Balkonová FVE pro rodinný dům

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Dobrý den, prosím o něklik rad. Velká FVE se mi neoplatí, máme malý odběr a co jsem tady pročítal, hodně se mi zalíbila takzvaná balkonová FVE. Pořízení za cenu 8 až 15 tisíc Kč věřím, že se může zaplatit. Žádné revize, drahé instalace, výměny baterek, jen našroubuji na střechu, píchnu do zásuvky a jedu. Celé léto mi to ušetří spotřebu malých spotřebičů jako je wifi router, IP kamery atd.. Měl bych k tomu ale pár otázek prosím.
1) Kdybych tuto sestavu instaloval na zahradní domek, kteý má přivedenou elektřinu tímto způsobem (Na domu rozvaděč kde je elektroměr od Čezu a tam se dělí elektřina s pojistkama na obytné patro a sklep s garáží. V garáži je napojený další rozvaděč nový asi 3 roky který udělal elektrikář pro zahradní domek a elektrickou bránu. Takže ze zásuvky co byla ve sklepě se udělal malý rozvaděč pro zahradní domek kde jsou 2 zásuvky a 2 světla. Když tedy píchnu balkonovou fve do zásuvky v domku, doběhne mi elektřina až do obytného patra rodinného domu kde mám el spotřebiče?

2) Vyjde výhodněji koupit si své panely a k tomu měnič, nebo koupit set jako je např. tady? https://www.kaufland.cz/product/448923733/

3) Co se týče bezpečnosti, jak to vlastně je? FVE s baterkama dokáže být velmi nebezpečná. Baterky hoří, jakýkoli zkrat a je velký průser, hoří i boilery. Tento měnič dokáže bezpečně fungovat?

4) Když dojde k výpadku el. proudu a budu mít dejme tomu 4 panely, které utáhnou router, kamery, světlo, ale neutáhnou ledničku. Co se doma vlastně stane? Nehrozí, že některé spotřebiče pod tak malým proudem se můžou poškodit?

Můj dotaz je dost amatérský, ale připadá mi to jako skvělý způsob jak si během 5 let užít návratnost z balkonovky a v případě nějakého výpadku být lehce soběstačný a dobít si alespoň mobil.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Když vypadne elektřina, tak ti nepůjde vůbec. Jsou to ongrid měniče, bez sítě to nefunguje.

Čím ohříváš vodu?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Škoda, kdyby nastal dlouhodobý výpadek, šlo by vymyslet alespoň nějaké fungování.
Kdybych měl nějaký jiný měnič, to by už šlo? Je to částečně otázka číslo 2 - tedy koupit si panely jinde a měnič taky - takový, který zvládne pouštět el. do sítě i v případě, že by vypadl proud?

Máme kotel na peletky, který v zimě topí a celoročně ohřívá vodu.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

K tomu potřebuješ baterie = velká FVE. Pokud máš mizernou spotřebu, tak to nemá smysl.
Voda je plácnu 50 tisíc, něco většího min. 100 tisíc, spíše 200-300.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Soban »

Při výpadku proudu potřebuješ baterky, takže plnohodnotná FVE.

Pokud uděláš ostrovní tak nemusíš nic hlásit a řešit....

Prostě měnič třeba tento: https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 000w-14919 k tomu baterku https://shop.mypower.cz/akubox-lifepo4- ... 7kwh-11504 no a panely na ten měnič jde připojit 4000Wp panelů (takže 8 kusů po 500Wp)

A nebo pokud máš elektrický bojler tak jenom panely a jednoduchý střídač a bude tě to ohřívat vodu, toto se nejrychleji zaplatí (pokud si to nenecháš udělat od podvodníků :-) )
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

Vidim, ze medzi ponukou v sope, ktory tu dal Tomyvrb, je aj bateria - "úložiště pro solární energii":
https://www.kaufland.cz/product/472847078/,
hm, ktora ale pri vypadku distribucnej siete (DS), bude taktiez nanic, cize ulozena energia sa v zostave s balkonovkou nebude dat vyuzit. A okrem toho je draha s malou kapacitou ... :cry:

Tomyvrb, ak, ako pises, nechces z nejakych dovodov stavat velku FVE, balkonovka by Ti mohla vykryt urcitu cast spotreby el. energie (EE).
Ale ak chces mat trvale k dispozicii EE (aspon pre niektore vybrane spotrebice, napr. brana, kotol, chladnicka, ...) a to aj v pripade vypadku DS a nechces velku FVE, tak mozno by Ty posluzila ostrovna mala FVE, nieco take, ako tu:
https://www.kaufland.cz/product/483955627/
Samozrejme odkaz je len "ilustrativny". Podobne komponenty sa daju zohnat aj lacnejsie.

Len si potrebujes:
1. najprv urcit ktore spotrebice chces mat takto napajane
2. spocitat celkovu spotrebu vybranych spotrebicov
3. spocitat ake parametre by mali mat komponenty malej FVE, aby s (Tebou zvolenou) rezervou utiahli spotrebice z "2" a co by Ta stali - cena
4. zvazit ci do toho ist z financneho, casoveho, odborneho hladiska - narocky tu nepisem nic o navratnosti
Vybrane spotrebice napojit na novy vlastny okruh - ostrov a napojit na novu malu FVE. Ale s moznostou na napajanie aj z DS. V zime urcite vyuzijes aj DS.

Alebo predsa len zvazit plnohodnotnu FVE.
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Díky za odkaz FVE za 40, k tomu už nemám odbornost a hlavně řešit okruhy pro vybrané spotřebiče.. To je na novou elektroinstalaci tady. Je to tady na jističích pospojované, ten kdko tu dělal elektřinu byl buď hodně velký amatér, nebo prostě jel na finanční požadavky a nic se tu neřešilo.

Když tedy nebudu řešit soběstačnost, když budu chtít jenom příspěvek v letních slunečných dnech aby mi to pokrylo základní spotřebiče a v případě výpadku který je jednou za rok až jednou za dva roky, prostě bude výpadek? Přece jen bydlím ve větším městě, tady výpadek trvá do 15-20 minut.
Co si tak počítám, tak na hromadě malých spotřebičů které tady máme by se 15-18 tis (+tisícovka za úchyty na střechu a kdyby i další tisícovka za delší kabel) tak do 20 tis finální řešení bez baterií, bez údržby, to se i příspěvkem může zaplatit za 3-5 let.

Moje otázky jsou asi těžko odpovidatelné bez věštecké koule, ale bod číslo 1) - poradí tedy ta elektřina ve větší frekvenci projít takhle přes rozvaděče do sítě baráku? A kdybych bral balkonovku, co bod číslo 3 prosím? Na zbytek bodů už mám odpovědi.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od TomHC »

Ono s tými bakónovkami je zložité. Pokiaľ teda viem, klasický elektromer pretok zaznamenáva buď do spotreby, alebo do zvláštneho registra - ako s tým druhým prípadom naloží distribútor, to neviem.

Ale v prvom prípade, predstav si situáciu, že máš cez deň zapnutý napr. len WiFi router a zopár zariadení v stand-by, chladnička zrovna vypla - celkový odber povedzme 40W? A teraz nastanú ideálne podmienky, balkónovka bude vyrábať 500W a tebe elektromer bude zaznamenávať SPOTREBU 500-40=460W. A kde je tvoja úspora...?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Hoří jakékoliv zařízení. I ta tvoje podezřelá elektroinstalace.
Elektřina samozřejmě projde. Jde vždy cestou nejnižšího odporu. Pokud ti vypadne jistič do dílny, tak se samozřejmě balkónovka odpojí.
Být tebou, tak radši investuji peníze do rekonstrukce/úpravy/opravy elektroinstalace, s tím, že včetně přípravy na FVE.
Pokud tam máš výpadky co rok/dva, tak kvůli záloze to nemá cenu asi tedy řešit, no a jestli se bojíš požáru měniče, tak se spíše boj závady na vlastní elektroinstalaci, viz. první dvě věty.

Při propočtu nesmíš zapomenout na to, že to dodává elektřinu v době, kdy doma nikdo většinou není. Pokud nejedeš trvale na home office. Pak by to smysl mělo.
A za další, ač balkónovka a "ne"zdroj do 800W, tak si třeba eg.d vymýšlí naprosto k hovnu připojovací podmínky. Podle jejich výmyslu bys aktuálně měl splnit to samé, co pro mikrozdroj, tj. bez přetoků. A to ty balkónovky neumí. A energii a peníze na právníka asi nemáš.

Proto jsem se ptal na tu vodu, jak je ohřívána, jaká je spotřeba atd. Pokud vypneš kotel na 3/4 roku, kolik na těch nespálených peletkách ušetříš?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Od Sunny boye jsem viděl u videa na balkonovky že prý i vypnuté ale zapojené v elektřice zařízení žerou po pár watech, například pračka která je off něco bere, takové spotřebiče např.: Pračka, 2x televize, kávovar, rádio, (trouba a mikrovlnka svítí display s časem), Pc, monitor, do toho jedou pořád zmíněný wifi router, 2x kamery, kotel na peletky je sice na zvlášť jistič ale taky neustále se spíná vetrák a podávač, čerpadlo. Dejme tomu že přes den když je někdo doma tak vždy běží televize, počítač, rádio. Velká FVE se neoplatí, tohle by chtělo asi pořádně propočítat a třeba máš pravdu a návratnost s takovými drobnostmi bude za 10-15 let. Jednoduše tedy kdyby odešel boiler, určitě by se oplatilo vzít nový boiler a nahřívat vodu přes panely. Ale celkově tedy spíše doporučujete buď velkou fve, panely na vodu nebo nic?

PS Home office mám, tam by právě úspora měla být. Komp je výkonný a nově i 32" velký monitor - jen tato sestava je celkem žrout.
Peletky přes netopnou sezónu odhaduji na takových 6-9 tisích za ohřev teplé vody, to je sezóna dejme tomu od 3.-4. měsíce do Listopadu kdy začínáme odhadem topit? Takže cca 8 000/7 měsíců = 1142Kč měsíčně za provoz kotle na teplou vodu bez elektřiny.

A co se týče rozvaděče v garáži - nikdy nevypadl jistič z dílny/garáže. Celkově jsem asi jednou zažil v životě že se tady vyhodila elektřina a nahazoval jsem ji v rozvaděči. To se tady vůbec neděje, ta elektřina si nemyslímže je nebezpečná. Jen když vyhodím jistič obývák zásuvky, vyhodí se i zásuvky v pokoji. Když vyhodím světla chodba, zhasnous se světla i v ložnici. Ale že by tam byly prasácké klemby nebo trčely dráty to ne.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Soban »

Jsi nám neřekl zda máš elektrický bojler?

Pokud ano a nechceš jít do plnohodnotné FVE tak se oplatí krmit bojler než nějaká balkonovka.

Problém u balkonovky je ten že je to on-grid měnič takže to musíš oznámit svému dodavateli a bez papírů musíš koupit hotový výrobek s max výkonem 800W pokud chceš silnější už je tam papírování revize atd......

U toho ohřevu vody to není spojené s DS takže bez papírování a výkon je daleko větší a v létě máš teplou vodu zadarmo......

Jinak baterky pokud nejseš diletant nehoří a jsou bezpečné! Samozřejmě tam nějaké riziko je, tak stejně jak ti může hořet cokoliv jiného.

Jinak balkonovku když dáš do zásuvky tak ti bude krmit vše co je na tu fázi připojeno, u rodinného domu můžeš mít další zásuvky připojené na jinou fázi a tam se to nedostane.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Soban »

Pokud chceš poradit tak napiš:

Jakou máš spotřebu elektřiny za rok.......

Jak ohříváš teplou vodu?

Byl by problém dát já nevím 200l bojler do kterého se dají dát elektrické topné spirály pokud ho nemáš?

Na ohřev vody prostě nepotřebuješ baterky takže pouze panely střídač a připojit do bojleru.
Při malé spotřebě domácnosti se oplatí pouze ohřívat vodu. (prostě baterky jsou drahé)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Boiler je jen jako nádoba (termoska) a vodu ohřívá peletkový kotel. Je to 15 let starý boiler, kdybych chtěl časem inovovat tak vezmu právě něco modernějšího a napojím to na panely.

800W balkonovka by stačila, si myslím - na pokrytí drobných spotřebičů a části počítače s monitorem kdy sedím u práce. Chtělo by to asi důkladně napočítat, ale klidně těch 800W balkonovku kde nemám starosti a prakticky o tom nevím, neřeším revize a servis. Jak se to jednou důkladně udělá, mělo by to si myslím vydržet 10-15 let v pohodě.

Kotel na peletky už má taky své roky, není to moc pracné a funguje to automaticky. Jednou za čas dosypu a vyčistím, jinak jednou za rok složím 4 tuny v pytlech, to mám na 3 hodinky makačku. Cena / výkon je to super, v budoucnu nevím do čeho půjdu je tu toho hromada, od tepelných čerpadel po výhodné tarify plynu nebo elektřiny a kotle na to..

Dá se určit odhadem návratnost té balkonovky? Jestli mám roční spotřebu 3.2mwh a pracuji na home officu, mám tady světelné podmínky se skvělým jihem, jestli to je reálné za pár let mít zaplacené nebo jestli to je spíše kravina a zákon na limit 800W a přetoky se budou měnit, že například za přetoky budu za rok ještě k tomu platit?

PS. No pokud mám realnou návratnost, není problém dole do kotelny umístit větší boiler .
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od TomHC »

Tomyvrb píše: pát úno 23, 2024 10:19 am Komp je výkonný a nově i 32" velký monitor - jen tato sestava je celkem žrout.
Môj PC je Asrock X300 s R7 5700G, 32GB RAM, 2 TB NVMe, 27" IPS LCD a pri bežnej home office činnosti to má celé odber 41W :comp:
Tomyvrb píše: pát úno 23, 2024 10:42 am Dá se určit odhadem návratnost té balkonovky? Jestli mám roční spotřebu 3.2mwh a pracuji na home officu, mám tady světelné podmínky se skvělým jihem, jestli to je reálné za pár let mít zaplacené nebo jestli to je spíše kravina a zákon na limit 800W a přetoky se budou měnit, že například za přetoky budu za rok ještě k tomu platit?
PS. No pokud mám realnou návratnost, není problém dole do kotelny umístit větší boiler .
3.2 MWh ročne... Ja som mal 4 MWh a podľa mňa to je taká hranica od ktorej sa dospelá FVE oplatí. Na lepšie výpočty treba poznať priebeh spotreby v čase, špičky (súbehy spotrebičov - v najhoršom prípade), a podľa toho sa dá navrhnúť FVE. A z toho sa dá potom počítať návratnosť. Návratnosť ti dokáže následne zlepšiť ohrev TÚV elektrinou z FVE z prebytkov, kúrenie klímami ak máš.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Toto bych vypíchl
Soban píše: pát úno 23, 2024 10:25 am Jinak balkonovku když dáš do zásuvky tak ti bude krmit vše co je na tu fázi připojeno, u rodinného domu můžeš mít další zásuvky připojené na jinou fázi a tam se to nedostane.
- dost podstatná věc.
Tj. pokud nemáš dané spotřebiče na té stejné fázi, jako je zásuvka, ve které bude balkónovka, tak to bude k ničemu.
Balkónovky jsou primárně pro byty, co mají 1f přípojku, tam to pak neřešíš.
Jestli máš 3f přípojku, tak tě stejně popřehazování okruhů nemine. Jinak se dostaneš do situace, kdy budeš odebírat na jedné fázi a na druhé dodávat. Zadarmo a ještě za to zaplatíš, pokud ti nevymění elektroměr.

A že nevypadne jistič neznamená, že je instalace ok.

To, o čem začínáš mluvit, starý kotel, starý bojler, staré tamto ono. Zapomeň na balkónovku. Sedni s někým, kdo tomu rozumí, s rodinou a proberte, co a jak dál. Odhaduji to tak aspoň na půl mega investici, pokud nechceš řešit vše v momentě, až se něco vysere ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od JozefSK »

Takze Tebe Tomyvrb ide len o navratnost.
Tak toto Ti tu nikto asi jednoznacne nenapise. Nikto z nas nevie, aka cena EE bude uz za rok. Ake o rok mozu byt poplatky (pokuty) za pretoky, za virtualnu bateriu, mozno za dan z balkonovky atd. V tomto zmysle ma ostrov svoje vyhody.

Ak predsa len by si isiel do balkonovky, tak si daj pozor u Vas na legislativu a z nej vyplyvajuce povinnosti, aby si sa vyhol pokutam:
"Nakonec nesmíte zapomenout na registraci balkonové elektrocentrály jak u provozovatele sítě, tak v hlavním registru údajů na trhu. Pokud budete s registrací čekat příliš dlouho, můžete být pokutováni."
https://www.practical-tips.com/cs/domov ... eli-vedet/

A ked uz predsa by si do toho isiel (skor to vidim, ze to chces skusit, ako pre nejake racio), tak podla toho, co pises, koli minimalizicii tych prietokov mozno by bolo dobre uvazovat ani nie o 800W, ale napr. o 300W balkonovke. Ale tam sa ta "navratnost" predlzi ...

PS: A co sa tak pozriet na stranu spotreby ? Ak by ste sa naucili doma vytahovat pracku, TV, atd. zo zasuviek v case, ked tieto spotrebice nevyuzivate, mozno by si bol prekvapeny, kolko EE usetrite. A to zadarmo. U nas sme sa to naucili. Ide to.
PS2: Plne davam zapravdu to, co tu teraz napisal cipis
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od TomHC »

JozefSK píše: pát úno 23, 2024 12:03 pm PS: A co sa tak pozriet na stranu spotreby ? Ak by ste sa naucili doma vytahovat pracku, TV, atd. zo zasuviek v case, ked tieto spotrebice nevyuzivate, mozno by si bol prekvapeny, kolko EE usetrite. A to zadarmo. U nas sme sa to naucili. Ide to.
A ako si meral standby spotrebu? Veľa meračov meria reálne od cca 5W. Plus ešte bude zaujímavý power factor pri týchto nízkych odberoch. Za mňa sa proste neoplatí znižovať si komfort kvôli 10W na dom :?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od pibi »

Nenapáchá více škody časté vytahování vidlice ze zásuvky?
Já jsem líný i vypínat počítače, 2 jedou trvale, v létě 3 a přibude 4. s Home Assistantem. :comp:
Klidovou spotřebu domu, podle Victronu mám okolo 100W a nějak moc mě to netrápí.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Tomyvrb
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 07, 2024 8:40 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Tomyvrb »

Balkonovka je tedy ve výsledku nejistá kravina, takže buď plnohodnotná fve nebo ohřev vody nebo nic. Aspoň mám jistotu že nemusím litovat.
Vytahovat šňůry ze zásuvky a ještě v případě, kdy se snažím mít cable management a kabely různé schované, umotané za komodami a podobně? Moderní doba, chytré zařízení, chytrá domácnost a představit si že po každým použití spotřebiče trhám kabel ze zásuvky, připadá mi to jako pravěk a jak píše TomHC pokud se jedná o pár W na domácnost a reálně to fakt není 5W na jeden spotřebič, ta kačka za to pohodlí se oplatí.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Soban »

Tak balkonovka je spíš pro panelák co má na správnou stranu balkon......
A kdyby nebyly problémy s přetoky tak by to bylo super, koupíš jako mixer připojíš do zásuvky........

Ale pro rodinný byt to už fakt chce buď jít pouze do ohřevu vody - rychlá návratnost protože není baterka.

A nebo do plnohodnotné FVE a potom to chce k tomu přizpůsobit chování kdy když svítí budeš přitápět klimatizací a podobně a ušetříš plyn, dřevo pokud budeš mít na střeše dost panelů.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek