Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Komponenty pro FVE

kupuji z bazaru použité
17
31%
kupuji pouze nové z obchodu
24
44%
si sám vyrábím
13
24%
 
Celkem hlasů: 54

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od mypower.cz »

Ahoj. Napadlo mě, že bychom mohli podiskutovat na téma ekonomiky ostrovních systémů, návratnosti atd., z hlediska faktu, zdali kupujeme pro náš polo/ostrovní systém úplně nové komponenty, nebo použité a kdy a za jakých okolností je vhodné se rozhodnout tak a kdy jinak.

V mém případě nastává totiž zajímavá situace například s elektrocentrálou. Zánovní drahá baumaxovka bezmála za 6000 se mi neoplatila. Kdežto vojenská použitá za cenu šrotu r.v.82 asi za 2000 se mi vyplatila, je spravitelná v dosti případech i svépomocně, součástky jsou běžně v obchodě a prostě jede.

Druhou věcí jsou použité versus nové panely. Bylo by zajímavé podiskutovat, jak moc se vyplatí koupit použité panely z hlediska rizika, že se stane s nimi něco dříve než s těmi úplně novými, že jejich výkon nebude štítkový a jak moc nám to vlastně vadí. Je jasné, že na nové panely se můžeme domáhat záruky, i když toto může být někdy problematické, zejména při zániku původního dodavatele, nereagování dodavatele, nebo kdoví jakých jiných komplikací. U mě je situace taková, že 4x200Wp evergreen mě přišly jako zánovní na strašné peníze (asi 16000 jeden před třemi a půl lety, dnes by podobné byly asi kolem 5-6000 hádám), spodní panely 6x180Wp jsou použité bez záruky kvality za 1500,- kus, zbylé 2x180Wp byly darovány. S výkonem jak horních, tak spodních nemůžu říct, že bych byl nějak nespokojen. To co to dá, mi tak nějak zatím skutečně stačí v situacích kdy svítí a má to co a hlavně "z čeho" dát.

Třetí věcí .. elektronika - použité měniče, použité regulátory.

Myslím si, že kdybychom se zamysleli nad tím kde už je hranice použití, odkdy danou komponentu nebrat a kdy se naopak soustředit na čistě zánovní věci, použité zásadně nebrat, dospěli bychom možná u tohoto systému k vysoce zajímavé návratnosti z hlediska úspor za elektřinu, kterou bychom jinak zaplatili dodavateli energie, v případě, že tedy prioritou pro majitele takového systému je návratnost. Navíc při zamyšlení se a opravdové racionálnosti nasazení použitých/nových komponent můžeme dojít i v dané situaci k přijatelné míře rizika poruchovosti u použitých komponent.

A ještě jedna věc .. ledacos se vyplatí si vyrobit sám, že ano :) Třeba v mém případě s mými znalostmi v oblasti IT je jasnou věcí detailní monitoring, za který bych určitě v případě komerčního řešení na míru zaplatil.. no spíš nezaplatil, protože bych se nedoplatil.

Co na to ostatní ? A jak to bylo u FVE systémů ostatních zdejších polo/ostrovníků?

Zánovní / mix / bazar / samovýroba ?
A jaké jsou po čase zkušenosti s dříve učiněnou volbou?

*sun* :arrow: :?:
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od solárník »

Já mohu hodnotit panely z více instalací. Většinou monokrystaly 175-190W. Dávali jsme jak nové, tak použité, staré asi 3 roky, a rozdíl ve výkonu oproti štítku nebyl měřitelný.

Slyšel jsem, že některé série, většinou čínské výroby, měly vadné EVA fólie v tom smyslu, že už od začátku začaly viditelně a poměrně silně "hnědnout" a ztráta výkonu byla postupem času podstatná (30 až 50%). Ale pokud vím, tak to byly spíše výjimky u nejlevnějších braků. Jednoduchá rada: Panely z druhé ruky i se slabým náznakem "hnědnutí" zásadně nebrat!
Obrázek

Další, na co je třeba dát pozor, jsou viditelné známky zatékání vody (porušení těsnosti), které mohou způsobit až třeba tohle:
Obrázek

Naopak u dobrých panelů jsme ani po 5 letech nenaměřili (po důkladném umytí) naprosto žádné procentuální snížení výkonu, takže se dá očekávat, že původních 20 let garantovaných výrobcem patrně přežijí s dobrou účinností o mnoho déle.

Znám pár lidí, kteří si dělali i vlastní panely (což už se dnes finančně nevyplatí, i já jsem to kdysi zkoušel a pořád fungují bez problému) a dodnes jim slouží bez problému i bez měřitelné degradace a oproti kupovaným mají lehce horší výkon při vyšších úhlech dopadu vlivem použití obyčejného krycího skla. Ale jedná se o odchylku okolo 5-8%.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od rob.brno »

Schází mi čtvrtá věc:
Akumulátory- myslím, že při použití použitých a levných aku(asi nejlépe nicd) se návratnost pohne více než u jinných komponent.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od solárník »

rob.brno píše:Schází mi čtvrtá věc:Akumulátory
To by mne taky zajímalo. Když na solár použiju

- obyčejnou autobaterku 200Ah za 3500,-
nebo
- gelovku 200Ah za 11000,- (tedy za cenu tří obyčejných dvoustovek)
nebo
LiFePOčko 200Ah za 29000,-

tak kde budu za 10 let s náklady (i třeba s trvale připojeným desulfátorem).
Mám tušení, že gelovka na tom bude nákladově nejhůř. Ale jen hádám.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od rob.brno »

solárník píše: To by mne taky zajímalo. Když na solár použiju
Ale jen hádám.
Tam krom investice do toho vstupují ještě i "náklady" na ztráty. Lifepo mají krásnou účinnost, proti např. nicd. Myslím, aby mohla jinná technologie lifepo konkurovat musí být použitá(cokoliv NOVEHO jinného se asi neoplatí) - tedy za nízkou cenu.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od střídač »

rob.brno píše: proti např. nicd.
Soudím dle vlastních neblahých zkušeností, že NiCd jsou pro solár naprosto diskvalifikovány jak v novotě, tak obzvlášť v starotě.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od rob.brno »

střídač píše: Soudím dle vlastních neblahých zkušeností, že NiCd jsou pro solár naprosto diskvalifikovány jak v novotě, tak obzvlášť v starotě.
V novotě je diskvalifikuje cena, v těžké starobě vlastnosti. Ale když se hledá, nechá se sehnat i 5let staré za dobrou cenu, tak mívají kapacitu nad 80proc.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od Mikel »

střídač píše: Soudím dle vlastních neblahých zkušeností, že NiCd jsou pro solár naprosto diskvalifikovány jak v novotě, tak obzvlášť v starotě.
Muzes se prosim vice rozepsat jake mas neblahe zkusenosti s NiCd?
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od střídač »

Mikel píše:Muzes se prosim vice rozepsat jake mas neblahe zkusenosti s NiCd?
Ale jistě. Ono ta neblahost vyplývá z energetické bilance. Nabíjím při vysokém napětí s malou účinností, vybíjím při malém napětí.

Pokud pozoruji bazar, mnoho lidí se jich velice rádo zbavilo.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od camel1cz »

Nikdo tu nezminil nakupy z Ciny.
Ruku na srdce - velka cast produktu je tam vyrobena a tady je to preprodavano se 100% marzi.

Kupujete/kupoval ste nekdo sve vybaveni z Ciny? Zkusenosti, reference?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od mypower.cz »

Ano, muj PowerStar IR menic je cinsky (tedy pokud se nepletu) a naprosta spokojenost. Robustni takrka neznicitelny stroj. Me EPsolary jsou cinske (pokud se nepletu), zpocatku se mi nezdaly, ale ted slapou dle meho nazoru skvele. Baterky mam americke. Z me strany s cinskymi komponentami, ktere mam, spokojenost. Tedy pravda.. nekupoval jsem to ja, ale Martin Kolarik. Od toho to mam koupeno, ale to nic nemeni na tom, ze je to cina :D
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od camel1cz »

Mam prave podobne (dobre) osobni zkusenosti z vselijake elektroniky, tak zvazuju...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od rob.brno »

Nakupuju na ebay, ale zatím spíš drobnosti max. do 500kč. Vždy OK - tedy jednou krom Arduina Mega kdy mi poslali místo verze s atmega16 verzi atmega8(čip pro komunikaci).
Je rozdíl nakupovat tam za 100procent a u nás za 300proc. Ve výsledku jde často i o naprosto stejný produkt, také dovezený z Číny. Frenky tu sice zminoval, že jde o výrobky druhé jakosti, ale tento pocit nesdílím.
ZAse ale chápu, tu vyšší cenu u nás, obchodník musí zaplatit clo,dph,daně z příjmu,zaměstnance, nechat si vatu na reklamaci a také něco vydělat.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od camel1cz »

Mam stejny nazor vlastne komplet.
Vubec nemam pocit, ze by vyrobky byly druhorade a jednani obchodniku je spis lepsi a ferovejsi. Nemuzou si dovolit spatnou reputaci. Osobne se mi stalo, ze mi poslali jiny vyrobek a po reklamaci mi poslali spravny a ten spatny mi nechali - vse zdarma.

Jedina neprijemnost je reklamace. Zbozi co tam kupuju kupuju smiren s tim, ze zaruku nemam a jsem pripraveny to v pripade poruchy vyhodit. Jde to snadno u veci za $10 jako zminovane arduino, kousl jsem to u telefonu za necelych $200, ale treba menic? Tam uz se blizime $500

Jinak ty ceny take chapu a respektuju - nejake veci take z Ciny vozim a prodavam a reklamace je na mne - oprava vlastnimi silami nebo vyhodit a novy kus. To musi byt zapocitane v cene. Navic ta doprava je take neprijemna, kdyz teda nekupujete po kontejnerech, ale ani mala mnozstvi lehkych veci.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od RCZf »

střídač píše:
rob.brno píše: proti např. nicd.
Soudím dle vlastních neblahých zkušeností, že NiCd jsou pro solár naprosto diskvalifikovány jak v novotě, tak obzvlášť v starotě.
Ono je to hodně relativní a zaleží na osobní odvaze každého z nás. Vzhledem k tomu, že moje baterky prodělají několik minimálně 40 procentních cyklů denně nemám osobně dost odvahy investovat do baterií minimálně 500 000 Kč (což je zhruba trojnásobek mé současné celkové investice ) a čekat, jak dlouho takové zacházení vydrží. Proto jsem zvolil investici zhruba za 60 000 Kč s tím, že mám několik beden navíc , nejslabší měním kus za kus a posléze řeším, proč byla nejslabší. Byl bych velice rád, kdyby mi někdo ukázal ekonomicky výhodnější variantu.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od rob.brno »

střídač píše: Ale jistě. Ono ta neblahost vyplývá z energetické bilance. Nabíjím při vysokém napětí s malou účinností, vybíjím při malém napětí.

Pokud pozoruji bazar, mnoho lidí se jich velice rádo zbavilo.
Té horší účinnosti nicd se dá jednoduše odpomoct předimenzováním panelů, přidám např. 3ks panelů(příp. jinného počtu, které vyeliminují ztráty na nicd) v ceně kolem 10t kč a nemusím investovat desetitisíce do lifepo.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... ale furt by ty baterky měli horší účinnost :? . Alespň já bych to furt viděl :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od střídač »

RCZf píše:Byl bych velice rád, kdyby mi někdo ukázal ekonomicky výhodnější variantu.
Neříkám, kdo má NICD vyhodit a nakoupil lithium.

Snažím se popsat své zkušenosti. Repas NICD jsem podstoupil a s touto zkušeností i nadále trvám na tom, že to byla hloupost. Koupit kilo_vatu lithia, je polovina starostí.

ASI, kdyby mi někdo v současnosti věnoval NICD, podstoupím regenerační kolečko a následně budu bědovat jaký jsem to pitomec. Aktivně vlastním úsilím vyhledávat NICD již nikdy. I když, nikdy neříkej nikdy.

Dal jsem si jiný závazek, každý rok pořídit kiloVATU lithia. Nebo spíš ještě jinak, aby byl motiv. Vyhodnotím ušetřený peníz a šupnu je do lithia.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od brumlaj »

střídač píše:.......... aby byl motiv. Vyhodnotím ušetřený peníz a šupnu je do lithia.
Více takových jako Ty střídači. Mnoho lidí se ptá "kolik ušetří" - špatně se jim vysvětluje, že ekonomicky nic. Že FVE je o decentralizaci, nezávislosti, životním prostředí (Jiřetín.....)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Srovnání návratnosti - použité / nové komponenty

Příspěvek od rob.brno »

abrams píše:Zdravím ,

... ale furt by ty baterky měli horší účinnost :? . Alespň já bych to furt viděl :lol: .

Elektronům zdar *sun*
Jo, pravda. Ještě je potřeba přikoupit k těm panelům navíc i nějakou tu kWh nicd aku navíc :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek