plán s možným riešením

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

Ahojte.

Som tu nový a preto sem píšem s pomocou o nasmerovanie poprípade dobrú radu.
Plánujem v budúcnosti ohrievať vodu v bojleri fotovoltikou s tým že prebytky nejak zúžitkovať v domácnosti. Prebytky neplánujem dodávať do siete.
Sme 4 členná domácnosť (2+2).
Zatiaľ neuvažujem o nabíjaní auta a ani neplánujem jeho kúpu.
Skôr potrebujem poradiť či nie je nejaký software alebo excel súbor s prepočtami kde zadám vstupné údaje a dostanem s k nejakému optimálnemu návrhu...Všímam si na niektorých domoch že na streche má tých panelov nainštalovaných čo to strecha dá. Nemyslím si že je to vhodné riešenie.
Po prečítaní tohto fóra by som chcel smerovať k ohrevu vody, využitiu domácich spotrebičov (práčka sušička atď) plus možno nejaká batéria na noc. Podľa finančnej situácie by som chcel najprv poriešiť ten ohrev vody a domáce spotrebiče. Časom rozšíriť aj na tie batérie.
Vie mi niekto s týmto poradiť? Samozrejme nie drahé a ani lacné...taká zlatá stredná cesta čo sa ceny týka.

Ďakujem za každú jednu radu a prosím bez hlúpych pripomienok.
Soban
Příspěvky: 3480
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Soban »

Tady se musíš hned na začátku rozhodnout:

1.) Pouze ohřev vody a už nic více - nejde to jednoduše rozšiřovat.

2.) Budeš tím chtít napájet i něco jiného jak bojlery potom stavět rovnou FVE.


Pokud v budoucnu chceš napájet i jiné spotřebiče šel bych do regulérní FVE, pro začátek můžeš klidně zapojit pouze bojler.

K panelům, pokud chceš později napájet i další věci a uvažuješ i o elektro autě tak fakt dát na střechu panelů co se vleze!

Zde si můžeš potom naklikat kolik elektřiny teoreticky z panelů dostaneš https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

Pokud máš nějaké 3f věci tak ty bych nechal na DS.

No a pořídil si měnič nějaký 5kW na 48V systém třeba odtud https://shop.mypower.cz/menice-kombinovane-dc-ac-9
Baterku taky odtamtud - pro začátek není třeba velikou, později je můžeš přikupovat a rozšiřovat.

No a jako první tam tedy připojíš bojler a pro začátek třeba jenom světelný okruh v baráku a časem připojíš další a další věci.....

Doporučuji trochu zapřemýšlet a dát na různé větve přepínače DS/FVE protože v zimě FVE nedává dost energie tak aby jsi třeba bojler mohl přepnout na DS, tak stejně třeba nějaké žravé spotřebiče když nebude svítit atd......

EDIT:

Zapoměl jsem s FVE se nedá v zimě topit!!!! Prostě proto že nesvítí, v přechodném období pokud máš klimatizace které umí i topit tak kdo má hromadu panelů tak přitápět s nimi jde....., ale je to individuální.
Naposledy upravil(a) Soban dne stř pro 28, 2022 11:16 am, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Kostěj »

Laci2022 píše:Ahojte. Som tu nový a preto sem píšem s pomocou o nasmerovanie poprípade dobrú radu.
Úplný začátek zde na místní wiki:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... dy#p120227
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

Soban píše:Tady se musíš hned na začátku rozhodnout:

1.) Pouze ohřev vody a už nic více - nejde to jednoduše rozšiřovat.

2.) Budeš tím chtít napájet i něco jiného jak bojlery potom stavět rovnou FVE.


Pokud v budoucnu chceš napájet i jiné spotřebiče šel bych do regulérní FVE, pro začátek můžeš klidně zapojit pouze bojler.

K panelům, pokud chceš později napájet i další věci a uvažuješ i o elektro autě tak fakt dát na střechu panelů co se vleze!

Zde si můžeš potom naklikat kolik elektřiny teoreticky z panelů dostaneš https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

Pokud máš nějaké 3f věci tak ty bych nechal na DS.

No a pořídil si měnič nějaký 5kW na 48V systém třeba odtud https://shop.mypower.cz/menice-kombinovane-dc-ac-9
Baterku taky odtamtud - pro začátek není třeba velikou, později je můžeš přikupovat a rozšiřovat.

No a jako první tam tedy připojíš bojler a pro začátek třeba jenom světelný okruh v baráku a časem připojíš další a další věci.....

Doporučuji trochu zapřemýšlet a dát na různé větve přepínače DS/FVE protože v zimě FVE nedává dost energie tak aby jsi třeba bojler mohl přepnout na DS, tak stejně třeba nějaké žravé spotřebiče když nebude svítit atd......

EDIT:

Zapoměl jsem s FVE se nedá v zimě topit!!!! Prostě proto že nesvítí, v přechodném období pokud máš klimatizace které umí i topit tak kdo má hromadu panelů tak přitápět s nimi jde....., ale je to individuální.
Ako tak premýšľam tak to bude bod 2.
3f spotrebiče okrem elektrokotla nemám. Časom ho chcem nahradiť TČ.
Som viac menej už rozhodnutý že dám zásobník (bojler) 200 - 300l s jedným výmenníkom na ktorý zatiaľ napojím elektrokotol a s 2 špirálmi. Jedna bude na DS v hornej časti zásobníka a ta druhá bude v spodnej časti zásobníka na FV. Samozrejme zmiešavací ventil atď.
Niekde už tuto na fóre som sa inšpiroval jedným zapojením špirál. Tá horná na DS s termostatom na napr. 45°C plus možno nejaký časový spínač aby sa to v lete kebyže je zamračené zaplo o 20:00 hod a ta spodná na 80°C. S tým že po nahriatí zásobníka z FVE mi zopne napr. klimatizáciu, práčku atd.
Ešte rozmýšľam ako to prepínať kebyže je nabitá batéria a je letné obdobie aby mi spotrebiče v noci išli z batérií...
Ale ako píšeš...najprv ten zásobník a potom sa ďalej uvidí...

Ale ďakujem za rady
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od thomas.007 »

Soban píše:Tady se musíš hned na začátku rozhodnout:

1.) Pouze ohřev vody a už nic více - nejde to jednoduše rozšiřovat.

2.) Budeš tím chtít napájet i něco jiného jak bojlery potom stavět rovnou FVE.
Dovolím si to trochu rozvést, pokud je pro mne důležitý ohřev vody, tak vzhledem k investici do velkého měniče s baterkou bych silně uvažoval nejdříve s pořízením regulátoru (BEL, Siton apod.). Člověk získá zkušenosti a prakticky je to bezúdržbové a investice se celkem rychle vrátí.
V zimě to má tu výhodu, že když je těžce pod mrakem, tak z Belu mi leze třeba 50W do bojleru, je to prd, ale po dobu 8 hodin za den mi to apoň pokryje tepelné ztráty bojleru, který aspoň nevychládne a holt večer to ohřeju z DS.
Když je jako poslední 3 dny (od 25.12. mám bojler ohřátý jen z FVE), tak to stíhá nahřát i v zimě, případně třeba na 1 hodinu dohřát z DS, a energie do baterek mi stejně už nezbyde.
Třeba Axpert mi vše sežere 50W na volnoběh, baterky mi nedobije a bojler si vesele chládne...výsledek 0.
Prakticky jen z Belu ohřívám bojler od listopadu, Axpert se odebral ke spánku. Nemá to smysl živit, vodu jinak ohřát nemůžu, ale plánuju nový bojler s topným hadem.

Další důležitá věc je, rozmyslet si do budoucna, že to budu chtít rozšířit, takže pokud použiju BEL/Siton, tak volit počet panelů tak, aby to šlo jednoduše jen přepnout na případně velký měnič.
Také je dobré volit počet panelů tak, aby se to dalo případně "JEN" překabelovat, například si časem rozmyslím, že nechci Axpert MAX s VN vstupem do 500V, ale budu chtít Axpert KING se vstupem do 150V nebo separátně MPPT regulátory a sólo měniče, takže volba např. 7 panelů je horší, než vzít rovnou 8 panelů, které snadno přepojím na 2S4P nebo 9 panelů s napětím tak, aby to vyšlo i v mrazu do 150Voc (uspořádání 3S3P), ale to záleží i na volbě typu panelů.

Chce to hlavně mít vhodnou plochu, pozor na stíny!!! I stín tyčky z antény to může pěkně rozhodit, že z toho teče třeba jen 1/10 výkonu. Raději méně panelů bez stínu, než se snažit za každou cenu přecpat střechu.
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

thomas.007 píše:
Soban píše:Tady se musíš hned na začátku rozhodnout:

1.) Pouze ohřev vody a už nic více - nejde to jednoduše rozšiřovat.

2.) Budeš tím chtít napájet i něco jiného jak bojlery potom stavět rovnou FVE.
Dovolím si to trochu rozvést, pokud je pro mne důležitý ohřev vody, tak vzhledem k investici do velkého měniče s baterkou bych silně uvažoval nejdříve s pořízením regulátoru (BEL, Siton apod.). Člověk získá zkušenosti a prakticky je to bezúdržbové a investice se celkem rychle vrátí.
V zimě to má tu výhodu, že když je těžce pod mrakem, tak z Belu mi leze třeba 50W do bojleru, je to prd, ale po dobu 8 hodin za den mi to apoň pokryje tepelné ztráty bojleru, který aspoň nevychládne a holt večer to ohřeju z DS.
Když je jako poslední 3 dny (od 25.12. mám bojler ohřátý jen z FVE), tak to stíhá nahřát i v zimě, případně třeba na 1 hodinu dohřát z DS, a energie do baterek mi stejně už nezbyde.
Třeba Axpert mi vše sežere 50W na volnoběh, baterky mi nedobije a bojler si vesele chládne...výsledek 0.
Prakticky jen z Belu ohřívám bojler od listopadu, Axpert se odebral ke spánku. Nemá to smysl živit, vodu jinak ohřát nemůžu, ale plánuju nový bojler s topným hadem.

Další důležitá věc je, rozmyslet si do budoucna, že to budu chtít rozšířit, takže pokud použiju BEL/Siton, tak volit počet panelů tak, aby to šlo jednoduše jen přepnout na případně velký měnič.
Také je dobré volit počet panelů tak, aby se to dalo případně "JEN" překabelovat, například si časem rozmyslím, že nechci Axpert MAX s VN vstupem do 500V, ale budu chtít Axpert KING se vstupem do 150V nebo separátně MPPT regulátory a sólo měniče, takže volba např. 7 panelů je horší, než vzít rovnou 8 panelů, které snadno přepojím na 2S4P nebo 9 panelů s napětím tak, aby to vyšlo i v mrazu do 150Voc (uspořádání 3S3P), ale to záleží i na volbě typu panelů.

Chce to hlavně mít vhodnou plochu, pozor na stíny!!! I stín tyčky z antény to může pěkně rozhodit, že z toho teče třeba jen 1/10 výkonu. Raději méně panelů bez stínu, než se snažit za každou cenu přecpat střechu.
Predbehol si ma.
Chcel som použiť otázku aj na 1.bod.
Ako na to pozerám tak aj cenovo by to bolo lepšie na začiatok. A asi aj jednoduchšie riešenie.
Vedľa domu mám (teda hneď pri dome) pivnicu a takých 10m od pivnice mám altánok so strechou 6x4m. Moje riešenie je dať panely na altánok a poslať vyrobenú elektrinu do zásobníka ktorý bude v pivnici. Ta pivnica má tiež 6x4m a chcem ju využiť časom na tepelko atď.
Len aký veľký zvoliť zásobník aby nebol malý alebo zbytočne veľký. Nechcem to zbytočne predimenzovať. Určite musím brať ohľad aj na využitie plochy strechy altánka...
Akú veľkosť zásobníka by ste mi odporučili?

A potom podľa mojej finančnej situácie by som dal ďalšie panely na dom a energiu z nich využil priamo v dome.
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

Je možné využiť panely na spotrebiiče v domácnosti?
Poviem príklad...
Voda v zásobníku sa mi ohreje pomocou regulátoru (BEL, Siton...), po nahriatí mi termostat vypne regulátor a zopne mi striedač k tým istým panelom ktorý využijem na spotrebiče v domácnosti...Je toto možné?
To ma len tak napadlo
Soban
Příspěvky: 3480
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Soban »

Todle moc dobře nejde, pro domácnost musíš mít měnič a né střídač pro ohřev vody.

A když máš měnič pro domácnost múžeš na něj dát i bojler a nepotřebuješ bell.
Naposledy upravil(a) Soban dne stř pro 28, 2022 1:40 pm, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od thomas.007 »

Tak přepnutí FV panelů na druhý měnič je možné, ale pokud to má být automatizované, tak už to není snadné. To je opravdu lepší už velký měnič a k němu vytěžovač alá Kybos (zde na webu) a ten BEL/Siton si nechat na zimní období případně pro případ, že by velký měnič klekl, tak aby se dala po dobu reklamace/opravy stále nahřívat voda v bojleru. Velký měnič je pak dobré dimenzovat tak aspoň 5kW, aby když pojede vytěžovač, tak mohly jet v domě další spotřebiče.
Velikost zásobníku? Dle požadavků :-D
Já mám bojler 160l, panely 3,24kWp a myslím si, že je to tak akorát, aby to fungovalo ikdyž nepálí slunce na 100%. Jako minimum bych určitě nešel pod 2kWp, to se prakticky stane, že se bojler musí skoro pořád dohřívat ze sítě. Není to vysloveně dogma, ale asi bych to dimenzoval na 2kWp na 100-150 ltr. objemu bojleru.
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od cipis »

Hlavne to chce z toho sklepa cirkulacku, jinak se bude vypoustet tuna vody. A cirkulacka je zase dalsi zrout ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

tu cirkuláciu mám aj teraz...je nastavená v 3 časoch (ráno obed a večer)
Mart
Příspěvky: 181
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Mart »

Jako bojler bych doporučil použít OKCE 200 2/2 kW z Dražic.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

Ten sa mi nepozdáva ...potrebujem tam aj s 1 výmenníkom. Ale určite Dražice 200l.
V blízkosti mám elektrokotol, ktorý časom vyhodím a vymením za TČ.
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Diablo1st »

OKCE robia aj s výmeníkom, jeden taký mám doma napojený na drevosplyňovák.

Btw. aký je rozpočet?

U FVE sú prakticky len 3 možnosti:
- len ohrev TUV
- on-grid
- fve s batériami
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od dusanmsk »

Bacha na vyber zasobnika. Mam okc ntrr sol (pretoze mam TC), ale sachtu na patronu ma len jednu, v hornej tretine, takze palit prebytky ani ohriat cely objem kvoli legionele nie je prakticky mozne.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
rva
Příspěvky: 3541
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od rva »

U každého jsou jiné podmínky. Já mám mezi dvěma dražickými boilery oběhové čerpadlo (válelo se doma bez užitku) a jeho zapínáním se dají prohřát oba boilery i když je 3f elektrická patrona v horní třetině. A cirkulace takto jde klidně zapojit i pro jeden boiler.
Automatizace boiler
Automatizace boiler
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jova
Příspěvky: 186
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od jova »

dusanmsk píše:Bacha na vyber zasobnika. Mam okc ntrr sol (pretoze mam TC), ale sachtu na patronu ma len jednu, v hornej tretine, takze palit prebytky ani ohriat cely objem kvoli legionele nie je prakticky mozne.
Měl jsi vzít na 300l ten má dva hady a dvě "patrony".
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

Diablo1st píše:OKCE robia aj s výmeníkom, jeden taký mám doma napojený na drevosplyňovák.

Btw. aký je rozpočet?

U FVE sú prakticky len 3 možnosti:
- len ohrev TUV
- on-grid
- fve s batériami
Mám dražice 100l s jedným výmenníkom napojený na elektokotol a chcem ho vymeniť za väčší.
Čo sa týka rozpočtu tak moja predstava je do 4000e....možno aj trochu viac
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

dusanmsk píše:Bacha na vyber zasobnika. Mam okc ntrr sol (pretoze mam TC), ale sachtu na patronu ma len jednu, v hornej tretine, takze palit prebytky ani ohriat cely objem kvoli legionele nie je prakticky mozne.
Videl som zásobník dražice 200l s jedným výmenníkom a s 1 spirálou v dolnej časti a šróbenie 6/4 v hornej časti
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

rva píše:U každého jsou jiné podmínky. Já mám mezi dvěma dražickými boilery oběhové čerpadlo (válelo se doma bez užitku) a jeho zapínáním se dají prohřát oba boilery i když je 3f elektrická patrona v horní třetině. A cirkulace takto jde klidně zapojit i pro jeden boiler.
Automatizace boiler.jpg
Zaujímavé riešenie.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek