Solární sestava na zahradu II.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od cipis »

Mrkni na ten obrázek od kolegy, z victron malůvek.

Na panelu máš napsaný jmenovitý proud a zkratový proud, plus je tam max. serial fuse hodnota.
Od boku 16 Ampér bude postačující na jednu dvojici panelů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od cipis »

Mikeli, a jak se takové defacto mobilní zařízení uzemňuje?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

cipis píše: čtv led 11, 2024 11:00 pm Že ta bedna nemá chránič typu B, tak zásadně mění situaci.
Vzhledem k absenci uzemnění (resp. o tom jsme se tu vůbec ještě nezačali bavit) a k tomu přítomnost vody, spotřebičů na ohřev či filtraci vody, a hlavně dětí, tak to vypadá, že to bude ještě na delší vymýšlení, co s tím.

Je tam vůbec nějaká ochrana? Krom tedy asi přetížení či zkratu.

Ad přerušení přívodu od panelů, tak se musí přerušit plus i mínus, tj. odkazovaný odpínač výše je dvojitý, případný jistič musí být také dvojitý.
Kristovy rány, co z toho pro mne tedy vyplývá? Že info, že bedna nemá chránič, tak to zásadně mění situaci? Já totiž panely řeším vlastně jen kvůli dětem - bazénu - filtraci... :dontknow:
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od sindyk »

Tak v tom případě na bedně bude zemnící bod, kam se připojí něco v tomto stylu.

Mikel: v ostrovním režimu tedy bude N propojené s PE uvnitř? Nebo se to musí udělat mimo měnič?

Pak se bavíme o TN-S síti a řeší se to klasicky. Správně se měl použít chránič typu B, protože u těchto měničů může dojít k poruše, kdy se na výstup dostane stejnosměrný proud a na to klasické chrániče nemusí reagovat a navíc mohou poté přestat reagovat i na únik střídavého proudu.
Většina z nás má doma zatím jen A nebo starší AC.
No a bazénový filtr i tak doma vypínám při koupání.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

Mikel píše: čtv led 11, 2024 11:24 pm
sindyk píše: čtv led 11, 2024 11:20 pm
cipis píše: čtv led 11, 2024 11:00 pm Je tam vůbec nějaká ochrana? Krom tedy asi přetížení či zkratu.
Ochrana bude tím, že to bude IT síť :) Problém je, že porucha se neprojeví.
Kazde zarizeni musi byt uzemnene. To se tyka u tohoto integrovaneho menice.
Tak já nevím...vy jako prodejce uvedeného zařízení https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14977
, můžete mi tedy prosím říct jako úplnému laikovi, který tedy na doporučení zdejších si chce pořídit toto zařízení - co vše k tomuto zařízení budu potřebovat, abych ho zprovoznila a bylo to bezpečné? Dalo by se říci, že toto zařízení potřebuji jen kvůli dětem (9, 6 let), abych jim pořídila bazén - tedy na filtraci...
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od sindyk »

No, není to jen tak. A možná sousedi ze zahrady by si pak časem chtěli hodit prodlužovák přes plot :)

Tak jestli by nakonec nestačilo třeba tohle: https://www.alza.cz/choetech-2000w-port ... 376771.htm
To zvládne proti tomu vrácenému typu aspoň jeden pořádný panel až 500 Wp, baterie má 2 kWh a je to celé plastové a určitě se to nezemní, takže to bude i bezpečné při poruše/dotyku živé části spotřebiče. A příležitostně ruční nářadí (asi kromě velké úhlové brusky) zvládne taky.

Ale celkem by mě zajímalo, jak je výrobcem zamýšlen bezpečný provoz toho Mustu, když na tom jsou už hotové zásuvky pro laickou obsluhu.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od kodl69 »

Ta věc z Alzy má někde napsaný, že má chránič? Nebo proč by neměla mít? je to ve dvojité izolaci, včetně těch kontaktů na schuko zásuvkách? asi blbost.
A krom toho, pokud dobře vidím, má Schuko zásuvky, který se nesmí v ČR používat jinde, než na pracovních strojích, což jistě tohle nebude. Prostě klasika, prodáme vám draze cokoliv, co nám číňan levně dodá, co na tom, že to nesplňuje základní bezpečnostní předpisy... teda snad možná kdybych moc chtěl hledat vyjímku, jako izolovaný zdroj pro jeden spotřebič, ale podle mě je to hledání zadních vrátek. Hlavně je pěkný, že Alza dá na baterku záruku půl roku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

sindyk píše: pát led 12, 2024 12:32 am No, není to jen tak. A možná sousedi ze zahrady by si pak časem chtěli hodit prodlužovák přes plot :)

Tak jestli by nakonec nestačilo třeba tohle: https://www.alza.cz/choetech-2000w-port ... 376771.htm
To zvládne proti tomu vrácenému typu aspoň jeden pořádný panel až 500 Wp, baterie má 2 kWh a je to celé plastové a určitě se to nezemní, takže to bude i bezpečné při poruše/dotyku živé části spotřebiče. A příležitostně ruční nářadí (asi kromě velké úhlové brusky) zvládne taky.

Ale celkem by mě zajímalo, jak je výrobcem zamýšlen bezpečný provoz toho Mustu, když na tom jsou už hotové zásuvky pro laickou obsluhu.
Ano, přesně - není to jen tak = kdyby to bylo jen tak, tak se nepokouším dostat do skupiny (a opravdu mi to trvalo, tak min. 2 týdny se zaregistrovat), nehledám informace, ale objednám si kdejaký doporučovaný set FVE...od 30 - 60 tis....bohužel nejsem jako každá...já potřebuji informace, recenze, doufala jsem ve zkušenost zdejších, odborníků, někoho kdo mi poradí z vlastní zkušenosti...když už tedy musím něco koupit a není to zrovna za pár stovek...nejsem tak bohatá, abych kupovala "levné" věci...které mi budou k ničemu, vlastně nevyužité a budu nucena si pořídit něco 2x tolik dražšího...např. před létem (již minulý rok) jsem chtěla začít řešit plot - oplotit zahradu. Soused, který mi "chtěl" pomoci - mi nadiktoval, co si mám pořídit (koupit)...z toho co vybral-doporučil-nadiktoval bych nedala dohromady ani 2m plotu...sama jsem si zvládla sestavit plot, nezůstala mi ani tyčka navíc, prostě nic a že jsem měla zavařený mozek dobrý měsíc (nákres byl můj život :lol: ) ...bohužel, jak jsem již zmínila - elektřina je úplně mimo, ale jak to tak sleduji tak pouze zatím :write: :read: :handshake2: :repair: :lol: :repair: s takovou to dám asi taky za chvíli :lol:
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

Dobře, tak ještě jednou - co si pořídit, abych si tedy zapla filtraci (nyní max. 200w, která by mi dle doporučení zde měla stačit), lednici (abych na zahradě konečně mohla přespat a dát si grilovat maso z lednice/mrazáku) rádio, abych nemusela co týden kupovat baterie či je dobíjet doma, příležitostné nářadí už asi radši kašlu :-D
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Ano, krabici uzemníš, ale výstup co je na zásuvkách - dutinky, není žádná spojená s PE nebo ano?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od skybor »

jak jsem již zmínila - elektřina je úplně mimo, ale jak to tak sleduji tak pouze zatím :write: :read: :handshake2: :repair: :lol: :repair: s takovou to dám asi taky za chvíli :lol:
Solární sestava na zahradu III, aneb instalatérem FVE za 3 dny ;) Fandím a přeji úpřimně aby se nikomu nic při realizaci a při následném používání nestalo.
Naposledy upravil(a) skybor dne pát led 12, 2024 5:46 am, celkem upraveno 2 x.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od rva »

Já bych "dočasně"
1. Z každé dvojice panelů natáhl pod "střechu" pár solárních kabelů a tam ty kabely strčil do DC jističe 63 A (např. DC jistič 63 A), který by sloužil k (nouzovému/servisnímu) odpojování fv panelů. Klidně bych narval oba plusové fousy do plusové zdířky a mínusové do mínusové zdířky.
2. Z DC jističe pak pár solárních kabelů do té bedny (pozor na plus a mínus).
3. Do bedny strčil nějakou rozdvojku (třeba pěti-pes) s vypínačem a červeným světýlkem.
4. Do té rozdvojky bych nastrkal co potřebuji.
Filtraci bych pouštěl tak, jak je uvedeno v jejím návodu - tedy, že se má vypínat, když se bazén používá.
Nějaké předpisy bych neřešil.
Nic takového nedoporučuji, každému ať to řeší osoba s oprávněním a nechá si vypracovat revizní zprávu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu smysl jističů......

Prostě spojím vždy 2 panely do serie a jejich vývody svedu do krabice kde koupím 4x OPVP10-1 Pojistkový odpínač https://www.oez.cz/opvp10-1 do toho koupím normální 16A pojistky 10x38 https://www.oez.cz/pv10-16a-gg z jedné strany připojím ty kabely od panelů z druhé spojím ty dva - poly a + poly a natáhnu dva kabely do toho mustu a vyřešeno!

Toto jsou odpínače takže je můžeš rozpojovat i pod zátěží!!!! u AC do 690V a u AC do 440V na panelech bude mít max 100V tak není co řešit.....

Normálně je používám a ze začátku když jsem ladil FVE tak bylo potřeba semtam restartovat měnič a vypnout panely přes den a zvládla to udělat i manželka kdy to bylo pod proudem a žádné jiskry nelítaly to bych ji k tomu už nedostal ...............

Ty válcové pojistky taky stačí obyčejné, netřeba pro fotovoltaiku protože obyčejné jsou na AC 500V nebo DC 250V což tam zase nebude mít víc.

A jak píše předemnou když jsem v bazénu nemusí ta filtrace pracovat, vytáhnu zástrčku ze zásuvky.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od rva »

Tady bych použil jistič, protože to vyjde levněji než cokoliv jiného a pro odpojování panelů to je pohodlnější. Páčkou jističe se pohybuje mnohem snadněji, než páčkou pojistkového odpínače.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

takže nějaká shoda tedy na tom co pořídit?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Záleží na tobě.
Důležité je aby se to dalo odpojit když by se něco stalo, protože slunko nevypneš.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od fugas »

Tak jestli jde o čerpadlo, lednici a rádio, doporučil bych vše tohle na 24V. Vše to existuje a dá se to sehnat. Samozřejmě i svítidla a mnohé další spotřebiče. Šance na zapojení svépomocí tak značně naroste a navíc to zaručeně nikoho nezraní.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

Takže momentálně jsem na tom tak, že vím, že mám pořídit
1.https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14977
2. 2-4x https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-p ... -ram-14928
3. 2-4x dle počtu panelů https://www.solarsun.cz/solarni-kabely- ... -mc4-5-5m/
4. v případě, že ty panely budou 4, tak 1x toto https://www.solarsun.cz/slucovaci-konektory-mc4/
- či napsat prodejcům kabelů a konektorů, že potřebuji kabeláž na míru s tím, že jestli mi udělají na jednom konci patřičný MC4 konektor a na druhém dutinku
5.tady už jsem ztracená - nevím, zda ty pojistky, jističe, odpínače nebo co dalšího se dá ještě použít, či potřebuji všechno dohromady- pro mně asi nějakou nejjednodušší cestu, která bude funkční :-D takže prosím nějaké konkrétní tipy s počty ks...
+ k tomu budu asi potřebovat nějaké propojovací kablíky od těch "pojistek/jističů/odpínačů" ke krabici
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od skybor »

fugas píše: pát led 12, 2024 1:18 pm Tak jestli jde o čerpadlo, lednici a rádio, doporučil bych vše tohle na 24V. Vše to existuje a dá se to sehnat. Samozřejmě i svítidla a mnohé další spotřebiče. Šance na zapojení svépomocí tak značně naroste a navíc to zaručeně nikoho nezraní.
Souhlas. Levnější, jednodušší (snad) ale hlavně bezpečnější !
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

skybor píše: pát led 12, 2024 2:05 pm
fugas píše: pát led 12, 2024 1:18 pm Tak jestli jde o čerpadlo, lednici a rádio, doporučil bych vše tohle na 24V. Vše to existuje a dá se to sehnat. Samozřejmě i svítidla a mnohé další spotřebiče. Šance na zapojení svépomocí tak značně naroste a navíc to zaručeně nikoho nezraní.
Souhlas. Levnější, jednodušší (snad) ale hlavně bezpečnější !
A co prosím myslíte tím VŠE tohle na 24V, to znamená pořízení čeho všeho? :fuuu:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek