Aplikace na ovládání BMS.

informace, návody, rady a diskuze ohledně sortimentu mivvy ENERGY
Erny2
Příspěvky: 19
Registrován: pon led 09, 2023 8:18 pm
Lokalita: Písek

Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od Erny2 »

Dobrý den.
Mám dotaz, jak zajistit ,aby aplikace xiaoxiang ukazovala stejné procentní nabití či vybití ,mám zapojení dva kusy lifepo4 bat.
a to paraelně, kapacita 120Ah/24 volt. Napětí na článcích obou baterek je shodné, ale při nabíjení nebo vybíjení se procenta kapacity rozchází až o postupně 20 % maximum a pak se stane,že se systém vypne při zátěži ale na jedné baterce by bylo
ještě 20 % k využití. BMSky jsou 100 ampérové, obě baterie koupené od Mivvyenergi , vše běží v pohodě akorát zde je ne -
rovnoměrné nabití a vybití při pohledu na ty %. Napětí na všech osmi článkách u každé baterie je shodné , akorát nelze přiřadit
co je k té které baterce% příslušné. Fve je mini (málo místa) panely 1125Wpk , solarregulator Mppt EPever 40 A. 100 V. Měnič
Ipower plus Epever 3000w/24 Volt . Jedu ve 24 volt. Zdrovna nyní celkové napětí baterie každé je 26,1 total volt. napětí na každém článku u obou baterií je shodně 3,261volt až 3,265 volt. Avšak procentuelní zobrazení kapacity nabití či vybití je u jedné baterie 1 procento. a u druhé 18 procent. Spotrebiče lednice a mrazák běží v pohodě. Ale při tomto stavu jsem přepojil raději na eon. Zítra počkám na trocha slunce a začnu nerovnoměrně dle apky , nabíjet. Pro úplnost jsem jednofázový ostrov , bez připojení k síti eon. Prosím poraďte, jsem zde nováčkem, tak se raději ptám , abych něco neodpálil. Pro úplnost dnes se mi povedlo takhle nebezpečně sjet se článkama dolů poprvé a tak jsem hned vypnul zátěž ,( abych jak někdy píše Mike neměl místo baterek kovové balónky snadno a rychle). Taky jestli není chyba v nastavení parametrů aplikace, jednou jsem tam něco omylem naklep jinak, ale hned opravil ,nebo provést reset capacity u nižší %. baterie ale když , tak jak prosím polopatě .
Je to sice psáno o něco výš v příspěvku, ale sorry ,nechápu jak ,a systém pokus omyl ,nechci riskovat.

Děkuji za info a péči a trpělivost od odborníků na zdejším fóru.

Zdraví a přeje vše nejlepší Erny.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od Mikel »

Zdravim, Vas do Pisku,

asi vam tu nikdo nerekne nic jineho, nez jsem vam to jiz vysvetloval.
Pocitadlo % se vzdy nuluje na 100% pri plnem nabiti. Je potreba aby u obou BMS byla nastavena stejna hodnota napeti, kdy je baterie plna. Pote dojde k resetu % na 100% SoC pri kazdem nabiti do plna. Doporuciji tedy nastavit na hodnotu 3,415V pro 100% SoC
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od Soban »

Prostě v aplikaci to ukazuje nesmysly, jednoduše proto že například moje BMS ukazuje až když tam teče víc jak 2A a teď v zimě tam teče třeba jenom 1A.

Takže podle aplikace se v zimě nedá řídit, přes léto to ukazovalo celkem spolehlivě.

Tak jsem se naštval a pořídil od victronu BMV712 a ten měří přesně.
Ten BMV712 má v sobě i relé takže ním můžeš přepínat na DS když bude soc pod určitou mez. (Já to zatím nepoužívám)

Jinak pokud máš články nad 3V není co řešit, že aplikace ukazuje 1% neřešit, baterky odpojit/přepnout na DS až když bude míň jak 3V na článek.

PS. Baterky si můžeš pojmenovat a když to napíšeš i na baterku pak budeš vědět která je která.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od rva »

Ta procenta (SOC) BMS nikde neměří. Ta počítá. A to tak, že sčítá a odčítá (integruje) neustále spoustu hodnot, které nejsou přesné. Ta procenta znamenají, jak daleko je ten výsledek od nuly. Proto čím déle se integrace provádí, tím je chyba větší, protože se integrovalo více hodnot.
BMS si s tím poradí tak, že když je někdy baterie úplně nabitá, tak přestane SOC počítat, ale nastaví ho znovu na 100%. A tehdy je to přesné.
V létě se baterie nabije každý den a každý den se SOC srovná na správnou hodnotu.V zimě se baterie dlouhou dobu nenabije a proto je chyba stále větší. Ale ničemu to nevadí, protože to je orientační číslo, BMS odpojuje baterii ne podle něj, ale podle napětí na jednotlivých článcích. Mimochodem provozovat baterii tak, aby ji BMS odpojovalo, není moc rozumné, protože BMS slouží k nouzovému odpojení baterie a systém má být navržen tak, aby k tomuto nouzovému stavu docházelo tak maximálně jednou, dvakrát za deset let.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Erny2
Příspěvky: 19
Registrován: pon led 09, 2023 8:18 pm
Lokalita: Písek

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od Erny2 »

Mikel píše:Zdravim, Vas do Pisku,

asi vam tu nikdo nerekne nic jineho, nez jsem vam to jiz vysvetloval.
Pocitadlo % se vzdy nuluje na 100% pri plnem nabiti. Je potreba aby u obou BMS byla nastavena stejna hodnota napeti, kdy je baterie plna. Pote dojde k resetu % na 100% SoC pri kazdem nabiti do plna. Doporuciji tedy nastavit na hodnotu 3,415V pro 100% SoC
Moc děkuji za radu.
Chápu to tedy správně, že pro bezpečný provoz je nutno zvolit ,aby se každý článek dobíjel na max. hodnotu 3,415V pro
100% SoC. A to tedy u obou paraelně zapojených lifepo4. Bude to platit také v případě,že by byla připojena třetí baterie
jak jsem se Vás ptal minulý týden jaké jsou dodací lhůty? A ještě dotaz , ta třetí baterie by mohla být také osazena 100
Ampérovou BMS ,ty dvě předchozí je od Vás mají.(Jsou 120Am / 24V).
Děkuji za info.

S pozdravem Erny2.
Erny2
Příspěvky: 19
Registrován: pon led 09, 2023 8:18 pm
Lokalita: Písek

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od Erny2 »

Soban píše:Prostě v aplikaci to ukazuje nesmysly, jednoduše proto že například moje BMS ukazuje až když tam teče víc jak 2A a teď v zimě tam teče třeba jenom 1A.

Takže podle aplikace se v zimě nedá řídit, přes léto to ukazovalo celkem spolehlivě.

Tak jsem se naštval a pořídil od victronu BMV712 a ten měří přesně.
Ten BMV712 má v sobě i relé takže ním můžeš přepínat na DS když bude soc pod určitou mez. (Já to zatím nepoužívám)

Jinak pokud máš články nad 3V není co řešit, že aplikace ukazuje 1% neřešit, baterky odpojit/přepnout na DS až když bude míň jak 3V na článek.

PS. Baterky si můžeš pojmenovat a když to napíšeš i na baterku pak budeš vědět která je která.

Děkuji za odpověď,
Chápu to tak , že baterie jdou pojmenovat v aplikaci?
Žádná možnost jak to udělat se nenabízí. Tak že jestli jo, velmi prosím o podrobný návod pro začátečníky.
Ten měřič Bmv 712 od Victronu by musel být na každou bateri extra?

S pozdravem a vše dobré
přeje Erny2.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od Soban »

Spustíš aplikaci, vybereš nějakou baterku, v levém horním rožku klepneš na menu v menu na appseting a klepneš na název který je vedle device model a můžeš ho přepsat.

K měřiči: záleží zda chceš měřit každou zvlášť, podle mě to není třeba.

Jinak jsou 3 verze:

Doporučuji pouze SmartShunt viz: https://www.victronenergy.cz/battery-mo ... tery-shunt

Nemá displej, komunikuje přes BT s mobilem a SW, nemá žádné relé.

A potom dražší BMV-712 Smart viz: https://www.victronenergy.cz/battery-mo ... -712-smart

Má displej a bistabilní relátko (v sepnutém stavu neodebírá proud) které se dá nastavit aby spínalo dle napětí, nebo SoC kontakt je na 60V a 1A

Taky 712 má komunikaci přes BT (702 nemá BT!)

Oba základní modely umí měřit proud do 500A - při výměně bočníku i jiné proudy.

EDIT: Video SmartShunt zde: https://youtu.be/9AjndVSmyEo
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od luky »

Erny2 píše:
Mikel píše: Pocitadlo % se vzdy nuluje na 100% pri plnem nabiti. Je potreba aby u obou BMS byla nastavena stejna hodnota napeti, kdy je baterie plna. Pote dojde k resetu % na 100% SoC pri kazdem nabiti do plna. Doporuciji tedy nastavit na hodnotu 3,415V pro 100% SoC
Chápu to tedy správně, že pro bezpečný provoz je nutno zvolit ,aby se každý článek dobíjel na max. hodnotu 3,415V pro
100% SoC. A to tedy u obou paraelně zapojených lifepo4.
Chápeš to špatně. Motáš dohromady dvě věci - samotné nabíjení bateriií a co si o tom myslí BMS. Baterie nabíjej podle doporučení na štítku. Osobně mám nastaveno 3.45V na článek. To je napětí, které si nastavíš na nabíječi.

Ale BMSka si při dosažení napětí 3.415V/článek srovná výpočty a prohlásí, že baterie je nabita na 100%. To je hodnota, kterou nastavíš v BMS a ta se týká jen toho, jak BMS počítá SOC. Nemá to nic společného s tím, jaká napětí a proudy ti tam cestují kabely.

Počet paralelně zapojených bateriií v tomto případě nehraje roli, zvlášť pokud mají každá svou vlastní BMS.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Aplikace na ovládání BMS.

Příspěvek od rottenkiwi »

Netreba si mysliet, ze s tym BMV alebo SmartShunt-om to bude presne.
Bude treba presne doladit parametre baterii, ale tie sa v case menia, takze sa musi
v case menit aj nastavenie BMV.

BMV moze byt jedno pre vsetky baterie, ale zase, kazde BMS na kazdej vetve
baterii bude mat inu vlastnu spotrebu, takze to nebude presne.

Ale urcite to bude presnejsie, ako ukazuju BMS.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek