3,96kWp Brno

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od diablo007 »

No tak nastartovano bylo při poslechu vždy to je pravda a ne vždy mělo auto jen jeden alternátor. Pak jsou blázni co to auto musí ještě držet v otáčkách aby to ta zátěž alternátoru nechcipla https://m.youtube.com/watch?v=11ombwxjMoA
Ale udělali jsme tu pěkne OT
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2479
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 179
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od NOPARasito »

No o 3,96kWp to skoro je, takže se uklidnime :lol:
Omluva :fuuu:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3334
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od marko250 »

Jak na tom paku kondíků ty cykly budou probíhat,nějak si to neumím představit,jakou dobu tedy můžou snést v provozu klasických denních odběrů?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3446
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 520
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rva »

S těmi kondenzátory by to možná chtělo pokračovat k baterce malou indukčností, aby se ten střídavý odběr vybil na kondících.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

Taky mě to napadlo, ale jak velká indukčnost? Zase bude mít nějakej činnej odpor a zhorší úbytky napětí. V tomhle světě nejde udělat dokonalou věc. Asi by bylo zajímavý udělat nějaký kvalifikovaný měření toho impulsního proudu proudovým trafem a osciloskopem před kondíkama a za nima, jestli to teda něco dělá nebo ne...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
kodl69 píše:Taky mě to napadlo, ale jak velká indukčnost? Zase bude mít nějakej činnej odpor a zhorší úbytky napětí. V tomhle světě nejde udělat dokonalou věc. Asi by bylo zajímavý udělat nějaký kvalifikovaný měření toho impulsního proudu proudovým trafem a osciloskopem před kondíkama a za nima, jestli to teda něco dělá nebo ne...
Máš-li proudový trafo a osciloskop , ja dodám testovací sestavu a můžeme testovat :D . Ja to zjišťoval jen tím magnetem ... moc se mi to nelíbí tak vymýšlím zámečnický "léčby" .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
youda píše:Mazec!
No jestli to funguje zjistíš hned - pomocí toho magnetu :)

A nebylo by lepší postavit to z 1F kondenzátorů? Běžně se dají sehnat 1F na 12V. Takže 4x 1F 12V= 1/4F 48V
16 kousků by bylo 1F 48V a kdyžtak ještě do každé větve jeden přidat, ať jsme na 60V.
Použití 12V auto kondrů sem zavrhl - sériové zapojování kondrů mě vždy vytrestalo brzkou explozí z přetížení :o . By se museli balancovat . Od kamaráda mám ještě cca 0,5F 80V :twisted: ještě se smetím okolo , takže trochu práce navíc .
Jakmile implementuji 0,2F sestavu , napíši jak vrní magnet :lol: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3446
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 520
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rva »

No jako základ indukčnosti by se mohla použít třeba nacvakávací feritová tlumivka. Někdo by řekl, že to je nesmysl, protože její jádro bude přesycené a měl by částečně pravdu. Pokud ale bude ferit hned u baterie a ne někde u regulátoru, tak přesycený bude jen při vysokých dobíjecích, popřípadě vybíjecích proudech, kdy to snad baterii vadit nebude, když dobíjecí proud nebude konstantní, ale bude kmitat (a stále dobíjet).
A při proudu okolo nuly, kdy proud mění směr a baterii to může vadit, jádro nemusí být přesyceno.
Jinak ty dynamické proudy jsem měřil na bočníku osciloskopem https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... %AD#p77026.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
josse
Příspěvky: 1141
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od josse »

rva píše:No jako základ indukčnosti by se mohla použít třeba nacvakávací feritová tlumivka. Někdo by řekl, že to je nesmysl, protože její jádro bude přesycené a měl by částečně pravdu. Pokud ale bude ferit hned u baterie a ne někde u regulátoru, tak přesycený bude jen při vysokých dobíjecích, popřípadě vybíjecích proudech, kdy to snad baterii vadit nebude, když dobíjecí proud nebude konstantní, ale bude kmitat (a stále dobíjet).
A při proudu okolo nuly, kdy proud mění směr a baterii to může vadit, jádro nemusí být přesyceno.
Jinak ty dynamické proudy jsem měřil na bočníku osciloskopem https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... %AD#p77026.
Nacvakávací, jo, ty hrajou... Netřeba měřit...

Zkušenosti z axperta i desulfátorů. Obojí bylo slyšet. Oddělil jsem nacvakávacími ferity měnič abych ho chránil od účinků desulfátorů. Musel jsem jim udělat vzduchovou mezeru z oboustranné lepenky aby přestali cvakat o sebe. O přesycení bych se nebál, ferit má malé mý-er.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
josse
Příspěvky: 1141
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od josse »

Chtěl bych poprosit místní diskutující aby drželi konzistentní názor na účinnost skladování energie v kondenzátorech.

Můj je stále stejný: při správném návrhu skoro beze ztrát.

V měníčích je obecně malá kapacita, ať již z důvodu ceny nebo velikosti, to že to je špatně snad budou všichni souhlasit. Tomuto způsobu nápravy fandím a věřím. Osobně jestli na to dojde v mém případě, použiji více menších kusů. Jestli mám vylepšovat měnič co se prodává, moje hranice pro vylepšení je cca 1-2 násobek toho co je v měniči originál. U větší kondenzátorové baterie už další přínos je minimální. Je třeba aby to bylo co nejblíže vnitřku měniče. To znamená nikoliv připojení na kabely, ale pásové vývody až dovnitř.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2479
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 179
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od NOPARasito »

josse píše:Chtěl bych poprosit místní diskutující aby drželi konzistentní názor na účinnost skladování energie v kondenzátorech.

Můj je stále stejný: při správném návrhu skoro beze ztrát.

V měníčích je obecně malá kapacita, ať již z důvodu ceny nebo velikosti, to že to je špatně snad budou všichni souhlasit. Tomuto způsobu nápravy fandím a věřím. Osobně jestli na to dojde v mém případě, použiji více menších kusů. Jestli mám vylepšovat měnič co se prodává, moje hranice pro vylepšení je cca 1-2 násobek toho co je v měniči originál. U větší kondenzátorové baterie už další přínos je minimální. Je třeba aby to bylo co nejblíže vnitřku měniče. To znamená nikoliv připojení na kabely, ale pásové vývody až dovnitř.
Nabij kondenzator a nech ho lezet ;-).
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

baterie kondenzátorů instalována , jenže magnet vrní stejně na celé trase od *batt* do měniče :? .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od youda »

Nápad - odpoje kondenzátorovou baterii a odpoj i ty kondíky co jsou defaultně v měniči. Třeba bude magnet vrčet víc ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

Takže se potvrdilo to, co jsem psal - impedance těch kondenzátorů je mnohem větší než vnitřní odpor aku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od youda »

Já bych to s tím magnetem zkusil taky.
Jaký je přesný postup?

Při malé zátěži z AKU, při nabíjení, nebo při velké zátěži z AKU?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

třeba se nějaké vyhlazení koná , jenže jej nedovedu zjistit :( .
ostrov3,96_047.jpg
Origo kondry odpojovat nebudu - měnič by tu operaci nemusel přežít :o u každýho z 15-ti HF traf jsou dva .
Aktuální stav po 16,5MWh a 33.000 motohodinách .
Aktuální stav po 16,5MWh a 33.000 motohodinách .
S magnetem je to jednoduchý , stačí jej přiložit až položit na vodič jímž protéká proud . Vhodnější je neodymový , černý z ledničky sou slabý . Vrnění magnetu je úměrné protékajícímu proudu ;) a samozřejmě intenzitě borčusu .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od youda »

Vážený kolego Abramsi!

s radostí Vám oznamuji, že Vaše zjištění bylo úspěšně ověřeno i v našem Výzkumném Ústavu Elektrikářském (dále jen VUK):

Hlavní poznatek:
Pokud se přiloží neodymový magnet na silový vodič od baterie, a zároveň se měniče zatíží, magnet se začne citelně třepat frekvencí cca 50Hz, možná i trošku nižší. Přítomnost AC proudu na DC vodiči ukázal i klešťový AC Ampérmetr.
Zvyšující zátěž = větší třepání.
Menší zátěž = menší třepání.

Vedlejší poznatek:
Zajímavý poznatek je, že toto chování se ve VUK projevuje jen tehdy, pokud jsou panely odpojeny. Jsou-li panely připojeny a zároveň dostatečně osvětleny, pak se třepání vytratí a magnet je klidný. Soudím, že je tomu tak proto, že měniče použité ve VUK přednostně konzumují sluneční energii a do ochutnávky baterie se pustí až tehdy, pokud není slunce dostatek.

Hypotéza:
Je možné, že u systémů, které mají oddělený charger od invertoru a pro oba společnou baterii, se magnet bude třepat vždy, ať slunce svítí nebo ne. Otázkou je, jaká bude intenzita magnetického třepání na těchto třech různých místech takového systému:
- vodič od chargeru k busbaru
- vodič od invertoru k busbaru
- vodič od baterie k busbaru
Jinými slovy, zda-li je AC proudu nejvíce vystavena baterie, nebo jej dokáží vykrýt panely.

Další kroky:
Dnes je již baterie bohužel nabitá, nicméně až se bude nabíjet zítra, provedu ještě druhý pokus: zda-li se třepání projeví při nabíjení baterie výkonem cca 5KW, přičemž měniče budou v tu chvíli vypnuté (respektive přepnuté do charger-only mode). Třeba zjistíme, že i MPPT charger do baterie posílá nějaké pulzy, podobně jako PWM charger.

Elektronům i dírám zdar!
odborný asistent Youda
Naposledy upravil(a) youda dne pon bře 04, 2019 11:21 am, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od youda »

AC proud při vybíjení baterie výkonem cca 2800W:
AC ripple od DC cable.png
Použité pomůcky:
- DC klešťák Hung-Čang
- AC klešťák Ťiang-Čching
- Odporová zátěž 2300W Robur
- Tlačenka, ocet Uzeniny Mažňák

PS: Měřící přístroj Ťiang-Čching utrpěl v minulém roce mírné poškození z důvodu využití k opakovaným úderům do hlavy vedoucího laboratoře. Jeden segment LCD tedy nesvítí, nicméně ke zhoršení jeho (již tak pochybné) přesnosti tímto nijak nedošlo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od dumi »

take potvrzuji.... hmm hmm jak moc to ty baterii muze vadit?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od youda »

Já myslím, že jí to dělá dobře. Pro Olovo je to takovej desulfátor a pro lithium jen večerní polechtání ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek