl bych velmi opatrný k představě vytěžovat -topit a hlavně chladit do podlah. Nahřátí podlah si lze vypočítat podle tepelné kapacity konstrukce podlah. U mě (anhydrit 5cm) to dělá 10kWh/1K. Do doby nahřátí tedy akumulují podlahy, ale do místnosti kde minimum=téměř nic. Chlazení do podlah považuji za nesmysl. Efekt je minimální, k tomu studené podlahy + kondenzace. K tomu by, kromě nějakého vytěžování, muselo být nějaké nadřazené řízení pro hlídáni rosného bodu. Pro účely topení a chlazení pro přechodné období, je mnohem vhodnější split/multisplit vzduch-vzduch.
Pro max. účinnost bych řešil trvale primárně předimenzované TČ vzduch-voda, aby v teplotách kolem 0st. bylo max.na 40% příkonu. TČ vesměs nemají řízení 0-10V, takže si s GB nepomůžeš, a i tak by bylo třeba další PLC pro nadřazenou regulaci. Na vytěžování přebytku pak vzduch-vzduch - ty mohou mít on-off kontakt, ale 0-10V téměř jistě ne. Takže buď pojedou nebo ne.
Charlie_XZ
Příspěvky: 50
Registrován: pon led 06, 2020 5:58 pm
Reputace: 5

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Charlie_XZ »

Co se týče chlazení do podlah tak například v Itálii je to uplně běžné a funguje to skvěle, ano je nutné hlídat rosný bod. Pracovat s tím umí třeba zónové řízení vytápění od Wavinu, Sentio https://www.wavin.com/cs-cz/sentio (pro Wavin to vyvíjí Jablotron Controls)
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od el_salvadore »

Vdaka všetkým za užitočné info. 4kW jednotka bol len taký prvý nastrel keďže som počítal s tým že straty objektu sú v prechodnom obdobi keď teplota neklesá hlboko pod nulu v priemere menšie ako v zime. Každopádne pozerám že ten sinclair monoblok v 1f prevedení je max 8kW. Hrial/chladil by priamo do podlahy (cementový poter 5cm). Myslím, že GB vie regulovať invertorove TC, v tomto prípade je ale výkon TC regulovaný z hľadiska prebytkov FV. A keďže sa do TC iba vyťazuje, jednalo by sa teda o monovalentny typ.

Neviem posúdiť či by bolo TC vzduch/vzduch lepšia voľba napr. aj z hľadiska komfortu resp vstupnej investície. Počítam že prúdenie vzduchu bude dosť počuť (hlavne v lete pri chladení). Aj keď možnosť tam je keďže VZT je v pláne pre nútenú ventilaciu s rekuperáciou. (Počítam ale v takom prípade s vyšším prierezom VZT potrubí). TC vzduch voda som volil hlavne z už existujúcej infraštruktúre (podlahovka) kde by zrejme tiež bolo nutne jej prispôsobenie koli chladeniu (vyššia hustota trubiek). Co sa týka regulácie s ohladom na rosný bod, to by bolo samozrejme súčasťou systému.

Kybos, prosim ta, v čom spočívala úprava regulácie ktorú si spomenul?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kybos »

soami píše:Byl bych velmi opatrný k představě vytěžovat -topit a hlavně chladit do podlah. ... Chlazení do podlah považuji za nesmysl. Efekt je minimální, k tomu studené podlahy + kondenzace. K tomu by, kromě nějakého vytěžování, muselo být nějaké nadřazené řízení pro hlídáni rosného bodu.
Já bych rozhodně neprohlašoval, že chlazení do podlah je nesmysl. Efekt je špičkový a kondenzace se nekoná. Nadřazené řízení pro hlídání rosného bodu nemám. Postačuje nastavit minimální teplotu chladící vody. Užívám chlazení již pátým rokem a na základě vlastních zkušeností mohu sdělit že je to poměrně solidní stabilizace interiérové teploty - viz příloha s průběhy teplot.
průběhy teplot podlahového chlazení
průběhy teplot podlahového chlazení
Legenda:
fialová - venkovní teplota
červená - interiérová teplota
žlutá - teplota chladící vody
modrá - teplota vratné vody
zelená - procento výkonu TČ

Jak je ze včerejšího diagramu teplot zřejmé, teplota v interiéru se pohybuje v pásmu tří desetin stupně Celsia (23,6 až 23,9), což mi docela vyhovuje. Relativní vlhkost v interiéru je 52%, což je také v normě a teplota podlah se pohybuje kolem 21°C a ke kondenzaci tedy nedochází (rosný bod je podstatně níž). Spotřeba TČ za včerejšek byla 23 kWh. Tomu odpovídá množství odebrané tepelné energie cca 70 kWh. Pokud by se tato energie z interiéru neodčerpala, vypadal by průběh teplot v interiéru výrazně odlišně. A to je kontinuálně měřená realita, ne nějaký dojem.

Pro srovnání mohu přiložit průběh předevčerejších teplot, kdy se nezapínalo chlazení.
Průběhy teplot bez chlazení
Průběhy teplot bez chlazení
Legenda je stejná jako u předchozího obrázku.
Jednak jsem nebyl doma (vyrazil jsem na výlet) a jednak nedosahovaly venkovní teploty tak vysokých hodnot jako včera a tak nebylo nutno chladit.
Poznámka: Pokud neběží TČ, tak je vypnuté i oběhové čerpadlo a teploty oběhové vody přibližně kopírují teplotu chladiva (čidla jsou umístěná na výměníku v TČ). Hodnoty teplot topné vody jsou tedy v době mimo provoz oběhového čerpadla irelevantní.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kybos »

el_salvadore píše:
Kybos, prosim ta, v čom spočívala úprava regulácie ktorú si spomenul?
Zrušil jsem ekvitermní regulaci původně pracující na základě venkovní teploty. Jelikož nemám k dispozici zdrojové kódy regulátoru, obelstil jsem jej tak, že čidlo venkovní teploty jsem umístil k trubce vratné vody a poněkud jsem upravil nastavení topné křivky, což je u mého TČ uživatelsky možné. Není to ideální ale energeticky to funguje výrazně lépe. Ideální by bylo, kdyby regulátor řídil přímo teplotu vratné vody.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kybos »

el_salvadore píše: Neviem posúdiť či by bolo TC vzduch/vzduch lepšia voľba napr. aj z hľadiska komfortu resp vstupnej investície. Počítam že prúdenie vzduchu bude dosť počuť (hlavne v lete pri chladení).
Hlukové projevy jsou u TČ vzduch-vzduch oproti vzduch-voda nesrovnatelné. Oběh vody prostě není slyšet. Rozdíl chlazení vzduchem a vodou poznáš, až chytíš první nachlazení (jsou i horší následky).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od glottis »

kybos píše:
el_salvadore píše: Neviem posúdiť či by bolo TC vzduch/vzduch lepšia voľba napr. aj z hľadiska komfortu resp vstupnej investície. Počítam že prúdenie vzduchu bude dosť počuť (hlavne v lete pri chladení).
Hlukové projevy jsou u TČ vzduch-vzduch oproti vzduch-voda nesrovnatelné. Oběh vody prostě není slyšet. Rozdíl chlazení vzduchem a vodou poznáš, až chytíš první nachlazení (jsou i horší následky).
Tak jako jo když si na klime nastavis 18c a sedíš pod ní nebo to fouká na postel:) máme klimu v podkroví (invertorove), zapínáme třeba od 18-23 hodin, nastavíme 25 nebo 26, režim foukání "tichý" a je to naprosto v pohodě. Základ aby to na nikoho nefoukalo. Když by sis lehnul na studenou podlahu na noc taky to nebude žádná hitparáda :)

Výhoda vzduch/vzduch je hlavně v rychlosti náběhu. Když chci chladit dvě hodiny před spaním je to dobrý. Když chci chladit celý den, je lepší chladit asi podlahu.

Stejně jako někdo nesnáší studený vzduch z klimatizace, znám lidi co nadavaji na studenou podlahu a nepoužívají to. Ale většinou to je špatným nastavením obojeho. Hlavně u staré on/off klimatizace

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek