Přepětí na panelech

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od PavelR »

ono to napeti se tam neobevi okamzite. Po nejakou dobu, i kdyz malou urcite bude stoupat, nez vystoupa.

Takze komparator, by bez vetsich problemu pres FET pripojil balast. A neni to na jedno pouziti. Varistor se odpali a co pri druhe spicce, ktera prijde za 7,5 minuty?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

Jo, to chápu. Nemám vyzkoušené, kolik toho varistor vydrží. Myslím, tím tak ty 1W kousky. Dělají se i 100 a více W, ale ta cena... Asi by hodně záleželo na té tvrdosti zdroje. Já to s tím tyrystorem myslel podobně jako Vy s tím komparátorem, a v tento moment bych doufal, že přispěchají pomoct s výkonem. Jestli by to vydržel, nevím
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od PavelR »

no zalezelo by na vykonu pole. nevim jak by dopadl varistor kdyby mel pohltit trebas 1-2kw po dobu par sekund. i kdyby byl 100W. Neudava se u nej aji v joulech co ma vydrzet?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od gupa »

A co větrné elektrárny a jejich odporové spirály. To by nebylo řešení?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

Mně ani tak nešlo o dlouhodobější likvidaci výkonu, to může sežrat bars co. Třeba ten odpor. Nebo jakákoliv jiná zátěž ať užitečná nebo ne. Nevím jak by byla potřeba rychlost varistoru, třeba je úplně zbytečná :roll: Záleží na velikosti pole. Ani si nedokážu představit řešit toto třeba na 100kW :eek2: A i pro mých 600W, jen odhaduji cenu takového prvku a myslím, že by to vydalo na slušný MPPT co to lehce zvládá. S tím by mělo být počítáno od začátku. V mých minipodmínkách by se mi nejvíc líbíl ten tyrystor, ale mohl by být problém vybrat ho, a nebo ten komparátor s FET. A v případě ELMG impulsu zabere jen opravdu rychlá ochrana, tedy varistor, nevím jestli se dělá něco rychlejšího, no ale je to na jedno použití :hell: Druhý blesk za 7,5s jak píše Pavel, a může být vymalováno :wall: Tak nevím. Asi se naučím modlit ;) Přežilo mně to prozatím dvě bouřky, jednou mlelo fakt blízko, nevím jestli je to náhoda ale po raně odešla jedna LED žárovka, tehdy jsem neměl uzemněné ani panely ani - aku a přežilo to, tak doufám, že to tak zůstane :sm1:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od PavelR »

pro rychly svedeni bleskovyho proudu samozrejme varistory jenze mame kam to svest? prepetovky by mely byt pripojeny velkym prurezem na ekvipotencialni sbernici (to je hrozny slovo to napsat) domu. jinak receno odpor do zeme musi byt co nejnizsi kdyz uvazime bleskove proudy v 10tkach kA. to i na malych odporech udela takovy ubytky ktery nici vse, kam se dostanou ... sam to takto vyhotoveno nemam. trosku me to desi ...

Na druhou stranu ani moje babicka nepamatuje uder blesku do baraku v dedine... bourka je krasny meteorologicky ukaz ktery rad pozoruji. takovej blesk par set metru daleko je celkem mazec.

Tim "7,5sekundy" jsem myslel prepeti pri mrazech ... prejde mrak... totok bych resil komparatorem a fetem.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

To slovo neznám ale uráží mne :D Já to uzemnil k nuláku 6mm2. Přímý zásah není dle mne možno snad ani 100 pro svést. Viděl jsem na vlastní oči barák s bleskosvodem který to trefilo. El instalace místy doslova vyletěla z pod omítky. O spotřebičích se ani nebavme :hell: Nevím, jestli tam byl bleskosvod OK. Je to obrovská energie. ELMG impuls a jeho důsledky je to snad schopné chytit, doufám že to nebudu řešit :P Ta ochrana proti napětí z pole by jistě fungovala, tam určitě zas tak rychle napětí nestoupne, varistor tam asi nemá opodstatnění a toto taky k původní otázce od vaty
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od ota »

Pár slov k bleskům:
Mám ve svém okolí případ bleskem zdevastovaného (požár) nového domu se zrevidovaným bleskosvodem.
Na druhou stranu mi do továrny (na zelené louce, trčí mezi poli) šlehne blesk několikrát do roka (podle počítadla blesků na hromosvodu) a občas se nestane vůbec nic, občas odejde pár kamer nebo datových switchů, ale nikdy nic kritického.
Proti rodinému domu je továrna železobeton, kde je vše, ale naprosto vše propojené a uzemněné 70mm2 mědí. V každém rozvaděči přepěťovky příslušné úrovně.
Jako závěr vidím, že se před bleskem dá chránit a škodám předejít a je to jen otázka ceny.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od kodl69 »

tak něco takovýho jako spotřeba přebytků je řešená v jiným fóru, je tam udělátor, co pwm regulací pošle přebytek do boileru, zrovna to nějak nemůžu najít, to by asi řešilo zimní situaci. Zrovna řeším jakej regulátor, tak potom asi midnite, abych měl cca 30 V rezervu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

ota píše:Pár slov k bleskům:
Mám ve svém okolí případ bleskem zdevastovaného (požár) nového domu se zrevidovaným bleskosvodem.
Na druhou stranu mi do továrny (na zelené louce, trčí mezi poli) šlehne blesk několikrát do roka (podle počítadla blesků na hromosvodu) a občas se nestane vůbec nic, občas odejde pár kamer nebo datových switchů, ale nikdy nic kritického.
Proti rodinému domu je továrna železobeton, kde je vše, ale naprosto vše propojené a uzemněné 70mm2 mědí. V každém rozvaděči přepěťovky příslušné úrovně.
Jako závěr vidím, že se před bleskem dá chránit a škodám předejít a je to jen otázka ceny.
To je pěkné. Jenže i při 70mm2 to není a dle mne, i Vy to potvrzujete, 100pro. Ten ELMG impuls tu bude vždy. Chápu, že i ten by se dal odstínit, ale nechtěl bych bydlet v měděné kostce. Navíc panely by byly stejně venku. Je pravda, že je to otázka ceny. Ale asi je nesmyslné chánit investici za 200k milionovými náklady. Asi jsem to přehnal, neberte mne za slovo, jde o princip a taky chápu, že by to chránilo i další. Jde o to zvolit určitý kompromis. Taky je pravda, že jsou místa kde to pere stabilně, i taková kde jen vyjímečně.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od PavelR »

ota píše:Pár slov k bleskům:
Mám ve svém okolí případ bleskem zdevastovaného (požár) nového domu se zrevidovaným bleskosvodem.
Na druhou stranu mi do továrny (na zelené louce, trčí mezi poli) šlehne blesk několikrát do roka (podle počítadla blesků na hromosvodu) a občas se nestane vůbec nic, občas odejde pár kamer nebo datových switchů, ale nikdy nic kritického.
Proti rodinému domu je továrna železobeton, kde je vše, ale naprosto vše propojené a uzemněné 70mm2 mědí. V každém rozvaděči přepěťovky příslušné úrovně.
Jako závěr vidím, že se před bleskem dá chránit a škodám předejít a je to jen otázka ceny.
A to je prave to. Budu davat panely na strechu. Hromosvod neni.
A co vcil? Delat hromosvod, nebo nedelat?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

Samo, že bude lepší pokud bude. Pokud ho člověk neudělá a něco se stane tak si to vyčítá :wall: a pokud ho udělá a stane se to taky tak je akorát :evil: . To by řešila jedině křišťálová koule :lol: Rozhodně neuškodí a pro klidný spánek spíš jo...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jak si pojistit jistější likvidaci domácnosti bleskem ? Třeba anténí stožár vyšší než bleskosvod nebo antény (TV , wifi ...) přímo na hromosvodu :yes: :eek2: :uh: .

Stejně si furt myslím že při přímém zásahu pude tak jako tak vše do luftu :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od JML... »

Abramsi to máš pravdu, na chatě jsem měl stožár 10m pro 11m duralovou anténu pro radioamatérské pásmo. Stožár byl ze dřeva - krásný kmen smrku. Nikdy se mi do něj blesk netrefil i když pata antény (protiváhy a cívka zářiče) byly uzeměny, tak mi odcházely koncové tranzistory na vysílači, jednou i lampa na 200w koncáku. Celé to bylo statikou i když jsem měl bleskojisky i svodiče, prostě citlivé el. přístroje neochráníme.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

abrams píše:Zdravím ,
jak si pojistit jistější likvidaci domácnosti bleskem ? Třeba anténí stožár vyšší než bleskosvod nebo antény (TV , wifi ...) přímo na hromosvodu :yes: :eek2: :uh: .
To pojištění by nebylo špatné. Ale beztak při plnění by nebylo vše dle ČSN, a co revize všeho a nakonec by došlo na mrňavé písmo :lol: :o :evil: Pojišťovna je tu proto aby rýžovala, ne aby platila :mrgreen:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od abrams »

pezizka píše:
abrams píše:Zdravím ,
jak si pojistit jistější likvidaci domácnosti bleskem ? Třeba anténí stožár vyšší než bleskosvod nebo antény (TV , wifi ...) přímo na hromosvodu :yes: :eek2: :uh: .
To pojištění by nebylo špatné. Ale beztak při plnění by nebylo vše dle ČSN, a co revize všeho a nakonec by došlo na mrňavé písmo :lol: :o :evil: Pojišťovna je tu proto aby rýžovala, ne aby platila :mrgreen:
Zdravím ,

já měl na mysli toto :
Wifi těsně u bleskosvodu
Wifi těsně u bleskosvodu
TV antény přímo na bleskosvodu
TV antény přímo na bleskosvodu
Nebo-li takhle určitě neee ::facepalm:: blesk vlítne do baráku wifi rozvodem nebo TV rozvodem :uh: .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od pezizka »

Dobrý. To je koleda :lol: Já to pochopil, ale když slyším pojišťovna... Tak jsem se nechal unést ;)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od ota »

S ochranou proti blesku je to jako se vším ostatním:
Pokud chci budovu alespoň trochu ochránit, buduji hromosvod. Je ale naivní si myslet, že pokud šlehne blesk do domku, s hromosvodem, bude vše ochráněno. NEBUDE! Ale nevyhoříte. Sice vyměníte veškerou elektroniku, vrátíte spadlé tašky zpět na střechu a dokoupíte náhradní za rozbité. Když budete mít štěstí, přežije kabeláž a panely, měniče docela jstě ne. Je třeba počítat s tím, že pojišťovna nebude kontrolovat propojení potenciálů v domě. Přijdou a vyžádají si revizní zprávy od rozvodů elektřiny, hromosvodů, možná budou chtít vidět projekt zničené FV elektrárny, kterou mají z krytí pojistkou zaplatit.

PROTO: není důležitý hardware (hromosvody, uzemnění, bleskojistky, přepěťovky, ...) ale software (znění pojistné smlouvy, dokumentace budovy, revizní zprávy, prohlášení o shodě, ...) Když jsem pojišťoval dům, výslovně jsem po pojišťovně chtěl seznam norem, které mají být dle jejich smlouvy dodrženy. Stejně jsem ho nedostal.

ZÁVĚR: pokud chcete ochránit svoje životy, zdraví a majetek, dobré mít hromosvod. Pokud chcete v případě úderu blesku dostat nějaké plnění od pojišťovny, uveďte do pojistné smlouvy všechna zařízení. Pozor na to, abyste pojišťovali na plnou hodnotu a nikoli na hodnotu po amortizaci, která je u elektrických přístrojů rychlá. Uschovejte si faktury od všech zařízení a pokud doklad není, jiný záznam o jeho ceně. Například printscreen z e-shopu, kterým prokážete jaká byla cena měniče v okamžiku pořízení.

Dále, ikdyž revize nejsou povinné, udělejte revizi elektro a hromosvodu a opakujte je v normou určené periodě. Likvidátor je bude chtít vidět, protože má v manuálu napsáno, že pokud není revize, může plnění z pojistky omezit nebo i zamítnout.

Pokud chcete udělat ještě něco navíc, moje tchýně tvrdí, že proti bouřce pomůže rozsvítit svíčku v okně. Zatím to pomáhá, pouze jednou svíčka zapálila záclony ......
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od dako »

Jak je to tedy s tim pridanim varistoru paralelne k panelum jako ochrana proti prepeti Voc?
Podle meho nazoru, Voc parametr u fotovoltaickych panelu je relativne mekke napeti, kdy pri prekroceni "vybavovaciho" napeti varistoru, varistor zatizi panely malym proudem, kdy napeti pak na panelu spadne na bezpecne Vmp.
Samozrejne zalezi na celkovem instalovanem Wp. Jeste me napada, osadit timto varistorem kazdy panel zvlast. Nezkousel to nekdo?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepětí na panelech

Příspěvek od PavelR »

No varistor je preci malinkata soucastka. Kdyby to zatizil az na Vmp tak mozna dojde k jeho odpareni.

Spis to je takova posledni ochrana probudi se a umre v tu chvili by mela vybavit predrazena pojistka jinak to preci nema smysl.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek