Doporučení na měnič pro ohřev vody

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
JVB
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2023 4:29 pm
Lokalita: Brno - venkov
Výkon panelů [Wp]: 4600
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JVB »

BEL doporučuji, je levný a dobrý. Jen při větším výkonu zajistit dobré chlazení.
Nevím proč kyocera dává větší kondy?
Must 5,5Kw, paleta 10x460Wp JJV
Historie: 1997 vrtulka s dynamem 12V 2009 termika 10m2+500L bojler FV ohřev TUV BEL
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od kyocera »

Zdravím
větší kondenzátory není větší kapacita, ale provedení SNAP-IN.
V této kategorii se dají vybrat elyty s velmi dlouhou životností a lepší je také umístit dál od chladiče. To je vše.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od kodl69 »

souhlas, já ty chladiče u BELu taky namontoval jinak, na vysoko, dát je hned nad kondenzátory mi přijde slušně řečeno jako nerozum.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

Raww píše:
Pokud tam tedy někdo připojí klimatizaci či "něco", tak se pak nemůže divit, že odejde buď "něco" nebo regulátor...
Samozřejmě, to je jasné, ale to je vytržené z celku.
Úplně stejný nesmysl, jako připojit obyčejný bojler k fotovoltaice, něco takového může napadnout pouze naprostého ignoranta.

Ja to použil pro porovnání na ty nesmyslné argumenty, kdy ani s čistou sinusovkou nelze provozovat vše.
Pokud zajde slunce za mrak, výkon spadne i s čistou sinus a kompresor klimatizace shoří.

Že i Logitex má své výhody, stejně jako nevýhody - JAKO VŠICHNI


Nicméně zakladatel vlákna hledal řešení pro ohřev vody a klimatizaci která chladí a topí a to Logitex umí.

A pro omezený prostor a pro omezený výkon FV-Panelů a jednoduchost instalace je to dobré řešení.


I když není nejlevnější a stavebnici BEL pro ohřev vody konkurovat cenově nemůže.
Ale BEL ani neumí přepnout do Klimatizace po ohřátí bojleru.

Stejně jako použít úplně obyčejný bojler - s úpravou která se vejde do 100Kč a ovladacím boxem Logitex a zvládne ji průměrný kutil - při zachování všech ochraných prvků bojleru, ale pak už se to posouvá úpně jinam.

Kdo zvládne tyhle úpravy, nepotřebuje žádný celkový systém, ale postaví si ho sám.

Všichni ví že LOGITEX bojlery jsou Dražické bojlery se dvěmi jímkami a dvěmi spirálami 2+2, 2+4 a 2+6 kW a že lze spirály a jejich odpor snadno vyměnit nebo upravit.

Jde o to BEZPEČNÉ ovládání, ne o ten bojler samotný, spirála je jen nějaký odpor.
Přílohy
schema 2,3.jpg
santox
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 25, 2023 9:10 am

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od santox »

Děkuji všem za odpovědi, přes víkend se to tady nějak nahromadilo.

50l bojler je málo - zkusím tam nějak dostat alespoň 100l, tak aby to bylo pro dva lidi přijatelné a ohřev šel primárně z fotovoltaiky

Abych uvedl na pravou míru - klimatizaci mám již zakoupenou (LG) tedy systém Logitex je v tomto mimo hru.

Mám možnost (levně a kousek od nás prodávají) systém 6x Leapton LP182 460 Wp, MPPT 3000 ECO Solar Boost včetně uchycení na střechu za 34tis. Případně koupit bez regulátoru a postavit BEL nebo pořídit rovnou hybridní měnič, ale byla by potřeba i baterie a na tu už místa moc není. Přebytky budou hlavně v létě (mohl bych napojit filtraci nebo ohřev bazénu).

Pokud jste mi schopni doporučit nějaký měnič za rozumnou cenu, který třeba časem doplním baterií, pokud na ní někde najdu místo?

" fotovoltaikou počkal a nejprve vyřešil hlavní bydlení" - v plánu je fotovoltaika jen na tomto malém domku, proto to chci nachystat hned, dokud je možnost tahat kabely konstrukcemi.


Díky
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od cipis »

A to pak zůstane jako dům pro hosty nebo tak něco? Protože když to nemá perspektivu, (a na hlavním baráku nebude FVE proč?), tak nemá smysl uvažoval o upgrade, o změnách atd., protože to dopadá jako se vším ostatním, z někdy je nikdy, v lepším případě za x násobek původně myšlené doby.
Min. 80l bojler (na dva stačí), k tomu nejspíš ten set, protože nemusíš nic dalšího řešit. A za 3(+) roky stejně jdeš jinam ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
santox
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 25, 2023 9:10 am

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od santox »

Přesně tak, časem to bude domek pro hosty/dílna/trucovna.

Na velkém baráku už nevychází zatížení střechy (zůstávají původní krovy). Do vzdálené budoucnosti přichází v úvahu využití stodoly pro fve, tam by krovy vydržely.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od cipis »

A jak se projektant vypořádal při té rekonstrukci s požadavky na občasné zdroje energie?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
santox
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 25, 2023 9:10 am

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od santox »

Teď úplně nerozumím otázce? V projektu se počítá s FV na ohřev vody (umístění na malém domku) s bojlerem 200l ve velkém domu.

Máte zkušenosti s regulátorem V-SH-2000 SUN MONEY SAVER? V návodu píší:

"Základním vodítkem pro výběr panelů ve výkonu 350-385 Wp je počet buněk 120-132 na jeden panel,při výkonu 440-475Wp je nutné volit panely se 144 buňkami"

Jistý prodejce tento regulátor nabízí právě s 6ks Leapton LP182 460 Wp, které mají při 460W jen 120 buněk. Bude tedy tímto omezena účinnost?
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Už nějaký ten pátek platí, že nově postavené/rekonstruované, musí mít zajištěné topení/TUV z obnovitelných zdrojů.
Tj. je pak třeba FVE vlastně povinná, nebo kotel na biomasu atd. Prostě OZE, obnovitelné zdroje energie, slangově nazývané občasné zdroje energie, protože FVE ve tmě nejede apod. :)
"Hotovou" sestavu máš přímo tady na eshopu fóra od partnera:
https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-o ... aver-10408
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
santox
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 25, 2023 9:10 am

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od santox »

Ano, na tuhle sestavu jsem se díval, ale právě v kombinaci s 6x460Wp panely mi to nějak nesedí s návodem od výrobce. Jinak se mi ta sestava líbí - jedna krabice bez nutnosti dalšího rozvaděče.

V projektu (PENB) mám pouze uvedeno 6ks panelů pro ohřev vody.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Tak v té sestavě se dají měnit ty panely, co jsem lehce koukal. Osobně bych tam nacpal co největší výkon, co tam dostat jde, jako na tu střechu. Parametry jsem do detailů neštudoval, asi to ani nemá smysl.
Než to dostavíš, tak bude stejně regl-měnič mimo záruku, takže pak třeba budeš i dělat plnou elektrárnu. A třeba další pole na plotě apod. Anebo se v průběhu reko dojde k tomu, že stejně je potřeba nová střecha :D

Každopádně na tom minibaráčku ale předimenzuj trasy střecha - technická místnost - nový barák - přípojka DS, ten spoj mezi minibaráčkem a novým nejlépe i včetně několika volných trubek.
Výkopové práce musíš udělat tak jak tak, a nějaká chránička navíc tě nepoloží, stejně utratíš miliony jen to luskne. To stejné trasy v minibaráčku, radši 2x širší lišta/2x tolik trubek.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od dipos »

santox píše: Mám možnost (levně a kousek od nás prodávají) systém 6x Leapton LP182 460 Wp, MPPT 3000 ECO Solar Boost včetně uchycení na střechu za 34tis. Případně koupit bez regulátoru a postavit BEL nebo pořídit rovnou hybridní měnič, ale byla by potřeba i baterie a na tu už místa moc není. Přebytky budou hlavně v létě (mohl bych napojit filtraci nebo ohřev bazénu).
Pokud se rozhodneš pro pro ECO Solar Boost ber verzi s měřením ať máš přehled jak pracuje systém.
Výhodou jsou dva výstupy, buď vaříš oběd nebo ohříváš boiler.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Maxik
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 29, 2023 7:56 pm
Lokalita: Opočno

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od Maxik »

rva píše:Asi bych s fotovoltaikou počkal a nejprve vyřešil hlavní bydlení. Ať není rozděláno moc věcí najednou.
S tím s vámi souhlasím.
To máte pravdu.
Řeším obdobný problém a jen úvaha nad rekonstrukci domu mě vede nejdříve oprava domu a pak FVE.
Ale stejně mi to nedá abych nesháněl informace.
Maxik
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 29, 2023 7:56 pm
Lokalita: Opočno

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od Maxik »

dipos píše: Pokud se rozhodneš pro pro ECO Solar Boost ber verzi s měřením ať máš přehled jak pracuje systém.
Výhodou jsou dva výstupy, buď vaříš oběd nebo ohříváš boiler.
Zdravím,
chtěl bych se optat na to co píšete na konci věty.
To ten ECO Solár zvládne pokud je dost energie na střeše ( panely + slunce) ,že bude na jednom výstupu ohřívat bojler a na druhém výstupu ohřívat třeba nevím polévku na vařiči??
A když se shodou náhod vypnou oba výstupy bojler nahřáty a vypne se vařič vydrží Eco Solár Boost to ukončení odběru energie na výstupech??
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od dipos »

Maxik píše:
dipos píše: Pokud se rozhodneš pro pro ECO Solar Boost ber verzi s měřením ať máš přehled jak pracuje systém.
Výhodou jsou dva výstupy, buď vaříš oběd nebo ohříváš boiler.
Zdravím,
chtěl bych se optat na to co píšete na konci věty.
To ten ECO Solár zvládne pokud je dost energie na střeše ( panely + slunce) ,že bude na jednom výstupu ohřívat bojler a na druhém výstupu ohřívat třeba nevím polévku na vařiči??
A když se shodou náhod vypnou oba výstupy bojler nahřáty a vypne se vařič vydrží Eco Solár Boost to ukončení odběru energie na výstupech??
Ano pokud nemám odběr na výstupu 1 ani výstupu dvě, tak výkon je na vstupu, ale odběr 0 kW a čekám na druhý den kdy začne postupně najíždět výstup 1 podle slunce od 20 W do 2300 W, pokud je vybrána teplá voda.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od dipos »

Pro upřesnění, měnič má dva výstupy.
Výstup č.1 je prioritní, a pokud nemá připojenou zátěž zapíná se výstup č.2.
Pokud se však na výstupu č.1 připojí zátěž ( vařič,remoska, rychlovarná ) tak se výstup č.2 odpojí a celý výkon FV je přenášen na výstup č.1.
Konev vypíná a zapíná se okamžitě výstup č.2 a postupně narůstá výkon, cca 5 - 7 sekund na plný výkon panelů.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

Taky jen doplním :D

Ať už se jedná o kterýkoliv z polských výrobků - které svou cenou konkurují naprosto všem výrobcům.... :roll:

Pokud bude na prioritní zásuvce rychlovarná konvice a zapne se, odpojí to na sekundární zásuvce ohřev vody, a zapne prioritní zásuvku a rychlovarnou konvici.

Automaticky se po vypnutí konvice vrátí zpět do bojleru, celé to trvá cca 5 vreřin, kdy znova běží na plný výkon.

Já na stavbě fungoval první 3 měsíce pouze z fotovoltaiky a benzínové centrály, než jsme dostali zpět elektroměr, který původním majitelům odmontovali.
A večer jsem si pak v první hotové místnosti vařil na plynu a svítil a koukal na TV z 12V baterie :lol: nezapomenutelné... :lol:
Přílohy
AC TJ6-4 2,5kW + druhý odběr + Green Box 3kW.jpg
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

Pokud se totéž doplní ještě o hybridní klimatizaci, která umí běžet z fotovoltaiky, panely jsou využité v létě v zimě na maximum a na střeše nezůstane nic :D
Přílohy
LX35 - LX50 +GreenBoost + Obyč.Bojler + jiný spotřebič .jpg
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od skybor »

Já si myslím, že kterýkoli z těchto měničů pro ohřev vody (a možná nejen vody) je nejrychleji se navrátící investicí do FVE. A je skoro jedno který se použije. Ale brzy se zjistí, že FVE by se dala využít i jinak. Já na to naštěstí přišel opravdu brzy :)

OT: My na naší chatě na plynu vaříme dosud a svítíme a koukáme na TV na 2x12V taky (jen letos již s podporou FVE) :D
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek