FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
betmen
Příspěvky: 200
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od betmen »

mam vsetko decentralizovane.
HA bezi na 1 Rpi, domoticz na 2 Rpi, monitor baterky a menica na 3 Rpi, 3 posiela udaje do 1.
server sluzi ako sat prijimac, ulozisko medii a zaloha dat, ktore sa automaticky pravidelne zalohuju na server z tychto 3 Rpi.
zaroven 4 a 5 rpi bezia na libreelec a tahaju vsetky data zo servera.
kamery su cloudove s ukladanim na pamatovku a zaroven zalohovanim na server.
no a samotny server ma system na ssd, ten ma poslednu funkcnu konfiguraciu samozrejme zalohovanu vo vlastnom poli z dvoch zrkadlenych hdd. pri nom mi staci jedna naozaj funkcna zaloha, kedze tam bezi iba oscam, tvheadend a ftp... :D

ale hlavne som to myslel tak, ze ked mu klakne synology, tak mu nepojde ani smart home, ani monitor elektrarne az do chvile, kym nevymeni zelezo.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
cipis
Příspěvky: 4450
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od cipis »

No v tom se vyznat ... :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
betmen
Příspěvky: 200
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od betmen »

uplne v pohode. ked to postupne budujes, tak mas prehlad.
navyse vsetko doma je spravene tak, aby sa to dalo ovladat aj beznym vypinacom/ovladacom a bolo pouzitelne aj pri nahodnom zlyhani polovice komponentov a aj v pripade, ze nemas mobil po ruke.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
skybor
Příspěvky: 852
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od skybor »

betmen: Asi už jsme trochu OT, ale když už jsme tu problemtiku nakousli. Neni nějaké jednoduché řešení mirroringu dvou Rpi. Nemám v plánu provozovat 5 Rpi, ale "nedůležité" věci mi na jednom "historickém" Rpi běží a nerad bych o ty "nedůležité" věci přišel a řešil to znovu. Že by třeba běžely dvě RPi nonstop s nějakým online zrcadlením a v případku výpadku bych jen to padlé RPi nahradil jiným ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Když jsem používal Rpi, tak mi kvůli rychlosti běželo z ssd a za chodu jsem manuálně prováděl kopii ssd na jednu z pěti flešek, které rotovaly.
Pak jsem doinstaloval do na něm běžícího HA add-on Samba Backup a nastavil aby každou noc udělal zálohu, která se ukládala na síťový disk (NAS Synology).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
betmen
Příspěvky: 200
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od betmen »

tak to veru netusim, ci je nieco taketo mozne s rpi.
u mna sa to takto vyvinulo same. najskor bol domoticz, ktory je v prevadzke uz asi 12 rokov a ten bezi na prehistorickom rpi model B. ten ovlada cely dom, ale vo svojom jednoduchom rozhrani domoticzu 2020.1
k tomu som pred 2 rokmi zacal postupne vsetko integrovat do HA a tym padom je dom mozne ovladat cez dve zariadenia.
jedine co ma napada je tak ako to mam ja, ze vsetko co je postavene na esp ma v sebe espeasy a odosiela data na dve zariadenia, taktiez vsetko co vie davat spatnu vazbu (zigbee brana, vysavac atd) odpoveda na poziadavky oboch.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
skybor
Příspěvky: 852
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od skybor »

OK. Díky chlapi za tipy. Tohle mne navedlo na myšlenku, že bych mohl nechat běžet RPi v nějakém virtualu (asi na nějakém "LowPower" stroji s Linuxem) a dělát někdy v noci snapshot a zálohu pak někam kopírovat. Anebo mít ty "LowPower" stroje rovnou dva a takhle je zrcadlit. Už toho mám právě na tom RPi celkem dost. Jako nic důležitého to neřídí, spíš jen monitoring a méně podstatné věci, ale už si na to člověk tak nějak zvyk a překopat to na něco jiného (třeba i ten HA) mi bude trvat asi roky ;)

BTW: Důležité věci mi běží na Logu.

https://www.howtogeek.com/run-a-raspber ... irtualbox/
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1343
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od TomHC »

Páni, ak už zálohovať, tak konfigurácia a dáta. Celý image je tak trochu zbytočnosť. Teda za podmienky, že sa dá konfigurácia a dáta konzistentne exportovať.

Ak totiž chcete zálohovať celú kartu napr. cez dd, tak treba rátať s tým, že databáza môže byť nekonzistentná, lebo dáta v pamäti sa neodzálohujú. Keď už ste tak odhodlaní zálohovať, urobte si recovery test. My v práci raz ročne robíme BCRS - Business Continuity Resiliency Services, postaví sa od nuly v druhom datacentre základná infraštruktúra, prinesú sa pásky a urobí sa restore domény a vybraných DB/APP serverov, spustí sa to a zákazník urobí testy a acceptance :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1343
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od TomHC »

Síce úplný offtopic, ale uvediem môj konkrétny setup:

- hlavný NAS Synology DS923+
- offsite NAS Synology DS120j ktoré sa používa ako off-site backup, BTRFS, versioning, atď
- Home assistant (HA) beží ako virtuálny server (VM) na DS923+
- HA používa externú MariaDB/MySQL a nie integrovaný sqlite3, MariaDB beží na ďalšej VM na Debian OS
- na Synology mi bežia aj rôzne Docker images, pre FVE "dôležité" sú InfluxDB, Telegraf, Grafana
- VM kde je MariaDB cez cron spúšťa aj zopár skriptov (zber dát z MQTT do MariaDB a iné), zálohy samotnej DB ktoré kopíruje do "backup" foldra, ktorý je synchornizovaný na druhé Synology on-the-fly
- ďalší skript mi robí konsolidovaný zber dát ktoré idú do samostatnej databázy na MariaDB, s 5 min. granularitou, mám tam údaje o FVE, z elektromerov, plynomeru, vodomeru, meteostanice, teploty z domu a okolo domu, údaje z bojleru
- z HA sa robí hodinový backup konfigurácie cez Samba Backup -> backup folder na Synology
- denne sa robí aj záloha ostatných konfigurácií a skriptov - Grafana, Telegraf, ESPhome konfigy...

V prípade smrti hlavného NAS by som prišiel o "hot" dáta (Influx/Grafana), ale na ľubovoľnom HW (laptop) by som vedel nejako rozbehnúť HA (cez VMware Workstation, VirtualBox, Hyper-V) a obnoviť funkcionalitu v priebehu hodiny. A neskôr aj všetko ostatné, prišiel by som akurát o celú InfluxDB, ale z toho sa nezbláznim.

Všetky dôležité automatizácie žijú vlastným životom na ESPhome, takže nič fatálne by sa s FVE nestalo.

Okrem FVE mi Synology pokrýva aj kamery, zálohy všetkých PC a laptopov, VPN, médiá... Nehovoriac o tom, že to mám ako privátny cloud, zálohujú sa tam fotky zo všetkých mobilov a celé sa to synchronizuje na ten druhý off-site NAS, takže v prípade vyhorenia/krádeže/potopy mám stále pre mňa najdôležitejšie dáta aj mimo dom. A ak by prišlo na katastrofu takých rozmerov, že si to odnesie aj off-site NAS, tak nás všetkých budú zrejme trápiť úplne iné veci ako je FVE alebo fotky zo základnej školy :?

EDIT: prečo takto zložito? Lebo pracujem v IT 25 rokov a s počítačmi som začal ešte na ZŠ po páde totality na Atari 130XE, kde som začal aj programovať. Podľa knižiek, internet ešte nebol...

Backup stratégia 3-2-1 = tri kópie dát, na dvoch rôznych médiách a jednom vzdialenom mieste
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Kde to jde, tak se snažím zajistit funkčnost baráku i když něco selže.
Kde používám chytré zásuvky, které jsou spínány buď z HomeAssistant, nebo jiné aplikace, tak je obvykle nastavuji tak, aby se po výpadku elektřiny a třeba nefunkčnosti HA nastavily na stav ON. Aby po takové nepříjemnosti dům přestal být "smart" ale dalo se vše ovládat jako dříve - klimatizace, čerpadlo, ...:
Shelly 1PM - power on defaul mode
Shelly 1PM - power on defaul mode

U paralelně připojených měničů stále běží měnič 1. Automatizace sleduje výkon a dle potřeby zapne k měniči 1 i měnič 3 a popřípadě i měnič 2. K tomu využívám rozpínacích kontaktů relátek, aby při závadě automatizace (nefunkčním HA) byly v běhu všechny tři měniče. U vytěžovačů (třeba podlahové topení nebo boiler) to mám přesně naopak - využívám spínacích kontaktů a vytěžovače tak zůstanou vypnuté aby nespotřebovávaly baterii:

Kód: Vybrat vše

# měnič 3 - běží často Spínač měniče paralelně s rozpínacími kontakty relé, aby při vypnutí relé (závada) měnič běžel
    - unique_id: Dingtian-relay13756-r2
      name: "Dingtian-relay13756 Switch2"
      state_topic: "/dingtian/relay13756/out/r2"
      command_topic: "/dingtian/relay13756/in/r2"
      availability:
        - topic: "/dingtian/relay13756/out/lwt_availability"
          payload_available: "online"
          payload_not_available: "offline"
      payload_on: "OFF"
      payload_off: "ON"
      state_on: "OFF"
      state_off: "ON"
      optimistic: false
      qos: 0
      retain: false

# podlahové topení. Napájení cívky stykače spínacími kontakty relé, aby při vypnutí relé (závada) podlaha nehřála
    - unique_id: Dingtian-relay13756-r3
      name: "Dingtian-relay13756 Switch3"
      state_topic: "/dingtian/relay13756/out/r3"
      command_topic: "/dingtian/relay13756/in/r3"
      availability:
        - topic: "/dingtian/relay13756/out/lwt_availability"
          payload_available: "online"
          payload_not_available: "offline"
      payload_on: "ON"
      payload_off: "OFF"
      state_on: "ON"
      state_off: "OFF"
      optimistic: false
      qos: 0
      retain: false
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Překonal jsem lenost a u jednoho JK-BMS přešel z monitorování přes BLE na serial, protože z neznámých důvodů právě u tohoto jednoho byla komunikace nespolehlivá, dokonce horší, než u jiného, kde jedno esp obsluhovalo dvě JK-BMS.
JK-BMS má na sériovém konektoru (označený jako GPS) vyvedeno i napětí baterie, tak to jsem využil pro napájení AC(DC)/DC zdroje, kterým esp 8266 napájím. Usnadnilo to kabeláž.
JK-BMS - přechod od monitorování přes BLE na serial
JK-BMS - přechod od monitorování přes BLE na serial
Zkoušel jsem nakrimplovat ten konektor, ale skončil jsem u objednání JST1.25, S 10piece 4Pin, Length 30cm na https://www.aliexpress.com/item/1005005606126356.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Sledovali jsme polární záři a tak jsem nezaplachtoval bazén. Tím mohu porovnat vliv přikrytí hladiny na noční ochlazení vody v bazénu:
Vliv plachty na chladnutí bazénu
Vliv plachty na chladnutí bazénu
Elektřiny je nadbytek, takže následující den se bazén ohřeje, ale trvá to dlouho, zhruba 1 st.C za jednu hodinu, takže příjemně teplá voda by byla až navečer. I proto je důležité bazén přikrývat.
U tepelného čerpadla už od začátku jeho provozu sleduji náhodné sekundové výpadky odběru. Netuším, jestli se jedná o přípravu na závadu, reakci na nějakou nekvalitu napájení z měničů, chybu čínského programátora, nebo normální stav:
Příkon filtrace a tepelného čerpadla
Příkon filtrace a tepelného čerpadla
Čerpadlo je invertorové, ale zdá se mi, že pro ohřev bazénu to je zbytečnost (akorát, že se možná už ani jiná nevyrábějí). Bazén má tak velkou tepelnou kapacitu, že čerpadlo běží velmi dlouho na plný výkon, pak se vypne i na 2-4 hodiny než teplota poklesne.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS