tepelné čerpadlo -

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Antrac1t
Příspěvky: 245
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Antrac1t »

Zdravím pánové, chtěl jsem se zeptat, jestli tu někdo provozuje nějaké to Béčkové tepelné čerpadlo. Z číny jsem měl naceněné 8kW-10kW kusy od powerworldu/rmrb. Od poláků relativně levně vychází grundig GHP-MM08/10 kW verze. Nejde mi o to abych jej využíval jako primární zdroj, to nadále bude plyn, ale spíše na předehřev AN/TUV když budou dobré podmínky z FVE + chlazení v létě do radiátorů, popřípadě ohřev bazénu (10m3)

Od PW je tu místní přeprodejce gawliczek, ale přijde mi předraženej , když PW tu 8kw prodáva za 1020$
PW030-DKZLRS-A ...

GHP-MM10
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
soami
Příspěvky: 571
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od soami »

Těch 1020 USD od PW máš včetně dopravy a dph? Jinak k tomu předražení - Gawliczek ti mj. drží záruku 2 roky. Víš, kam tě pošle Číňan při problému.
Antrac1t
Příspěvky: 245
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Antrac1t »

doprava a dph vyslo pak nejak kolem 1400$ ,takze ono ti to vyjde ze si vemes rovnou dva a ses na stejne cene s dph od Gawliczeka, ale to je jedno spis resim tu vyuzitelnost
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
soami
Příspěvky: 571
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od soami »

Používal jsem i "céčkové" - přestavba klimy. Toho Gawliczeka/PW jsem zvažoval - nejsou na to úplně špatné reference. I pokud by jel se SCOP 3,5, tak by to u mě byl rozdíl kolem 450kWh/sezonu proti TČ se SCOP 4,2. Takže návratnost přes SCOP je u lepšího TČ nereálná. Nakonec jsem zvolil opět split - je to jednodušší montáž, než tahat trubky s vodou ven. Ale ten monoblok PW je za mě v pohodě.
Antrac1t
Příspěvky: 245
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Antrac1t »

Pro me instalace monobloku znamena tahat 2m trubek pres zed, kde je AN, vedle je hned boijler NTRR/SOL, kde bych vyuzil spodni vymenit a jen 3cestnym ventilem prehazoval mezi AN a bojlerem, popripade bych ozivil starej bojler s vymenikem, kde bych tocil vodu pro bazen, trubky natazeny jsou do technicke mistnosti ... neocekavam zazraky za tenhle low cost ..
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
ElektroEzs
Příspěvky: 1167
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od ElektroEzs »

Taky uvazuju o tepelku a tohle nevypada spatne:-)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od rimi »

A da se to PW nejak plynule externe ridit?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2727
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od kybos »

Podle technických parametrů to vypadá, že to nebude možno připojit na klasickou přípojku 3x25 A, jelikož GHP-MM10 má doporučený jistič 40 A.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Elmelund »

Ten nejmenší 8 kw 1f monoblok od Gawliczeka mám od jara doma, ale ještě mi nejede (aktuálně ho zapojuju).
Opticky to působí přiměřeně slušným dojmem.
Cena ta co je uvedena na stránkách + DPH, paletová doprava byla v ceně.
Kompresor je sice invertorový, ale plynulé externí řízení TČ možné není, takže žádné plynulé vytěžování. Je k tomu krabička na zeď (ovládátko) na spojená s TČ přes pár metrů kabelu.
Zapínání: manuální zapnout/vypnout, časovač (nastevení časových oken během dne kdy má být zapnuto)
Regulace: podle teploty vody na vratce, podle teploty vody v nádrži (senzor na drátu k tomu je)
Antrac1t
Příspěvky: 245
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Antrac1t »

kdyz jsem si psal s obchodakem z PA tak psal ze pres modbus by mela jit plynula regulace, takze otazka, jestli obchodak nepsal kraviny ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
soami
Příspěvky: 571
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od soami »

Řešili jsme to na https://diskuze.divamse.cz/ Mám pocit, že Modbus musel výrobce povolit/odemknout. A byly s tím nějaké komplikace.
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Elmelund »

No abych to doplnil - Modbus/RS485 ten PowerWorld má, ale nikdo to nikdy pořádně v provozu neviděl (můj závěr ze spousty hodin procházení informací na internetu). Je možné požádat o komunikační protokol na základě výrobního čísla (často se měnily), možná o odemčení, ale pokud se do toho budeš chtít opravdu pustit, tak tě od toho začne výrobce/dovozce sám odrazovat s tím, že je možné s tím udělat víc škody než užitku. Samozřejmě obchoďák bude před koupí mazat med kolem huby, poprodejní realita je trošku jiná.
Antrac1t
Příspěvky: 245
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od Antrac1t »

dik @soami, precetl jsem si post ohledne PA cerpadla ... jako tohle je krapek nemile
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
rva
Příspěvky: 3584
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od rva »

Minimálně na motherboardu tepelných čerpadel je na modbus pamatováno:
Motherboard bazénového tepelného čerpadla
Motherboard bazénového tepelného čerpadla
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dusanmsk
Příspěvky: 323
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od dusanmsk »

Ohladne plynuleho riadenia som Gawliczka prudil posledny rok primarne ja a on sa tomu plynule cca posledy rok branil. Medzitym som konecne po 2 rokoch vystavby ozivil FVE, zrovna zaciatkom aprila, ked este v noci mrzlo a cez den uz svietilo. Mam plynulo riadeny sinclair, ale nebol cas este prisposobit jeho riadenie existencii FVE. Moja predstava bola ze budem vytazovat pomocou TC a preto potrebujem plynule riadenie v krokoch po stovkach W prikonu. Vo vysledku to dopadlo tak, ze som doobeda ked svietilo slnko rucne zapol TC na definovany cas a prikon (okolo 2 kW) a ked zapadalo slnko som ho vypol. 11kWp malo dost energie aj pod mrakom, takze ten som nemusel riesit a skutocne to stacilo doobeda po nabiti bateriek a bojleru zapnut a poobede vypnut. Tym ze mam podlahovku a tazku stavbu, barak sa cez den nabil a noc prezil s vypnutym TC. Rano som potom trosku prifukol klimou v obyvacke a po 2-3 hodinach zase zapol TC pre akumulaciu na dalsiu noc. Takze vo vysledku si myslim, ze nejake plynule riadenie TC z pohladu vytazovania FVE vlastne ani potrebovat nebudem, pretoze vytazovanie s krokom v jednotkach amper budem realizovat patronou v bojleri, pripadne nabijackou elektroauta. A vyzera to tak, ze by sa mi skor hodila nejaka dodatocna akumulacia, ktoru uz ale v baraku nemam kde dat a budem spekulovat nad nejakou akumulaciou mimo dom (ibc kontajnery obalene polystyrenom?).
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
dusanmsk
Příspěvky: 323
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od dusanmsk »

Inak do powerworldu som par ludi ukecal, maju za sebou prvu sezonu a okrem nemoznosti riadenia som nepocul ziadne staznosti. Na jeden powerworld koniec koncov pozeram denne z okna.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
emedium
Příspěvky: 52
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: tepelné čerpadlo -

Příspěvek od emedium »

Má někdo zkušenost, jak se chová PW030-DKZLRS-A při ohřevu vody na 55 C ? V doc mají jen nějaké min a max, ale charakteristika při různých teplotách tam není.

Třeba jakým výkonem jede při 10 C, když už hřeje výstup kolem 50 C, případně průměrná spotřeba při nahřátí 100 l z 15 na 55 C. Počítám, že jako u jiných výměníků klesá se zvyšující se teplotou jejich účinnost. Výrobce se tím asi nechce chlubit.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek