Ukotvení konstrukce

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od eman »

Houba nefunguje bez vlhka. Pokud někomu teče do střechy, tak je houba asi to poslední, co by měl řešit.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Tys asi necetl zacatek.
To je kvuli tomu, aby to nelaplo neco po ceste ci skladovani nebo montazi. Delas rekonstrukci, vubec nevis, co kam natahas botama, nevis, co je v te zdi, co jsi vedle ni ty tramy slozil atd.
Vlhkost neni jen to, ze tece do strechy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

No a právě o tom mluvím. Když krytinu provrtám, a dodatečně zalepím, dříve nebo později, je velké riziko, že tudy poteče.
Když se mi to stane na pergole, tak uvidím, že mi prokapává voda vcelku hned.Do pergoly lozím 300 dnů z 365. Ale já nemám možnost hlídat po každém dešti, a po každé ranní rose, jestli mi už do prostoru mezi střechou a stropem zatíká.

Když jsem dělal dřevník, konstrukce je ze dřeva a střecha je z hranatě vlnitého plechu. Abych nemusel dávat podložky pod vlny, vruty jsem dal na spodek vlny. A zatěsnil jsem to takovým nadýchaným neoprenem, co ho mám docela hodně. Je to tam 7let a UV to ještě nerozebralo. Ale šel jsem do toho, že dám vruty na spodek vlny, s tím, že to budu kontrolovat, jestli to už prosakuje(chodím kolem toho 3x týdně). A taky s tím, že těsnění jednou za čas vyměním, abych předešel průsaku. Přečuhující neopren, který je vystavený UV, je ještě ok(sem tam taky kontroluju pružnost gumového těsnění na tesařských vrutech, co se používají k přichycení oplechovaní střechy domu). V těchto aplikacích ale vidím pod střechu. Na domě by se mi to kontrolovalo dost těžko. Jde totiž o to, že nemám jak podsunout záplatu pod vrchnější pás(aby byla zachována kaskáda). Pokud to neudělám, voda+mráz+slunko zapříčiní, že se čůrek vody pomalu protlačí pod záplatou až ke šroubu. To samé na šroubu, která drží konstrukci ke střeše. Jak na to svítí slunko, a pravidelně to přemrzává, i ten modifikovaný pás ztratí po pár letech(klidně i 10ti) pružnost a přilnavost ke šroubu. A voda začne zatíkat po závitu. Pokud bych to chtěl pravidelně ošetřovat, tak jak? Dát další vrstvu záplaty? Nebo to nahřát, ať se pás nataví a znovu přilne. Kolikrát to mohu opakovat? 2x? 3x?, než modifikovaný pás ztratí pružnost úplně? A po každém takovém preventivním nahřátí bych měl zatékání kontrolovat i tak, protože si nemohu být jistý, jestli to k něčemu bylo.

Ani ten nejzkušenější pokrývač, mi nedá na to záruku. Max.ty 2 roky. Ale určitě ne 15. On to sice může dát, ale všichni tak nějak ví, že za 15 let se on tomu už nemusí věnovat, může být mrtvý, nezvěstný atp. Taková dlouhodobá záruka od řemeslníka či místní firmy, je takové "vlastnění pozemků na Plutu".
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Kotvení ve špatné úrovni vlny asi netřeba komentovat.
Existují hmoty, co se "přilepí" k tomu pásu za studena. Takže vezmeš kyblíček a těch pár šroubů co dva roky opapleš.
Stejně nemáš šanci zjistit, co tam dokurvíš, když tam budeš tahat ty stovky kg betonu, tahat konstrukce, montovat atd.

I na takové střechy se vytahuje větrání, sdělovačka, cokoliv, skrz tu finální vrstvu.
Máš to provětrávané, takže ikdyž tam něco někdy zateče, tak se to vyvětrá průvanem.
Když to vhodně nadimenzuješ, ty kotvy až do trámů, tak ti nehrozí posunutí větrem či utopení konstrukce do té ipy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od eman »

U asfaltové krytiny bych se zatékání nebál. Přímo do díry pro vrut bych aplikoval bitumenový tmel (to je to co myslel cipis), okolo těsnící podložky bych ho kápnul také a muselo by to stát dlouhodobě ve vodě, aby tam vůbec něco prošlo. Navíc jak poznamenal cipis, u dřeva je defakto jedno, že navlhne, protože pokud je střecha odvětraná, tak se voda zase odpaří a na materiálu to nezanechá následky. Také asfalt nedilatuje. Mám na střeše falcovaný plech a to je teprve peklo.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
XKrement
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Lokalita: Nošovice

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od XKrement »

Mohu poprosit o konkrétní výrobek, který máte na mysli "bituemenový tmel" a "hmotu, co se přilepí k pásu za sudena" ? Neznám tu hmotu, nedělal jsem s ní a je jistě více firem. Něco jestli mi můžete doporučit. Já si pak k ní něco najdu, zkušenosti druhých a pak se rozhodnu co dál.

A to kotvení ve spodní části vlny není vyloženě špatně. Je to horší, ale když se dává tato krytina, a nevychází vrch vlny nad lať/krokev, tak se to dává na spodek. Nemělo by se to dávat do boku vlny. A je jedno, jestli mám takto jednu, nebo všechny vlny. Když leží sníh na střeše, kde jsou vruty v horní části vlny, tak je ten spoj stejně ve vodě. Když lije jak z konve, tak samo. Že zateče do spoje, je také pravděpodobné, i když méně, jak když je naspod. A jak jsem řekl, chodím kolem dřevníku ob den. Velmi brzy bych si toho všiml, že mi teče na dřevo.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od eman »

Prostě zadej do Googlu bitumenový tmel a máš nabídku. Nicméně pozor na výrobky z Hornbachu a De Braven. Dělal jsem loni dva zahradní domky a ten tmel od Denu je pěkný šunt. Je to tvrdé jak stará pasta a vůbec to nelepilo. Měl jsem dvě kartuše Bitustick od Tegola a ty byly super. Ale solidní budou i další výrobci, jenom bych nebral ten nejlevnější marketový šunt. A navařená folie je pořád lepší. Pokud to chceš mít 100%, tak bych každý vrut zkrz střechu tak zvaně zabalil. Používalo se to u průchodek. Nařežeš si dva čtverce, jedním obalíš vrut v nižší části střechy a druhým zvrchu a uděláš kolem něj "kornoutek". Čtverce musí být natavené, aby se přilepili ke střeše i přes sebe. Pak se tam voda nikdy nedostane. Nahřívat jdou krásně i horkovzduchem.

Ideální je, sednout si vklidu na střechu a představit si, jak tam ta voda teče a jak sní pracovat, aby tekla kam chceš ty. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od cipis »

Tak já jsem ten denbraven použil 2x, a lepilo to sakra dobře. Akorát to stejně dobře smrdí ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
chalejkum
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 05, 2023 12:15 pm
Lokalita: zapad SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2000
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ukotvení konstrukce

Příspěvek od chalejkum »

cipis píše: úte úno 06, 2024 10:05 am Je to jen barva. Jinak je to stejné, jak to zelené. Estetika ...
barva hneda-vice pigmentu-vice UV odolnosti...
...ale souhlas s emanem
eman píše: úte úno 06, 2024 8:44 pm Bochemit je hlavně podvod a takové šidítko pro měšťáky co si nechají stavět dům
hlave kdy uz skoro nikdo nedela strechu z mokreho dreva :D

...za vsim hledejte vlhkost ;)
::pv:: 2S2P 330Wp + 2S1P 370Wp *batt* 12kWh + pujdu az na 19,2kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek