NiCD + Life

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

NiCD + Life

Příspěvek od Vladon »

Ahoj,

nenarazil jsem na tuto kombinaci.
Mam 12V NiCD uloziste a na muj maly ostrov bych rad pridal 3kw LifeYpo 4, konkretne clanky EVE 304AH 4ks. Mam dva mppt regulatory epsolar, u nich vyrobce uvadi nastaveni zaplavene olovo (14,6V) pri pouziti Life clanku.
Moje predstava je pouzit paralelne regulatory a mit paralelne zapojene NiCD a LIFE.
Muze to takhle spolu fungovat ? Je to z duvodu ze jsem tu cetl spoustu prispevku o nabijeni clanku a v tomto pripade by napeti vychazelo na 3,65V.
Nevim jestli to neni moc, pokud ano, tak pokud bych pouzil BMS aby odpojil LIFE, tak NiCD zustane jako zaloha, aby regulatory nezustaly bez zateze a neposkodily se.
Je to hodne velka blbost ?
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCD + Life

Příspěvek od pibi »

Je to moc, pro LiFePO používám 3,35 V/článek float, 3,45 v/čl bulk, 3,65 je asi maximum, co snese.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1282
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: NiCD + Life

Příspěvek od TomHC »

Presne ako píše pibi + odpájanie BMS je pre poruchové stavy, nie na prevádzkové.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCD + Life

Příspěvek od Vladon »

Ted jsem poradne nastudoval navod a na starem regulatoru mohu LifePo4 pouzit jako GELove baterie a ty napeti jsou jiz vic v pohode....
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCD + Life

Příspěvek od Vladon »

A jeste dotaz, muzou spolu fungovat clanky v tesne blizkosti?
Cca pred 10 lety jsem tu narazil na nejakou poznamku ze NiCD a olovo ne, jelikoz se z olova neco pri nabijeni uvolnuje co NiCD vadi, tak nevim jak je to v teto kombinaci.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: NiCD + Life

Příspěvek od mwt »

Vladon píše: pát říj 27, 2023 6:50 am A jeste dotaz, muzou spolu fungovat clanky v tesne blizkosti?
Cca pred 10 lety jsem tu narazil na nejakou poznamku ze NiCD a olovo ne, jelikoz se z olova neco pri nabijeni uvolnuje co NiCD vadi, tak nevim jak je to v teto kombinaci.
Olovo a NiCd se nemá dávat vedle sebe jednak proto, aby si někdo třeba nespletl baterky a nepoužil například hustoměr z olova na NiCd (a tak ho nevypláchl louhem). Co se týká výparů tak záleží v jakém stavu baterie jsou. Pokud jsou v pořádku zátky, tak by se kromě směsi plynů vodík-kyslík nemělo nic jiného ven dostat. Ale pokud těm baterkám někdo pořádně zavaří (skoro doslova :-) ) velkými proudy, dostávají se s plynem ven i kapičky elektrolytu a tam je pak problém v tom, že kyselina z olova způsobuje korozi vývodů NiCD, protože ty jsou z materiálu odolávajícímu louhu, ne kyselině. Opačně to olovu nevadí. Ale kombinace NiCd s jakýmikoliv většími Li články problém být může, protože Li mají vývody hliníkové a hliník s elektrolytem z louhovek reaguje velice rád a do hloubky.
Ale je to zase o chování k těm baterkám. Pokud při nabíjení nepotečou do NiCd nějaké divoké proudy a baterky nebudou vřít, tak o nic zásadního nejde. Zátky na NiCd jsou dělané tak, aby co nejlép těsnily a ven se nedostalo nic kromě plynu - pokud jsou v pořádku.
Viděl jsem v provozu kombinaci Li - NiCd a i po několika letech nebyl žádný problém i když byly baterky vedle sebe na regálu. Pán to používal v podobném "záložním" režimu. Takže je to spíše o chování k bateriím než o nějakém vzájemném ovlivňování - jako ostatně skoro vždycky. :-)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCD + Life

Příspěvek od gupa »

mwt píše: pát říj 27, 2023 8:16 am Viděl jsem v provozu kombinaci Li - NiCd a i po několika letech nebyl žádný problém i když byly baterky vedle sebe na regálu. Pán to používal v podobném "záložním" režimu. Takže je to spíše o chování k bateriím než o nějakém vzájemném ovlivňování - jako ostatně skoro vždycky. :-)
Dovolím si malý elaborát.

Problém vidím v aerosolu co zaplavené baterie vylučují zátka ať je jaká chce, který je alkalický a má vliv na vznik přechodových odporů u samotné NiCd baterie u neponiklovaných - měděných drátů. To samé u Lixx , ta je většinou uzavřená v pytlíku nebo pouzdru vůči odparu kde funguje sorpce a rekombinace plynů, ale trčí z článků kontakty s napojením, takže tyto venkovní aerosoly mohou způsobit, korozi kontaktů a nožiček, pojistek, nezaizolované BMS, u případného cínu nebo olova pokud se něco pájí, viditelná měď. Jediný kov co si vzpomínám nemá problém s alkáliemi je jiný alkalický kov nebo nikl, kadmium, stříbro ... . Např. nové válcovité články které mají nahradit časem kvůli vyčerpání prostoru a nárokům na vyšší kapacity mají být větší než 18650 a mají být kvůli váze už pouze z hliníku. Ten je také alkáliemi rychle oxidován. U NiCd zaplavených je pěkně vidět, jak je jeden pol čistý a druhý je jaksi podělaný, to právě dělá krystalizace těch aerosolů přímo na kontaktech které jsou poniklovaný železo.

Takže jestli je něco malého vedle sebe na regálu, znamená to málo aerosolů. Pokud jde o velkou NiCd baterii o několika metrácích nebo tunách, předpoklad je více aerosolů a proto by případně jiná baterie s jinou chemií nemusela tak trpět jako sama o sobě pokud pH se navzájem nevlivňuje, ale např.. u Lixx jsou důležité ty přechoďáky aby nevznikly, takže určitě je nějak lépe zaizolovat nějakou třídou krytí jako proti vodě což zahrnuje i aerosoly zabalit dráty uzavřít nejlépe hermeticky BMS a potom problém nevidím. Určitě pomůže i třeba lepší a odolnější nepájitelné lakování jak je použito u DPS.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCD + Life

Příspěvek od Vladon »

Moje NiCD pole vazi odhadem metrak a protoze se mi nepodarilo sehnat vice clanku, tak mam v serii 9ks, takze pri plnem nabiti clanky jsou slyset jak bublaji (cca 1.65v/cl.) a musim max. po 2 letech dolevat vodu, ani zatky se mi nezdaji pri povolovani, ze by nejak vyrazne tesnily (nektere).
Nejsem chemik, takze mozna pisu blbost, ale nepomohlo by napriklad na NiCD pole polozit nejake textilie (hadry), ktere by pripadne uniky pohltily do sebe ? A nebo Lixx pole umistit treba o 3m vedle ?
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: NiCD + Life

Příspěvek od kyocera »

Měl jsem 900kg NiCd. Fotka s odkazem na nastavení parametrů NiCd níže.
Ale ten jev , který popisuje gupa jsem ani po letech na měděných spojkách neviděl.
Spojky byly z měděného drátu tvarované do S, takže styčná plocha na obou šroubech byla maximální.
Také nedocházelo ani k nějakému vaření, bublinek bylo málo a destilku nebylo
potřeba dolévat ani po 7mi letech. Rozhodně to byly spolehlivé odolné, levné aku, kterým nic nevadilo.
Jen ten igelit a odvětrávání jsem zrušil, protože se ukázalo v mém případě zbytečné a dveře garáže těsné nejsou.
Okaz na odbdobí použití NiCd v mém domovském vláknu je zde.
viewtopic.php?t=2309#p63600
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: NiCD + Life

Příspěvek od Martin P »

NiCd a Pb baterie se nesmí dávat do jedné místnosti. Zakazuje to drážní předpis, na jehož název si již nepamatuji. Je to z důvodu uvolňování kapiček aerosolu při nabíjení/vybíjení a jejich průniku do baterie s druhou chemií. Protože jak je známo s sebou kyselina a louh reagují, čímž se navzájem zneutralizují a zároveň vzniká sůl. Té stačí poměrně málo na to, aby dokázala článek zničit.
A též hrozí riziko použití nářadí a nástrojů z kyselých baterií na louhových a naopak. Neboť omyly se stávají a stávat budou.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCD + Life

Příspěvek od Vladon »

OK takze LIFE pujdou do garaze misto NiCD kde je 18-25st a NiCD pujdou ven za zed garaze, je to pouze o necely metr delsi kabelaz a budu mit alespon klid a pokud si pamatuji dobre, tak NiCD mrazy zvladaji..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek