Solarny invertor bez baterie

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od JozefSK »

Neda mi to stale pokoj.
Su v predaji solarne invertory, ktore vraj mozu pracovat bez potreby zapojenia s akumulatorom. Invertory s pravou sinusoidou na AC vystupe. Podobne, ako tie, ktore bezne pouzivame na ohrev bojlerov, ktore ale maju modifikovanou sinusoidu.
Obr 2019.png
A teraz ta otazka.
Tak preco teda na ten ohrev bojlerov pouzivame tie s modifikovanou a nie tie s pravou sinusoidou ?
Ide o to, ze ak si niekto postavi zostavu na ohrev bojleru s modifikovanou sinusoidou (podobne ako ja), tak v zime je ta zostava vyuzita naplno. Ak ale s nejakeho dovodu clovek nemoze rozsirit zostavu na plnohodnotny ostrov s bateriami, tak v lete je tato zostava vyuzita len na cca 15 – 20%.
Ak by ale v tej zostave bez baterie bol osadeny invertor s pravou sinusoidou, tak by sa moznosti vyuzitia vyrazne rozsirili. Napriklad:
- nabijanie el. kolobeziek, bicyklov, invalidnych trojkoliek, el. motoriek, malych el.aut (s tou modifikovanou sinusoidou mi to neslo)
- nabijanie akumulatorov do pracovnych el. pristrojov (akuvrtacky, akupily, …)
- na spotrebu nenarocnych el. zariadeni
S malokapacitnou baterkou by sa za slnecneho pocasia mozno dala zapojit pracka, klimatizacia ...
Navyse, takato zostava je uz viac menej predpripravena na zapojenie „velkej“ baterie.

Co si tom myslite Vy? Mate niekto s tymto skusenosti ?
Vdaka za Vase nazory.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od pibi »

:uh: Jsem přesvědčen, že to může fungovat jen při jasné obloze a dostatečném výkonu z panelů, ale třeba se pletu a Tobě to bude fungovat skvěle a budeš spokojen. Kup, namontuj a poreferuj o výsledku. :wall: :celebrate1:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od jahodovák »

Myslím si,že většina členů zde si řekla,že pokud chce fotovoltaiku využívat naplno,tak baterka je potřebná a jakékoliv jiné řešení se časem stejně k tomu dopracuje,hlavně pokud si to je člověk schopen udělat sám a tím i dost ušetřit.Mnoho členů si prošlo tím,že začali v malém a s nevhodným napětím a jakékoliv rozšiřování pak vede k prodeji použitých komponent a tím ke zbytečným ztrátám.Což samozřejmě vyhovuje některým,protože mohou nakoupit levně .Pokud to ale myslíš s fotovoltaikou vážně,chce to ale už od začátku vědět kam až to chceš dotáhnout a podle toho již od začátku nadimenzovat měnič na plný výkon ,baterka může být taková,která se dá postupně rozšiřovat a panely nejsou tak drahé,tak klidn co se vejde na střechu.Jakékoliv předělávky vyjdou nakonec nevýhodně a žere to i dost času.Cena měničů i ostatního oproti dřívějšku dost poklesla,takže jde jen o rozhodnutí co je člověk ochoten do toho investovat,to je jak čas,tak i prostředky.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od skybor »

Tak jak píše pibi. Není problém při jasné obloze, ale při proměnlivé oblačnosti. Ohřevu vody to samozřejmě vadit nebude, ale ostatní spotřebiče z toho asi nadšené nebudou, takže stejně to nějakou baterku nakonec potřebovat bude.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od kyocera »

Tyhle věci se dají vyrobit, uvádím fotka č, 5 v odkazu níže z roku 2018 a zveřejněno 2019
pon led 07, 2019 2:23 pm a umělo to i čistý sinus i ten modifikovaný i s baterkou HV i bez baterky .
Odkaz je níže. A minulý měsíc jsem na přání známého vyrobil sinus měnič pro tepelné čerpadlo 1300VA
, výstup čistý sinus 230V , galvanicky oddělený s toroidem a s plynulým docucnutím z DS a 100% bez přetoku , což byl hlavní požadavek a
umí pracovat i s aku i bez aku. Pokud panely něco vyrábí, přednostně se vše vždy spotřebuje z panelů.
V případě, že panely už vůbec nic nevyrábí, přepne se automaticky celý systém pro TČ na DS.
Ale takové věci věci jsou jednak pracné a pokud se na něčem pracuje roky, nikdo nezveřejní schéma zapojení.
A většina členů mypower ani individuální vlastní cestu neuznává a jejich názor je : Chci levně bednu vše v jednom
tu zavěsím na zed a za několik minut nastavím a je hotovo.
Kvalita není důležitá, někdo říká, stačí , když bedna vše v jednom vydrží 3 roky.Čínské krabice vše v jednom jsou založeny
na principu vzduchu zdarma. Tedy poddimenzované součástky mohutně ofukovat.
Odkaz pro fotku č.5
viewtopic.php?p=83482#p83482
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od JozefSK »

pibi píše: úte úno 13, 2024 8:19 pm :uh: Jsem přesvědčen, že to může fungovat jen při jasné obloze a dostatečném výkonu z panelů, ale třeba se pletu a Tobě to bude fungovat skvěle a budeš spokojen. Kup, namontuj a poreferuj o výsledku. :wall: :celebrate1:
Je mi od zaciatku jasne, ze to potrebuje jasnu slnecnu oblohu a dostatok panelov. Od zaciatku som uvazoval o moznosti vyuzitia nie na plnofunkcne fungovanie domacnosti, ale na ucely, ktore som spomínal vyssie. Podla prispevkov vyssie sa zda, ze taketo skusenosti tu asi nema nikto.

Ti co ma poznaju, vedia, ze rad skusam nove veci. Ako pise jahodovák, panely uz nie su tak drahe, rovnako aj tieto invertory. Mam asi 10 m volny plot orientovany cca na juh. Ano, mam v plane kupit to a vyskusat. Mozno sa bude dat nielen vozit "zadarmo" ...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od rva »

Tuším, že bez baterie fungují některé vysokonapěťové hybridy, ale u nich pak může docházet k přetokům. Na druhé straně jsou některé frekvenční měniče, které mají možnost běžet nejen na DC, ale i pouze na fotovoltaiku. Sám takový mám a používám na cirkulárku/štípačku. V návodu uvádějí, že to je pouze pro pohon 3f motorů. Pokusy začínají od příspěvku napájení spotřebičů frekvenčním měničem bez baterie
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od skybor »

Ano, mam v plane kupit to a vyskusat.
Funguje to. Za již popsaných podmínek. Navíc tyhle hybridy umí i nastavit mod, kdy přicucává chybjící výkon z DS, ale je tam ta hrozba přetoků. Pro funkci musí mít aktivní aspoň jeden zdroj síť/baterie/panely .
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od Kostěj »

Kdysi jsem to zkoumal víc do hlouky, všechna ta omezení "bez baterky" a benefity "s baterkou". Došlo mi, že ta baterka vlastně není drahá.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solarny invertor bez baterie

Příspěvek od rva »

Kdo měří energii, které jde přes baterii, tak ví, jaký má význam. U mě to dlouhodobě dělá zhruba 1/3 elektřiny domácnosti. Bez baterií bych tu třetinu musel brát od distributora.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek