Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od rva »

Zamýšlím se nad dlouhodobým sledováním vodního sloupce ve vrtané studni. Vrtanou studnu mám 40 m, takže bych nerad cokoliv v ní utopil a cokoliv zanechal vzpříčené někde v potrubí. A jiný zdroj vody než studnu nemáme, tak musí fungovat na 100%.
Proč dlouhodobě hladinu sledovat?
1. Vrtaná studna nevydrží navěky. Z poklesu hladiny v průběhu čerpání a rychlosti doplňování vrtu mohu odhadnout jak dlouho vrt vydrží a kdy bude třeba zajistit jeho obnovu, nebo spíš vyvrtání studny na jiném místě.
2. Regulaci využívání vody na zalévání - vysoké kolísání hladiny zkracuje životnost vrtu, pokud by k němu docházelo, zvážil bych výměnu čerpadla za méně výkonné a třeba i doplnění větší akumulační nádrže.
3. Sledování sezónního kolísání hladiny zima/léto i dlouhodobých změn hladiny podzemních vod.
Zatím se mi zdá optimální:
1. zasunout do vrtu až ke dnu PE trubku 25 mm. (Stačila by i trubka 20 mm, ale ta je v návinu 100 m, zatímco 25 mm jen v 50 m.)
PE trubka
PE trubka
2. na horní část trubky napojit vzduchové mini čerpadlo, které v případě potřeby měření bude vytláčet vodní sloupec z trubky (u dna studny to tedy bude mírně bublat - proto mini čerpadlo, malý průtok je výhodou)
200 kPa vzduchové mini čerpadlo
200 kPa vzduchové mini čerpadlo
3. Vedle mini čerpadla měřit tlak v trubce (pro začátek nějaký budík do cca 200 kPa - 20 m sloupce tam nikdy nebude. Když se to osvědčí, tak se vymění za něco elektronického pro možnost záznamu)
Pokud máte někdo zkušenosti, tak sem s nimi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Dusan61
Příspěvky: 290
Registrován: úte kvě 22, 2018 6:38 am
Lokalita: Zvolen
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 13
Bydliště: ZV

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od Dusan61 »

Ja meriam hladinu vody v kopanej studni snímačom tlaku.
Snímač tlaku je pár cm od dna studne, takže meria vlastne tlak vodného stĺpca v studni.
Snímač mám pripojený do LK3 na napäťový vstup a nakalibrovaný na výšku hladiny vody.
LK3 mi taktiež zablokuje čerpadlo, ak by bolo málo vody v studni.
Studňa má hĺbku 15 m a je v nej zhruba 4,3 m vody, zatiaľ to funguje dobre, len neviem ako dlho bude ten snímač vo vode fungovať.
Takto isto meriam aj hladinu vody v nádrži na dažďovú vodu.
Hladina vody.png
Panel 270 Wp ZV
Panely 2220 Wp, Regulátor EPEVER-150VDC/80A, Meniče Dom/Victron 5000 VA/24V, Bojler/Epever 2000 VA/24V, Akumulátor Li-ion 18650 56P/8S + Li-ion 50Ah 3P/8S + Li-ion 150Ah 8S = 31,6V/440Ah
LK3 monitoring
Grafy: Panel 2220 Wp Napätie na akum. Energia v akum. Denný výkon/spotreba
DC/DC menič
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od lzahradil »

jaký typ tlakového snímače používáš a jak dlouho je ve vodě utopen?
Já jsem se o něco podobného pokoušel taky, když se vrtal a osazoval vrt čerpadlem.
Měl jsem tam jako snímač takový kovový váleček od DFROBOT. Spustil jsem ho skoro až na dno (cca 25m), bohužel voda obsahovala moc železa a po kratké době to přestalo měřit. Asi špatný materiál :) Na další pokus už nedošlo ale pro zajímavost bych to rád zprovoznil.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od qq357 »

rva-máš to komplikovaný.Já mám 65m a měřím stopkama do vypnutí spodním čidlem.
Jinak vrtaná studna se dle vyjádření vrtáků neustále zlepšuje,protože odebíráním vody s vyplachují pukliny co vedou vodu.
U mě po vyvrtání byl malý nátok,asi 50l za 20 min ,čerpali asi týden a zlepšilo se to na 100l.Po 15 letech 300l za 20min.
Pokud se zanese běžně to čistí,vlastně vysokým tlakem při velkém průtoku,sajrajt a písek vystřelí ven.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od glottis »

chystam se na to podobne ... ale hadicku chci pouzit klasickou pivni. Melo by to snad stacit. A vzduchovou pumpu podle me netreba. staci to jednou na zacatku zavzdusnit a pokud neni nikde unik, tak by to melo vydrzet
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od thomas.007 »

Podle mě je to dobrý nápad, cokoliv kde je snímač ve vodě stejně dřív nebo později odejde, protože to trvalé ponoření dle mého nedá. Na trhu jsou i profesionální snímače a u těch vím, že to vydrží, ale ta cena v řádu tisíců.
Tlakoměr se dá lehce překalibrovat na metry, v případě poruchy se to dá čerpadlo vyměnit/opravit pěkně v suchu bez nějakýho vytahování nebo skřípnutí kabelu, ale to je už lepší druhé čerpadlo jako záskok. Na plastové trubce se nemá co pokazit a kdyby něco, tak těch 40m jde vytáhnout během chvilky a vyčistit třeba od bahna.
Jen tu trubku bych dal co nejmenší, jinak se to bude tlakovat sakra dlouho, třeba tady to prodávají po metru a 16mm si myslím že bude lepší než 25 ;-)
https://www.zavlahy-jerabek.cz/trubka-pe-16-x-1-2-mm/
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od rva »

Na několika místech jsem se setkal s názorem odborníků, že vysoké kolísání hladiny vadí, namátkou https://forum.tzb-info.cz/150257-vrtana ... otnost/vse a že životnost je omezená. Jestli se se studnou něco dlouhodobě děje chci zjistit právě tím dlouhodobým monitorováním. Proto se mi zatím stále zamlouvá "blbuvzdorná" plastová trubka, která se nikde nezasekne, je nezávadná (zaslechl jsem, že někdo si do nového vrtu svítil baterkou a ta mu tam spadla s NiCd články) a veškeré možné zdroje závad jsou mimo studnu.
Jé, ty závlahové trubky mě nenapadly a přitom jsem je používal.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od qq357 »

No ono záleží v čem je studna vrtaná,já mám komplet pískovec.Jediný s čím jsou problémy je čerpadlo,kde se vydírá a tvrdne stator.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od glottis »

thomas.007 píše:Podle mě je to dobrý nápad, cokoliv kde je snímač ve vodě stejně dřív nebo později odejde, protože to trvalé ponoření dle mého nedá. Na trhu jsou i profesionální snímače a u těch vím, že to vydrží, ale ta cena v řádu tisíců.
Tlakoměr se dá lehce překalibrovat na metry, v případě poruchy se to dá čerpadlo vyměnit/opravit pěkně v suchu bez nějakýho vytahování nebo skřípnutí kabelu, ale to je už lepší druhé čerpadlo jako záskok. Na plastové trubce se nemá co pokazit a kdyby něco, tak těch 40m jde vytáhnout během chvilky a vyčistit třeba od bahna.
Jen tu trubku bych dal co nejmenší, jinak se to bude tlakovat sakra dlouho, třeba tady to prodávají po metru a 16mm si myslím že bude lepší než 25 ;-)
https://www.zavlahy-jerabek.cz/trubka-pe-16-x-1-2-mm/
Ja mam vsechny pripravene na tohle ... myslim ze 8mm. pres ty rychlospojky co se na to pordavaj.

https://www.chlazeni-pivo.cz/produkty/hadice.htm
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od rva »

Ještě zvažuji do začátku trubky (který se ponoří na dno vrtu) těsně nalepit nějaký tlakový snímač, aby jeho napájení vedlo vnitřkem trubky. Pak by v kontaktu s vodou byla jen měřící membrána tlakoměru. Spolehlivé by měly být automotive snímače tlaku plnícího vzduchu za turbokompresorem, které vyhovují i rozsahem. Tam bývá tlak do cca 300 kPa, tedy až 30 m vodního sloupce.
Něco jako
Snímač tlaku vzduchu
Snímač tlaku vzduchu
, ale nesmí to být jen spínač (ON/OFF), ale tlak měřit, tedy výstup (obvykle) 0 - 5 V dle tlaku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od glottis »

to ti ve vode shnije nebo zaplavi konektor. Ja chci pouzit podobny sensor ale prave dolu hadicku aby to nebylo ve vode. Prodava se jinak primo tohle

https://www.aliexpress.com/item/1005004990871066.html

Ja tu mam nachystane toto:
photo_2023-07-15_10-54-01.jpg
Ale cas neni :) Ventilek pak pro natlakovani na nejaky tlak. Nemela by byt hadicka plna. Pri klesani haldiny bude tlak klesat takze to natlacit na zacatek tak na pul vysky hladiny a pak treba po delsim mereni doladit.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od kodl69 »

A nebude jednodušší to natlakovat tolik, až to vybublá dole, a to ve chvíli nejnižší hladiny? Takhle nějak funguje měření hladiny v pračce, prostě se konec trubičky dostane nad hladinu a to je nula. Autokalibrace zajištěna.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od rva »

Já teda předpokládám, že se tam při měření bude pořád puštět trocha vzduchu aby bylo zajištěno, že je v trubce pouze vzduch.
A u mne už je asi rozhodnuto. Objednal jsem to, co mám na začátku. Pokud se ta trubka neosvědčí, tak pro ni najdu využití na zahradě. Už teď tam mám z daného průměru část rozvodu vody na zalévání, tak nazmar v žádném případě nepřijde. A u toho vzduchového kompresoru z Číny uvidím, jestli to bude použitelné. Jinak není problém spustit normální kompresor (má expanzku tuším 60 l) a přes škrtící ventil ho do trubky upouštět.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od Petr-II »

Podělím se o svoji zkušenost. Použil jsem tlakový spínač z Tatramatky. Má štelování nastavení tlaku. Na stole fungovalo vše perfektně. Jistou dobu v nádrži také, pak ale ne. Vytáhnul jsme, vše zkontroloval, na stole vše OK, v nádrži zase nějakou dobu OK a po chvilce zase ne. Důvod? Vzduch se pomalu "rozpouští" do vody a tím se mění tlak. V pračce to funguje OK, protože při vypouštění vody hladina klesne pod hadičku a tím se opět doplní vzduch. Mně hladina nikdy neklesla pod hadičku - nedošlo k doplnění vzduchu a díky tomu se stale zmenšoval tlak vzduchu v hadičce. Skončil jsem u HT potrubí s "T" kusama v "té správné úrovní" zakončené ucpávkou v které je vyvrtán otvor pro plováčky z Ali. Dole svislý plovák a v úrovních boční. Drát jde vnitřkem potrubí - je v suchu. Tak mně to funguje už "několik roků".
Přílohy
plovak2.JPG
plovak2.JPG (19.47 KiB) Zobrazeno 766 x
plovak1.JPG
plovak1.JPG (24.7 KiB) Zobrazeno 766 x
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od glottis »

kodl69 píše:A nebude jednodušší to natlakovat tolik, až to vybublá dole, a to ve chvíli nejnižší hladiny? Takhle nějak funguje měření hladiny v pračce, prostě se konec trubičky dostane nad hladinu a to je nula. Autokalibrace zajištěna.
slo ale ja nevim kdy je nejnizsi hladina :) ono bude stacit proste vse zatesnit a pak spustit na dno hadicku a je natlakovano tak jak je potreba a tlak se presne rovna vysce vodniho sloupce. ventylek si tam davam spis kdyz by doslo k nejakemu uniku abych nemusel tahat 30m hadice ven.

rva: prubezne tlakovat to muzes, asi je to taky cesta. Ale prislo mi to zbytecny. ja kdy zmam sloupec 20m to jsou 2bary. To to cerpadlo co posilas da ale jak dlouho vydrz bezet nez shori nebo zmizi uhliky :)
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od eman »

rva má pravdu, že ve vrtech nesmí kolísat vodní sloupec. Pak dochází k velkému podtlaku ve zvodnělých vrstvách a vrt defakto přestává fungovat. Nejhorší jsou tzv. "myší díry" vrty do 125cm, co tu živelně vrtal každý blbec s lomařskou vrtačkou a které kvůli nízké zásobě vody defakto devastují své okolí.

Na internetu jsem našel defakto jediné řešení, jak se měří hladina v hlubokých vrtech a to je trubka až na dno a na vrcholu ventilek s tlakoměrem. Pumpičkou natlakovat a spočítat výšku hladiny. Jestli má význam to nějak logovat a bádat nad tím nevím, protože 90% vrtů zničí blbec, který nechá někde blízko vyvrtat jiný vrt, nejlépe pod svahem a pak se postiženým směje.
Ta HDPE trubka je zajímavý nápad, ale tam bych se bál její tvrdosti a houževnatosti...bez zátěže asi ani nepůjde do vrtu nacpat. Sám mám v plánu si do 55m vrtu trubku svařit z PPR.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od rva »

glottis píše:prubezne tlakovat to muzes, asi je to taky cesta. Ale prislo mi to zbytecny. ja kdy zmam sloupec 20m to jsou 2bary. To to cerpadlo co posilas da ale jak dlouho vydrz bezet nez shori nebo zmizi uhliky :)
Průběžně tlakovat to chci jen v době měření. A myslím si, že je to potřeba aby bylo zajištěno, že v trubce je jenom vzduch a žádný vodní sloupec. Jinak při poklesu hladiny část vzduchu z trubky uteče a při následném stoupnutí hladiny už se tam dostane trochu vody.
Jak často to měřit zatím nevím. Ze začátku třeba častěji, abych zjistil i kolísání hladiny když sepne čerpadlo. A později třeba jednou týdně pro zaznamenání sezónního kolísání.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od luky »

Mám na stole dva "tlakové" měřiče hladiny z Ali s výstupem 4-20mA. Jeden přijde do nádrže na dešťovku (2m), druhej přijde do čerstvý 50m díry. Tak když mi dáte pár dní, snad se mi to podaří rozchodit a pak dám vědět, jak to funguje :-)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od stano22 »

Ja používam tiež tlakový snímač z Číny, nerezový 1/4" s výstupom 0-10V. Funguje to dobre, krok je 0,04V, používam asi tri roky.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vrtaná studna - měřená výšky vodního sloupce

Příspěvek od pibi »

To jsou takové ty nerezové válečky s kabelem? Přemýšlím o něčem do akunádrže na pitnou vodu, cca 1,8m a 4-20mA bych asi připojil i přímo k Cerbu.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek