Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
sarsonj
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 08, 2023 12:31 pm
Lokalita: Horice
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 11.6

Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od sarsonj »

Ahoj,

již mám funkční elektrárnu na domě a nyní bych chtěl postavit ještě jednu malou na ohřev vody. Technologicky to bude postavené na Sitonu, akumulační nádrž pro to mám již připravenou.

Co teď řeším, je konstrukce. V zadní části zahrany přímo u plotu mám krásný směr jih, celoročně bez stínu. Chtěl bych dát 6 panelů, celkem cca 3 kWp (velikost panelu cca 2,2m x 1,1m). Moje představa je, že udělám dřevěnou konstrukci na zavrtávací vruty příp. betonové patky a těch 6 panelů bude na výšku pod úhlem cca 35 stupňů, aby celá konstrukce nepřevyšovala plot 180 cm. Délka konstrukce bude necelých 7 m.

No a teď ten dotaz - máte někdo nějakou osvědčenou konstrukci? Na jednu stranu to nechci přehnat co se velikosti hranolů týče - přeci jen, nebude to pergola. Na druhou stranu zase střešní latě mi přijdou trochu málo.

Na internetu jsem našel spoustu fotek, takže ideově vím, jak na to, nicméně pokud by se našel někdo, kdo podpobnou konstrukci řešil a podělil se o konkrétní typ použitých hranolů nebo samotnou konstrukci, budu velmi vděčný.

Díky!

Jindra
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od lzahradil »

Je nějaký důvod použít k tomu zrovna dřevo?
Na takové konstrukce jsou určené solární profily, kde nebudeš mít problém s uchycením panelů, nebudeš řešit zda ti do dřeva zateče voda a pak to uhnije apod.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
unicast
Příspěvky: 1254
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od unicast »

Latě unesou hodně, na střeše mívají trámy rozestup kolem metru a s latěmi nebývají problémy. ČIli stojiny dát po metru. No a jestli někde je nějaké kritické místo, tak dvě spojit širší stranou k sobě, vznikne profil 80x60 mm a to už je slušný trám :) A samozřejmě to natřít, přinejmenším fermeží.
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

a) na toto je potřeba stavební povolení (není to na stavbě),
na pergolu ne, no a pak na panely na pergolu už ne
b) panely se nesmí montovat na hořlavou konstrukci, což dřevěné latě beze sporu jsou
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sarsonj
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 08, 2023 12:31 pm
Lokalita: Horice
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 11.6

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od sarsonj »

@cipis - ad hořlavost - pergola nemá dřevěnou - hořlavou konstrukci? Krom toho - když prošlo tohle? https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/ ... h-u-znojma

@lzahradil jasný, počítám, že na té konstrukci bude hliníková lišta, ke které bude přidělán panel.
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

Pergola může být klidně hliníková.
Podívej se na datum, je to 14 let staré, tehdy to šlo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1325
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od bokser01 »

cipis píše: sob lis 18, 2023 9:16 pm b) panely se nesmí montovat na hořlavou konstrukci, což dřevěné latě beze sporu jsou
To v tom případě nelze montovat, panely ani na střechu kde je lepenka a pod... a že takových instalací je :lol:

Sám jsem měl panely uchycené na střešních latích a nebyl problém, stejně jsem to ale po roce a kousek vyměnil za hliníkové jekly protože ty latě ve mě nebudili dostatek důvěry přes zimní období...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

Však ano, nesmí. Je to všechno v tom novém, co platí teprve chvilku.
Na základě průserů se to prostě takto natvrdo stanovilo. A na lepenkovou střechu to už oficiálně nesmíš udělat.

Ale můžeme si zase slovíčkařit, protože panely přiděláváme na hliníkové profily, a ty jsou nehořlavé. No a jak jsou přidělané profily, tak jaksi není stanoveno :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1325
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od bokser01 »

Jasně no, nevíš kde bych našel soupis těchto nových "nařízení"? V nějakém youtube videu jsem viděl i to co se zde řešilo s napětím stringů a pod...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

Byla tu před časem o tom velice vášnivá debata. Včetně odkazu na pamflet hasičů, kde z nich nakonec vylezlo, že problém není do tuším 400 V. Ostatně to je klasika tří fáz, takže to by je opravdu rozhodit nemělo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 386
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mex »

cipis píše: sob lis 18, 2023 9:30 pm Byla tu před časem o tom velice vášnivá debata. Včetně odkazu na pamflet hasičů, kde z nich nakonec vylezlo, že problém není do tuším 400 V. Ostatně to je klasika tří fáz, takže to by je opravdu rozhodit nemělo.
Klasika 3f je AC 230V, případně kdybychom chtěli brát špičkové napětí, tak 325V.
Napětí má hasič proti sobě, tj. proti zemi. Proto vstupuje do hry pouze fázové napětí.
Nehasí proti jiné fázi, aby se počítalo sdružené napětí.
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

Hasič je každý okamžik skvěle uzemněný ... Stačí plech na přístavku, přes který někdo přehodil 3f kabel, a ten se prodřel ...

No to nic nemění na tom, že v onom dokumentu je 400 Voltů, resp. že jsou vybaveni na hašení zařízení pod napětím 400 V, tedy těch 3f zařízení do trojúhelníku. Tedy ne něčeho proti hasiči, ale napětí samotného zařízení, kde je fáze proti fázi.

Napětí stringů do 120 V s tím hašením nemá nic společného, to je obecné napětí, dříve označované bezpečné dotykové napětí, tj. pro samotnou obsluhu, nejen pak někdy možná ty hasiče.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 386
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mex »

Fyzikálně ne.
Možná podle nějaké hasičské poučky ano, ale reálně to tak prostě není.
Napětí je rozdíl potenciálů. Tedy rozdíl potenciálů něčeho proti něčemu.
A to jedno "něco" je hasič, který stojí na zemi.
Takže je na potenciálu 0V.
Druhé "něco" je případný drát nebo zařízení, na kterém je nějaký potenciál.

V naší klasické síti 3x400/230V není na žádném drátě proti zemi víc, než těch 230V.
Jak jsi správně řekl, hasič není dokonale uzemněn.
Což v praxi znamená, že proti němu nebude ani těch 230V, ale méně.
Když jsem napsal, že je na potenciálu 0V, tak tím byl myšlen ten nejhorší případ.

Pokud by platilo, že nebude hasit nic kde může být víc než 400V (i když ne proti němu ale obecně), tak by nikdy nemohl hasit třeba barák, kde mají ještě televizi s klasickou skleněnou obrazovkou. Protože v takové televizi je nejmíň nějakých 15 tisíc voltů. Nebo mikrovlnka, kde je 2000V.

Bylo by to jen slovíčkaření, kdyby to zrovna v oblasti FVE nemělo celkem podstatný dopad.
Vysokonapěťové měniče, které mají napětí stringu třeba až do 1000V, to napětí nemají většinou proti zemi.
Třeba u SolaXu (prý nejprodávanější hybridní měnič u nás) je při napětí stringu třeba 700V to napětí v reálu proti zemi rozloženo tak, že na jednom drátě je proti tomu hasiči -380V, na druhém drátě pak ten zbytek, tady +320V.
Takže stále v pohodě na hodnotě pod 400V, na které oni jsou vybaveni.
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

Ale těch 400 V není uvažováno vůči hasiči, ale kvůli použitému hasebnímu prostředku.
Píše se tam, že umí hasit zařízení pod napětím 400 V, ne že hasič vydrží až 400 V.
Hasič, stejně jak pan domácí, vydrží dle normy jen těch 120 V.

Pletou se dvě věcí - hašení zařízení pod napětím do 400 V (1000 V máš na hasičáku, co musíš mít doma) a bezpečnost člověka v rámci "bezpečného dotykového napětí" (uvádím v uvozovkách, protože tento termín platil dříve) 120 V.

Takže rozpad na 120 V je kvůli tomu, aby si na to mohl šáhnout, a max. 400 V, aby to mohl hasit standardně.
Vůbec to neznamená, že je hasič standardně vybaven na ošahávání do 400 V, či dle příkladu 3x0 nebo kolik. Hasič není superman a jeho práh je též 120 V.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 386
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mex »

Hasič není superman, ale nehasí v plavkách.
Místo toho má na rukou festovní rukavice a na nohách boty s tlustou gumovou podrážkou.
Pokud už by tam nějaký proud tekl, tak poteče spíš po mokrém povrchu jeho výstroje než přes jeho tělo.
A taky se toho zařízení pod napětím nedotýká, ale stříká na něho vodu, která sama o sobě žádný extra dobrý vodič není. A tak, jak vede proud směrem k hasiči, tak stejně ho vede i jinam. K druhému pólu toho panelu (a tím ho částečně zkratuje), k uzemněnému futrálu toho panelu (a tím snižuje napětí pro toho hasiče) atd.

Ale samozřejmě uznávám, že podstatnější je, co je napsáno v nějaké vyhlášce. Než to, co fyzikálně platí.
cipis
Příspěvky: 4441
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od cipis »

No, ale to zase pláčeš pěkně, ale na špatném hrobě. My ty normy a vyhlášky a nařízení a směrnice atd. tady netvoříme.
Nicméně je to poměrně jednoduché, normálně se hasí zařízení do 400 V a normálně se na ně šahá do 120 V.

Stejně tak je napsáno, že stavební povolení není potřeba na fve na stavbách atd., což není případ kolegy, na který se ptal. Totiž na "zelené louce", takže potřebuje stavební povolení.
Stejně tak se ptal na dřevěnou konstrukci, a ta také není aktuálně dovolená. Tedy pokud chceš jít přes fyziku, tak panel nesmí ležet přímo na dřevě.
Jestli to obejde hliníkovým profilem na dřevěných latích, to mu asi řekne projektant v požární zprávě, kterou bude potřebovat k projektu pro stavební povolení.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 386
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od Mex »

Jasně. Já jsem na začátku rozporoval jen konkrétní myšlenku: "... 400V ... to je klasika tří fáz ...".

Jak by formálně dopadla instalace na hliníkové konstrukci, postavené na dřevěné střeše, by mě taky zajímalo.
I když bych si skoro myslel, že kolega touto cestou nepůjde. Ale třeba se mýlím. Třeba mu na tom opravdu záleží a třeba je až patologicky poctivý a bude fakt žádat o stavební povolení.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od proasnet »

sarsonj píše: sob lis 18, 2023 8:34 pm Ahoj,

již mám funkční elektrárnu na domě a nyní bych chtěl postavit ještě jednu malou na ohřev vody. Technologicky to bude postavené na Sitonu, akumulační nádrž pro to mám již připravenou.

Co teď řeším, je konstrukce. V zadní části zahrany přímo u plotu mám krásný směr jih, celoročně bez stínu. Chtěl bych dát 6 panelů, celkem cca 3 kWp (velikost panelu cca 2,2m x 1,1m). Moje představa je, že udělám dřevěnou konstrukci na zavrtávací vruty příp. betonové patky a těch 6 panelů bude na výšku pod úhlem cca 35 stupňů, aby celá konstrukce nepřevyšovala plot 180 cm. Délka konstrukce bude necelých 7 m.

No a teď ten dotaz - máte někdo nějakou osvědčenou konstrukci? Na jednu stranu to nechci přehnat co se velikosti hranolů týče - přeci jen, nebude to pergola. Na druhou stranu zase střešní latě mi přijdou trochu málo.

Na internetu jsem našel spoustu fotek, takže ideově vím, jak na to, nicméně pokud by se našel někdo, kdo podpobnou konstrukci řešil a podělil se o konkrétní typ použitých hranolů nebo samotnou konstrukci, budu velmi vděčný.

Díky!

Jindra
Přesné jak pišeš jsem to letos realizoval. Je to na zemnich vrutech 600mm a spoj konstrukce s jeklem je zality do betonovy patky.
Mam to na posileni zimy nez leta proto i ten sklon. Strechu uz mam plnou.
V pripade zajmu doplnim dalsi foto nebo rozmery.
Přílohy
20230422_121700.jpg
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
unicast
Příspěvky: 1254
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od unicast »

Mimochodem, ty hliníkové profily jsou taky hořlavé (při dostatečně vysoké zápalné teplotě), ale raději to nebudeme nikomu co? Správně, raději to nebudeme nikomu říkat, abychom místo nich nemuseli mít na střechách ocelové kolejnice.
unicast
Příspěvky: 1254
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevěná pozemní konstrukce pro 6 panelů

Příspěvek od unicast »

Ok, přečetl jsem si příslušnou vyhlášku. Cipis má sice pravdu, že se to v ní píše, ale platí to pro případy, kdy:

1. se jedná o výrobnu
2. panely jsou umístěny na budově

Obě tyto podmínky musejí být splněny zároveň.

Kromě toho porušení této vyhlášky nezakládá skutkovou podstatu sankcionovatelného přestupku fyzické osoby a samozřejmě nemůže být také platná retroaktivně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek