Předělání hybridu na ostrov

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

Zdravím všechny borce, mám hybridní FVE 7,36kWp, 20,3kW baterie, zvažuji, že ji předělám na ostrov. Problém je, že měnič od Storionu neumí jet bez sítě. Má to podle Vás nějaké řešení, např. pomocí jiného měniče přes AC Coupling apod? Zvažoval jsem instalovat nějakou malou FVE s ostrovním měničem, která by se tvářila jako síť pro Storion. Ale má to mnoho otázek. Např. při zapnutí/vypnutí naskočí na chvilku, než to střídač přechroupe z/do baterie špička ze sítě/do sítě a vůbec nemám tušení, jak by se systém 2 FVE zachoval. Za každou radu budu vděčný. (jen pro rýpaly, koupil jsem si to za svý, jako celé řešení, bez dotace. Že to bude zlobit a že mě to naučí problematiku FVE, jsem tenkrát nemohl tušit. Šel jsem do toho s tím, že rozumím svému oboru, který mě dobře uživí a učit se FVE mi přišla ztráta času, když jsou zase jiní, co rozumí tomuto. Jak jsem se tenkráte mýlil.....)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od Soban »

Pokud jsi to koupil za své tak měnič vzít a zahodit velkým obloukem a koupit takový co umí ostrovní režim.

Protože řešit že měnič neumí pracovat bez sítě neuděláš protože když před to dáš jiný tak jak bude velký odběr tak si to bude chtít přicucnout ze sítě a ten přidaný to neutáhne a dávat tam výkonný tak to přece nemusíš mít tento a může to napájet přímo ten přidaný.

Takže pokud ten měnič neumí ostrov tak vyměnit za jiný a tento prodat-vrátit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od kyocera »

Zdravím signofile,
pokud říkáte, že jste dotace nebral a koupil za svoje, pak mohu poradit, že se Váš měnič 7kW přifázuje i k
sinus měniči 250W Victron Phoenix. To je ostrovní měnič a pak budete mít nový ostrov s AC coupling.
A tak se zbavíte závislosti na DS a nemusíte ani vracet dotaci.
Osobně jsem vyzkoušel přifázování Victron Phoenix 1200W a Carlo Gavazzi 6kW. Takže jde o to aby ostrovní měnič měl stabilní kmitočet a napětí což ostrovní LF měniče Victron Phoenix mají.
Ale učit nové věci se budete muset učit v každém případě. Pokud nevíte jak co zapojit a jaké dát ochrany
a nechcete se učit, obratte se na projektanta elektro.
To proto, že se pracuje s elektřinou a tak aby jste neublížil sám sobě nebo jiným a nezpůsobil třeba požár v domě. Je toho hodně na učení. Pokud se nechcete učit nic, svěřte to elektrikářům co mají příslušné znalosti a reviznímu technikovi co to na závěr zkontroluje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

@kyocera: s učením není problém, jen jsem psal, proč jsem si vybral z nabídek ucelených řešení. A s elektrikou také nemám problém, mám elektrikářskou vyhlášku. Akorát se tím neživím, mám to jako koníčka a vhodný doplněk ke stavařině. Z omylu jsem byl vyveden celkem brzo, ještě před finálním předáním FVE jsem začal reklamovat věci z montáže a funkčnosti FVE. Tak jsem nastudoval alespoň ten systém a pak samozřejmě postupoval dále. Také jsem netušil, že když elektrikář otočí a zlomí magnet z měřící cívky elektroměru, že to tam klidně nechá. Že mu vypadává chránič, protože smíchal nuly ze sítě a z FVE a proto nemám zásuvku používat, ale natáhnout si prodlužovák z jiné, že asymetrický měnič jel ukázkově symetricky a prý to je normální apod. Dneska bych si to byl schopen postavit a myslím, že lépe. Ale přeci jen něco nově postavit je jiné, než upravit stávající a proto jsem tady. Kolega píše, vyhodit měnič, to asi nebude tak jednoduché. Ten systém má centrální řízení v BMS, která řídí nabíjení a také vykuchaný měnič od GW. Musela by se podle mne vyhodit i BMS, pokud by se mi podařilo zajistit, že jiná BMS bude komunikovat s mojí baterií. Proto mi přišlo jednodušší toto nechat vcelku (ono to nakonec po množství upgrade fw jede docela obstojně), jít směrem kombinace s jinou, spolupracující FVE.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od kyocera »

S tím Vaším učením jsem reagoval na to co jste psal ve svém prvotním příspěvku. Tak pokud hovíte stavařině a elektrice,
obejdete se bez řemeslníků, což je dnes ideální. Ono většinou platí, že nejbližší pomocnou ruku najdete na své paži.
A pokud budete dělat předělávku na ostrovní s AC coupling, pak Vám vyhoví i symetrický střídač.
Jen tedy musím podotknout, že to o čem jsem psal, že jsem vyzkoušel se týkalo dvou jednofázových.
Z prvotního příspěvku jsem měl za to, že Váš 7kW je jednofázový.
Pokud máte 3f. pak i ten Victron by měl být 3f ale to nemám osobně vyzkoušené 3f .
Ale je celkem logické, že se ve Vašem případě nebude jednat jen o 3 samostané měniče Victron, ale
3ks, kterí jsou sfázované na 3 fáze a k nim se pak přifázuje Váš 3f 7kW. A tím vznikne velký ostrov 3f . A myslím, že platí, že každý kdo pracuje na vlastním, je motivovaný a odvede lepší kvalitu práce než elektrikář bez motivace, kterého zmiňujete.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

Našel jsem na webu toto: https://www.vselektro.eu/solarni-sestav ... -plus-aku/
Lze to připojit do zásuvky a přifázuje se to k síti. Mohu předpokládat, že když by hlavní FVE zaznamenala na jedné fázi přetok, že by se snažila mu zabránit a tlačit přebytek do svých hlavních baterií? Co si o tom myslíte v kombinaci s jinou FVE?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

kyocera píše: sob pro 02, 2023 1:18 pm Zdravím signofile,
pokud říkáte, že jste dotace nebral a koupil za svoje, pak mohu poradit, že se Váš měnič 7kW přifázuje i k
sinus měniči 250W Victron Phoenix. To je ostrovní měnič a pak budete mít nový ostrov s AC coupling.
A tak se zbavíte závislosti na DS a nemusíte ani vracet dotaci.
Osobně jsem vyzkoušel přifázování Victron Phoenix 1200W a Carlo Gavazzi 6kW. Takže jde o to aby ostrovní měnič měl stabilní kmitočet a napětí což ostrovní LF měniče Victron Phoenix mají.
Ale učit nové věci se budete muset učit v každém případě. Pokud nevíte jak co zapojit a jaké dát ochrany
a nechcete se učit, obratte se na projektanta elektro.
To proto, že se pracuje s elektřinou a tak aby jste neublížil sám sobě nebo jiným a nezpůsobil třeba požár v domě. Je toho hodně na učení. Pokud se nechcete učit nic, svěřte to elektrikářům co mají příslušné znalosti a reviznímu technikovi co to na závěr zkontroluje.
Tak tomu říkám rada nad zlato. TO jakože fakt když připojíš na malej offgrid měnič velkej ongrid? TO nemyslíš vážně. Pokud se jedná o klasický ongrid který umí jen tlačit výkon tak co udělaá ten ongrid v této konfiguraci s nadbytečným výkonem?

Byl by typ toho storionu?
AC coupling v malým offgridu je nesmysl. Musel by se nechat frekvenčně řídit. Což i kdyby tak phonixy neumí.

Co je vlastně důvodem tohoto kroku?
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od kyocera »

Pro pavel IR. Kdybych to před 7mi roky nevyzkoušel tak bych to nepsal. Tak si to Pavle Ir vyzkoušejte
a funguje to. Tedy měl jsem Victron Phoenix 1200VA , který mně nahrazoval DS a k tomu se bez problému
přifázoval Carlo Gavazzi 6kW jednofázový. Ostrovní měnič Victron Phoenix byl napájený z aku a k tomu
se přifázoval bez problému ten jednofázový on grid Carlo Gavazzi , jako by to bylo k DS.
A proč píšete, že off grid Victron Phoenix musí se nechat frekvenčně řídit ? Copak když k DS přifázujete on grid, tak
se musí DS frekvenčně řídit ??? Vždyt Victron Phoenix nahrazuje DS. A vyzkoušené to nemám, ale myslím, že by by to signofile mohl vyzkoušet, že nadbytečný výkon jeho 7kW on grid se bude tlačit do baterek.
Jednofázový on grid Carlo Gavazzi jsem si koupil jako nový za učelem studia. Nejprve jsem zkoumal přifázování k DS a k malému ostrovnímu Victron Phoenix 1200VA. Potom jsem střídač Carlo Gavazi rozebral a nakreslil si všechny jednotlivé
moduly po součástkách . Po dlouhé době se mně podařilo moduly řídt analogově už bez procesoru co byl v Carlo Gavazzi. Jedině tímto způsobem jsem se naučil nové věci .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od Diablo1st »

Funguje to pokiaľ je väčší odber ako výroba. Ale čo ak je výroba vyššia ako odber? Potom logicky on-grid chce tlačiť do DS a keďže mu DS robí phoenix tak všetku energiu tlačí do neho. Toto ste mali nejako ošetrené?
Frekvenčné riadenie sa používa presne kvôli riadeniu výkonu, aby on-grid znižoval výkon.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od glottis »

musel by ten ongrid mit limitaci vykonu a nebo moznost nastavit maximalni napeti, ktere udela. Ongrid bez limitace by zvednul napeti az k nastaveni svych ochran a odpojil by se
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od kyocera »

V době zkoušky před 7mi roky jsem měl výkon panelů jen 1500Wp a zátěž 3kW.
Ale stejně tehdy moc nesvítilo a přifázovaný on grid ukazoval okamžitý výkon z panelů řadově jen stovky wat.
Ale protože signofile chce tako přifázovat a znalosti jak píše signofile má, mohl by nějaké zkoušky
a měření udělat a výsledky napsat.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od Alfonz »

Ak ten ongrid ide riadiť frekvenčne , tak by bolo riešenie pred to zavesiť multiplus s baterkami, ongrid pokryje spotrebu, ak bude vyrábať viac, tak multiplus to natlačí do bateriek, keď budú aj baterky plné tak multiplus zvýši frekvenciu a tým stiahne výrobu toho ongridu.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od beethowen »

Jako ono by to nějak asi udělat šlo, ale je to 3-fázové. Takže i ten Offgrid k tomu musí být 3f. Musí se ten Storion nechat umě řídit frekvencí. Takže k tomu bude zapotřebí něco typu 3xMultiplus nebo 3xXTM a s patřičnou baterkou.
Takže je jasné, že to nedává žádný smysl.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

kyocera píše: pát pro 08, 2023 8:49 am V době zkoušky před 7mi roky jsem měl výkon panelů jen 1500Wp a zátěž 3kW.
Ale stejně tehdy moc nesvítilo a přifázovaný on grid ukazoval okamžitý výkon z panelů řadově jen stovky wat.
Ale protože signofile chce tako přifázovat a znalosti jak píše signofile má, mohl by nějaké zkoušky
a měření udělat a výsledky napsat.
A to je ten probém. měl jsi zátěž a malý výkon. phoenix to nepřenese zpet do baterek to umí jen multi/quattro.

Co dělá jakýkoliv ongrid? Tlačí do sítě co může a když je malý odběr a velký výkon což je běžný provozní stav AC couplingu tak jde napětí nahoru dokud nejde buď ongrid nebo "ten co simuluje síť" dolů na overvoltage. viděl jsem co umí dělat neřízený ac coupling.

Přečti si jaký má dimenzování victron pro AC couplingy na ac outu - aby to udržel v ostrovu když mu upadne síť tak 1) multi řídí pomoci frekvence výkon ongridu - a ten to musí podporovat. Nastavují se frekvenční rozsahy v ESS. 2) hybrid musí být 1:1 výkonově s ongridem. 3) na 1kwp ongridu musí být 4,5kwh baterek aby ten přebytečný výkon když upadne síť , ongrid tlačí naplno a než multi vyšroubuje frekvenci páč to dělá po nějaké rampě pojmuli i nabitý baterky.
Ona to není zase úplně prdel. Neřízeně to pod výkonem lítá na nadpětí a je to tak dobrý na odpálení něčeho.
Sam mám o ac coupling s ostrovním režimem victron a fronius symo. Oficiálně testované oběma výrobci. Přesně dle konfigurace a taky se stane že ten přechod symo nedá a odpadne.

A ano ongrid přifázovaný k síti se dnes musí nechat řídit frekvenčně. Síť jde s frekveencí nahoru, výkon dolů. Mrkni na RFG a funkci P(f) kterou musí mít dnes ongridy.

Toto je podle mě slepá cesta, taky jsem laboroval a bastlil. Pokud z hybridu na ostrov což nechápu prodat ongrid/hybrid, pořídit offgrid zapojit a nevymýšlet hovadiny. Radit někomu takový řešení když si to nevyzkoušel v provozních stavech pod výkonem, odpad zátěže atp mi přijde minimálně dost nevhodný.

Vykresloat si schema střídače a bastlit nějaký analogový ovládání. Jako jo pokud tě to baví proč ne. Aji by mě zajímalo to schema jak jsi generoval spwm pro igbt a uřídil to napěťově. Jako krásná práce ale toto není uživatelský řešení.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od Soban »

Ale to že to má prodat a koupit jiný jsem radil hned na začátku!

Prostě někdo si nedá říct......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

Díky všem za názory. Nejde o to to řešit složitě, pokud jednoduché nebo dokonce žádné řešení není, žíly mi to nerve. Současných 10 tis. ročně za el od ČEZu mě ani nevytrhne, spolu se zdražováním regulovaných složek to sice poroste, ale ne nijak závratně. Je to ale věc, která mě baví a pokud to nepůjde tímto směrem, půjde to jiným, třeba přidání stringu nebo výměnou panelů za výkonější apod. I prodej a koupě něčeho jiného je varianta, ale také to není nic, co bych musel řešit hned. Mě moje výsledky 92% spotřeby výroby a 72% soběstačnosti nepřipadají vůbec špatné a žít se s tím dá.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

signoflife píše: sob pro 09, 2023 10:47 am ... Mě moje výsledky 92% spotřeby výroby a 72% soběstačnosti nepřipadají vůbec špatné a žít se s tím dá.

Dobře. Pěkný čísla. Kde je teda problém? Co je cílem přechodu na ostrov. Ostrov celej rok neudržíš u nás. Mám 20kwp a stále to je žalostně málo.

Nechápu odpojení od sítě když už máš nějakej hybrid legálně připojen? Budeš řešit zase jiný problémy. Měl jsem ostrov teď hybrid. Znám obé.
Co to máš vlastně za měnič a baterie? Typ těch výrobků?
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od skybor »

signoflife píše: sob pro 09, 2023 10:47 am Mě moje výsledky 92% spotřeby výroby a 72% soběstačnosti
No, pokud máš aktuálně opravdu tyto parametry tvé FVE, tak fakt nemáš (aktuálně ) co řešit. Vše navíc už asi nebude o ekonomice, ale o jiných důvodech (nezávislost, soběstačnost, ekologie atd.).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

ono pořešit 70-80% spotřeby je realitvne levný. Ale zbylých 20% stojí násobně víc jak prvních 80% zima je prostě neřešitelná skrze osvity. dívám se a aktuálně bych musel mít skoro 0,5MWp pro sebe abych pokryl topení a nabil na noc. FVE 2,1MWp teď u nás dělá cca 22W na kWp.

Pokud to chceš pojmout jako hobby a topit v tom statisíce jako já, no problém, napiš co máš něco vymyslíme :-)
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

ostrov je cílem proto, že určitě bude vymyšlena nová daň pro nás, kdo jsme zásadně snížili spotřebu a určitě se chystá do 2 let změna struktury plateb, která bude nevýhodná pro solárníky. A když ne zrovna do 2 let, tak někdy určitě. Takže si myslím, že odpojení se od sítě by to řešilo. Systém jsem popsal tady: viewtopic.php?t=10416&start=20#p206467
Střídač vychází z GW10K ET a je prý nějak upravený, je řízen firmwarem z BMS, která tady funguje něco jako centrální mozek lidstva. Nemůžu si tam nic moc nastavit ani opravit, všechno přes servisní centrum. Baterky 8ks po 2,9kW, zatím se mi nepodařilo zjistit, zda by fungovaly s jinou bms. Nemají 48V, ale 51,2V. Nechal jsem se do toho naverbovat jedním známým, kterému jsem věřil, ale nakonec se ukázalo, že o tom ví skoro stejné prd, jako tenkrát já, jen to umí dodat. Cenově to nakonec ale vyšlo celkem dobře, pokud se nyní zpětně podívám na ostatní nabídky jiných firem, co jsem měl, tak dodávali vždy nějaké parametry horší. Tady jsem dostal nejvýkonnější střídač, takže nebyl problém po roce přidat panely a baterky a rozšířit to na technicky a legislativně možné maximum. Což by u jiných tehdejších nabídek nešlo.
https://www.prosolar.cz/sites/default/f ... y_spec.pdf

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek