Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od rva »

Zamýšlím se nad tím, jak zvýšit hlavně zimní soběstačnost. Můžu na střechy umístit další panely, ale protože elektřina mi schází hlavně listopad - prosinec - leden, tak by pro panely na střeše nebylo po zbytek roku využití. I vlastní instalace na střechu je pracná a konstrukce není zadarmo. Řada solárníků už ani volnou plochu na střeše nemá.
Zvažuji jestli má cenu hledat na pozemku místo pro sezónní umístění panelů, mám tam třeba konstrukci po které se v sezóně pne réva, ale v říjnu by se dala využít jako pomocná konstrukce, kam se uchytí solární profily a k nim řada fv panelů. Jinde tak poslouží plot, o který se budou dočasně panely opírat. Přes zimu bude hračka z nich ometat sníh.
A na jaře se panely sbalí a budou čekat opět na svůj čas.
Řeší to takto někdo?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
misa84
Příspěvky: 97
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od misa84 »

Sice je to ekonomický nesmysl, ale krásný a chvályhodný.Co centrála na plyn?
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od tomer »

Kolko kWh chyba?
Znizit spotrebu sa uz neda? (sezonne)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od cipis »

Spotřeba na nulu se fakt snížit nedá. Zima v našich podmínkách je prostě pro FVE totálně nevhodná.
Fasáda, plot na kolmo, případně normálně naplacato, ale tak, aby se dal ometat sníh, ale to není stejně 100%.

Kotel/kamna na dřevo. Na vodu lázeňská kamna a vana 1x za týden.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od rva »

V zimě vyrábí fotovoltaika tolik, že by to mnohému stačilo pro úplnou nezávislost - i v prosinci denně přes 10 kWh:
Měsíční spotřeba
Měsíční spotřeba
My máme spotřebu vyšší, ale elektrárnu nemám proto, abychom si snížili komfort, ale abychom si ho zvýšili.
Třeba cena fv panelů ještě (podstatně) klesne a pak už bude reálné mít v nich třeba 100 kWp, což by nezávislost zajistilo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od thomas.007 »

cipis píše:Spotřeba na nulu se fakt snížit nedá.
Tak snížit to na nulu se dá i u nás, ale ekonomicky to bude totální nesmysl za miliony. Ale kdybych měl tolik peněz a nevěděl co s nimi, klidně bych do toho šel, takových 50-100kWp a k tomu LFP v kapacitě 1MWh :mrgreen:

Jinak nad plynovou elektrocentrálou jsem taky uvažoval, máte to někdo a dokonce připojené na zemní plyn?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Diablo1st »

Ono to veľmi záleží od domácnosti. Ak človek kúri a ohrieva TUV drevom je samostatnosť ľahšie dosiahnuteľná. Pri takej domácnosti by tých 30kWp na streche a nejakých 50-60kWh v baterkách teoreticky mohlo stačiť.
Ešte otázka: kde by si chcel tých 100kWp namontovať? :shock:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od tomer »

Pri tolkej FVE, neda sa teplo ulozit niekam do zeme a potom cerpat v zime do bojleru?

Hm, mne bojler zerie tak 8-10kwh denne v zimnom obdobi (v lete clovek nema potrebu liat si na seba az tak teplu vodu), 3clenove domacnosti.

S tou usporou som myslel skor spotrebice. Napr ja mam plazma TV, udajne tie LED TV zeru menej, ale nechce sa mi menit TV vdaka tomu ze sa mi cena vymeny vrati za 10 let :)
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Dagus »

rva píše:Zamýšlím se nad tím, jak zvýšit hlavně zimní soběstačnost. Můžu na střechy umístit další panely, ale protože elektřina mi schází hlavně listopad - prosinec - leden, tak by pro panely na střeše nebylo po zbytek roku využití. I vlastní instalace na střechu je pracná a konstrukce není zadarmo. Řada solárníků už ani volnou plochu na střeše nemá.
Zvažuji jestli má cenu hledat na pozemku místo pro sezónní umístění panelů, mám tam třeba konstrukci po které se v sezóně pne réva, ale v říjnu by se dala využít jako pomocná konstrukce, kam se uchytí solární profily a k nim řada fv panelů. Jinde tak poslouží plot, o který se budou dočasně panely opírat. Přes zimu bude hračka z nich ometat sníh.
A na jaře se panely sbalí a budou čekat opět na svůj čas.
Řeší to takto někdo?
Takhle to řeší třeba Andy z offgridgarage.com
Různě tam povaluje panely po pozemku, kde nebývá stín, občas něco přidělá na pevno. Ale nedokážu si představit tam dávat funglovky, aby se to větrem neroztřískalo. V zimě je blbé třeba to, že napadne sníh a opření o plot je fajn, ale u nás je na zemi 5-10cm skoro furt, tak by to znamenalo ometat a odhrabovat. To kdybych měl velký pozemek, tak si udělám nějakou lowcost konstrukci a prostě tam udělám 20kWp. Kdyby jsi měl rovinu, mohl by jsi je pokládat na zem na nějaké obrubníky na plocho v řadách a chodit mezi němi a odhazovat a ometat. Solární plot se mi každopádně osvědčil jako celoroční kompromis. V zimě dává dost, v létě ne moc a nebere místo.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od skybor »

tomer píše:Pri tolkej FVE, neda sa teplo ulozit niekam do zeme a potom cerpat v zime do bojleru?

Hm, mne bojler zerie tak 8-10kwh denne v zimnom obdobi (v lete clovek nema potrebu liat si na seba az tak teplu vodu), 3clenove domacnosti.

S tou usporou som myslel skor spotrebice. Napr ja mam plazma TV, udajne tie LED TV zeru menej, ale nechce sa mi menit TV vdaka tomu ze sa mi cena vymeny vrati za 10 let :)
Říká se tomu písková baterie.

https://ekokutil.cz/piskove-uloziste-pr ... ch-zdroju/

BTW: Já se plazmy taky nevzdám. Prostě mi ten obraz z různých LED, OLED a nevím z čeho nějak nesedí ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od cipis »

Spotřebu jsem myslel domácnosti, ne z DS. Jakože furt pojede chladnička/mražák, kamery, internety, světla, ...

Plazmu jsem s díky odmítl, když mi ji nabízel kamarád zadarmo, za odvoz. Krásnou, pěkně hrála, vše ok. Až na ten příkon, atakující ve špičce kilowattu. Obyčejná dnešní standardní televize má desetinovou spotřebu té plazmy. To by u mě byla první věc, co by letěla ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od glottis »

cipis píše:Spotřebu jsem myslel domácnosti, ne z DS. Jakože furt pojede chladnička/mražák, kamery, internety, světla, ...

Plazmu jsem s díky odmítl, když mi ji nabízel kamarád zadarmo, za odvoz. Krásnou, pěkně hrála, vše ok. Až na ten příkon, atakující ve špičce kilowattu. Obyčejná dnešní standardní televize má desetinovou spotřebu té plazmy. To by u mě byla první věc, co by letěla ...
hrála ... spis hřála :D

Dnesni OLED (mam LG) je pecka. Clovek nesmi koukat na ukazkovy obraz v obchodaku a doma si to poladit.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od cipis »

Jo, a hřála, takový přímotop :)

Já mám monitor u notesu a pohoda, stačí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od thomas.007 »

Diablo1st píše:Ono to veľmi záleží od domácnosti. Ak človek kúri a ohrieva TUV drevom je samostatnosť ľahšie dosiahnuteľná. Pri takej domácnosti by tých 30kWp na streche a nejakých 50-60kWh v baterkách teoreticky mohlo stačiť.
Ešte otázka: kde by si chcel tých 100kWp namontovať? :shock:
Tak na jihovýchod mám plot cca. 28m a bez stínu po většinu dne, sem by se vlezlo 11x650W (na šířku v jedné řadě), tedy 7kWp (budu zaokrouhlovat). Na barák se mi vleze do 15kW (mám na jih vikýře :-( ), když bych částečně využil i jižní fasádu (nechci, všeho moc škodí), tak bych se dostal ať nežeru +5kWp, ještě bych mohl obsadit garáž, to je dalších +5kWp. Severní plot 19m bez stínu, 8x650, ale mohl bych dát 2 řady, abych se nemusel dívat na nevábnou budovu, tedy +10kWp. Plot na západ cca. 15m do ulice, takže klidně 2 řady po 6, tedy 8kWp. K tomu chci udělat přístřeše na jihu pro 2 auta, tady by mohlo být min. 10kWp. No a to mám volnou zeď na garáži ze dvou stran (jih, západ) a východ budov jsem vůbec neobsadil (vedlejší budova, ale tak 2kWp by sem šly dát).
Suma 62kWp...takže 100kWp bych naskládal ještě na zahradě, ale i těch 62kWp s velkou baterkou by bylo zkousnutelných. Spotřebu el. na den mám teď 8-12kWh (baterku mám 13,8), takže když bych chtěl zásobu el. na měsíc, tak bych potřeboval min. 400kWh. V prosinci z 3,2kWp se v pěkném počasí i blbém sklonu (11°) dalo vytěžit přes 6kWh (stíny po 14.hod), panelů na jih by tak mohlo být 25kWp, s malým sklonem jednou tolik a zbytek na západ, takže výtěžnost během jednoho dne by mohla být lepší, ale dejme tomu že z 62kWp by mohlo být za krásného dne 120kWh. V prosinci byly takové dny 3 po sobě, takže 360kWh a baterie bude na měsíc stačit.
Na topení i s TČ to bude stačit částečně, ale mít pár mega a nevědět co s nima, tak bych k tomu vybral i jiný pozemek a nový dům (ne 100 let starý), což teď nemám ani jedno z toho :mrgreen:
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od thomas.007 »

tomer píše:Pri tolkej FVE, neda sa teplo ulozit niekam do zeme a potom cerpat v zime do bojleru?
Někde v Německu je budova (postavená 80. letech?), která má uprostřed obrovskou tepelnou nádrž plnou vody a je tepelně soběstačná po celý rok. Kolem této obezděné nádrže bylo točité schodiště, takže to v domě nijak nezavazelo a na chodbě měli teplo i bez radiátorů ;-) Jen už se nemůžu dopátrat toho, kde jsem to viděl.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od kodl69 »

Něco takovýho jsem taky někdy zahlídl. Ale ta nádrž byla betonová a hranatá. A byly na ní posuvný tepelně izolační panely směrem do domu, čímž se regulovalo topení. Monstrum z galaxie X... Stačí 0.5 Ha pozemku s funkcí lesa, pila a dřevník.
Taky jsem viděl cosi jako hromadu štěrku protkanou trubkama na podlahový topení, ze které s eodebíralo teplo přímo nebo přes TČ, přes léto to fototermika ohřívala. Podobná konccepce je natápět zeminu pod budovou. Ale to by mi ve sklepě tepllo pivo, to bych nechtěl.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od jahodovák »

Existovalo by mnohem jednodušší řešení,bohužel by to stálo docela dost přemýšlení a převzetí odpovědnosti každého z nás za sebe a svou rodinu,něco takového se ale při dnešním stavu celé společnosti nedá předpokládat,sice to k tomu pomalinku spěje ale asi jen pořádný šok donutí většinu s tím něco udělat.Zatím je nerychlejší cesta pomalu měnit své zvyky a hledat méně náročné spotřebiče aby nedošlo ke snížení konfortu života,jde to ale někdy je to trošku komplikovanější a chce to trošku úsilí a to je tak nějak dnes skoro nemožné...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od Diablo1st »

thomas.007 píše: Tak na jihovýchod mám plot cca. 28m a bez stínu po většinu dne, sem by se vlezlo 11x650W (na šířku v jedné řadě), tedy 7kWp (budu zaokrouhlovat). Na barák se mi vleze do 15kW (mám na jih vikýře :-( ), když bych částečně využil i jižní fasádu (nechci, všeho moc škodí), tak bych se dostal ať nežeru +5kWp, ještě bych mohl obsadit garáž, to je dalších +5kWp. Severní plot 19m bez stínu, 8x650, ale mohl bych dát 2 řady, abych se nemusel dívat na nevábnou budovu, tedy +10kWp. Plot na západ cca. 15m do ulice, takže klidně 2 řady po 6, tedy 8kWp. K tomu chci udělat přístřeše na jihu pro 2 auta, tady by mohlo být min. 10kWp. No a to mám volnou zeď na garáži ze dvou stran (jih, západ) a východ budov jsem vůbec neobsadil (vedlejší budova, ale tak 2kWp by sem šly dát).
Suma 62kWp...takže 100kWp bych naskládal ještě na zahradě, ale i těch 62kWp s velkou baterkou by bylo zkousnutelných. Spotřebu el. na den mám teď 8-12kWh (baterku mám 13,8), takže když bych chtěl zásobu el. na měsíc, tak bych potřeboval min. 400kWh. V prosinci z 3,2kWp se v pěkném počasí i blbém sklonu (11°) dalo vytěžit přes 6kWh (stíny po 14.hod), panelů na jih by tak mohlo být 25kWp, s malým sklonem jednou tolik a zbytek na západ, takže výtěžnost během jednoho dne by mohla být lepší, ale dejme tomu že z 62kWp by mohlo být za krásného dne 120kWh. V prosinci byly takové dny 3 po sobě, takže 360kWh a baterie bude na měsíc stačit.
Na topení i s TČ to bude stačit částečně, ale mít pár mega a nevědět co s nima, tak bych k tomu vybral i jiný pozemek a nový dům (ne 100 let starý), což teď nemám ani jedno z toho :mrgreen:
Ja keby som aj tie peniaze mal, tak by som takto veľkú FVE nebudoval kvôli ušetreniu 500€ za rok. Radšej by som tie peniaze investoval inde.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od rva »

Aktuálně jsem zjistil, že se mi začíná rozpadat dřevěný plot, délka cca 23m.
Tak jsem se podíval, jak zhruba vycházejí náklady na různý materiál.
Mezi cihlovými armovanými sloupky mám 190 cm, takže tam by se vešel i FV panel. Dřevěný bych musel natřít a i to pravidelně opakovat. Ten původní vydržel 20 let.
Plot - dřevo x solár
Plot - dřevo x solár
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Jak zvýšit elektrosoběstačnost

Příspěvek od PetaJoule »

rva píše:Aktuálně jsem zjistil, že se mi začíná rozpadat dřevěný plot, délka cca 23m.
Tak jsem se podíval, jak zhruba vycházejí náklady na různý materiál.
Mezi cihlovými armovanými sloupky mám 190 cm, takže tam by se vešel i FV panel. Dřevěný bych musel natřít a i to pravidelně opakovat. Ten původní vydržel 20 let.
Plot - dřevo X solár.jpg
Definitivně bych bral sklo-sklo bifaciály.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/