Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Dagus »

unicast píše: ned lis 19, 2023 7:53 am Mimochodem, ty hliníkové profily jsou taky hořlavé (při dostatečně vysoké zápalné teplotě), ale raději to nebudeme nikomu co? Správně, raději to nebudeme nikomu říkat, abychom místo nich nemuseli mít na střechách ocelové kolejnice.
Já viděl plápolat oheň i z oceli, tak ti nevím co tam dát. Bylo to sice nějaká slévárna, ale plamen z toho šel :D tak raději z něčeho ještě lepšího? :yes:
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od ota »

unicast píše: ned lis 19, 2023 8:53 am Ok, přečetl jsem si příslušnou vyhlášku. Cipis má sice pravdu, že se to v ní píše, ale platí to pro případy, kdy:
1. se jedná o výrobnu
2. panely jsou umístěny na budově
Obě tyto podmínky musejí být splněny zároveň.
Kromě toho porušení této vyhlášky nezakládá skutkovou podstatu sankcionovatelného přestupku fyzické osoby a samozřejmě nemůže být také platná retroaktivně.
Stavební povolení není třeba pokud:
1. Jedná se o energetické zařízení do výkonu 50kWp a je umístěno na stavbě
2. Zařízení se neumísťuje v památkové zóně
3. Nemění se způsob užívání stavby
4. Nemění se Požárně bezpečnostní řešení stavby pokud nějaké je.
5. Přitížení solární konstrukcí nevyžaduje zásah do statického řešení stavby

Ale..... Kde není žalobce, není ani soudce.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mogul »

No pokud to nebude se zemí spojeno základem, nebo kotvou (šrouby), a jen položeno na zem, pak se taktéž nejedná o stavbu. Je tomu tak?
Takže možným řešením je položit a zatížit. A kde není stavba, ale jen věc movitá, pak není potřeba povolení o stavbě :-)
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mogul »

Dagus píše: ned lis 19, 2023 8:58 am
unicast píše: ned lis 19, 2023 7:53 am Mimochodem, ty hliníkové profily jsou taky hořlavé (při dostatečně vysoké zápalné teplotě), ale raději to nebudeme nikomu co? Správně, raději to nebudeme nikomu říkat, abychom místo nich nemuseli mít na střechách ocelové kolejnice.
Já viděl plápolat oheň i z oceli, tak ti nevím co tam dát. Bylo to sice nějaká slévárna, ale plamen z toho šel :D tak raději z něčeho ještě lepšího? :yes:
Pak už snad jen z keramiky. :-D https://www.estcom.cz/keramicke-tyce-a- ... i-profily/
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

Tyhle ochcávky už také nefungují. Stavba je totiž stavba a také to, co plní funkci stavby. Takže už o žádné základy nebo kotvení nejde.
A sousedi mají většinou jiný názor než majitel ...
Mogul píše: ned lis 19, 2023 8:21 pm No pokud to nebude se zemí spojeno základem, nebo kotvou (šrouby), a jen položeno na zem, pak se taktéž nejedná o stavbu. Je tomu tak?
Takže možným řešením je položit a zatížit. A kde není stavba, ale jen věc movitá, pak není potřeba povolení o stavbě :-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Dagus »

Mogul píše: ned lis 19, 2023 8:23 pm
Dagus píše: ned lis 19, 2023 8:58 am
unicast píše: ned lis 19, 2023 7:53 am Mimochodem, ty hliníkové profily jsou taky hořlavé (při dostatečně vysoké zápalné teplotě), ale raději to nebudeme nikomu co? Správně, raději to nebudeme nikomu říkat, abychom místo nich nemuseli mít na střechách ocelové kolejnice.
Já viděl plápolat oheň i z oceli, tak ti nevím co tam dát. Bylo to sice nějaká slévárna, ale plamen z toho šel :D tak raději z něčeho ještě lepšího? :yes:
Pak už snad jen z keramiky. :-D https://www.estcom.cz/keramicke-tyce-a- ... i-profily/
Dobrej nápad :cheers: a nechat si udělat i keramické šrouby a matky a háky :yes: zas to bude věčný a ani požár tomu nebude vadit, když to rudé někdo nepoleje vodou(hasič). :D
K tématu, vztahy se sousedy musí být trvale dobré, jinak je to konec. Dělat sousedovi brutální stín, tak nebude rád. Nadruhou stranu kdo se moc ptá, moc se dozví. :D můj dům můj hrad ostatní at si čumí jinam.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od PavelR »

na zahradě mám 2600wp starých panelů jedinej jih a jestli tam pěstuju brambory nebo elektriku po tom je každýmu houno. Půjdou jinam a místo nichj půjde 14x 600Wp. je to u sousedova plaňkového plotu a zbytek plotu je zarostlej bukačoviskem. Stin mu nevrhám tedy. Domluveno s ním nemá problém. Technikovi EGD to je buřt ten má svých starostí dost. Takže to může naprášit jedině nějaká závistivá svině ale už tam 10let panely mám a svině asi nejsou v dohledu.

Tím završím svoje rozšiřování na 30kwp. Naštěstí je síť na ulici plná a už to nemám kam dát protože jinak bych byl schopnej 10kwp ročně přidávat.

Kdyby mě přeci jenom někdo naprášil musel bych postavit oficiálně 15m dlouhej úzkej dřevník :-)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od ota »

Pavle, musel bys postavit "účelovou zemědělskou budovu" pro tu taky není třeba stavební povolení a čistě náhodou by měla solární střechu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od PavelR »

Ano díky za tip. Postavil bych takovej kurník - podlouhlej, bez slepic ale kurník :-)
kodl69
Příspěvky: 7404
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od kodl69 »

nebo tomu můžeš říkat sklad zemědělského nářadí a výpěstků... Možností je víc. Ale pokud k tobě do zahrady nevidí celý sídliště jako mě, tak je to asi jedno. V bytovkách je strašně moc lidí, co nemají co dělat, a vymejšlí kraviny. Chtělo by to povinně do práce, a min. 12 hodin denně :) aby je přešly roupy bonzovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Ja jsem pouzil sadrokartonove profily na strisku pro bazenovou techniku a uz to tak je hodne let a nic nerezavi. Profily se jmenuji UD, je to U profil 30x30mm. Pouzil jsem samorezne vruty a spojil jsem U-profil s hlinikovym ramem panelu. Na protistrane jsem udelal diru pro sroubovak. Ty profily staly tenkrat snad 10 kc/3 metry. Profily jsem pak prisrouboval na lepenkovou krytinu take samoreznymi vruty skrz strechu zezpoda. Drzi i za poradneho ficaku, ale mam pred tim vetrolam z tuji.
skybor
Příspěvky: 783
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od skybor »

Sluncejeelektrina píše: pon lis 20, 2023 6:39 am Ja jsem pouzil sadrokartonove profily na strisku pro bazenovou techniku a uz to tak je hodne let a nic nerezavi. Profily se jmenuji UD, je to U profil 30x30mm. Pouzil jsem samorezne vruty a spojil jsem U-profil s hlinikovym ramem panelu. Na protistrane jsem udelal diru pro sroubovak. Ty profily staly tenkrat snad 10 kc/3 metry. Profily jsem pak prisrouboval na lepenkovou krytinu take samoreznymi vruty skrz strechu zezpoda. Drzi i za poradneho ficaku, ale mam pred tim vetrolam z tuji.
Neměl bys nějaké foto toho uchycení panelů? Případně i foto celé konstrukce? Taky mi tyhle profily zbyly, tak tohle by mohlo být smysluplné využití ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
sarsonj
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 08, 2023 12:31 pm
Lokalita: Horice
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 11.6

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od sarsonj »

@proasnet jo, přesně něco podobného mám na mysli, akorát to nechci hnát tak vysoko. Díky za inspiraci!
Mex
Příspěvky: 353
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mex »

proasnet píše: ned lis 19, 2023 4:51 am Přesné jak pišeš jsem to letos realizoval. Je to na zemnich vrutech 600mm a spoj konstrukce s jeklem je zality do betonovy patky.
Mam to na posileni zimy nez leta proto i ten sklon. Strechu uz mam plnou.
V pripade zajmu doplnim dalsi foto nebo rozmery.
Takové krásné konstrukce tady lidi dávají určitě proto, abychom my s malými a blbě orientovanými zahradami byli smutní až nasraní. :(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek