Balkonová FVE pro rodinný dům

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od cipis »

Vypnout vypinacem na prodluzkach, pripadne vytahnout ze zasuvky. Vsechno je to uspane, ve standby rezimu. Samozrejme vypnuti elektriny a jeji opetovne zapnuti zpusobi probuzeni a snahu najet, coz konci shozenim jistice, protoze je ta sleha proste moc velka.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od TomHC »

cipis píše: ned úno 25, 2024 3:05 pm Vypnout vypinacem na prodluzkach, pripadne vytahnout ze zasuvky. Vsechno je to uspane, ve standby rezimu. Samozrejme vypnuti elektriny a jeji opetovne zapnuti zpusobi probuzeni a snahu najet, coz konci shozenim jistice, protoze je ta sleha proste moc velka.
Asi 99% počítačov má v setupe/biose voľbu "after power loss" : power on / keep off / last state.
Či aj samotné pripojenie adaptérov urobí taký peak?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Soban »

Ano udělá protože diody kondenzátor.....

A když takhle bude 10-20x kondenzátor který špičkově veme xy proud......

Kolik zdrojů má ošetřeny proudové špičky?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od glottis »

mensi adaptery nebyvaji problem. Lepsi mivaji limitaci inrush proudu. Vic pc zdroju je horsi. Kdysi jsme pro zakaznika postavili a provozovali tezici rigy. 16 pc, v kazdem dva zdroje 800W+. Zajimave bylo, ze zapnuti prodluzky, kde bylo vic jak 4 zdroje spolehlive jistic vyrazilo. Ale kdyz vypadnul proud a distribuce to nahodila, jistice nikdy nevypadli. Asi to naskoci s nizsim napetim a neni tak takovy inrush proud.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Balkonová FVE pro rodinný dům

Příspěvek od Mogul »

Já takovéto odpojování uspaných a neaktivních zařízení taktéž řešil skrze různé prodlužovačky a zásuvky s vypínačem i na wifi/dálkový vypínač. Bylo to ale naprosto nekomfortní a otravné, byť spolehlivé odpojení.
Přešel jsem na chytré zásuvky, kdy jsem začal s TUYA zásuvkami na 16A-20A a teď to pomalu nahrazuji Shelly zásuvkami. Zásuvky mají možnost nastavení proudového omezení, takže trošku fungují jako jističe, znovuzapojení a oznámení, pokud k přetížení dojde, a hlavně plánování, kdy cíleně odpojit a kdy znovuzapojit.
Zásuvku vypínám na scénu s určitým odběrem, kdy je jasné, že zařízení již nevyužívám (vypnuté PC, TV atd..) - o víkendech, nebo na určitý čas, kdy už vím, že bych měl spát - pracovní dny.
Stejně tak všechny spotřebiče jako pračka, bojler, rychlovarka a spousta dalších, které ve spánku určitě používat nebudu a aspoň vím, že jsou skutečně odpojené. Navíc je to i ochrana proti souběžnému zapojení více vysokoodběrových zařízení, kdy pokud jede třeba bojler, ostatní zásuvky se přes scénu vypínají, takže nedojde k přetížení ani střídače, ani jističů, ani rozvodů.
Zpět zapínám v době, kdy bych se měl vracet domů, nebo přes appku či ručně, pokud potřebuji zapnout mimo scénu.
Díky tomuto mám spotřebu domu cirka 60-70W v čemž jsou kamery, minipočítač na axpertu, 2x router, chytré zásuvky (cca 1-2w odběr každá) a pohybová čidla + senzory. Vše ostatní je prostě mrtvé.
Tu jednu kilovatu v baterkách vždy najdu a pak už stačí rozbřesk a už to krmí sluníčko.

Takto jsem to pořešil hlavně z toho důvodu, abych nemusel předělávat rozvody a jističe a spoustu dalších věcí. Není to sice nic světoborného a mít zásuvky v zásuvkách taky není nic extra, ale svůj účel to plní dokonale. Mám odzkoušeno nejen na malých dětech, ale i na letité babičce. Pokud to projde přes tato úskalí, pak si myslím, že je to jedno z možných a hlavně funkčních řešení :-)

Nebál bych se tvrdit, že by to pomohlo i v těch firmách, kde řeší ty píky při náběhu více zařízení. Přes scénu zapínat jednu zásuvku po druhé a je po problému. Navíc i s přehledem, kdo jak dělá :-))

K tématu - řeší se tu i úspora energie. Tohle by mohlo být jedno z možných řešení, jak tu energii ušetřit v době, kdy ji nepotřebuji využívat, což značí v noci, nebo když člověk není doma.
Balkonovka je další řešení, kdy by mohlo docházet k aktuálnímu snížení spotřeby při aktivním využívání.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek