1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
invence
Příspěvky: 48
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od invence »

Krásný den všem, novostavba RD se přiblížila do fáze, kdy je třeba řešit samotnou FVE ... kabely a vše je připraveno na řešení 3 fázové, ale stále více koketuji s myšlenkou, jestli to nebude jen přeplácení a zbytečnost. Připravenost spočívá v tom, že FVE nebude na střeše domu, ale na střeše dílny, garáže, zahradního domku v jednom, kde bude vlastně také strojovna FVE.

Každopádně v mém případě je výchozí stav následující:
3F potřebuje indukční deska, a vnitřní jednotka tepelného čerpadla, tedy vlastně jeho integrovaný elektrokotel, když nestíhá tepelné čerpadlo, což by teoreticky v našem případě mělo znamenat pár dní v roce maximálně. Tedy shrnuto, uměl bych si představit 3F nepoužívat, nebo vlastně jen pro vaření a případně pro to čerpadlo na těch pár dnů. Jsem si vědom, že například elektroauto ocení 3F, kde se dostanu až na 22kW, kdežto s 1F řešením na 7,4 kW, ano to je taky akceptovatelné a neomezující ...

A teď stojím před rozhodnutím, jak a do čeho se vlastně pustit, určitě chci řešení na Victron měničích, tedy vlastně otázka asi stojí jestli 3x5000VA, nebo 1x10000VA, případně paralelní chod 2x5000VA, byť to bude mít vyšší vlastní režii, ale zase to snese závadu klíčového komponentu. V panelech dostanu na střechu v ideálním případě 9,6kWp, v bateriích bych se rád držel pravidla 1:2, tedy pohybovat se okolo 20kWh, zbytek "sežere" auto, případně akumulace do bojleru 300l. Další osazení spotřebiči je standardní domácnost + elektroauto.

Důležité doplnění nechci prodávat energii, ani sdílet v rámci komunit, atd. Tedy vlastně takový typický poloostrov, s uhlídáním přetoků, což se zdá u Victronu realizovatelné.

Dokážete mě nějak v kostce nastínit v čem co získám ?! Pořád mě přijde 1F řešení jednodušší, ať již z pohledu rozložení zátěže, které tady vlastně neřeším (myslím tím rozložení na fáze), ale i další management. Ale je možné, že něco přehlížím a nedochází mě to.

Díky moc předem ...
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od cipis »

Indukcni deska nepotrebuje 3f, resp. nepotrebuje fazovy posun. Pokud je vhodne nadimenzovany N vodic, tak tam klidne muze byt trikrat ta stejna faze.
Stejne tak to bude s tim kotlem, pouze dimenzovani toho N vodice, nic se tam netoci.
Mas to ve fazi stavby, tak asi neni zadny problem do te kuchyne k varnemu centru dotahnout misto 5x2.5, tak dat treba 5x4 nebo dokonce 5x6 ... Anebo 3x 3x2.5.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 451
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od JirkaE »

invence píše: stř zář 25, 2024 1:06 pm ... vnitřní jednotka tepelného čerpadla, tedy vlastně jeho integrovaný elektrokotel, když nestíhá tepelné čerpadlo, což by teoreticky v našem případě mělo znamenat pár dní v roce maximálně.
A jak pracuje to tepelné čerpadlo ? 3F nebo 1F ?

A to TČ ohřívá přímo do podlah/radiátorů a pojede ve dne v noci, nebo bude nahřívat akumulační nádrž přes den, kdy bude přebytek FV energie a v noci pouze udržbový režim + ochrana proti zamrznutí...?
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

Já mám 3xMP2 5000 v paralelu a dokud jsi na FVE je to vpohodě, ale pokud musí měniče přepnout na DS, tak to ta jedna fáze neutáhne. Stačí pustit pračku, péct a do toho ti třeba sepne čerpadlo na vodu a jsi vháji. Tedy pokud máš ostrov. Pokud se můžeš přifázovat na DS, tak je to asi ok.
3F jsem taky zkoušel, ale pak jsou ty měniče nerovnoměrně zatížený. Ty souběhy nejdou naplánovat, takže jeden měnič řval, protože jel na plný výkon a další dva nedělali skoro nic. V Paralelu to funguje krásně, jsou ticho, ale zatím nevím, jak vyřešit to přepínání na DS. Asi to bude chtít čtvrtý řízený podle zátěže a stavu SOC, aby se zapínal jako nabíječka. Nebo rovnou tu nabíječku.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od cipis »

No, nebo se trochu zamyslet nad souběhem, a případně dát proudová relé, když si obsluha nenechá říct.
Pračka/myčka umí pracovat po vypnutí tam, kde přestala, bojler chvíli počká, a to čerpadlo na vodu také.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
FCC
Příspěvky: 212
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Lokalita: Lukov u Zlína
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Lukov u Zlína

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od FCC »

Zdarec,

Barák na 1f systému provozuji už nějaký pátek ( 6 let) .Pokud se obyvatelé ( manželka ) naučí, že nelze provozovat víc jak 3-4 velké spotřebiče v souběhu, tak to jde úplně bez problémů. K tomu mám ještě 1f TČ LG Therma-V 16kW, topné spirály v sudu a nabíječku na auto ( příští rok bude klimatizace). Tyhle spotřebiče jsou pak řízené přes PLC .Vyhřívání vířivky si reguluji ručně :D Zatím mám jistič 3x25A a jediné proč si ho držím je štípačka na dřevo a rezerva, kdyby se pokazil měnič.

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

cipis píše: stř zář 25, 2024 2:40 pm No, nebo se trochu zamyslet nad souběhem, a případně dát proudová relé, když si obsluha nenechá říct.
Pračka/myčka umí pracovat po vypnutí tam, kde přestala, bojler chvíli počká, a to čerpadlo na vodu také.
To je u nás nereálné. Bojler ohřívám přebytkama, tam problém není, omezovat mytí nemůžu...máme systém stálého tlaku Grundfos, takže vypneš čerpadlo a nemáš vodu. A jsme velká rodina. Manželka přes víkend od rána do večera pere a musí vařit. Zase nechci, abych se přizpůsoboval FVE až moc.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
invence
Příspěvky: 48
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od invence »

cipis -> u desky je mě jasné, že je to jen o rozdělení zatížení, nikoliv funkční požadavek, ostatně tuším že to některé i standardně umožňují.

JirkaE -> čerpadlo umí pracovat jak jednofázově, tak 3 fázově, ale je to přesně tak, vnější jednotka je 1F, vnitřní umí obojí a jediný rozdíl při použití 3F je že zvládne vyšší topný výkon, je to vlastně jen integrovaný elektrokotel a jeho topný výkon, tedy by asi taky bez námitek fungoval na jednu fázi, bez nutnosti fázového posunu. Výkonově by to mělo bez problémů stačit, že samotné čerpadlo utáhne jak topení tak i TUV a elektrokotel jen pomůže v případě velké zimy, tedy reálně pár dnů/hodin v roce. Akumulační nádrž pro topení nemáme, máme jen 300l bojler, který má dodatečný prostor pro doplňkovou elektropatronu, tedy využitelnou právě pro ty přebytky. Tedy čerpadlo pojede trval a tomu stačí jednofázové řešení, jen vhodným nastavením eliminuju potřebu spustit integrovaný elektrokotel, respektive ho musím udržet na uzdě i na tu 1F.

eman -> to je přesně důvod pro se mě zdá jednofázové řešení vhodnější, souběhy a jejich plánování, které bych u 3F řešení určitě musel řešit, kdežto u jednofázového řešení odpadají.

Pořád mě vychází že jednofázové řešení je vhodnější, ale asi jsou i důvody pro 3F ... ale já je teď nevidím :-).
ElektroEzs
Příspěvky: 1626
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od ElektroEzs »

Zapnout powerasist taky me to letost ceka:-)Kdyz nestiha DS dopomuze si z menice a baterek.
eman píše: stř zář 25, 2024 2:25 pm Já mám 3xMP2 5000 v paralelu a dokud jsi na FVE je to vpohodě, ale pokud musí měniče přepnout na DS, tak to ta jedna fáze neutáhne. Stačí pustit pračku, péct a do toho ti třeba sepne čerpadlo na vodu a jsi vháji. Tedy pokud máš ostrov. Pokud se můžeš přifázovat na DS, tak je to asi ok.
3F jsem taky zkoušel, ale pak jsou ty měniče nerovnoměrně zatížený. Ty souběhy nejdou naplánovat, takže jeden měnič řval, protože jel na plný výkon a další dva nedělali skoro nic. V Paralelu to funguje krásně, jsou ticho, ale zatím nevím, jak vyřešit to přepínání na DS. Asi to bude chtít čtvrtý řízený podle zátěže a stavu SOC, aby se zapínal jako nabíječka. Nebo rovnou tu nabíječku.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

Já mám ostrov, takže si přifázováním pomoct nemůžu. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

Tak ať máš názor i z opačného spektra, tak já bych šel do 3f.
Neděláš to předpokládám jen pro současnost, ale i pro budoucnost. A větší spotřebiče, které možná časem přijdou (svářečka, nějaký další velký elektrický vercajk, nakonec i to auto) vycházejí líp v 3f provedení.

Navíc k tomu zásadnímu odmítnutí sdílení a prodeje - nikdy neříkej nikdy. Nevíš, jaká situace bude panovat za pár let.

A abych se ještě dehonestoval před zdejší komunitou (která Victron miluje), tak já bych šel do nějaké kombibedny a ne do skládačky z Victronu.
Ale to je je otázka filozofie.

Ztráty i množství potenciálních průserů jsou rovny druhé mocnině proudu.
Tak rozhodně raději budu nabíjet auto 11kW na 3f s proudem 3x16A, než 1f s proudem 32A.
A to ještě kdoví jestli auto bude podporovat 1f nabíjení 32A.
Třeba 22kW nabíječky v autech zas tak moc nebývají, většina aut má jen 11kW, tedy 3x16A.

Prostě můj názor je, že 1f rozvod patří do bytu. Do domu patří 3f rozvod.
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od cipis »

eman, to je ale nějaký protimluv, když výše píšeš, že se nechcete přizpůsobovat FVE ...
Ad ty nabíječky, co jsem tak pochopil, tak nepotřebují fázový posun ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

Já jsem to asi špatně pochopil, ale myslel jsem, že řešíme 3F FVE a ne přípojku domu. Jako dimenzovat FVE na svářečku nebo cirgulu nemá význam. Já se počítám mezi kutily a fakt nesvářím každý týden. Navíc mám 11kW protah a 5kW srovnávačku. Když ten protah pustím, tak probliknou světla v celý vesnici. Pustit ho na FVE, tak mi ty měniče asi vysaje i s trafem.

cipis: Já radši přidám nabíječku, která mi oddělí DS od FVE a pomůže při vyšší spotřebě, než abych řekl manželce, že má prát až odpoledne a věšet prádlo večer, kdy má všeho plný zuby.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
ElektroEzs
Příspěvky: 1626
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od ElektroEzs »

Zrusil jsi pripojku?
eman píše: stř zář 25, 2024 3:21 pm Já mám ostrov, takže si přifázováním pomoct nemůžu. :)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

Já FVE beru jako nedílnou součást domácího rozvodu. Je to prostě rozvod na steroidech.
Takže pokud chci používat 3f spotřebiče, tak taky chci, aby ta FVE byla 3f. Nějaké přepínání režimu 1f/3f podle toho, jestli svítí slunce nebo jestli mám nabité baterky, to ne.
Pokud máš 1f FVE - to tu hoblovku máš napojenou speciálně mimo FVE rovnou někam do elektroměrného rozvaděče?

No ale u vás Victroňáku je to asi jinak. My kombibednaři prostě připojíme FVE do rozvodu a bereme to, jako když bychom si do auta přidali druhý motor (s pořádným turbem). Který navíc nežere benál.
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

ElektroEzs píše: stř zář 25, 2024 4:38 pm Zrusil jsi pripojku?
eman píše: stř zář 25, 2024 3:21 pm Já mám ostrov, takže si přifázováním pomoct nemůžu. :)
Neee, ale nechci těm prevítům dát jakoukoliv záminku k šikaně, kvůli přetokům.

Mex: Mám je napojené před FVE. Já nemám na FVE papír od molocha, takže si nějaké steroidy nemůžu dovolit a ani jim o tom nebudu říkat, abych si nevysloužil "FVE bonus" k odebrané kWh.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
rva
Příspěvky: 3891
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od rva »

1f elektrárna je obvykle výhodnější, odpadne neřešitelný problém se souběhem výkonových spotřebičů. 3f motory zřídka používané mohou jít na distributora nebo klidně na frekvenční měnič 1f/3f nebo i na frekvenční měnič FV panely/3f. 3f motory malého výkonu provozovat na frekvenční měnič a až nastane čas na výměnu, tak je nahradit 1f verzí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

No nevím. 1f motor je proti 3f motoru žebrák.
Měnič samozřejmě řešení je, ale jen pro motory, který umí jet do trojúhelníka na 3x230V.
Takové ty zvyšující měniče s napájením 230V a výstupem 3x400V jsou jenom pro zlost.
Ne nadarmo to zavedené firmy moc nedělají, a prodávají se hlavně všelijaké no-name měniče z Číny.

To, že 3f motor může jet z gridu: jasně, může. Ale znamená to druhou kabeláž.
Neumím si představit, že bych kromě kabeláže ve zdi natahal ještě druhou někam do lišt, abych si přivedl 3f přípojku speciálně z hlavního rozvaděče do dílny. Šlo by to jenom pokud ta dílna má svou vlastní přípojku rovnou z hlavního rozvaděče. Což třeba u mě neplatí.

Jako elegantnější řešení mi připadá prostě přilepit kombibednu někde v rozvaděči a celý rozvod jet 3f. Pokud by nějaký motor měl extrémně velký záběrový proud, tak to prostě grid na tu chvilku dorovná.
A rozházet běžné spotřebiče tak, aby nějak rozumně pokryly všechny fáze není nic složitého. Nemusí to být nijak přesně. Pokud mi kombibedna umí dát výkon do jednotlivých fází i 5kW;0;0, tak asi velmi málokdy budu mít problém.

A možnost využít třeba to sdílení elektriky možná taky nemusí být k zahození. Moct posílat elektriku třeba rodičům nebo ségře, proč ne.
Zatím jsem v tom nic neudělal, ale rozhodně to nevylučuju.
Což zase s 1f řešením člověk moc neudělá.
MartinF
Příspěvky: 73
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od MartinF »

Uplne nevim co je zavadna firma a co neni ale i ta garazovka co se jmenuje Siemens delaji radu MICROMASTER.
Tyto menice se uci decka na elektroskolach a je to spise praveky typ. Dovedou z 1f nakrmit motory co jsou na 3f.
Jak rikam mozna to neni zavedna firma.
8,08kWp (V - 1,680kWp, J - 3,04kWp, Z - 3,36kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

Menší problém je, že každý kdo si stavěl FVE sám, nemá šanci jí zlegalizovat, pokud nemá super známý s papírama na stavbu a revize FVE. A prodávat nebo sdílet můžeš jenom s požehnáním od monopolu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek