Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,
Řeším teď výměnu kotle na dřevo (co se používá když mrzne) a bude potřeba udělat pár úprav na zapojení, tak budu muset vypustit nádrž a znovu jí naplnit a budu potřebovat upravit spoustu vody.
Aktuálně vypadá, že malá jednotka na reverzní osmózu stojí míň než chemická úprava pro můj objem vody a tvrdost, to že to bude trvat pár dnů mi nevadí.
Máte s tím někdo zkušenost?
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od eman »

Co je špatného na běžné vodě s flaškou inhibitoru koroze?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od Miyuki »

eman píše: úte říj 17, 2023 2:34 pm Co je špatného na běžné vodě s flaškou inhibitoru koroze?
U mě hlavně tvrdost dostupné vody.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od stano22 »

Najdi si v okoli niekoho s katexovym zmakcovacom, za flasu sa isto dohodnes. Pridaj Fernox F1 napriklad a vybavene. Hadam tej vody nepotremujes desat kubikov. Na demineralizovanu vodu do kurenia pozor, vznika tam riziko tzv. "hladnej vody".
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od glottis »

ja chtel zkusit dosal filtr

https://www.obchod-vtp.cz/atlas-vodni-f ... imu-kameni

Pry to pak i dela nejaky povlak na trubkach a brani korozi. Pouzivam to pred myckou a prackou a parada
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od tomasko »

Zdravim

Na osmoticku vodu pozor, velke nebezpecenstvo. Kazda voda v akomkolvek zariadeni ma VZDY urcite mnozstvo latok. Ich koncentracia je zavisla na rozpustnosti danej zluceniny vo vode a teplote tej vody (s rastucou teplotou sa rozpusta viac latok, poklesom teploty sa tieto z vody vylucuju).
Funguje to nasledovne:
- napustis osmoticku vodu
- voda si zacne vybarat z obalu (kotol, trubky, ....) vsetko, co jej chyba
- vodu zahrejes palivom v kotli, voda si zacne odoberat dalsie mnozstva chybajucich latok podla krivky ich nasytenia pre danu teplotu
- voda sa ochladi, latky obsiahnute vo vode sa zacnu vylucovat vo forme "kalu"
- neustale dookola

Podotykam, ze proti osmotickej vode nie su odolne ani bezne, tzv. potravinarske nerezove ocele (od triedy 17 240 po triedu 1.4571, co je proti medzikrystalickej korozii titanom stabilizovana ocel). Takze byt tebou, zvazim iny typ pripravy vody. Pokial viem, existuje termin "kotlova voda", ktora by mala byt k systemom vykurovania najviac setrna.

Skus pozriet napr. toto, ale urcite su aj ine a mozno vhodnejsie moznosti.
https://www.restoreshop.sk/Kotlova-a-na ... _193_2.htm

tomasko
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od Atman »

Ja som akumulačku 1200L napĺňal dažďovou vodou cez filter a pridal inhibítor, desať rokov tam je a všetko tip top. Ročne dopustím asi 2 litre vodovodnej.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od jahodovák »

Miyuki píše: úte říj 17, 2023 1:50 pm Zdravím,
Řeším teď výměnu kotle na dřevo (co se používá když mrzne) a bude potřeba udělat pár úprav na zapojení, tak budu muset vypustit nádrž a znovu jí naplnit a budu potřebovat upravit spoustu vody.
Aktuálně vypadá, že malá jednotka na reverzní osmózu stojí míň než chemická úprava pro můj objem vody a tvrdost, to že to bude trvat pár dnů mi nevadí.
Máte s tím někdo zkušenost?
Ono záleží jakou vodu doma máš,pokud je středně trvrdá a není agresivní,klidně to můžeš bez problémů napustit a pokud nebudeš dopouštět vodu tak ten trošek co se vyloučí z vody nebude až zas tak vadit.Pokud máš možnost přidej trochu fosforečnanu sodného na vysrážení nadbytečné tvrdosti,to by ale potom chtělo systém v nejnižším bodě odkalit aby se ten kal dostal pryč,protože po delší době by tam ztvrdnul.Pokud chceš použít reverzní osmozu,není to až zas tak velký problém,membrána memá stoprocentní účinnost a odsolí cca 96 procent všech nečistot,takže tam vždy něco zůstane,aby byla agresivní musel bys ji poté ještě prohnat směsí katexu s anexem,což zcela jistě nebudeš dělat.Pokud si seženeš reverzku,dá se poté využít i na úpravu horší vody na vodu pitnou,není to až zas tak složité.Ač jsem pracoval na výtopně jako chemik a na starosti jsem měl všechny ůpravny vody, sám jsem si vodu doma v topení nijak neupravoval a vše běží v pohodě a bez problémů,radiátory a potrubí je stále původní ,topení jsem dělal v roce 1977,takže dost dlouhá doba aby se to projevilo,pokud chceš další info,klidně napiš rád odpovím,nemyslím ale že by jsi chtěl vodu upravit aby to vyhovovalo i mormě,bylo by to vcelku i zbytečné ač ne nemožné
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od eman »

glottis píše: úte říj 17, 2023 4:19 pm ja chtel zkusit dosal filtr

https://www.obchod-vtp.cz/atlas-vodni-f ... imu-kameni

Pry to pak i dela nejaky povlak na trubkach a brani korozi. Pouzivam to pred myckou a prackou a parada
Jestli to nebude tím, že prací prášky obsahují změkčovadla a myčka samotná má změkčovací filtr se solnou regenerací..... ;)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od glottis »

eman píše: stř říj 18, 2023 6:12 am
glottis píše: úte říj 17, 2023 4:19 pm ja chtel zkusit dosal filtr

https://www.obchod-vtp.cz/atlas-vodni-f ... imu-kameni

Pry to pak i dela nejaky povlak na trubkach a brani korozi. Pouzivam to pred myckou a prackou a parada
Jestli to nebude tím, že prací prášky obsahují změkčovadla a myčka samotná má změkčovací filtr se solnou regenerací..... ;)
Nebude, mycce jsem stahnul nastaveni tvrdosti vody a ze by te praci prasek chranil pred vodnim kamenem slysim prvne
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od luky »

Miyuki píše: úte říj 17, 2023 1:50 pm ... tak budu muset vypustit nádrž a znovu jí naplnit a budu potřebovat upravit spoustu vody.
A nestačilo by tu aktuální vodu uskladnit a znovu použít? Když jsem strejdovi na chalupě opravoval těsnění některých spojů, tak jsem si s sebou vezl 3x50l barel a čerpadlo. Má tam totiž nemrznoucí směs. I kdybys vypouštěl celou akumulačku, tak někde koupit nebo půjčit kubíkovku na paletě nebude tak velký problém, ne?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od jahodovák »

glottis píše: stř říj 18, 2023 8:21 am
eman píše: stř říj 18, 2023 6:12 am
glottis píše: úte říj 17, 2023 4:19 pm ja chtel zkusit dosal filtr

https://www.obchod-vtp.cz/atlas-vodni-f ... imu-kameni

Pry to pak i dela nejaky povlak na trubkach a brani korozi. Pouzivam to pred myckou a prackou a parada
Jestli to nebude tím, že prací prášky obsahují změkčovadla a myčka samotná má změkčovací filtr se solnou regenerací..... ;)
Nebude, mycce jsem stahnul nastaveni tvrdosti vody a ze by te praci prasek chranil pred vodnim kamenem slysim prvne
Tak ten filtr je taková pěkná věcička,v Rychnově byl namontován do několika baráků a po namontování katexových úpraven na tvrdost chtěli nechat vyčistit zanešené vyměníky aby lépe ohřívali vodu,na rozdíl od výměníků,které byly zanešeny jen normálním kamenem,tak tyto nešlo zcela vyčistit,na rozdíl těch bez té úpravny,ty šli vyčistit bez problémů,ty s úpravou velice těžko a mnohonásobně déle,došlo totiž k tomu,že vodní kámen se začal na výměníku ukládat po celé ploše a byl velice tvrdý a odolával i chemickému čištění,takže prodloužil dobu používání výměníku ale poté skoro znemožnil jeho vyčištění.............
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od Kostěj »

luky píše: stř říj 18, 2023 9:10 am
Miyuki píše: úte říj 17, 2023 1:50 pm ... tak budu muset vypustit nádrž a znovu jí naplnit a budu potřebovat upravit spoustu vody.
A nestačilo by tu aktuální vodu uskladnit a znovu použít? Když jsem strejdovi na chalupě opravoval těsnění některých spojů, tak jsem si s sebou vezl 3x50l barel a čerpadlo. Má tam totiž nemrznoucí směs. I kdybys vypouštěl celou akumulačku, tak někde koupit nebo půjčit kubíkovku na paletě nebude tak velký problém, ne?
Když jsem dával do NADO 750 přírubu na topnice místo záslepky, koupil jsem si kvůli tomu čerpadlo na vrtačku a k oknu do sklepa jsem dal kubíkovou nádrž v kleci, co mám normálně na dešťovku. Nemusel jsem kvalitu vody řešit, zase jsem ji vracel zpět.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od stano22 »

Kostěj: Ano, ked sa da zachytit a vratit, je to bonus. Je uz viacmenej zbavena kyslika. Kolko Ti vydrzalo cerpadlo na vrtacku? Mne asi 80L :⁠-⁠)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od cipis »

Existuje něco vhodného, na tohle čerpání? Mám na bytě sklep, který bohužel nemá odvod do kanalizace. A vypouštět to po kýblech a tahat po schodech, to se mi nechce. Pod stropem mám vedené odpady z koupelen, takže se tam dá napojit. Ale je to cca. 1,8 m nad vypoušťákem.
Není to sice až tak nutné (větší část vody mohu vypustit do sprcháče, tedy tu z radiátorů), ale hodilo by se to. A časem, jestli bude někdy kondenzák, tak stejně se musí čerpat ten kýbl denně.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od stano22 »

cipis: To co hladas sa vola precerpavac kondenzatu.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od Kostěj »

stano22 píše: stř říj 18, 2023 6:46 pm Kostěj: Ano, ked sa da zachytit a vratit, je to bonus. Je uz viacmenej zbavena kyslika. Kolko Ti vydrzalo cerpadlo na vrtacku? Mne asi 80L :⁠-⁠)
Těch 500 litrů tam a zpátky čerpadlo dalo. Ale protože fakt nebudilo důvěru, točil jsem vrtačku spíš na nižších otáčkách, to zase jo.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od luky »

cipis píše: stř říj 18, 2023 7:11 pm Existuje něco vhodného, na tohle čerpání?
Já jsem prostě odmontoval čerpadlo, které mi obvykle čerpá dešťovku a po akci jsem ho tam vrátil. A umím si představit, že základní výbava domu se sklepem je kalové čerpadlo. Takže kusem hadice do kýblu a odtud kalovkou do IBC co stojí před domem.
A jen se ujistím - opravdu potřebuješ vypustit akumulačku? Neobešla by se ta úprava bez toho? Já jsem si přesně pro tyto případy dal kulový ventil hned na aku nádrž.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od Miyuki »

luky píše: čtv říj 19, 2023 8:50 am
cipis píše: stř říj 18, 2023 7:11 pm Existuje něco vhodného, na tohle čerpání?
Já jsem prostě odmontoval čerpadlo, které mi obvykle čerpá dešťovku a po akci jsem ho tam vrátil. A umím si představit, že základní výbava domu se sklepem je kalové čerpadlo. Takže kusem hadice do kýblu a odtud kalovkou do IBC co stojí před domem.
A jen se ujistím - opravdu potřebuješ vypustit akumulačku? Neobešla by se ta úprava bez toho? Já jsem si přesně pro tyto případy dal kulový ventil hned na aku nádrž.
Ale přesně ten je potřeba vyměnit, jenom se čaká na vhodnou příležitost :lol:
A voda co tu mám má kolem 28°dH a k tomu přes 200mg/l chloridů
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Demineralizovaná voda/Osmóza pro vodu do radiátorů a AN

Příspěvek od stano22 »

Nechat ostatne vyvody uzavrete a vypustak vymenis aj s vodou v AN...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek