FVE Frenky Mladá Boleslav

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od Frenky »

Jo slibuju, že se elektrárna i já budeme více snažít. (příště) :D :))
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od Frenky »

FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvekod Frenky » pon srp 25, 2014 7:45 pm
Tak dneska se přiznávám, že jsem byl značně nepřipraven na dnešní dávku slunce.
Protože jsem si myslel, že bude jako obvykle škaredě, tak jsem měnič na noc vypnul a ono ejhle slunce svítilo jak o život. Takže někde kolem 10:30 hod jsem měl nabito a balastní zátěž (elektrokolo) zůstalo nepřipojeno. Uděluji si přísnou důtku a příště to určitě nedopustím. Nevynalezl někdo systém jak předpovědět sluníčko :lol: :lol: :lol: a zajistit tak přepínání zátěží :lol: :lol: :lol: .

PS: Není na světě krásně ? (když svítí to *sun* ) Užívejme si ho dokud svítí v zimně budeme pouze nadávat na sníh. :wood:
Naposledy upravil(a) Frenky dne pon srp 25, 2014 7:50 pm, celkem upraveno 2 x.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od brumlaj »

Frenky píše: Nevynalezl někdo systém jak předpovědět sluníčko :lol: :lol: :lol:
vynalezl Frenky, zrovna včera se stačilo dívat na jakoukoli předpověď počasí. Po konzultaci s Aladinem nešlo nevědět jak dnes bude kula prat.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od Frenky »

Ahooj
Asi jsem špatně pohladil aladinovu lampu :D . Měl jsem nějak včera jiné starosti a na předpověď, ani aladina se nestačil podívat. Já jsem myslel něco automatického. podívá se to za mě na stránky (třeba Norské), změří to tlak, teplotu vody v přehradě :lol: no a pak to naprogramuje všechny spotřebiče v domě :lol: . Dělám si samozřejmně srandu, aby bylo tady na fóru trochu veselo. Protože poslední dobou je tady trochu cítit síra a oheň.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od PavelR »

Nechci sirit dezinformace ale nemluvila o predikci spotreby dle pocasi kdysi Vata? Nebo se pletu?

Ono by se takova predikce hodila v prechodnym obdobi by me otocila koleckem termostatu bijleru dolu a pripadny prebytek vyzarila primotopem. Ha ted jsem se nachytal. Na toto nejsem vubec pripraven. A kdo neni pripraven byva prekvapen.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od Frenky »

Jo o tom premyslim jiz dlouhou dobu. Ale zatim jsem se spokojil s dalkovym ovladanim spotrebicu a ne vzdy je internet a ne vzdy vsechno funguje jak ma. Mozna ze Vata prekvapi, jeji metodisticke metody jsou povestne. Kouka totiz na problemy jinym okem a vse zkouma do podrobna.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od PavelR »

To jo ja to beru jako nadsazku. Predikce cehokoli je problem. Zvlast neceho tak vrtosivyho jako pocasi. Vzdyt neumime udelat ani funkcni predikci na SMSky. Vyguglujte si "metodisticke metody" vyhodi to nejaky cernoprdelniky. S pomoci bozi to treba pude.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od Frenky »

No jo to je metodisticka cirkev to jsem nemel na mysli, aby nevznikla mylka. Ja myslel duslednost trpelivost pilnost a postupne reseni problemu. Proste vedecky pristup k problemum jake Vata ma jejich reseni :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od JML... »

Frenky píše:Ahooj
Asi jsem špatně pohladil aladinovu lampu :D . Měl jsem nějak včera jiné starosti a na předpověď, ani aladina se nestačil podívat. Já jsem myslel něco automatického. podívá se to za mě na stránky (třeba Norské), změří to tlak, teplotu vody v přehradě :lol: no a pak to naprogramuje všechny spotřebiče v domě :lol: . Dělám si samozřejmně srandu, aby bylo tady na fóru trochu veselo. Protože poslední dobou je tady trochu cítit síra a oheň.
Mě to tlak měří i kreslí graf, ale zatím jen rozsvítí oranžovou nebo modrou LED, zatím se to docela plete (tak 50/50), jede to podle nejjednoduššího algoritmu (6h pokles/vzestup tlaku = změna počasí), chce to vylepšovat.
Ještě jsem přemejšlel využít IP kamer nasměrovaných východ jih západ a podle obrázku sejmuté oblohy rozhodnout a udělat nějakou akci.... :yes:
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od vata »

Frenky píše:Mozna ze Vata prekvapi, jeji metodisticke metody jsou povestne. Kouka totiz na problemy jinym okem a vse zkouma do podrobna.
Helemese, pověstné? :)
Ve valcu mám už teď predikci bilance - zkrátka si pamatuju, jaká byla energetická bilance za posledních 24 hodin, a podle toho se pak na hranici odpínání přičítá offset k nastavené SOC hranici. Tohle je docela funkční při stabilním počasí a stabilní spotřebě, ale právě změny počasí nebo nějaký zásadní výkyv spotřeby tuhle sadu algoritmů trochu rozhodí. Jeden z kýžených efektů - totiž odpínat měnič k večeru a zapínat jej k ránu to ale splňuje (bez predikce se měnič většinou vypne až k ránu, prostě tehdy, když baterie dojedou na hranici), už tím se dají šetřit baterie.
ps.gif
hranice odpojení měniče je aktuálně nastavena na 15%. Vypnutí měniče vyvolala funkce prediktivního řízení.
(24.01 KiB) Staženo 1441 x
O zapracování předpovědi počasí jsem mluvila a pořád o tom přemýšlím. Ale stále jsem mírně skeptická, protože zkrátka nemám pocit, že by zrovna na mou lokalitu předpověď nějak fungovala. Třeba dneska tu sice svítilo, ale úplná hitparáda to teda taky nebyla. No ale až bude víc času, zase se k té funkci vrátím :) Chtělo by to nějakou přepovědní službu, která vrátí číslo pro předpověď oblačnosti - nemáte někdo nějaký tip?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od PavelR »

a co pouzit realna data? tedy snimky oblacnosti evropy.tedy pokud je realne dostat nejaky data z obrazku. Slo by z teho nejak udelat ze pokud je tady a tady mrak, tak je to na prd, ale dle poslednich nekolika snimku ten mrak odchazi, takze ...

a nebo ted se mrak nekona, ale blizi se mrak vetsi jak CR nema cenu se poustet do vetsich akci...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od honzaL »

Zdravim,

Podle meho nazoru je třeba asi tak 2 roky snímat ze serveru CHMI.cz radarove snimky a po jejich vyhodnoceni je dat do korelace s namerenymi hodnotami vykonu FVE.
Radar poskytuje intenzitu deste, poradi snimku umozni vyhodnotit rychlost pohybu fronty a predpokladany cas jejiho prechodu. Podle denni doby pak je mozne s primerenou presnosti odhadnout kolik energie v nejblizsi dobe by se mohlo vyrobit.
Ted treba vidim, ze to dopoledne bude stat za ....... (nastesti mam akumulatory na max dobiti)
Takova predpoved je samozrejme jen na kratkou dobu a tezko se da odhadnout treba tvorba kupovite oblacnosti nebo bourek. Na to by slo vyhodnotit leda krivku zvrstveni (je taky na CHMI.cz) a z ni pri predikci dosazeni prislusne teploty odhadnout tvorbu kupovite oblacnosti. Tezko ale odhadnout, kolik te oblacnosti bude. Holt bude treba, aby i Aladin daval predpovedi pro fotovoltaiky. Dulezite je to hlavne v zime, kdy cast kapacity akumulatoru dobijim v noci a nekdy neodhadnu kolik se nasviti, dobiju hodne a ve dne pak se skripenim zubu zahazuju energii.
Přílohy
radarovy snimek fronty prechazejici v noci. Krizek je pozice moji FVE
radarovy snimek fronty prechazejici v noci. Krizek je pozice moji FVE
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od vlkazajac »

Mám dlhšiu dobu nápad, sledovať oblohu maticou svetlocitlivých čidiel v minimálne v štyroch základných smeroch ( povedzme 9 kusov ) a softwarovo vyhodnocovať nasúvanie oblačnosti v korelácii s pohybom slnka. Dal by sa tak ovplyvnovať nabíjací prúd vo fáze bulk a včasné vypínanie spotrebičov, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné. Malo by to síce ako predpoved účinnosť len pre pár hodín, ale v zime by to malo význam dosť zásadný.
Má to jednu chybu - nie som programátor....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od PavelR »

honzaL jenze snimky z radaru jsou jen o desti a ono je vetsinou pod mrakem a neprsi. Predpoved oblacnosti je zase pouze predpoved. To chce vyhodnocovat realnou situaci trebas http://www.chmi.cz/files/portal/docs/me ... gview.html a vidim ze to bude dneska v riti...
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od luky »

Ale vždyť Aladin dává předpověď oblačnost v procentech pro konkrétní místo. Znám to jako Android aplikaci, na PC si to lze vyzkoušet zde: http://aladinonline.androworks.org/ Stačí přejet kurzorem přes graf a nahoře se vedle symbolu mraku ukazuje údaj v %.To je podle mě přesně údaj, který solárníky zajímá.
Je to na 48h dopředu, což mi přijde akorát. Na vás - programátorech - je najít cestu, jak to z toho vytáhnout. Upřímě, ač bez FV, by se mi to pro řízení kotelny taky hodilo.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od PavelR »

jenze to je porad predikce. Proc vnaset do systemu dalsi nepresnost, kdyz to neni nutne a jsou snimky aktualni oblacnosti stovky km komel ciloveho mista.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od camel1cz »

PavelR píše:jenze to je porad predikce. Proc vnaset do systemu dalsi nepresnost, kdyz to neni nutne a jsou snimky aktualni oblacnosti stovky km komel ciloveho mista.
No ono je to tak, že aktuální hodnotu (např. oblačnost) nemusíme nikde zjišťovat - stačí např. senzor osvětlení (ve finále měřit výkon panelů)... jenže to je na prd... a všechno ostatní je předpověď. A snažit se z nějakých snímků z družice udělat předpověď (i když tomu tak nechcete říkat) je naivní... udělali to před náma mnohem chytřejší pánové a dámy a u nás se tomu říká ALADIN.

Jinak tu někdo vzíval programátory - tak kdyby někdo měl víc času než já (musím za chvíli pryč) tak jsem skončil zde:

Kód: Vybrat vše

GET z adresy http://aladinonline.androworks.org/get_data.php?latitude=50.0230753&longitude=14.5086036
Vrací data té výše odkazované aplikace v JSON poli.
Jednotlivé indexy jsou hodiny od offsetu v hlavičce (forecastTimeXXX)... zajímá nás asi CLOUDS_TOTAL - výškou mraků se asi zabývat nebudeme (i ta tam je).

Aladin je myslím super

EDIT: v odkazu je samozřejmě třeba zadat požadované souřadnice předpovědi
Naposledy upravil(a) camel1cz dne úte srp 26, 2014 10:00 am, celkem upraveno 1 x.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od mypower.cz »

OT: Microlog ma jednu takovou velmi zajimavou feature rozpracovanu, ktera (jak mam na testech overeno) funguje. Jedna se o rozsahlejsi sit, ktera je uz v soucasnosti budovana (jiz existuje) a stale se rozsiruje. Chybi investor, ktery by zajistil rychlejsi vyvoj a financovani vyvojoveho tymu vetsiho nez jeden clovek. Pokud se nekdo chce stat investorem projektu / spolecnikem za urcitych predem smluvne stanovenych podminek (firma/jednotlivec), nebranim se osobnimu jednani. Komunikace v teto zalezitosti prosim do SZ.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od PavelR »

camel1cz píše:
PavelR píše:jenze to je porad predikce. Proc vnaset do systemu dalsi nepresnost, kdyz to neni nutne a jsou snimky aktualni oblacnosti stovky km komel ciloveho mista.
No ono je to tak, že aktuální hodnotu (např. oblačnost) nemusíme nikde zjišťovat - stačí např. senzor osvětlení (ve finále měřit výkon panelů)... jenže to je na prd... a všechno ostatní je předpověď. A snažit se z nějakých snímků z družice udělat předpověď (i když tomu tak nechcete říkat) je naivní... udělali to před náma mnohem chytřejší pánové a dámy a u nás se tomu říká ALADIN.
Z mych zkusenosti aladin funguje v ustalenem pocasi to zadnou predikci nepotrebuju. Pokud je to takovy jako v poslednich tydnech, tak je to jak kristalova koule.

Mozna je to naivni. Jenze kdyz vidim mrak pres pul evropy, tak je jasny ze vyrobim prd. Tak jsem to myslel.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: FVE Frenky Mladá Boleslav

Příspěvek od luky »

PavelR píše:Z mych zkusenosti aladin funguje v ustalenem pocasi to zadnou predikci nepotrebuju. Pokud je to takovy jako v poslednich tydnech, tak je to jak kristalova koule.

Mozna je to naivni. Jenze kdyz vidim mrak pres pul evropy, tak je jasny ze vyrobim prd. Tak jsem to myslel.
Ale když vidíš mrak přes půl Evropy, tak Aladinovi je to taky celkem jasné.
Jinak pokud se ti nezdá Aladin, na základě mého pozorování mají větší úspěšnost předpovědi Norové: http://www.yr.no/.
Podle mě nic lepšího neexistuje. Takže buď se smíříš s nízkou úspěšností předpovědí a nebo prostě předpověď nebudeš řešit vůbec.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek