Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
tomer
Příspěvky: 113
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od tomer »

Beton je velmi lacny material, len je s nim kopec roboty...

Taka tepelna bateria, je podla mna problem udrzat to teplo mesiace v tej baterii, a to snad neurobi ani PIR panel.., kde je lambda okolo 0,022 (XPS tak 0,03 a EPS 0,03 a viac).
Mozno by islo urobit nejaku vakuovu komoru okolo toho akumulatoru.. nieco na sposob vakuoveho boxu, ale ked si vezmem, ze profi termoska udrzi 60-70C len par dni, tak neviem neviem, ci je fyzicky mozne preniest teply beton/vodu mesiace.. tj, v lete nahriat a tazit od Silvestra dalsie 2 mesiace.
To musi mat masivne tepelne straty.. Kym sa k tej energii dostaneme/zacneme vycerpavat..
Su rozen nazory, ako napriklad piesok, alebo sol, tam sa da znahriat az 600-800C, cca.. ale stale to bude chladnut neuprosne..
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Franta2776 »

Nebo se začít otužovat. Prospějeme zdraví a ještě zvýšíme nezávislost. Mám sousedy důchodce co již několikátý rok se v zimě každý den ráno koupou ve venkovním otevřeném nevytápěném bazeně.Když má voda +6st tak to prý už není ono a voda je teplá. Celý rok spí při otevřeném oknně a v zimě mají v ložnici 15st. Financí mají dostatek .My jsme jen rozmazlený národ s přetopenými domy :))))))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
tomer
Příspěvky: 113
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od tomer »

3 dni, tak dlho mi trvalo zvyknut si na sprchu o teplote 16C, toho casu som netusil, ze je to az 16C, bolo to celkom narocne, neskor som sa smial, ze 16C nie je otuzovanie. To bolo v byte, potom v dome teplota vody (obecna voda), bola v zime cca 11C, to je uz o 2 ligy vyssie, ale dalo sa prezit, len blbo ide dole mydlo v studenej vode, z koze.. Potom som si napustil 8C vodu do sudu, a takmer som to nedal, ale ponoril som sa, mal som pocit, ze su tam žiletky, ale ten pocit, za velmi kratku chvilu, velmi prijemny..

Otuzovanie rozhodne doporucuji. samozrejme, ak ma niekto problem so srdcom atd, tak pomalsie dalej zajdes, ale ako hovori Wim Hof, kozu nam priroda nadelila z dovodu, aby nas chranila od pocasia, nedava logiku chranit samotnu kozu dalsou latkou (oblecenim), je to asi tak trochu vtip od neho, ale tak, urcitu logiku to v sebe ma :)

Clovek nemusi byt otuzilec, ja nie osm otuzilec, ale daleko lepsie tolerujem chlad ako predtym resp ako napr ludia okolo mna, ked nechapu, ako to, ze pri +5C vonku mi je OK v kratkom rukave (a nohavice). No normalne, je to OK, je to svieze, to definitivne ano, ale par hodin je to celkom aj sranda, pri praci vonku, napr kopanie, betonaz (nad +5C), kratkodobo (2-3hod) je to fakt osviezenie, a ten pan Wim Hof ma pravu v tom, ze asi neexistuje clovek na tejto planete, kto by vysiel z ladovej vody a bol by zamraceny a nadaval by. Ked mam zlu naladu, dam si studenu (9-16C mi tecie) vodu v sprche a ku koncu sa prichytim pri tom, ze idem siahnut po pakovej baterii, a snazim sa nastavit este studneisu vodu, ale ono to uz nejde dalej, ta paka na baterii, a tak sa zasmejem, ze mission completed, a nech je problem aky je, aspon zatial to fungovalo, hovorim tomu "dobra nalada na gombik"..

Netreba ist do extremu, napr plavat v -1,5C slanej vode, alebo sa tam ponorit bez okuliarov, to je uz take no, na hrane, netreba byt sampion, staci byt FIT :) FIT clovek sa velmi tazko vydiera.. To k sebestacnosti definitivne patri, priorita cislo 1, este pred FVE.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od skybor »

Jen tak pro insipraci pro ty co stejně jako já váhají pokrýt severní stranu střechy. Jih sklon 20 a sever sklon 20.
Přílohy
230812jih20.jpg
230812jsev20.jpg
231212jih20.jpg
231212sev20.jpg
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Dagus »

No 20° sever v zimě bude dělat spíš jen při difúzi, ale když už není kam dávat, tak jo. V létě je slunce vysoko, tam to problém není.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od PetaJoule »

skybor píše:Jen tak pro insipraci pro ty co stejně jako já váhají pokrýt severní stranu střechy. Jih sklon 20 a sever sklon 20.
Co je to za program? PVGIS to není.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
pibi
Příspěvky: 703
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od pibi »

Máš to napsáno v obrázcích :))
https://solar.meteosource.com/
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od ACDC »

To je dobrá stránka. Podle ní bylo možno u mne 20 kWh, vyrobeno 16 kWh. Asi se pochválím.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
pibi
Příspěvky: 703
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od pibi »

:wall: Mám značné rezervy, teoreticky 70kWh, prakticky 21kWh.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od ACDC »

Taky se mi to jeví nějak optimistické, ale asi to tak je.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Diablo1st »

Mne naopak appka ubrala, appka 29,2kWh vyrobených 33,1kWh
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od dipos »

Tak u mne se trefili přesně. Teorie 11,7 kWh, skutečnost 11,8 kWh.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od jahodovák »

Tak mi náhodně na netu vyskočilo toto video,zabývá se použitím 12v alternátoru na dobíjení 48v baterky,zajímavé... https://www.youtube.com/watch?v=CL8W5hipaLM
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od kodl69 »

jenom jsem nebopochpil, jak má vlastně zapojený dva šestidiodový usměrňovače. A asi chyba, naprostá většina alternátorů je dnes do trojůhelníku, poslední, co jsem viděl do hvězdy byl ve š.120... Tj přepojením do hvězdy budu mít 1.7x vyšší výstupní napětí. Tj altík běžně chodí do 18V, *1.7=36V, ale to není tenhle případ, vyvedl komplet všechny cívky, jenom nechápu to zapojení usměrňovačů. Podle popisu jsou to tyhle: https://www.amazon.com/gp/product/B07J6 ... s_li_ss_tl
edit: ten blb si myslí, že má vevnitř 2x vinutí do hvězdy. Jistě nemá. Na to jsem se alternátorama zabýval dost dlouho, abych to mohl vyloučit. A co vím jistě, tak altík bez zátěže když má buzení napplno, tak prorazí 80V usměrňovací diody tak jak je v sériovým provedení. https://youtu.be/CL8W5hipaLM?t=959 to není pravda. Už to chápu, on usměrní jedno vinutí, jeden drát z druhýho, a pak usměrní druhý vinutí. Pokud si to rozkreslím, tak vychází to, že usměrňuje jednotlivý vinutí gretzem (to třetí má každou půlku v jedno usměrňovacím bloku. A to jedno každý vinutí má naprázdno 90V... Stačí si to rozkreslit. Hlavní je ten kondenzátor, co vyrovná to napětí, mezi půlvlnama. Tj nějak to fungovat bude, ale ne optimálně. Já osobně bych raděj rozlisoval rotor, místo cívky tam vrazil permanentní magnet, než se drbat s buzením (stejně tím krmí MPPT od victronu) a cívky buď zapojil do "lomenice" tj nejvyšší výstupní napětí s jedním gretz usměrňovačem, nebo usmernit a vyfiltrovat každou zvlášť a to pak do série (větší ztráty na diodách, teoreticky vyšší napětí).
Když už alternátor, tak z autobusu, nebo z tatry 148, ten nemá kroužky a jednodušej se tem aplikuje permanentí magnet, ale zas má horší účinnost. Altík z autobusu běžně bejvá na 180- 200A/28V, po přepojení na hvězdu bude určitě 54V dávat (možná i tak jak je), nepořebuje kondenzátor a buzením by se měl dát celkem pěkně regulovat proud, pokud tam teda mají ty uhlíky zůstat. A na vrakáči se celkem dá sehnat. Pro takovej altík nejsou 3kW výkonu nic zvláštního, na rozdíl od toho z osobáku, kterej má jmenovitej výkon možná čtvrtinovej (120A 15V)
EDIT: tady najednou borec zjistil, že stačí jeden usměrňovač https://youtu.be/cy0t4qq8mS0?t=1534 a taky to, že magnetickej obvod i vinutí mu chodí na víc než 100°C https://youtu.be/cy0t4qq8mS0?t=928 To je mi novinka, když po tom altíku chce víc, než má na štítku.
Edit 2: 4.2kWh na galon? to snad ne. 1.1kWh na litr benzínu? obyč invertorovka 500g/kwh,(benzin má hustotu cca 0.75kg/l) což je 0.67l/kWh , když k tomu zapojím spínanej zdroj 95% nebo multiplus, tak není co řešit, a můžu zrovna spotřebovávat část elektriky na 230V. Asi marnej pokus...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od jahodovák »

Jasně,není třeba to hned dělat jako on,jen z toho použít poznatek,že i 12v alternátor jde použít na 48 voltů,dá se předpokládat,že pokud se do toho někdo pustí,tak bude mít už nějaké zkušenosti.Samozřejmě to není řešení pokud je dostupná sít,to je jen pro případ kdy sít nebude z jakýchkoliv důvodů nedostupná,potom se asi ani nebudeme starat o to kolik stojí kilovata...a nebudeme mít k dispozici centrálu...hezký den všem
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od gupa »

Alternátory jsou i na 48V, jen jsou dražší.

Vlevo výběr filtr napětí. Zajímavé je, že jsou alternátory na 48V, ale na 12V systémové napětí. Asi je to dáno regulátorem

https://www.automobilovedily24.cz/searc ... n%C3%A1tor
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od jahodovák »

To jistě ale ve vrakáči asi ještě nebudou...pokud by se mělo kupovat nový,tak by asi bylo lepší koupit rovnou dobrou centrálu,bylo by méně starostí a zcela jistě by to fungovalo bez velké námahy...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Neo »

kodl69 píše:jenom jsem nebopochpil, jak má vlastně zapojený dva šestidiodový usměrňovače. A asi chyba, naprostá většina alternátorů je dnes do trojůhelníku, poslední, co jsem viděl do hvězdy byl ve š.120... Tj přepojením do hvězdy budu mít 1.7x vyšší výstupní napětí. Tj altík běžně chodí do 18V, *1.7=36V, ale to není tenhle případ, vyvedl komplet všechny cívky, jenom nechápu to zapojení usměrňovačů. Podle popisu jsou to tyhle: https://www.amazon.com/gp/product/B07J6 ... s_li_ss_tl
edit: ten blb si myslí, že má vevnitř 2x vinutí do hvězdy. Jistě nemá......
Kde bereš jistotu že opravdu nemá dvě vinutí ?
https://youtu.be/CL8W5hipaLM?t=449
šest diod na + pólu a šest diod na - pólu. Což jsou dvě vinutí a dva šestipulsní usměrňovače.

https://www.autozone.com/batteries-star ... 526801_0_0
215A x 14V = 3kW :)
účinost alternátoru je do 70%, tak že 30% tepla, 900w je slušné topítko.
Není divu že bez chlazení je na 100°C
++
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od ACDC »

Jen perlička, když je to o alternátorech. Soused, Suzuki Samuray, 1980??, nedobíjí. Po demontáži altíku (který je poloviční oproti ostatním-prostě mini) jsem koukal jak blázen. Čtyři vývody vinutí Y, 3+uzel, a to normálně na 4 x 2 diody, bez pomocných. Wtf
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.