Up-date systemu v karavane (prives)

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
Fpsoos
Příspěvky: 31
Registrován: stř úno 05, 2020 8:02 pm
Lokalita: Banska Bystrica
Bydliště: Banska Bystrica

Up-date systemu v karavane (prives)

Příspěvek od Fpsoos »

Ahojte,
Nejake temy som si prešiel, ale zda sa mi to specificka otazka a tak to skusim hodit ako novu temu.
Kupil som karavan (prives), na ktorom je malicky 35Wpanel a vo vnutri PWM a 64Ah olovena bateria, ktora sa pouziva primarne na pohon movera a samostatny 12V svetelny okruh (3 lampicky - max 30W), karavan bol takmer vylucne v kempoch a tak nebolo potrebne nic viac. Ja by som vsak rád bol trochu viac nezavisly, aby som vedel ostat zopar dni aj na divoko. Po premerani moznosti som si premyslel takuto zostavu: 2x 175W Victron panely, 100/30 Victron (ten mam davnejsie, tak by som ho vyuzil), a LiFePo (kvoli váhe, niekde v rozmedzi 120-200Ah), a tiez nejaky menic. Mover ostane v pouziti, aj ziarovky, prida sa nabijanie elektroniky (notebook, mobily, kamery, powerbanky), zriedkavo nejaký maly spotrebic.
Nejake poznamky a rady k mojmu rozhodovaniu? Panely su jasne, regulator tiez, teda to co hladam je bateria? Aku kapacitu a ako si vybrat z tej zaplavy ponuk na nete? A tiez aky menic - Victron pheonix 12/800W? Alebo nieco silnejsie? Dakujem pekne.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Up-date systemu v karavane (prives)

Příspěvek od luky »

Řádná odpověď by byla dlouhá, tak ti alespoň ukážu cestu:

Panely: podívej se na cenu těch malých panelů a za kolik se dá koupit "velký" panel. Jestli se to tam vejde, doporučuji standartní panel.

akumulátor: osobně LiFepo mám doma i v autě. Máme tady spolehlivého a levného dodavatele. Ještě se dá něco ušetřit, když si tu baterku z článků a BMs složíš sám (když si nastuduješ, jak na to). https://shop.mypower.cz/akuset-lifepo4- ... 3kwh-15141

měnič: Měnič se volí podle toho, co do něj budeš zapojovat. Dnes se dá mraky věcí koupit s připojením na 12VDC nebo USB-C, takže je otázka, jestli vůbec je nějaký měnič potřeba. Osobně mám Victron 12/250. Na notebook a monitor to stačí. Na kávovar je to málo. Podle výkonu měniče je potřeba správně navrhnout baterii (povolený vybíjecí proud, maximální proud BMS).
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Fpsoos
Příspěvky: 31
Registrován: stř úno 05, 2020 8:02 pm
Lokalita: Banska Bystrica
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Up-date systemu v karavane (prives)

Příspěvek od Fpsoos »

Ahoj Luky,
Dakujem za odpoved. Viem, ze je to velmi komplikovana tema, ved uz par dni sa tym intenzivne zaoberam a okrem toho, ze mam hlavu ako balon, zatial tomu velmi nerozumiem :?

Panel: Vsimol som si, ze su teraz su panely o dost lacnejsie ako byvali a ze sa lepsie oplatia tie velke napr. 460W. An druhej strane, zdalo sa mi praktickejsie na strechu karavanu umiestnit radsej dva mensie panely, a v strede ešte ostane miesto na vyklopne okno a tiež ak budem polohovať panely - z casu na čas, lepšie sa mi bude manipulovať s dvoma menšími ako jedným väčším. Ale dobre, skúsime ešte pomerať možnosti a možno sa rozhodnem pre veľký (Inak nie je problem, že niektore su akoby články na 12V a niektore 36V? Moc tomu nerozmiem, tak ma to zmiatlo)

Akumulátor: Keď som si prechádzal fora, tak som narazil na spokojnost s touto bateriou (toto som povazoval za odrazovy mostik): Blue Carbon UU12-20, s tým že vstupné aj výstupné napätie by u tohto modelu malo byt 100A. U toho, ktorý ste mi poslal vy sú aké hodnoty? (aby som vedel porovnať). Uvazoval som aj o moznosti 2x90Ah od Victronu, ale tam by to bolo asi zlozitejsie, ze by tam musel byt dalsi balancer baterii, nie?

Menič mi padol do oka: 12/800 - uvazoval som, tak, že je lepsie mať rezervu - či v tomto prípade to nie je dobry napad?

To, čo mi nie je až take jasne sa týka použitia pridavnych - battery managmentov - teda použitie napriklad odpojovača baterie Victron Energy BP-65 65A, Victron smartshunt 500A, je to zariadenie posktujuce rovnaku funkcionalitu ako miniBMS Victron energy? Na čo slúži prepojovač Cyrix ct (rozumiem spravne, ze toto má byt na moznost dobijania baterie alternatorom?), a tiez ci je potrebny Orion Tr smart 12/12-18. A dalsia vec: Ak som spravne pochopil, tak lynx distributor moze byt nahradeny jednoduchsou verziou victron drziak na poistky. Snazim sa z toho nejako vyznat, ale zatial je to len seda tma.

Uz ma napadlo, ci by nebola riesenim kupa centraly bluetti AC2000MAX, alebo EcoFlow Delta Pro, alebo LPS II 3000, ale to je predsa len dosť cenovo inde. Takze pokracujem v studiu a budem vdacny za nasmerovanie
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Up-date systemu v karavane (prives)

Příspěvek od luky »

Uf, lituju. Ale pro práci s elektřinou potřebuješ alespoň nějaké povědomí o fyzikálních zákonech z téhle oblasti. Podle tvého příspěvku v tom dost plaveš. Takže doporučuji najít někoho se zkušenostmi a nebo ještě notnou chvíli studovat. Na dálku se tohle nedá...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Fpsoos
Příspěvky: 31
Registrován: stř úno 05, 2020 8:02 pm
Lokalita: Banska Bystrica
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Up-date systemu v karavane (prives)

Příspěvek od Fpsoos »

Dakujem pekne za pomoc.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek