nová vrtaná studna

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

nová vrtaná studna

Příspěvek od luky »

Rád bych si nechal u domu vyvrtat studnu a jsem z toho takový rozčarovaný.

Mám technický vzdělání, dělám ve vývoji a když mi někdo začne běhat po pozemku s kusem ohnutýho drátu v ruce, tak se mi otvírá kudla v kapse. Jsem v týhle republice jedinej nebo existuje nějaký normální hydrogeolog, kterej se bude aspoň zajímat, jak vypadají studně v okruhu dvaceti metrů?

Tenhle "RNDr" mi doprostřed pozemku zatnul dřevěný kolík, že tady bude 40m díra. Na mé naléhání, že bych radši poklop o 5m dál mi vysvětlil, že tam ale žádná voda není.

Je tu někdo s odpovídajícím vzděláním, kdo by mi tu problematiku mohl osvětlit?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od jahodovák »

Asi těžko,jelikož se mě to též týkalo,tak abych nepracoval zbytečně jsem se o to zajímal,ža proutkaři najdou vodu jsem věděl jistě,uměl to můj děda,jeho studna co vybudoval dodnes dává dost vody a i všechny co pomohl najít v okolí,já to neumím a nefunguje to u mě,tak jsem sehnal jiného,byl to docela zážitek používal takovou divnou metodu a označil mě několik míst kde voda má být a i vydatnost,na jednom místě jsem skutečně i v udávané hloubce našel vodu.Jen pro zajímavost,znám i lidi co si nechali vyrtat studnu a přez nekolik marných pokusů od hydrogeologů nakonec sehnal proutkaře a ten jak přišel na pozemek,aniž tam kdy byl,řekl že na místě kde vrtali voda není a našel místo jinde s tím,že nikde jinde na pozemku pramen není,voda tam byla,jen o metr hlouběji....od toho mého se mi dostalo i zajímavé poučení jak to vlastně funguje a ledasco kolem,u nás okolo co vím našel nejméně 10 studní,jen se přestěhoval a dnes už nedělá,je mu něco kolem 90 let.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od glottis »

Je to zvlastni ale delavaj to tak casto :) Me to taky zkousel proutkem ale pak kupodivu ukazal na misto kde jsem to chtel tak nevim. Ale jsem v polabi a netrefit vodu to by chtelo kua stesti :D Ono hydrogeolog tam mozna ani jezdit nemusi a rekne ti to od mapy, kde ta voda mozna je. Treba u me v okoli nejsou vrtane studny. Jen kopane do treba 7 metru. To je v pisku a je to voda vlastne z labe. Ve 12m je pak skala a tam je druha, kvalitnejsi voda a kdyz to vrtaj, delaj to az do skaly. mam 29m. Prvnich 12m pak zavrou ocelovou trubkou. Zarazi ji do te skaly, aby ta prvni hnusna voda nesla do te ciste dolu.

Ja jsem taky technicky zalozeny a o nekterych vecech nevim co si myslet. Behali jsme takhle u pantaty (dal nam to do ruky jako slepej test) po pozemku ve vice lidech a zkouseli to a vsem se to vlastne krizlo nebo co to delalo na stejnym miste. Pak nam rekl, ze tam to pred mnoha lety oznacil nejakej proutkar :)

Ono se to tezko rozporuje :) kdyz das na nej, budes mit studnu kde nechces a asi v ni voda bude (protoze mozna je v tech 40m vsude). Kdyz na nej nedas riskujes, ze tam fakt trefi neco kde nic neni nebo budes muset vrtat hloubeji :D Treba ti da zaruku a kdyz to udelas kde chce, bude po 40m vrtat za sve :)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od vla »

V zásadě není co řešit, většina firem garantuje funkčnost vrtu. Stačí vybrat firmu a jasně si stanovit podmínky, kdy zaplatím.
Nemám rád tenhle stát.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od luky »

Abych to uvedl na pravou míru - projekt mám v ruce, vrtat se bude na označeném místě a protože ten geolog spolupracuje s vrtařema, tak dávají záruku, že vodu najdou. Takhle jsem to chtěl, protože poslouchat řeči, že "za tohle neručíme" jsem si chtěl ušetřit.
Jen jsemteď ještě narazil na to, že mi kolík zarazil 10m od čerpací jímky tlakové kanalizace. A ve vyhlášce je 12m. Tak si to ještě musím vyjasnit. Nerad bych měl studnu, ze které se nemůže brát voda na pití.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od Lubik »

Když nám dělali studnu před 40 lety tak jsme pozvali dva proutkaře a celkem se shodli kudy teče pramen.
Dnes jsou čerpací jímky svařené z plastů a vodotěsné, tak by riziko kontaminace nemělo hrozit. Když u nás dělali tlakovou kanalizaci tak nikdo neřešil kde je studna. Normy ale neznám. Zhotovitel by si za to měl ručit.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od Nautilus »

luky píše:Mám technický vzdělání, dělám ve vývoji a když mi někdo začne běhat po pozemku s kusem ohnutýho drátu v ruce,...
Jsem na tom podobně, ale kudla se mi v kapse neotvírá....
I technicky založený člověk může tušit, že citliví jedinci jsou schopni reagovat na podněty, které naše nedokonalé přístroje nejsou schopny zaznamenat...
V naší dědině žil proutkař, našel vodu snad každému kdo měl studnu. Jednou se k jeho hledání nachomýtnul můj otec a jak "očumoval", proutkař mu vrazil virguli do ruky se slovy: "Zkusi to."
Otec nepatřil k žádným exotům, čáryfukům, takže mu věřím. Našel vodu na pozemku mojí sestře i mně. U sestry ji našel na stejném místě i proutkař. Protože budoucí studna byla na nevhodném místě začali jsme s kopáním o metr vedle. Na vodu jsme nenarazili. Při kopání na druhém označeném místě už se zadařilo.
U mě našel vodu, vykopali jsme studnu, navzdory tomu, že většina sousedů studnu neměla a nemá doposud.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od cipis »

Nevím, proč by si měl technicky vzdělaný člověk otvírat v kapse kudlu. To spíš je ne zcela vzdělaný ...
Každé lidské tělo nějak reaguje na prostředí, a když se dotyčný naučí ty reakce identifikovat, tak je prostě jako každý jiný měřící přístroj :)
Elektrikář, co si už šahal na NN, a úplně s přehledem zvládal říct, jaké je tam +/- napětí (a šahal klidně mezifázově, nic mu to nedělalo), sekretářka, co kňučela při dotyku 48V, ... Tak podobně to funguje i u ostatních "hodnot".

Navíc ta kombinace proutkař a hydrogeolog je defacto ideální, proutkař řekne, kde to je, hydrogeolog ti řekne, tam jsou jíly, tam musíš dát ocelové trubky a máš to za dvojnásobek :D Na tomto jsou skončil já, protože ač vrtání nebylo samo o sobě drahé, tak pažení už ano ... Dokonce i vrtná souprava na přívěsném vozíku by projela průjezdem. Holt prachy, no ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od luky »

Lubik píše:Dnes jsou čerpací jímky svařené z plastů a vodotěsné, tak by riziko kontaminace nemělo hrozit.
Řeším byrokratický problém. Úředníkovi je jedno, jak těsná je jímka a že tu je jíl. Ve vyhlášce je 12m, máš 10m, tak si s tím můžeš zalívat, ale zásobování domu pitnou vodou nepřichází v úvahu. Teda aspoň takto tu vyhlášku chápu já.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od luky »

cipis píše:Nevím, proč by si měl technicky vzdělaný člověk otvírat v kapse kudlu. To spíš je ne zcela vzdělaný ...
Každé lidské tělo nějak reaguje na prostředí, a když se dotyčný naučí ty reakce identifikovat, tak je prostě jako každý jiný měřící přístroj :)
Až mi někdo vysvětlí, na jakém principu to má fungovat, tak prosím. A ne, opravdu mě nikdo nepřesvědčí, že v prstech na 20cm kusu drátu pozná drobné odchylky gravitačního pole.

Ale do té doby je to pro mě v kategorii "perpetum mobile", "volná energie", "auto na vodu", "geopatogenní zóny" apod.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od kybos »

Jsou proutkaři a "proutkaři", kteří se tak jen tváří ale stejně nic nepoznají. Měli jsme vrtat studnu na kopci a předpokládal se tedy relativně drahý vrt. Pozvali jsme postupně tři proutkaře. Každý z nich určil místo vrtu jinde. nejmenší hloubka byla určena 18 m. Objednali jsme vrtaře, ale ti si kladli podmínku, že budou vrtat jen podle svého proutkaře. Vrtalo se na zelené louce, nejbližší studna byla cca 300 m daleko. Souhlasili jsme, ale s podmínkou, že když nevyvrtají vodu, odjedou bez zaplacení. Určili hloubku vrtu cca 20m. Vyvrtali 20 m a sucho, vrtali dál až do 35m (víc nemohli, neměli báňské povolení) a jelikož bylo stále sucho, tak sbalili fidlátka a odjeli bez peněz. Najali jsme jinou firmu, také s vlastním proutkařem ale s báňským povolením. Jejich heslo bylo: Voda je všude, záleží jen na tom, jak hlubko se vrtá. Určili si zase jiné místo a na vodu narazili v 45 m. Vyvrtali nakonec 54 m a vrt dává vodu dodnes v dostatečném množství. Ironií osudu bylo, že když jsme cca 12m od vrtu hloubili základy, narazili jsme ve čtyřech metrech v jílu na pramen, který byl schopen zaplavit výkop. Tento pramen se musí dodnes odčerpávat, aby nezaplavil sklepy.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od rottenkiwi »

Ked sa robi prieskum antenami na vrtulniku, tak sa zistuje, kde je skala, kde je il,
kde piesok, kde strk a ci v tom piesku je sladka alebo slana voda z rieky,
ked nedaleko je uz pobrezie.

Tak ked to vedia urcit z vrtulnika 35 m nad zemou, tak asi existuje nejaka antena
na nejakej frekvencii, ktora mi urobi mapu pozemku a tokov vody pod zemou.

A pravdepodobne nejaky prutkat tu tie zmeny nejako deteguje v mozgu,
lebo este o mozgu plazov, vtakov a cicavcov nevieme skoro nic.
Zoberte si l.ekarsku knihu a mate: etiologia: neznama / idiopaticke ochoreni.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od Kostěj »

luky píše:Až mi někdo vysvětlí, na jakém principu to má fungovat, tak prosím. A ne, opravdu mě nikdo nepřesvědčí, že v prstech na 20cm kusu drátu pozná drobné odchylky gravitačního pole.
No nevím. Jako zapřísáhlý technik jsem dostal první pecku krátce po škole. V terénu, mělo se kopat, ale "Bacha, tady někde je sdělovací kabel, ale nevíme přesně kde". Kluk povídá "Dejte mi dva svářecí dráty", prošel se s nima tam a zpátky a na jednom místě se mu rozvíraly. Povídá "Tady vede, tady ručně." A byl tam. Od té doby jsem opatrnej: Že nevím proč ještě neznamená, že to nemůže fungovat.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od Martin P »

Co jsem se o proutkaření zajímal mi přišlo, že proutek funguje jako anténa reagující na změny geomagnetického pole a tělo jako přijímač.
Změna geomagnetického pole se naindukuje do "antény" a tělo ji vyhodnotí. Případně by to ve vazbě s tělem mohlo indukovat proudy které způsobují změny polohy proutku ve vazbě s geomagnetickým polem.
Proto ten dotyčný našel sdělovací kabel a antény vrtulníku reagují na složení podloží.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od fugas »

Znal jsem proutkaře a ten se nespletl. Technicky to samozřejmě nevysvětlím, ale je to tak.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od Franta2776 »

S těmi dvěma dráty najít kabel,mi to funguje skvěle.Najdu vypnutou telefonní přípojku +/-10cm zakopanou 40cm pod zemí.Vyzkoušejte si to funguje to většině lidí:)))Tam kde.je kabel se dráty srovnání vedle sebe podél vedení kabelu.
Naposledy upravil(a) Franta2776 dne stř led 25, 2023 5:33 pm, celkem upraveno 1 x.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od mihlit »

Já bych řekl, že zrovna proutek se s anténou ve vrtulníku či jinde moc srovnávat nedá. Vemte si, jak jednoduché (prostorově) jsou třeba GPS přijímače a díky výkonu a vzdálenosti je síla signálu asi jako vidět světlo svíčky ve tmě vzdálené 20 tisíc km a ta pidianténa to dá v pohodě. To mi prostě nepřijde, že by bylo normálně detekovatelné prooutkem zároveň se schopností odrušit vliv tuny jiných věcí, které mají ten "signál" mnohem silnější.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od Zak »

Je to ptákovina, řešil jsem to samé. Měl jsem projekt, povolení, vše připravené. Bohužel projektant studny pozici, kde jsem chtěl vrtat, "odkrokoval". Vrtná firma zaměřila a nesedělo to asi o 2 metry na jednu stranu. No řev, jak musí vrtat dle rozměření a že tam kde chci voda určitě není a že proutkař měl důvod. No poprvé kouleli oči, když jsem řekl, že projektant to nakreslil, kde jsem řekl, jen neměřil přesně, a že žádný proutkař u toho nebyl. Každopádně trvali na tom, že si dovezou svého ozkoušeného proutkaře, který pro ně roky dělá, a že to zkontroluje. Přivezli dědka s taškou větví, který pocházel kolem vrtné soupravy a kroutil s nima. Ukázali na místo, kde jsem chtěl vrtat já, a po chvíli kroucení větví řekl "tady nic není". Předák ukázal 2 m vedle na místo, co si rozměřili, dědek najednou oči v sloup, točí větví a tvrdí, jak vidí 3 prameny ve 35 metrech. Já jsem samozřejmě znal zdejší geologické podmínky a všechny okolní studny, bylo jasné, že je to blbost, ale trvali na tom.
No tak jsem si řekl OK, budu muset prodloužit dráty a trubky, co už byly připravené, ale co. Tak se vrtalo, vrtalo, děděk hned vzal roha. Do 50 m úplně sucho, někdy v 60 m se začalo objevovat něco alespoň trochu vlhkého a rozumný pramen pro rodinný domek byl až v 70 m, které jsem si sám předem napočítal a nechal povolit. Takže tak, a sleva žádná, platil jsem to já, když jsem do nich ryl, tak toho už moc nenakecali...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: nová vrtaná studna

Příspěvek od rottenkiwi »

No a v com je teda problem, neverim prutkarovi, tak zavolam odbornikov s antenou
a je vybavene.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek