Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Komponenty pro FVE

kupuji z bazaru použité
17
31%
kupuji pouze nové z obchodu
24
44%
si sám vyrábím
13
24%
 
Celkem hlasů: 54

honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od honzaL »

Je to otázka jak počítat návratnost akumulátorů případně dalších komponent. Mám k tomu několik přístupů a výsledky jsou dost podobné.

1.přístup - počet cyklů => životnost. Odhaduji že za 2,2roku jsem do nich uskladnil a vyčerpal asi 85 000 Ah do 200Ah LiFePO. To by mělo odpovídat při 70% DOD asi 600 jakýchsi cyklů. (vychází to necelý cykl denně to by mohlo odpovídat)
Životnost (pokud je nezničím) by tedy při zachování rozumné kapacity mohla být 7000 cyklů. Takže životnost mi vychází fantastických 25 let. :yes:
Náklady na roční provoz 10kWh aku je pak 4000 Kč za akumulátory. Kdo to má??

2. přístup - amortizace LIFEPO: používám na podzim, v zimě a na jaře nabíjení LiFePO na NT a šetřím proti VT cca 3300,- Kč ročně. Pokud tento zisk započtu na amortizaci LiFePO tak mi vychází čistá amortizace za 30 let (bez uvažování využití slunce). Jsem optimista a předpokládám životnost LiFePO alespoň 15 let tak mi tento způsob práce zaplatí cca 1/2 ceny LiFePO. :)

3. přístup - přímá úspora: Po dvou letech mi vychází roční úspora přibližně 20 000,- Kč. Celek mne stál cca 240 000,- to je amortizace za 12 let. (soběstačnost pak je pro mne cca 50 procent ceny). Počítám ale , že bude nutná výměna nějaké elektroniky za cca 50 000,- Kč, ale životnost panelů bude alespoň 20 let a snad životnost LiFePO taky přesáhne 12 let. Takže výsledek čistě ekonomicky za prodělečný nepovažuji a v soběstačnosti (a ochraně přírody) vidím velké + :D

Nedokážu si představit v této situaci jiné než nové komponenty, u nichž lze odhadnout jejich výdrž, natož pak použité akumulátory! :?
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od PavelR »

Taky je otazka zda novy panel bez dokladu a zaruky povazujete za novy ci pouzity ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od brumlaj »

PavelR píše:Taky je otazka zda novy panel bez dokladu a zaruky povazujete za novy ci pouzity ...
Je-li nový, tak je nový. Záruka je čistě problém zákazníka, pokud jde do risku, že se nic nestane, nebo má ověřeno, že i tak se mu to vyplatí.... Bez dokladu - to bychom se dostali do debaty ala tenistka - dle mne je to nečestné a nesportovní. Pokud se uskrovním, nevydělávám a tím platím nižší daně, budiž. Pokud si vyrobím sám, nebo sousedsky/kamarádsky barterem, budiž. Pokud si uhádám nižší cenu, budiž, ale bez dokladu.... asi jaký kdo na to má žalud(ek). Učitelé a hasiči z něčeho žít musí - zrovna tyto profese jsou při nedostatku peněz z daní biti jako první a nechcou se bránit... přitom jsou prospěšní....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od PavelR »

V tom pripade je vetsina bazarovych veci necestna a nesportovni.
- pokud nakupuji s dokladem tak bych predpokladal zaruku
- pred nedavnem tu byla krasna nabidka na novy panely za pulku nejlevnejsich nabidek na netu - zadny doklad jsem nedostal, ani jsem ho tedy nepredpokladal - ala aukro od koruny bez zaruky.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od brumlaj »

bazarova vec kdysi jednou DPH vygenerovala.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od SJM »

brumlaj píše: Učitelé a hasiči z něčeho žít musí - zrovna tyto profese jsou při nedostatku peněz z daní biti jako první a nechcou se bránit... přitom jsou prospěšní....
Záleží na jejich povaze. Někteří učitelé učili marxismus. Podle platného zákona byl komunistický režim v naší zemi zločinný.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od PavelR »

jo tak. Chapu. Ikdyz pridana hodnota pri preprodeji je na jinou diskuzi. (ja zadnou nevidim). I tak pokud mam moznost beru bez dokladu. Problem hasicu ucitelu atp je jinde ale to uz jsme OT ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od brumlaj »

SJM píše:........ Někteří učitelé učili marxismus. Podle platného zákona byl komunistický režim v naší zemi zločinný.
Dnes zase někteří učí ekonomismus což bylo zločinné v minulém režimu.... Takže nechme učitele vychovávat a já jsem pro aby přednášeli k diskuzi i kontroverzní témata jak jsme je oba jmenovali ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od vata »

honzaL píše:1.přístup - počet cyklů => životnost. Odhaduji že za 2,2roku jsem do nich uskladnil a vyčerpal asi 85 000 Ah do 200Ah LiFePO. To by mělo odpovídat při 70% DOD asi 600 jakýchsi cyklů. (vychází to necelý cykl denně to by mohlo odpovídat)
Životnost (pokud je nezničím) by tedy při zachování rozumné kapacity mohla být 7000 cyklů. Takže životnost mi vychází fantastických 25 let. :yes:
Zdravím, taky jsem zvědavá na reálnou životnost LiFePo. U mě to cyklování vychází ještě příznivěji (data za 1,5 roku):
bat.gif
(21.36 KiB) Staženo 1032 x
Jinak návratnost počítám za celou FVE, nikoliv po komponentách - to snad ani nejde dobře odhadnout. Po každém vyúčtování EONu se mi hnou ceny za daný rok a tím pádem i poskočí ekonomické ukazatele - pěkně se to zrychluje, a počítám, že tenhle trend bude pokračovat.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od brumlaj »

Vato smekám, jen bych se zeptal, nemáš podobné grafy pro jednotlivé měsíce v roce?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od vata »

Hmm, dobrý nápad, díky, píšu si do todo listu :) Z databáze to nebude problém dostat.
Těch grafů je tam víc, viz. http://www.vati.cz/VALC/monitor/data.ph ... pe=battery (akorát jsou tam jen dummy data).
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek