Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku?

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku?

Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,
netušíte někdo, co se stane běžnejm čínskejm měničům, nebo třeba i lepším měničům (Victron Multiplus a pod), co když nestačí výkon Soláru/Baterie, tak připínají bypass a jsou pak vlastně ON grid, když budou zapojený přes zařízení, co ty přetoky prostě nepustí zpět do sítě?
Vlastně se to týká i klasickejch ON Grid měničů s omezovačem.

Bude jenom trochu lítat napětí, vyhodí nějakou chybu, nebo jim to něco udělá?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu otázce?????

Měniče které přetoky neumí tak ty prostě přetok nemůžou udělat protože relé při přetížení propojí AC IN s AC OUT a vypne měnič - střídač.

Pokud je to hybrid který může přisosávat tak měniče typu king s dvojitou konverzí taky přetok neudělají.
Pokud dvojitou konverzi nemají tak přetoky vytváří a nedá se jim nijak zabránit a přetok bude! Dle nastavení větší a nebo menší.

Takže jak chceš přetoku zabránit? Jedině odpojit DS pak přetok nevznikne, u hybridů pojede bez problémů dál při přetížení se vypne, u ongridu ten bez DS nefunguje se vypne.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od pibi »

Multiplus to zvládne naprosto v pohodě, bez toho, aby tam lítalo napětí.
Co na to jiná čína netuším.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od mirekcafa »

Mám Easuna SMX II 5,6 , když má baterky tak přetok neudělá...tak jak píše Soban přepíná relé a případný nadvýkon palelů pošle do baterky. Myslím, že u těch novějších číňanů je to standart. Zrovna tak nemá napětí na nuláku....Taky jsem se obou věcí obával.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od cipis »

Kolega dotaz asi myslel jinak.
Situace asi nasledujici:
obyc. menic na baterkach a za nim treba balkonovka na posileni (ci libovolny ongrid menic)
Asi snaha rozjet ze tmy standardni ongrid elektrarnu bez backupu. A nabizi se moznost ji pripojit na obycejny menic, na ktery se nafazuje.
No a co se stane v okamziku, kdy ten prvni menic jede na plno, za nim je dalsi, ongrid, menic, co jede tez na plno, no a odpadne zatez. V tu ranu si ongrid chtenechte ublinkne do vstupu, takze co to udela tomu prvnimu menici?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od Soban »

Když to nebude moc tak by to měl ustát a omezit vlastní výrobu.

Tady podle mě bude záležet fakt na měniči a jeho FW.

Jde o to aby nesnížil napětí moc a ten ongrid to nevyhodnotil ten pokles pak jako odpojení DS a nevypnul se.

Podle mě pokud ten ongrid nebude mít větší výkon jak ten měnič tak by to mělo chodit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od Miyuki »

To je jeden příklad, generátor s měničem je druhej případ, do toho taky nic nepoteče, případně to muže bejt pro tenhle účel navrženej blokátor, kterej dělá AC-DC-AC a může dělat pár dalších věci jako regulovat napětí a podobně.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od glottis »

Nic do toho nepeče ale stane se to že se zvedne napětí. O proud nic nejde. Někdo pak musí ubrat. Když napětí vystoupá moc, ongrid se vypne.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od Soban »

Přesně jak se napětí rozhoupá nad určitou mez tak to nějaký měnič může vyhodnotit jako poruchu a vypne se.

Jak rychle umí měnič reagovat závisí jak na HW tak i jeho FW takže prostě tu kombinaci musíš vyzkoušet.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od bednar »

Zkoušel jsem Growatt SPF 5000 ES v režimu SBU tj. jako ostrovní měnič s bateriemi a k němu na AC-OUT připojit on-grid mikroměniče. Vše OK, ale musel jsem zajistit, aby vždy byl odběr (zátěž) větší než aktuální výkon mikroměničů. Asi 2x se to nestalo a potom pochopitelně Growatt zahlásil chybu "Příliš velké napětí na sběrnici" a vypnul se. Byl nutný restart.
Mikroměniče patrně zvyšovaly napětí až nad nějakou mez, kterou Growatt vyhodnotil jako chybu.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od glottis »

Jo tak bych to přesně čekal. Ongrid je spíš zdroj proudu než napětí. A na napětí reaguji už jen ochrany. Aby to fungovalo dobře museli by ty mikromenice jít nastavit a nastavit jim max napětí jiné , třeba tak těch 240v
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Co se stane s OFF/ON Grid měničem, když zabráním přetoku

Příspěvek od tomas »

Je vhodnější to řídit změnou frekvence tak to probíhá i v síti než změnou napětí. On-grid střídače na změnu frekvence budou plynule reagovat změnou výkonu - funkce P(f), takže regulace bude plynulá a ne skoková. Pokud ten řídící střídač umí simulovat synchronní stroj - vytvořit mikrosíť a frekvenčními posuvy ji řídit, tak to může fungovat s jakýmkoliv zdrojem. To už musí umět všechny nové zdroje, bez toho je ani distributor nepřipojí do sítě ve standardním připojení.
Z těch transformátorových umí simulovat synchronní generátor - vytvořit mikrosíť Studer, Victron, DEYE a beztransformátorové DEYE a Solax zatím jen 1f. verze. A pak ty průmyslové střídače do akumulačních systémů jako například:
https://www.trumpf.com/cs_CZ/produkty/v ... t-ac-3025/
http://www.sinexcel.us/storage-inverters
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek