Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od PetrDubi »

Cicoun:
Zajímalo by mě s kolika PLC máš nějakou osobní zkušenost? Srovnávat Raspberry s PLC je hodně přitažené za vlasy - minimálně z pohledu dlouhodobé spolehlivosti a provozních podmínek. Běžné PLC mají například mnohem vyšší rozsah provozních teplot nebo vyšší životnost, verze procesorů osazovaná do PLC je mnohem dražší a splňuje podmínky pro automotiv. To samé SW a OS který běží na PLC se u každé verze a změny dost důkladně testuje o zpěné kompatibilitě nebo testech v elektro zkušebnách ani nemluvě.
Samozřejmě pokud to Raspberry srovnáš třeba s Unipi, tak máš pravdu, ale to není PLC - to jenom někdo vzal obyčejné Raspberry, přidal k němu HAT s krabičkou a prodává to jako levné PLC.
Pokud bych to měl srovnat, tak klasické PLC je přístroj pro zdravotnictví s certifikáty a garantovanou zárukou a funkčností a to "PLC" s Raspberry je pomůcka koupená na Aliexpressu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

Jasně, Siemens za 100k má vlastní řešení. Většina levných PLC je uvnitř víceméně RPi, někdy dokonce ATMega. Zkrátka to příjde levněji, málekterý výrobce má takové objemy aby si mohl dovolit vlastní řešení a málokterý zákazník je ochoten za to samé zaplatit 10x více protože je to Siemens. Pixsys PLC jsou postavené na ARM Cortex, EdgeLogix je čisté Rpi. Za rozsah provozních teplot a životnost si připlatíte, většinou je to stejné.
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od PetrDubi »

On i ten Siemens používá standartní CPU (třeba v mini PLC LOGO od TI), ale samozřejmě v automotiv verzi. A i ten Siemens má různý řešení od jednotek tisíc až po těch 100k o kterých jsi mluvil. A když vezmu třeba Stange (nebo plno dalších výrobců), tak to většinou není oproti Siemensu nic levného - levné jsou většinou nějaké menší, začínající firmy nebo produkty postavené na nějakých všeobecných modulech, jako je třeba to Unipi nebo tebou zmiňovaný EdgeLogix. Dokonce jsou kolikrát i dražší než Siemens, ale mají zase třeba propracovanějjší SW.
Pixsys je obdoba Siemensu (koukal jsem teď na specifikace našel si parametry CPU) a jeho CPU je od Raspberry vzdálené na hony - pokud teda nebudeme brát že je to prakticky to samé , protože má v sobě nějaký ARM, paměť a I/O (to by jsme potom mohli říct, že v mobilních telefonech je taky víceméně RPi.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
skybor
Příspěvky: 785
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od skybor »

PLC není jen o HW. I když samozřejmě kvalitní HW je základ kvalitního a spolehlivého PLC. Jde i o SW stránku. Jde o komplexní záležitost, kdy spolehlivost a odolnost jsou na prvním místě i na úkor použitelnosti a variability nebo konektivity. Vše je založeno na specifikovaných standardech. Že si někdo dá do názvu nebo popisu svého produktu ty 3 písmenka z toho PLC ještě neudělá.

PS: Používám oboje. PLC i Rpi ale každé se prostě hodí na něco jiného, ale krásně se dokážou doplňovat ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Synchronizace výroby proudu z FV a spouštění spotřebičů

Příspěvek od cicoun »

Proč by si tam ta 3 písmenka nedali? Raspi totiž z definice PLC je. Definice PLC je jiná než si dnes člověk vybaví pod tímto pojmem. Jinak souhlas, já původně reagoval na to, že než kupovat a programovat PLC, stačí raspi za 1000, modbus head za 500 a napíšete si luxusní řídící appku na koleni. A pokud chcete být omezen možnostmi PLC SW, klidně si na to raspi nahrajte openplc ;) Pak máte za 1500,- PLC za které jinak dáte 10k.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek