malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

Dobrý den, na zahradním domku bych si chtěl postavit malou FVE, v současnosti plánuji využití 6ks panelů Longhi LR5-66HIH 500Wp (v zapojení do série) a měniče buď ECO Solar Boost MPPT-3000 PRO 3.5 kW nebo MPPT VOLT 3000 GREEN BOOST 3kW pro ohřev TUV (bojler kombi Dražice OKC 200l /do výměníku připojen kotel na dřevo/)


Jsem ale přesvědčen, že velkou část roku budu mít solární přebytky, které by bylo dobré zužitkovat, navíc na výše uvednou stříšku by se mi vešlo těchto panelů 8.

Na obytný dům bych v budoucnu chtěl další plnohodnotnou 6-10kW FVE (3f systém s bateriemi), jenže to bude kdovíkdy (finance).

Primárně bych chtěl tedy ohřívat bojler bez využití baterie (bojler bude mít manuální přepínání na DS - časem možná udělám nějaký automat, ale to není pro mě priorita a nechci to nyní řešit), přebytky bych nicméně rád zužitkoval pro jiné žrouty, které ovšem chtějí stabilní napětí a neořezaný sinus :) tedy - pomocí 1f měniče s menší(cca 1-2kWh) baterií. Jenomže jsem zatím nenašel jiné řešení, které by primárně dokázalo nahřát bojler a zároveň blokovalo odběr do bojleru z baterie a DS, kdežto jiný výstup by dokázal fungovat jak s baterií, tak s "přicucáváním" s DS. Mám nějakou cenově rozumnou možnost malé plnohodnotné FVE nebo mám (zatím) zůstat jen u 6 panelů na ohřev TUV?
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od Soban »

Podívej rozhodnout se musíš ty.......

Pro ohřev bojleru nepotřebuješ baterku, ale nedá se to na nic jiného použít (dá ale chce to experimentovat a to je spíš pak nahraní).

A nebo postavit plnohodnotnou FVE .....

Pokud to chceš potom i na barák tak bych tam hned začal s 48V systémem - pak to můžeš různě prohazovat i s barákem až to budeš dělat na baráku.

Ono na chatku by stačil i 24V systém s 3kW měničem ale pak by jsi to nemohl použít jinde.

Takže jako měnič bych zvolil must kolem 5kW a teď jde o to zda s vysokonapěťovým mppt nebo ne.

Skoukni je zde: vysokonapěťový mppt

Maximální napětí FV okruhu bez zátěže: 450 VDC
Rozsah MPPT napětí FV okruhu: 150 VDC ~ 430 VDC

https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 200w-14954

A nebo normální:

Maximální napětí FV okruhu bez zátěže: 145 VDC
Rozsah MPPT napětí FV okruhu: 60 VDC ~ 130 VDC

https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 500w-14934

Oba musí mít baterku a neumí přicucávat z DS , ale když je baterka vybitá mají bypass - přepnutí na DS.

A nebo vše v jednom i s baterkou All-In-One LiFePO4 200Ah 51,2V 100A MUST HBP1800 https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-14978

Má vysokonapěťový mppt a můžeš k tomu připojit 6000Wp panelů. (Možná pro začátek by to bylo vhodné pro vyzkoušení a pak pro barák udělat přesně na míru....)

Jinak do baráku na 3f systém zapomeň není to vhodné, a ty 3f věci nech na DS a udělej 1f.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od cipis »

Jinak "docucávání" se dá pořešit i u ostrova, stačí dle potřeby připínat zdroj (nabíječku) k baterkám.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

Soban píše: čtv dub 11, 2024 3:18 pm Podívej rozhodnout se musíš ty.......
no samozřejmě - šlo mi o to udělat to nyní co možná nejlíp
Soban píše: čtv dub 11, 2024 3:18 pm Pokud to chceš potom i na barák tak bych tam hned začal s 48V systémem - pak to můžeš různě prohazovat i s barákem až to budeš dělat na baráku.

Ono na chatku by stačil i 24V systém s 3kW měničem ale pak by jsi to nemohl použít jinde.
já to asi špatně napsal - sice to chci dát na chatku, ale živit to bude barák, s ničím jiným než 48V do budoucna nepočítám :)
Soban píše: čtv dub 11, 2024 3:18 pm Pro ohřev bojleru nepotřebuješ baterku, ale nedá se to na nic jiného použít (dá ale chce to experimentovat a to je spíš pak nahraní).

A nebo postavit plnohodnotnou FVE .....
využití asi časem najdu i pro měnič jen na ohřev - mám v koupelně el. topnou rohož, plánuju, že bych pod novou podlahu v obyváku dal topnou folii, topím dřevem do 1500l aku nádrže, kde mám volný vstup na topnou spirálu, v létě bych to navíc mohl pouštět do bazénu - to vše je ale navíc, větší radost by mi udělalo přebytky pustit do datového rozvaděče, kde si zařízení berou trvale 170-230W, případně tím živit v létě klimatizace....... jenže to jsme řádově uplně jinde

spíš jsem se zajímal o to, zda by nešlo připojit druhý ("fullsinus") paralerně k prvnímu (pro ohřev), zajistit aby ten druhý ("fullsinus") jel z panelů jen v době, kdy je bojler nahřátý a připojil bych na něj právě třeba jen ten zmíněný datový rozvaděč. V zásadě by mi nevadilo ani nějaké "gridfree" řešení, akorát z panelů leze vysoké napětí (díky zapojení do série), které je žádoucí pro ohřev a vysokonapěťové DC "gridfree" řešení jsem nějak nenašel

varianta je i taková, že 6panelů(3kWp) nechám ohřev, dva panely(1kWp) si nechám na nějaký malý měnič s baterkou (ale zázraky od toho nečekám, spíš jen "hraní" - připojení datového rozvaděče, nabíjení sekačky, filtrace bazénu apod.)

nebo zůstanu u původního plánu s tím, že třeba v budoucnu panely z téhle stříšky použiju jako další string do plnohodnotné FVE nebo je nechám žít vlastním životem

Soban píše: čtv dub 11, 2024 3:18 pm Jinak do baráku na 3f systém zapomeň není to vhodné, a ty 3f věci nech na DS a udělej 1f.
vím, že to přináší řadu problémů, přesto mě to láká víc - celý barák mám rozfázovaný a třeba vodárnu mám třífázovou a u té bych velice rád využil zálohu, nicméně to dost předbíhám ;)
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od cipis »

Hele, tohle se řešilo u BELu, pan Budínský má nějakou variantu na situaci, kdy máš na sekundárním výstupu napětí panelů a připojený "vysokonapěťový" axpert či jakou jinou krabici. Někdo tady na fóru to tak určitě provozuje.
Nicméně. Všechno je to takové polovičaté.
Musíš se prostě rozhodnout, jdu do vody/rohoží/.. a jsem v tom za stovku, anebo jedu naplno, a jsem v tom za čtvrt.
Přechod nejde. Prostě to za stovku musíš pak prodat/vyhodit, a jet skoro celé znovu.
Polovičaté je to z toho důvodu, že jsi těžce omezen tím, co kam přesměrováváš. Jak ve sci-fi filmu, přesměrovávám energii do zadních deflektorů ...
Pokud budeš mít sínus měnič od začátku, tak takové věci pořešíš daleko lépe přes nějaký nadřazený systém a můžeš si s tou elektřinou dělat, co chceš.
Můžeš začít třeba s jedním multiplusem od victronu, ke kterému pak dokoupíš další dva, a rozjedeš se na 3f provoz, včetně těch točitých strojů.
Nicméně i ta 3f vodárna se dá řešit přes 1f/3f frekvenčák.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

cipis píše: pát dub 12, 2024 10:50 am Hele, tohle se řešilo u BELu, pan Budínský má nějakou variantu na situaci, kdy máš na sekundárním výstupu napětí panelů a připojený "vysokonapěťový" axpert či jakou jinou krabici. Někdo tady na fóru to tak určitě provozuje.
díky! - zkusím to dohledat, on BEL má tuším DC výstup a přebytky (omezené určitým proudem) dokáže "posílat" tam, takže by druhý měnič šel připojit za něj, ale Bel jsem nechtěl, na ohřev mi vyhovuje krabice, která nemá potřebu externího napájení
cipis píše: pát dub 12, 2024 10:50 am Nicméně. Všechno je to takové polovičaté.
Musíš se prostě rozhodnout, jdu do vody/rohoží/.. a jsem v tom za stovku, anebo jedu naplno, a jsem v tom za čtvrt.
Přechod nejde. Prostě to za stovku musíš pak prodat/vyhodit, a jet skoro celé znovu.
s ohřevem vody s panelama na zahradním domku jsem na tom za nějakých 30 :) a střechu na baráku mám volnou pro plnohodnotnou FVE - to byla od začátku má idea, akorát ve mě při čtení fóra hlodá, že by to šlo využít ještě líp, ale s malým budgetem holt nejdou rozjet velké věci - asi bude nejlepší nechat těch 6 panelů na ohřev a krom toho teď vůbec nic, nebo si na hraní nechat dva separátní panely co se mi na stříšku ještě vlezou

Proč by přechod nešel? stačí vyhodit měnič na ohřev, přepojit panely serioparalerně abych se vlezl do požadovaného napětí a mám 3-4kWp string, ne?
cipis píše: pát dub 12, 2024 10:50 am Polovičaté je to z toho důvodu, že jsi těžce omezen tím, co kam přesměrováváš. Jak ve sci-fi filmu, přesměrovávám energii do zadních deflektorů ...
Pokud budeš mít sínus měnič od začátku, tak takové věci pořešíš daleko lépe přes nějaký nadřazený systém a můžeš si s tou elektřinou dělat, co chceš.
Můžeš začít třeba s jedním multiplusem od victronu, ke kterému pak dokoupíš další dva, a rozjedeš se na 3f provoz, včetně těch točitých strojů.
Nicméně i ta 3f vodárna se dá řešit přes 1f/3f frekvenčák.
Joo (3x) 5kW multiplus by se mi líbil, jenže jak to tak pročítám full sinus měnič s baterií, tak aby to stálo za to jsme cenově takřka o řád výš, jak to co teď začínám budovat.
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od cipis »

BEL nepotřebuje externí napájení, ten adaptér, co je u jednoho z možných zapojení, tak je též napájen z panelů.

Jen rozváděče, prvky v nich a překopání elektriky jsou desítky tisíc. Korektně provedené vedení, jištění a přepěťové ochrany panelů jsou další desítky tisíc.
Panely na střeše jsou ty z menších položek.

O řád možná konečná varianta, co se nikdy nevyplatí, ale na toho čtvrt mega to vyleze i u střízlivé varianty.
Ano, vodu uděláš za 50, ale s tím, že pak začneš úplně znova se vším. U přechodu totiž o měnič vůbec nejde, ten BEL je defacto zanedbatelná položka, protože musíš narvat ty desítky tisíc do ostatních věcí okolo, viz. výše.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od Soban »

Tak potom nechat ohřev vody na pokoji a začít budovat plnohodnotnou FVE v baráku.

A nebo ten střídač pro ohřev vody prodat a pořídit vysokonapěťový must https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 200w-14954 a pokud ti teď panely dávají víc jak 200V bude to s nimi chodit.
Pořídit k tomu baterku a zapojit bojler, k němu dát časový spínač aby se zapínal přes den a nepoužíval přes noc baterku.

A můžeš na to postupně připojovat víc a víc zařízení a rozšiřovat víc a víc baterku......

A v rozvaděči dáš přepínač kterým můžeš přepínat ty jednotlivé okruhy DS/FVE a pokud potřebuješ napájet 3f vodárnu existují zařízení co udělají z 1f 3f pro ten motor...

Kolik máš 3f zařízení? Fakt se to neoplatí!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

cipis píše: pát dub 12, 2024 2:24 pm BEL nepotřebuje externí napájení, ten adaptér, co je u jednoho z možných zapojení, tak je též napájen z panelů.

Jen rozváděče, prvky v nich a překopání elektriky jsou desítky tisíc. Korektně provedené vedení, jištění a přepěťové ochrany panelů jsou další desítky tisíc.
Panely na střeše jsou ty z menších položek.

O řád možná konečná varianta, co se nikdy nevyplatí, ale na toho čtvrt mega to vyleze i u střízlivé varianty.
Ano, vodu uděláš za 50, ale s tím, že pak začneš úplně znova se vším. U přechodu totiž o měnič vůbec nejde, ten BEL je defacto zanedbatelná položka, protože musíš narvat ty desítky tisíc do ostatních věcí okolo, viz. výše.
Takhle - v případě přechodu mi spíš jde o to místo na zahradním domku pro panely, protože střechu na baráku mám valbovou se střešními okny a i když je to velká plocha, tak na panely je tam značně omezená prostorová kapacita. Tedy v zásadě jde o využití stringu, přičemž panely by bylo nutné přepojit (pokud by se použily a nenahradily novějšími) s ničím víc do budoucna nepočítám. Dosud jsem zamýšlel FVE pro ohřev jako samostatnou FVE, která navždy bude fungovat separátně a dotaz zde jsem pokládal protože jsem chtěl zjistit, zda to jednoduše nelze využít ještě víc (například dva měniče paralerně vedle sebe). Což tedy zjevně jednoduše nelze.


U BELu mi informace o nepotřebnosti externího zdroje unikla - moc díky. Zkusím na něj ještě jednou mrknout, protože to by mohlo být ono jednoduché řešení :)
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

Soban píše: pát dub 12, 2024 2:33 pm A nebo ten střídač pro ohřev vody prodat a pořídit vysokonapěťový must https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 200w-14954 a pokud ti teď panely dávají víc jak 200V bude to s nimi chodit. Pořídit k tomu baterku a zapojit bojler, k němu dát časový spínač aby se zapínal přes den a nepoužíval přes noc baterku.
časový spínač bohužel neřeší situaci, kdy je den a FVE z nějakého důvodu nevyrábí (zataženo atp) a ani neřeší blokaci nahřívání bojleru z baterií :(

MUST se mi obecně líbí (hlavně cena a připojení na Home Asisstant), když by se daly nějak jednoduše/levně vykoumat blokace bojleru (pouze z FV panelů a nikdy jinak) tak bych o tomhle řešení uvažoval, líbí se mi i cesta postupné rozšiřitelnosti o které píšete.

Soban píše: pát dub 12, 2024 2:33 pm pokud potřebuješ napájet 3f vodárnu existují zařízení co udělají z 1f 3f pro ten motor...

Kolik máš 3f zařízení? Fakt se to neoplatí!
frekvenční měnič - už jsem o tom uvažoval, ale předchozí majitel mne nedal přesný typ čerpadla, pouze info že se jedná o 3f sigma nautila a důrazně nedoporučil vytahovat pokud nedojde k nějakému problému (špatný přístup), takže nastavení měniče by byla ruleta

3f zařízení mám v dílně dost (+2f indukci). Asi bych se smířil s tím - mít tyto zařízení čistě z DS, ale už mám část elektroinstalace předělané a rozfázované a předělávat to znova není uplně to co bych chtěl dělat :-D
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od Soban »

vitanek píše: pát dub 12, 2024 3:21 pm časový spínač bohužel neřeší situaci, kdy je den a FVE z nějakého důvodu nevyrábí (zataženo atp) a ani neřeší blokaci nahřívání bojleru z baterií :(
Tak ona se ta baterie bude používat vždy dalo by se říci protože mppt připojen k baterii a měnič připojen k baterii.
Samozřejmě čím víc mppt dává tím míň se bude tahat z baterky.

Já mám zásuvky v koupelně připojené na jeden must a i s bojlerem přes časové relé.

Akorát ten must je nastaven aby se dřív přepínal na DS aby nevyždímal baterku do sucha.

Původně tam bylo ještě čidlo na světlo a podle svitu když panely nedávaly výkon tak se bojler odstavil, to bylo zrušeno jako nevyhovující.
vitanek píše: pát dub 12, 2024 3:21 pm frekvenční měnič - už jsem o tom uvažoval, ale předchozí majitel mne nedal přesný typ čerpadla, pouze info že se jedná o 3f sigma nautila a důrazně nedoporučil vytahovat pokud nedojde k nějakému problému (špatný přístup), takže nastavení měniče by byla ruleta
Nechat na DS a neřešit .....
vitanek píše: pát dub 12, 2024 3:21 pm 3f zařízení mám v dílně dost (+2f indukci). Asi bych se smířil s tím - mít tyto zařízení čistě z DS, ale už mám část elektroinstalace předělané a rozfázované a předělávat to znova není uplně to co bych chtěl dělat :-D
Tak záleží zda se úspora na 3f strojích zaplatí při vyších nákladech na FVE?

Jinak rozvaděč budeš muset stejně předělávat, já jsem ho předělával snad 10x samozřejmě né celé od znovu....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

Soban píše: pát dub 12, 2024 3:46 pm
vitanek píše: pát dub 12, 2024 3:21 pm časový spínač bohužel neřeší situaci, kdy je den a FVE z nějakého důvodu nevyrábí (zataženo atp) a ani neřeší blokaci nahřívání bojleru z baterií :(
Tak ona se ta baterie bude používat vždy dalo by se říci protože mppt připojen k baterii a měnič připojen k baterii.
Samozřejmě čím víc mppt dává tím míň se bude tahat z baterky.

Já mám zásuvky v koupelně připojené na jeden must a i s bojlerem přes časové relé.

Akorát ten must je nastaven aby se dřív přepínal na DS aby nevyždímal baterku do sucha.

Původně tam bylo ještě čidlo na světlo a podle svitu když panely nedávaly výkon tak se bojler odstavil, to bylo zrušeno jako nevyhovující.
Já bych právě nechtěl, aby bojler šel z DS dokud mu k tomu (manuálně) nedám pokyn, uměl bych to zabezpečit řízeným relé z HomeAssistanta, ale nechci se zrovna na HA v řízení spoléhat. Proto mne napadlo - fungovalo by kombinace časového a proudového relé v sérii? (časové by blokovalo bojler večer/v noci/ráno kdy se jede z baterie a proudové by snímalo proud na AC vstupu do měniče a pokud by bylo větší než řekněme 1A nebo kolik?! tak by bojler byl blokován, protože měnič v tu dobu "pouští" AC z DS)?

Případně šlo by využít pro spínání relé bojleru Dry kontakt na měniči?

Dále bych se chtěl zeptat - zmíněný měnič https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 200w-14954 se mi velmi zalíbil, je u něj psáno, že dokáže jet uplně bez baterie - co takový provoz obnáší?
(ohledně přetoků - mám doma starý elektroměr ACE 3000 type100 s kterým by neměl být takový problém, jak s jinýma udavačskýma)


Následně jak čas a finance trochu dovolí bych postavil akupack 16x (LiFePo4 cca 105Ah) - na to ale musím nastudovat co to obáší skrz nadimenzování BMS a jištění.
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od Soban »

Tak proč by to nefungovalo jak časové relé tak proudové na vstupu, akorát nevím jak se to bude chovat když panely nebudou dávat plný výkon co bojler potřebuje tak se přepne do bypassu proudové relé odpojí bojler měnič zase vypne bypass proudové relé zapne bojler, panely to nedají a přepne se do bypassu a odpojí se bojler a prostě se to rozkmitá.

Takže takhle to nepůjde, přidáš časové relé a bude to kmitat dle časového relé.....

Todle není správná cesta....... a v reálu to asi chodit nebude.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cicoun
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 05, 2024 12:49 am
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 7200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od cicoun »

vitanek píše: čtv dub 11, 2024 11:49 am Dobrý den, na zahradním domku bych si chtěl postavit malou FVE, v současnosti plánuji využití 6ks panelů Longhi LR5-66HIH 500Wp (v zapojení do série) a měniče buď ECO Solar Boost MPPT-3000 PRO 3.5 kW nebo MPPT VOLT 3000 GREEN BOOST 3kW pro ohřev TUV (bojler kombi Dražice OKC 200l /do výměníku připojen kotel na dřevo/)


Jsem ale přesvědčen, že velkou část roku budu mít solární přebytky, které by bylo dobré zužitkovat, navíc na výše uvednou stříšku by se mi vešlo těchto panelů 8.

Na obytný dům bych v budoucnu chtěl další plnohodnotnou 6-10kW FVE (3f systém s bateriemi), jenže to bude kdovíkdy (finance).

Primárně bych chtěl tedy ohřívat bojler bez využití baterie (bojler bude mít manuální přepínání na DS - časem možná udělám nějaký automat, ale to není pro mě priorita a nechci to nyní řešit), přebytky bych nicméně rád zužitkoval pro jiné žrouty, které ovšem chtějí stabilní napětí a neořezaný sinus :) tedy - pomocí 1f měniče s menší(cca 1-2kWh) baterií. Jenomže jsem zatím nenašel jiné řešení, které by primárně dokázalo nahřát bojler a zároveň blokovalo odběr do bojleru z baterie a DS, kdežto jiný výstup by dokázal fungovat jak s baterií, tak s "přicucáváním" s DS. Mám nějakou cenově rozumnou možnost malé plnohodnotné FVE nebo mám (zatím) zůstat jen u 6 panelů na ohřev TUV?
Využití přebytků = dry contact. Od toho tam je ;)
skybor
Příspěvky: 785
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od skybor »

Bojler bych připojil přes plynule regulovaný "vytěžovač". Tím je zabezpečen ohřev i při malém výkonu z panelů, nebo při větším odběru jinými spotřebiči. Sice to trvá samozřejmě déle, ale bojler se nahřeje. Ale záleží, jak moc chceš (nebo musíš) šetřit baterku. U mne to byla nutnost. Teď se chystám na posílení baterky a asi mne nějaké 3kWh denně už trápit nebudou ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

cicoun píše: pon dub 15, 2024 10:33 pm Využití přebytků = dry contact. Od toho tam je ;)
díky

Soban píše: pon dub 15, 2024 9:46 pm Tak proč by to nefungovalo jak časové relé tak proudové na vstupu, akorát nevím jak se to bude chovat když panely nebudou dávat plný výkon co bojler potřebuje tak se přepne do bypassu proudové relé odpojí bojler měnič zase vypne bypass proudové relé zapne bojler, panely to nedají a přepne se do bypassu a odpojí se bojler a prostě se to rozkmitá.

Takže takhle to nepůjde, přidáš časové relé a bude to kmitat dle časového relé.....

Todle není správná cesta....... a v reálu to asi chodit nebude.
pokud dám do kaskády časové relé a dry contakt z měniče (sepne při nabití aku, rozepne při vybití aku) tak už by to fungovat správně mohlo, ne? Do budoucna bych to tedy asi předělal byť nerad na řízení z HomeAssistantu na základě nabití baterie/napětí panelů (podmínky pro zapnutí a vypnutí snad nějak vykoumám)

skybor píše: úte dub 16, 2024 12:42 am Bojler bych připojil přes plynule regulovaný "vytěžovač". Tím je zabezpečen ohřev i při malém výkonu z panelů, nebo při větším odběru jinými spotřebiči. Sice to trvá samozřejmě déle, ale bojler se nahřeje. Ale záleží, jak moc chceš (nebo musíš) šetřit baterku. U mne to byla nutnost. Teď se chystám na posílení baterky a asi mne nějaké 3kWh denně už trápit nebudou ;)
ohřev při malém výkonu z panelů? - nějaký tip na jednoduchý vytěžovač, který by to dokázal?
skybor
Příspěvky: 785
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od skybor »

nějaký tip na jednoduchý vytěžovač, který by to dokázal?
Vpravo nahoře je takové kouzelné okýnko "Hledej...", tam se zadá, co člověka zajímá a klikne se na ikonu lupy. O vytěžovačích je tady toho mraky a každému vyhovuje něco jiného.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od Soban »

vitanek píše: úte dub 16, 2024 10:35 am
Soban píše: pon dub 15, 2024 9:46 pm Tak proč by to nefungovalo jak časové relé tak proudové na vstupu, akorát nevím jak se to bude chovat když panely nebudou dávat plný výkon co bojler potřebuje tak se přepne do bypassu proudové relé odpojí bojler měnič zase vypne bypass proudové relé zapne bojler, panely to nedají a přepne se do bypassu a odpojí se bojler a prostě se to rozkmitá.

Takže takhle to nepůjde, přidáš časové relé a bude to kmitat dle časového relé.....

Todle není správná cesta....... a v reálu to asi chodit nebude.
pokud dám do kaskády časové relé a dry contakt z měniče (sepne při nabití aku, rozepne při vybití aku) tak už by to fungovat správně mohlo, ne? Do budoucna bych to tedy asi předělal byť nerad na řízení z HomeAssistantu na základě nabití baterie/napětí panelů (podmínky pro zapnutí a vypnutí snad nějak vykoumám)

Samozřejmě když tam bude baterka tak se to nerozkmitá, protože jak to panely nedají tak to bude dokrmovat baterka takže se to do bypassu nepřepne po poklesu napětí na baterce se přepne do bypassu a bojler je dále napájen z DS a panely nabíjí baterku.

A zde by se ten DRY kontakt na měniči využil aby se odpojil bojler pokud to běží ze sítě......

Někdo tu už byl a řešil že má měnič který běží bez baterky a měl na to bojler a nefunguje to bez baterky OK tak chtěl dodat baterku.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
kopca89
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 25, 2024 10:49 am
Lokalita: Frýdek-Místek
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2800
Kapacita baterie [kWh]: 9 olovo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Žermanická přehrada

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od kopca89 »

Zdravím já si přesně takto hraju, primarne ohrev vody pres solar boost 3000 a parallelne k tomu mam spinane zdroje ktere umi vstup 80-350VDC a tema si nabijim starsi olovene baterie a na to mam napojeny sinus menicek 1000W na ktery jsou napojeny pres prepinac siti vsechni svetla v dome, kamery a router. Viz popis. A odkaz na rajce s fotkama.
2400Wp pro TUV - mppt solar boost 3000 (modrásek) + Pračka a myčka na teplou vodu přes směšovač.
400Wp přes Solární regulátor MPPT EPsolar XDS2 100VDC/ 20A série XTRA - 12/24V, Baterie starší GEL olovo z práce 168Ah, Měnič Greencell 1000W/2000W 24VDC/230VAC, na něj napojeny světla přes reléový přepínač sítí podle stavu napětí baterie.
vitanek
Příspěvky: 9
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: malá FVE primárně ohřev TUV, možnosti využití přebytků

Příspěvek od vitanek »

Soban píše: úte dub 16, 2024 12:21 pm
A zde by se ten DRY kontakt na měniči využil aby se odpojil bojler pokud to běží ze sítě......
no a jak to udělat? - dry je sice rozepnutý když je proud z DS na výstupu měniče, ale zároveň se sepne když je baterie vybitá, při nabití se opět rozepne

takže by se bojler nahříval sice jen z panelů, ale jen při vybité baterii a to není žádoucí
dry.jpg
Pokud bych bojler chtěl blokovat při vybité baterii a zároveň blokovat (bojler) při bypassu měniče (provoz z DS), tak musím použít kombinaci DRY (v režimu sepnuto při nabité baterii) + proudového relé na AC vstupu (blokování bojleru z DS) + ideálně zároveň i toho časového spínače (blokování bojleru večer/v noci čistě z baterie). Nebo jsem to zase pomotal?


Dále - co by znamenal provoz tohoto měniče bez baterie, pokud si odmyslíme bojler?

A poslední věc - co přetoky? - měnič zjevně nemá dvojitou konverzi, takže ani s bateriemi se přetokům nevyhnu, že? - (byť s elektroměrem, který mám mě to asi nemusí nějak zvlášť trápit), zde bych chtěl dát info (nevím zda to je to důležité), že za měničem bude trvalý minimální odběr 150W (kamery, NAS, EZS, switche, wifi + několik rpi)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek