Jak na montáž panelů prakticky?

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Tez
Příspěvky: 8
Registrován: úte lis 21, 2023 7:59 am
Lokalita: Praha Východ
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Tez »

Zdravím,
Posledních pár dnů si hraju s myšlenkou FVE pro ohřev v bojleru, ale mám pár "praktických" otázek, na které jsem zatím nenašel úplně odpovědi:

1) Dají se úchytky na falcovaný plech (konkrétně click systém) nahradit něčím jiným? Jedna stojí třeba 300 a na 8m panelů to mám skoro 10.000. WTF?

2) Jak se pohybovat na střeše? Mám sklon 30st, plánuji se jistit (lezecké vybavení mám) a napadlo mě vzít si třeba lezačky.

3) Jak dostat fyzicky panely na střechu? Jde to třeba nějak vytáhnout na laně? (Přežije panel přetažení přes hranu střehy, nezlomí se?)

4) Jak je to s formáty panelů? Existují nějaké standardní rozměry? Vím, že skoro všechny jsou cca 1x2 metry, akorát že asi neexistují 2 stejně velké... Pokud teď pořídím 1 string, jaká je šance, že třeba za dva roky seženu stejně velké panely na zbytek střechy? Je mi jasné, že u bojleru nezůstanu a časem budu rozšiřovat, ale varianta, že třeba za 3 roky nasbírám 4 různé typy panelů mi u ženy asi neprojde :)

5) Jsou nějaké lepší/horší typy nebo výrobci panelů? Dají se najít fakt za hubičku (ve finále svorky, úchytky, šrouby a profily vyjdou na víc :sm1: ), tak jestli v tom není nějaký háček.

Díky moc a omlouvám se, jestli bylo někde řešeno, snažil jsem se to tu pročíst, ale fórum je vskutku rozlehlé...
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Mex »

Protože jsem řešil (a nakonec stále řeším) něco velmi podobného, tak moje zkušenosti:

- Na falcovanou střechu jsem nakoupil tyhle chňapky: https://www.mobler.cz/spona-na-falcovanou-krytinu/
Mám ty lepší, provedení TOP. Je to perfektně udělané, s bezvadnou povrchovkou.
Protože jsem nevěřící Tomáš, tak jsem to pro sichr ještě na pár místech posichroval kombišrouby.
https://www.mobler.cz/sroub-s-dvojitym-zavitem/
Prostě šroub je šroub. Teď mi můžou panely uletět jenom s celou střechou.
Jinak ten Mobler je až nadstandardně příjemná a vstřícná firma.

- Mám sklon trochu mírnější (24°), ale i tak je to dost, že už se na kluzkém plechu prakticky nedá stát. A je to 12m vysoko. Takže jsem používal prsák+sedák a dělal zásadně na laně.
Teď, když už mám na střeše namontované ty chňapky a na nich profily, tak už většinou používám jenom smyčku pod rameny jako poslední záchranu.
Už se můžu opřít o ty namontované prvky, tak už je situace jednodušší.

- Vytahat panely na střechu je i můj velký problém. Zvolil jsem variantu, že si na den půjčím pokrývačský výtah. Je to takový ten zalomený hliníkový "žebřík", po kterém jezdí nahoru a dolů vozík. Dole je bedna s motorem. Půjčovné na den je kolem 800-900 Kč.
Instalace je prý cca na 2 hodiny (tvrdí firma, co mi to potenciálně bude půjčovat).
Podle mě to pak chce 4 lidi - 2 dole a 2 nahoře. A to je můj velký problém, proč ještě na střeše panely nemám a zřejmě už do zimy mít nebudu.
Sehnat další 3 lidi, k tomu musí být zrovna volný ten výtah, nesmí chcát ani foukat - je to hodně parametrů, které se musí sejít najednou. A to teď v hnusném počasí asi nebude snadné. Aspoň pro mě ne.
Pokud bys byl náhodou z Brna nebo okolí, tak Ti rád přijdu pomoct, když Ty pak na revanš pomůžeš mi. (dodatečně se dívám, že jseš z Prahy, takže nic)

- S formátem panelů jsem řešil přesně to samé. Když se nějaký panel časem podělá, tak i když mi ho třeba prodejce i vymění, už se možná nebude daný formát dělat.
Proto jsem šel do panelů ve velikost 2278x1134. Jsou to panely velikostní kategorie 550W. Tam se mi zdá, že tento formát celkem drží i různí výrobci.
Třeba u panelů 450W, které si nechal dát na střechu kamarád, tak už se za rok ve stejném formátu nedělaly.

- Myslím, že jsou výrobci různých úrovní. Já osobně jsem vybíral panely výrobců z kategorie Tier 1. I když za panel dám o nějakou stovku víc, věřím, že to za (snad) lepší životnost stojí. Pravidelně se dělají testy výrobců panelů a na internetu najdeš žebříčky.
Já jsem kromě toho chtěl panely typu n. V mém případě konkrétně technologii TOPCon (na rozdíl od běžnějšího typu p, nejčastěji v technologii PERC).
Šel jsem do panelů Canadian Solar 570W.

Ať se daří.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od pibi »

Tez píše: úte lis 21, 2023 6:25 pm
2) Jak se pohybovat na střeše? Mám sklon 30st, plánuji se jistit (lezecké vybavení mám) a napadlo mě vzít si třeba lezačky.

3) Jak dostat fyzicky panely na střechu? Jde to třeba nějak vytáhnout na laně? (Přežije panel přetažení přes hranu střehy, nezlomí se?)
Pod střechou jsem postavil lešení, abych měl pohodlnou nástupní plochu.
V DEKu jsem koupil 2 jednoduché Al žebříky, k nim hřebenové háky, zespodu našrouboval dřevěné trámky obalené Mirelonem, abych nepoškrábal krytinu. Lano a úvazek jen při práci na okrajích.
K lešení jsem přidrátoval 2 střešní latě, dole o ně opřel panel, na 2 karabinky zacvakl lano, vytáhl na lešení, odepnul od lana a vynesl na konstrukci. Na fotce je pod posledním panelem pomocná konstrukce zaháknutá o spodní montážní profil. Panel jsem nahoře opřel o profil, dole mezi packy na pomocné konstrukci, aby byl cca 20cm nad střechou, zapojil a připáskoval kabely pod panelem, pak položil i na spodní profil a přišrouboval. Dá se to v pohodě zvládnout stylem sám si sám. Pomoc jsem potřeboval jen při stavbě 1. pole lešení (proto je tak křivé :mrgreen: )
Panely mám trochu menší 385Wp, asi 1050 x 1700mm.

Také jsem dlouho přemýšlel, kolik panelů namontovat pro začátek a jak doplňovat další, když nekoupím stejné - vyřešil jsem to nákupem 36ks najednou a zatím nelituju.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od pibi »

PXL_20230804_103141114.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od luky »

Tez píše: úte lis 21, 2023 6:25 pm 3) Jak dostat fyzicky panely na střechu?
Osobně mám okap 6m nad dlažbou. U mě vyhrála plošina. https://www.plosiny-rudna.cz/ Za ty 2000Kč na den to byly geniálně investované peníze. Měl jsem tedy předem namontovanou konstrukci pomocí žebříku (mám malý sklon, takže méně komplikací). Panely jsme nahoru dávali ve dvou lidech - jeden byl v koši, podal panel druhému , co stál na profilech. Pak jsme ve dvou panel položili na místo, přišroubovali a šli pro další. I utahování šroubů na kraji střechy bylo vyřešeno - prostě jsem si košem zajel, kam bylo potřeba.
Tez píše: úte lis 21, 2023 6:25 pm 4) Jak je to s formáty panelů? Existují nějaké standardní rozměry?
V zásadě ano, ale ten formát se každým rokem zvětšuje. Před 3mi lety byla většina panelů 1x2m a teď jsem na autopřístřešek montoval 650Wp co má 130x238cm. Takže je lepší nespekulovat a namontovat celou střechu najednou. Totiž sehnat plošinu, lidi... A stejně ty panely jsou na celé elektrárně celkem malá položka. Vidím, že není problém koupit paletu za 4Kč/Wp.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od ota »

Tez píše: úte lis 21, 2023 6:25 pm
1) Dají se úchytky na falcovaný plech (konkrétně click systém) nahradit něčím jiným? Jedna stojí třeba 300 a na 8m panelů to mám skoro 10.000. WTF?
Dají se koupit do 100Kč za kus
Zde za 75Kč vč. DPH a jinde najdeš jistě i levnější.
https://www.mobler.cz/spona-na-falcovan ... gI55_D_BwE

Případně použít standardní kombivruty kus za Euro.
Je mi jasné že se nikomu nechce vrtat do střechy ale jejich gumové těsnění opravdu funguje a pokud to chceš mít opravdu fest jisté tak se podmázne bitumenem a vlhkost nemá šanci.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od PetrDubi »

Já to dělám tak, že na spodek gumového těsnění kombivrutu dám ještě butylovou pásku (určenou na střechy), která se přilepí jak na gumu kombivrutu, tak na střešní krytinu a zabrání pronikání vlhkosti i při případných tepelných změnách a podobně. Funguje to dlouhodobě bez problémů.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Tez
Příspěvky: 8
Registrován: úte lis 21, 2023 7:59 am
Lokalita: Praha Východ
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Tez »

Díky moc všem za zkušenosti.

Ohledně úchytek, vypadá to, že je rozdíl mezi "falcovaný plech" a "click systém", ty levnější na falcovaný plech sevřou celý falc a u click systému to asi nebude dobře. Pro představu, jde o tenhle systém:
Obrázek

Přemýšlím o tom, že bych si úchytky vyrobil sám, koupím jeden C profil a jeden L profil, nařežu a zkusím něco takového:
Obrázek

Vrtat se mi do toho nechce. Nejde jenom o případnou netěsnost, ale mám strach, aby se střecha nezvlnila kvůli dilataci. Pláty jsou záměrně chycené tak, aby celá střecha mohla pracovat (viz obrázek výše) a nechci je chytat na pevno v jednom místě. Ještě jsem zkusil napsat výrobci, ale zatím na mě hází bobek.

Ad samotná montáž, plošinu k domu nedostanu, už máme celkem rozdělanou zahradu a všechny rozumné příjezdové cesty jsou přes skalky, záhonky atd :D Na stavbu lešení si netroufám, ale v místě, kde chci s elektrárnou začínat, je hned pod střechou pergola s prakticky rovnou střechou, tak to asi dost pomůže:

S formátem panelů jste mě moc nepotěšili, máme relativně nový dům a ještě nám zbývá udělat asi tak miliarda věcí, a na nějakou větší investici teď prostor není. Koupit rovnou 32 panelů není teď reálné, chtěl jsem to stavět postupně. No, tohle musím ještě promyslet.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od cipis »

Zrušit příjezdové cesty není zrovna moc praktické ...
Jestli máš dělat na baráku tu miliardu věcí, tak tě ta svorka za 300 Kč vyjde násobně levněji, než si to bastlit sám. Řekněme proti času to dostane až zanedbatelnou hodnotu, takže bych tam koupil to, co tam patří, a na pižlání se vyprdnul. Ten čas bude násobně chybět jinde.
A někde jsem psal o tom, že jestli člověk chce mít opici, musí mít na banány. A tohle je přesně ono.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od vla »

Já bych taky sháněl levnější banány. Proč kupovat první předražené, na které narazím. :D
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od cipis »

Banány jo, ale ne šlupku :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tez
Příspěvky: 8
Registrován: úte lis 21, 2023 7:59 am
Lokalita: Praha Východ
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Tez »

cipis>
Hele je to něco za něco. Část pozemku autem dostupná je a část ne. Jo, je to komplikace, ale pěkná zahrada má i svoje výhody :)

Je určitě víc pohledů na věc, já teď v první fázi jedu na "quick win", vymýšlím si ohřev vody v bojleru s příjemně rychlou návratností. Hodím to pak do plánovaných elektráren, ale chci nejdřív mít představu, do čeho zhruba jdu. Zatím jsem s rozpočtem někde na 25-30k se vším všudy, což by mohlo nakonec vyjít i hezky ekonomicky. A pak do toho přijdou blbý svorky po 300kč za kus, když bych je dával na každý falc (což bylo původně v plánu), tak je to cca 2x17x300 = 10.200 a to už s poměrem cena/výkon slušně zamává. Jasně, kdybych řešil hybrid s baterkama, tak je to drobnost, ale tam teď nejsem. Proto řeším banány (a asi je nevyřeším, to je holt život).
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od cipis »

Do te castky se nemuzes vejit ani omylem, tam je nekde zasadni chyba.
Na vodu potrebujes 6-8 panelu po 3-5 tisicich, upevneni panelu 1-2 tisic za kus, nejakou kabelaz za x tisic, menic za 5-10 tisic, jisteni x tisic atd. Napis to opravdu do tech planovanych, at se to projde.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od luky »

Tez píše: čtv lis 23, 2023 10:35 am Díky moc všem za zkušenosti.

Ohledně úchytek, vypadá to, že je rozdíl mezi "falcovaný plech" a "click systém", ty levnější na falcovaný plech sevřou celý falc a u click systému to asi nebude dobře.
Asi chápu, kam míříš... Jakákoli úchytka na falc ti ty dva plechy zmáčkne k sobě, takže k žádné dilataci už pak nedojde. Takže jedno, jestli to ten falc zmáčkne celej nebo ne.
Tez píše: čtv lis 23, 2023 10:35 am Ad samotná montáž, plošinu k domu nedostanu, už máme celkem rozdělanou zahradu a všechny rozumné příjezdové cesty jsou přes skalky, záhonky atd :D Na stavbu lešení si netroufám,
Ta plošina, co jsem měl půjčenou, má vlastní pohon. Takže k její manipulaci není potřeba auto. Tedy jestli je v cestě záhonek, stačí tam položit nějakou OSB desku, přes skalku nějakou paletu a může se jet... Vím, o čem mluvím - měl jsem v létě na zahradě dvě různý vrtací soupravy.
A jestli si netroufáš na stavbu lešení, tak bych asi nad elektrárnou ani nepřemýšlel. Nějakou hliníkovou věž snad postaví průměrně zručná cvičená opice poslepu.
Nehledáš náhodou komplikaci tam, kde není....?
Tez píše: čtv lis 23, 2023 10:35 am S formátem panelů jste mě moc nepotěšili, máme relativně nový dům a ještě nám zbývá udělat asi tak miliarda věcí, a na nějakou větší investici teď prostor není. Koupit rovnou 32 panelů není teď reálné, chtěl jsem to stavět postupně. No, tohle musím ještě promyslet.
Tak můžeš to udělat tak, že teď uděláš jednu řadu a budeš mít připravené místo na druhou řadu jiných panelů "na později".
Ale souhlasím s cipisem - jestli tam teď pověsíš 8 panelů x 3000Kč, tak nevím, kde jsi vzal těch 25-30k celkové investice. To je 8*3 je 24k jen za panely.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od PavelR »

Co se týče montáže samotné. Kluci co montují za úplatu bežně plošiny a podobný spomalovače práce nepoužívají. Vemou panel jednou rukou, dají na záda a po žebříku klidně 2,5 patra. Otrlejší mnontážníci auž dělají vše v jednom člověku. Vždycky když to vidím tak jdu radši někam jinam :-)
Pokud máš problém s lezením na střechu, lešením atp nech si to namontovat. když nejsou komplikace a falcsystém je jednoduchej systém tak musí po obědě být hotovo.
Řešil jsem to stejně.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Mex »

Tez píše: čtv lis 23, 2023 10:35 am Ohledně úchytek, vypadá to, že je rozdíl mezi "falcovaný plech" a "click systém", ty levnější na falcovaný plech sevřou celý falc a u click systému to asi nebude dobře.
Protože mě to zajímá a týká se mě to, tak se ptám.
V čem prosím vidíš nějaký zásadní rozdíl toho "clicku" proti běžné falcové chňapce?
Poloha falcu by se přece na reálné střeše neměla pohybovat proti poloze konstrukce pod ním, na které je uchycený.
Pokud se teplem plech roztáhne (a konstrukce pod ním ne), tak se plech prostě trochu nadzvedne a nadělá "boule".
Aspoň u mě to tak na střeše je, v létě je ten plech na střeše volnější, a při větru i vydává příslušné zvuky.
Takže když běžná falcová chňapka falc sevře, nevidím v tom žádný problém.
Nebo mi něco nedochází?

Já se pro změnu bojím ditalace dlouhých hliníkových kolejnic proti střeše, a tedy i proti polohám těch falců.
Mám přes 8m dlouhou kolejnici, která se tedy natáhne o cca 0.16mm na každý stupeň Celsia.
Samotný solární profil by se asi celkem snadno zkroutil do hada, je hodně měkký. Ale tady bude vyztužený panely, naskládanými na něm.
A protože se bojím, aby mi to případně ty falcy neutrhlo, tak jsem si tam udělal kluzné uspořádání, kde kolejnice může podélně jezdit proti té falcové chňapce.
Tez
Příspěvky: 8
Registrován: úte lis 21, 2023 7:59 am
Lokalita: Praha Východ
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Tez »

cipis> No jasný, máš samozřejmě pravdu, nechtěl jsem teď zabíhat do detailu, pak to hodím do plánovaných elektráren a můžete mi to rozstřílet :) Teď počítám 4 panely cca 2kwp jako start a načerpat nějaký zkušenosti (a ano, časem to doplnit na 8). Regulátor BEL za 4,7k. Dokud jsem tam nezapočítal ty svorky, tak to fakt docela vycházelo :D Ale jak říkám, ještě bude šance strhat mi moje plány a výpočty. Teď mě spíš zajímaly praktické věci okolo.

luky> Do lešení se mi fakt nechce, složitý to není, jasně, ale půl dne to stavět, půl dne rozebírat, půjčení, převoz... Kvůli těm pár panelům? Furt doufám, že to tam prostě nějak vytáhnu. A nebo fakt ta plošina.
Vejdou se mi cca 2 řady po 16 panelech, takže pořídit zatím jednu kompletní řadu by cesta byla, to ano. Uvidíme no.

PavelR> s lezením na střechu problém nemám, ale nikdy jsem to nezkoušel, tak sonduju, jak to dělají ostatní, abych třeba nevymýšlel kolo.

Mex> Falc nahoru a dolů samozřejmě taky "cestuje", proto jsou ty díry na vruty oválné a výrobce předepisuje jak moc je (ne)utáhnout. Svorky by na to asi vliv mít neměly - dokud teda nebude jeden plát zastíněný a druhý na sluníčku (což se s panely asi stane), pak je asi potřeba, aby se mohly posouvat i vzájemně. V tomhle taky nemám úplně jasno, proto se ptám na zkušenosti. Vyboulené krytině bych se chtěl vyhnout (neboulí se mi ani v létě). Když koupím svorky na "click" co se drží jen té drážky, tak to v nejhorším sundám a je to. Klasická svorka plechy nenávratně zdeformuje a už se nebudou moct pohybovat vůči sobě. A třeba to nevadí, těžko říct no.

Každopádně díky všem za názory a zkušenosti.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Mex »

Tez píše: čtv lis 23, 2023 10:52 pm ...
Klasická svorka plechy nenávratně zdeformuje a už se nebudou moct pohybovat vůči sobě.
...
Jen poznámka: několik chňapek jsem namontoval a pak zase sundal, protože jsem rozmístění předělal.
Po sundání ten falc vypadá stejně nebo trochu líp (je rovnější) než byl předtím.
Takže minimálně u sebe a u těch chňapek typu TOP co jsem odkazoval nemám pocit, že by montáž byla destruktivní.

S tím pohybem polohy falců vůči podkladu (pokud jsem správně pochopil Tvou poznámku):
Podle mě střecha neuhne. A horký plech se prostě musí roztáhnout. Tak pokud by se plech roztahoval a nevyboulil, na krajích by prostě přebýval.
Nebo kam by se ten délkový přebytek materiálu "vsáknul" ?
Třeba u té své kolejnice, na které budou panely, počítám v létě s nataženém až o 8mm oproti délce v zimě.
Je to příliš moc na to, aby se mi to líbilo. Proto jsem profil přidělal kluzně.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od cipis »

Kolejnice se dřív spojovaly "plackama" a šroubama, s mezerou, na dilataci.
Teď? Teď se to prostě svaří. Postaví se na spoji kolejnic malá vysoká pec a svaří se. A dilatace není žádná, protože to už ty svorky na pražcích podrží tak, že to prostě neuhne.
Co se týče solárních profilů, tak se někde v nějakém doporučení udávalo, že pro víc, jak 12 m v kuse, se má přerušit. Takže nějakých pár milimetrů je naprosto nic.

Ad BEL a 4 panely, pokud se tedy nepočítá se zakázkovou spirálou kolem 100-120 Voltů, tak je potom ta zásadní chyba už zde, vy výpočtu pracovního napětí regulátoru. Opravdu si Tezi založ vlákno, a dáme to do kupy. Ale na rovinu od boku bude ten projekt o dost dražší, a nejen těma svorkama.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jak na montáž panelů prakticky?

Příspěvek od Mex »

cipis píše: čtv lis 23, 2023 11:42 pm Kolejnice se dřív spojovaly "plackama" a šroubama, s mezerou, na dilataci.
Teď? Teď se to prostě svaří. Postaví se na spoji kolejnic malá vysoká pec a svaří se. A dilatace není žádná, protože to už ty svorky na pražcích podrží tak, že to prostě neuhne.
Co se týče solárních profilů, tak se někde v nějakém doporučení udávalo, že pro víc, jak 12 m v kuse, se má přerušit. Takže nějakých pár milimetrů je naprosto nic.
Taky ve velkých vedrech a hlavně ve velkých mrazech jsou s kolejemi problémy.
Myslím, že fyzika se nedá ukecat. A dilatace je prostě ještě víc než zákony EU.
Ty síly jsou ďábelské. Takže to nebude asi tak, že to svorky udrží. Musí to někam uhnout, i když možná řízeně.
I blbý led, kde jsou dilatační síly mnohem menší než u ocele, tak dokáže roztrhat kovové trubky.
Každý most (starý i moderní) má nějaký systém kompenzace dilatace. Například dva hřebeny, které se zasouvají do sebe.

Pokud by se solární profil přerušil, tak by se to muselo udělat mezi panely.
Pak by to asi šlo, ale za cenu dost větší mezery mezi skupinami panelů.
Já jsem ale pro sebe vyhodnotil kluzné uložení jako lepší, kdy to klidně může ujet délkově o centimetr a nic se neděje.
Mám tu délku samozřejmě taky spojenou ze dvou půlek, protože profily se běžně nedělají delší než 6m.
Ale ten spoj jsem záměrně udělal uprostřed pod panelem, aby byl v suchu.
A bude pevný, nebude to přerušení té délky.

Jestli je pár milimetrů nic nebo ne podle mě záleží na tom, jak je ten profil chycený.
Pokud by to viselo na nějakých hácích, co vedou desítky centimetrů někam pod tašky, tak tam asi fakt problém nebude. Ten hák prostě uhne.
Ale při tvrdé montáži na falcy a šrouby s pevnou polohou už to možná tak jednoduché není.
A protože to nechci pokoušet (v budoucnu by se to případně opravovalo velmi pracně), tak to raději udělám v pořádku na první dobrou.
I když mě to stojí nějaké úsilí a prachy navíc. Dělám to pro sebe, ne pro nějakého zákazníka-hejla.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek