Solární sestava na zahradu II.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

cipis píše: stř led 10, 2024 10:09 pm Protoze to vychazi vsechno draho, na to, jaky z toho budes mit uzitek. Je to malem jako moda. Maji to sousedi, tak si to poridis taky, ikdyz prakticke vyuziti je tarka nulove.
Problem je v tom, aby FVE za neco stala, tak proste bude tech 60-100 tis. minimalne. Jinak totiz ty svoje potreby vyresis daleko levneji. Dimenzovat FVE na neco, co pouzijes 2x do roka, tak nema absolutne zadny ekonomicky smysl. Pokud chces byt nezavisla, budiz, ale pak se nemuzes pozastavovat nad cenou.
Vyjasni si, co realne chces. Vetsina toho, co byla napsana, se da poresit aku naradim ci pujcovnou.
Anebo tou poradnou powerbankou.
a jaký užitek budu mít z bedny, do které nedám ani naši ČR zásuvku? Ano, dám klidně 60 tis. a vlastně budu ráda, když tam připojím lednici a filtraci k bazénu :-D pokud ne, tak těch 61 tis. za bednu + 4 soláry mi budou taktéž k ničemu...u mně nejde ani o ekonomický smysl - v zahrádkářské kolonii není žádná elektřina ani voda (pouze pumpa, takže buď si načepuji nebo nezaleji ani kytku...)...Pro mně největší užitek bude to, že jakmile začnou tropy, tak tam nebudu s děckama "chcípat", aby se tam dalo vydržet...a ne se jen dívat kolem dokola, jak si všichni užívají vířivek a bazénů...
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

a kde se pozastavuji nad cenou? že v bedně nejsou zásuvky pro ČR (EU)? tak to se omlouvám...hned si ji pořídím, abych se na dívala, protože tam nestrčím žádnou naši zásuvku :-D
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

p.s. není to jako móda - ještě než se zahrádky odkupovali, já byla ta, která říkala, že bez bazénu - vody - zahrada nemá cenu = bez vody - zahrada není zahrada...takže vlastně pomalu každý tam již má bazén či vířivku...ale mně to bylo vymlouváno hlavně kvůli provozu, že to není jen tak...
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Solární systém na zahradu

Příspěvek od Mikel »

MICHAELA123 píše: stř led 10, 2024 9:14 pm
Soban píše: stř led 10, 2024 6:43 pm https://www.mustpower.net/all-in-one-en ... 1-3kw.html

Prostě tam budou takové ty univerzální zásuvky....
Kurde, co je to takové ty "univerzální zásuvky"? :-D jak to vypadá :-D
Zasuvky tam jsou normalne ceske. Jen obrazek je prebirany primo od Mustu.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od kodl69 »

začneme od začátku
Ráda bych na zahradě používala min. toto zařízení:
-písková filtrace k bazénu - 500w (cca 4 hodiny denně od června do srpna)
-čerpadlo - 400w (cca max. 1 hodina denně od června do srpna - nepravidelně - spíše tak 2-3x týdně)
-mini lednice s mrazákem - 200kwt (24 hod. denně od června do srpna)
-rádio - 170w (cca 6 hodin denně od června do srpna - nepravidelně spíše tak 2-3x týdně)
-TV (+anténa, set-top-box) - 200w (cca 1 hod. denně od června do srpna - nepravidelně - taktéž spíše tak 2-3x týdně)
+ nepravidelně např. nějaké zahradní nářadí - pásová, okružní pila atd., nabíjení mobilů...
Také bych ráda nějaké osvětlení - klidně nějakou bludičku do pergoly či v "chatce"...
běžný den bude pořeba: filtrace 0.5*4=2kWh čerpadlo 0.4*0.5=0.2kWh, chladnička kombinovaná obecná rozumné en. třídy 0.6kWh, z toho polovina v noci. rádio 170W ????? diskotéka pro celou osadu???? zůstaneme na zemi, 12W*6h =0.01kWh. TVP200W??????? to má jako 2m úhlopříčku????? zase zůstaneme na zemi, 32" tvp má příkon obvykle do 50W. tj 0.05kWh. Osvětlení odhad 5x10W LED cca 5h= 0.05*5=0.25kWh -to už bude něco mezi matějskou a las vegas...
tj celkem 2+0.6+0.01+0.05+0.25=2.91kWh. Neřeším nářadí příkony, měniče. pokud se chata fakt používá jenom červen červenec srpen, tak je potřeba zjistit, kolik je potřeba baterek a panelů, zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ vyberu offgrid, vyberu co nejpřesněj (doopravdy přímo střechu chaty, počítá i lokální stíny od kopců) a zkusím zadat spotřebu 2.9kWh denně. Nazdařbůh jsem klikl někde do zeleně kolem Bohumína. a výsledky:
1kWp panelů a 3kWh v baterkách:
chart1kWp3kWh.png
1kWp panelů a 5kWh v baterkách:
chart1kWp5kWh.png
2kWp panelů a 3kWh v baterkách:
chart2kWp3kWh.png
2kWp panelů a 5kWh v baterkách:
chart2kWp5kWh.png
a pozor, pořád to platí pro PRUMĚRNÝ ROK schválně píšu velký písmena, tj nikde není napsaný, že třeba letos červenci nebude čtrnáct dní tak hnusně, že to prostě nebude na tu filtraci stačit a baterky budou furt vybitý. Už jenom vlastní spotřeba měniče, kterou v kalkulaci nemám je běžně 0.5kWh za den. A čím výkonnější měnič, tím vyšší vlastní spotřeba. 2kWp panelů jsou například 4panely 550Wp, každej 2.2x1.15m. nebo 6ks 370Wp o rozměrech 1.1x1.75m.
5kWh baterka na bázi lithia bude stát minimálně 40kKč. Tj pokud bych měl něco takovýho postavit, s tím,. že největší spotřebič má 3kW, tak si musím nachystat cca 100kKč na materál a pokud to budu dělat jako zakázku, tak to bude jednou tolik za práci. A pak si dovolím podotknout, že panely možná vydrží 20 let (sundával jsem ze střechy 9 let starý panely a dost o tom pochybuju) ale pravděpodobně ani elektronika a tím spíš baterky nevydrží víc než 10 let. Mám sice nějakou lifepo4 baterku starou 17 let, ale má cca 60% původní kapacity a cca 20% zatížitelnosti proti nové, tj. už by sotva utáhla ani 3kW po dobu pár minut, s tím, že původně jako nová měla 10kWh, a když se nabíjí, tak to taky nejde ani ze čtvrtiny tak rychle, jako když byla nová...
Ještě si zkusíme vyčíslit roční náklady na takovouhle FVE: 200kKčs životností 10 let, bez započtení inflace a hodnoty peněz (tj kdybych za těch 200kKč pořídil investici) vychází mi to na 20kKč ročně. (1kKč=1000Kč, kdo má psát ty nuly. Brzo bude dobrý psát 1MKč=1 000 000Kč :x )
Pokud je možnost pořídit 1f přípojku v ceně do 100kKč, tak to bude ve výsledku levnější řešení, v zimě se tím může i přitopit a za cca100Kč měsíčně (platba za rezervovaný příkon 1x16A) + 2.9*30=87kWh po 8Kč=696Kč po 3 měsíce mít elektriku bez starostí, tak na nic nečekám. za 10 let to bude 10*(12*100+3*700)+100000=133000Kč. Stačí taková argumentace? Potom je logický, že doporučuju co doporučuju, a za tím si stojím, že bazén na zahradě je dražší než chodit dvakrát týdně do plaveckýho bazénu (jenom elektrika, a co pořízení, chemie, čas) a s dalšími věcmi to vychází podobně. Lednička na chatě? nestačí jít na točený ke kiosku a podobně vyřešit i tu zmrzlinu? A půjčit si nářadí v půjčovně není ostuda, dnes to běžně dělají i řemeslníci, pokud ví, že danej stroj potřebují jednou za měsíc. Tomu se říká "celkové náklady na vlastnictví". Tj klasika, čím víc věcí, tím víc starostí. Viz tzv nepřizpůsobiví, ti si žádný starosti nepřipustí k tělu :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Takže zásuvky se vyřešily, ve zdejším obchodě normální naše.....

Panely můžeš použít i pouze 2 kusy, ovšem zase to pomaleji bude nabíjet, protože skrz napětí potřebuješ dva sériově., mppt regulátor

Pokud tam na zahrádce nejseš přes noc tak to fakt potom nedává smysl.......

Pak to chce vzít použitou 12V autobaterku, mppt regulátor (PWM nebrat k tomu se blbě hledají panely) a prostě nějaký panel mppt regulátor stará baterka a k tomu zařízení na 12V - osvětlení led pásky, pro chlazení nějaká 12V lednička, rádio na to taky bude hrát, a TV taky byly na 12V.

Koupit aku zahradní nářadí - pokud se zvolí správně bude jeden typ baterek stačit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3563
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od rva »

A ještě bych se podíval na příkon té pískové filtrace. 500 W má už dost výkonná, do malých bazénků to je i jen 100 W.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3563
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od rva »

Snad ještě poměrně blbuvzdorná sestava z levných komponent:
1. pwm měnič/regulátor pwm regulátor + měnič
pwm měnič regulátor
pwm měnič regulátor
2. 8x LiFePO4 článek LiFePO4 105 Ah
článek 105 Ah
článek 105 Ah
3. 3x FV panel FV panel 405 Wp
FV panel
FV panel
K tomu za cca 10 000,-Kč BMS, kabely, ....
A tak týden práce a běhání elektrikáře, který to dělá poprvé a nemá k tomu vybavení.
Pak se to musí správně nastavit aby se neničila baterie.
No a pak to musí někdo sledovat, dělat údržbu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

PWM NEBRAT!

Ten odkazovaný měnič s PWM má PV vstup na 60V a tvoje panely mají 31.2V takže 31.2*3=93.6V překročení vstupního napětí a když je dáš seriově tak 31.2 je pro 24V systém málo - protože při zatížení to spadne a nedostaneš z toho výkon!
Range Operation Voltage
30-60VDC
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3563
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od rva »

Ale s pwm žádný problém není. Jsou spolehlivé a snášejí i odpojení baterie při nabíjení.
Pro 24 V systém jsou tyto fv panely v pohodě, Umppt je 31 V (Uvoc = 37 V), takže i při nižším osvětlení tam bude napětí dostatečné pro nabíjení:
FV ulica solar 405 Wp
FV ulica solar 405 Wp
Blbuvzdornost + nízké napětí = optimum pro někoho, kdo tomu (snad zatím) nerozumí.
Naposledy upravil(a) rva dne čtv led 11, 2024 12:33 pm, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

rva píše: čtv led 11, 2024 1:11 am A ještě bych se podíval na příkon té pískové filtrace. 500 W má už dost výkonná, do malých bazénků to je i jen 100 W.
Co je u Vás malý bazének? 1 na zahradě mám s průměrem 120cm, výška cca 30cm - je to bazének pro psy, ale nemusím ho nafukovat a krásně se vypouští, takže pro malé děti značka ideál :-D

Mám v plánu si pořídit např. https://bazeny.heureka.cz/marimex-flori ... /#prehled/

Hned tedy přidávám i odkaz na filtrace:
https://www.marimex.cz/piskova-filtrace/

Vlastně jsem na zahradě chtěla snad 5 věcí a každou z nich si musím obhajovat? :lol:
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Fakt 31V panel pro 25.2V lifepo4?
Jasně fungovat to bude, ale máš to otestované kolik ten panel fakt dá?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

kodl69 píše: stř led 10, 2024 11:38 pm začneme od začátku
Ráda bych na zahradě používala min. toto zařízení:
-písková filtrace k bazénu - 500w (cca 4 hodiny denně od června do srpna)
-čerpadlo - 400w (cca max. 1 hodina denně od června do srpna - nepravidelně - spíše tak 2-3x týdně)
-mini lednice s mrazákem - 200kwt (24 hod. denně od června do srpna)
-rádio - 170w (cca 6 hodin denně od června do srpna - nepravidelně spíše tak 2-3x týdně)
-TV (+anténa, set-top-box) - 200w (cca 1 hod. denně od června do srpna - nepravidelně - taktéž spíše tak 2-3x týdně)
+ nepravidelně např. nějaké zahradní nářadí - pásová, okružní pila atd., nabíjení mobilů...
Také bych ráda nějaké osvětlení - klidně nějakou bludičku do pergoly či v "chatce"...
běžný den bude pořeba: filtrace 0.5*4=2kWh čerpadlo 0.4*0.5=0.2kWh, chladnička kombinovaná obecná rozumné en. třídy 0.6kWh, z toho polovina v noci. rádio 170W ????? diskotéka pro celou osadu???? zůstaneme na zemi, 12W*6h =0.01kWh. TVP200W??????? to má jako 2m úhlopříčku????? zase zůstaneme na zemi, 32" tvp má příkon obvykle do 50W. tj 0.05kWh. Osvětlení odhad 5x10W LED cca 5h= 0.05*5=0.25kWh -to už bude něco mezi matějskou a las vegas...
tj celkem 2+0.6+0.01+0.05+0.25=2.91kWh. Neřeším nářadí příkony, měniče. pokud se chata fakt používá jenom červen červenec srpen, tak je potřeba zjistit, kolik je potřeba baterek a panelů, zde: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ vyberu offgrid, vyberu co nejpřesněj (doopravdy přímo střechu chaty, počítá i lokální stíny od kopců) a zkusím zadat spotřebu 2.9kWh denně. Nazdařbůh jsem klikl někde do zeleně kolem Bohumína. a výsledky:
1kWp panelů a 3kWh v baterkách:chart1kWp3kWh.png
1kWp panelů a 5kWh v baterkách:chart1kWp5kWh.png
2kWp panelů a 3kWh v baterkách: chart2kWp3kWh.png
2kWp panelů a 5kWh v baterkách: chart2kWp5kWh.png
a pozor, pořád to platí pro PRUMĚRNÝ ROK schválně píšu velký písmena, tj nikde není napsaný, že třeba letos červenci nebude čtrnáct dní tak hnusně, že to prostě nebude na tu filtraci stačit a baterky budou furt vybitý. Už jenom vlastní spotřeba měniče, kterou v kalkulaci nemám je běžně 0.5kWh za den. A čím výkonnější měnič, tím vyšší vlastní spotřeba. 2kWp panelů jsou například 4panely 550Wp, každej 2.2x1.15m. nebo 6ks 370Wp o rozměrech 1.1x1.75m.
5kWh baterka na bázi lithia bude stát minimálně 40kKč. Tj pokud bych měl něco takovýho postavit, s tím,. že největší spotřebič má 3kW, tak si musím nachystat cca 100kKč na materál a pokud to budu dělat jako zakázku, tak to bude jednou tolik za práci. A pak si dovolím podotknout, že panely možná vydrží 20 let (sundával jsem ze střechy 9 let starý panely a dost o tom pochybuju) ale pravděpodobně ani elektronika a tím spíš baterky nevydrží víc než 10 let. Mám sice nějakou lifepo4 baterku starou 17 let, ale má cca 60% původní kapacity a cca 20% zatížitelnosti proti nové, tj. už by sotva utáhla ani 3kW po dobu pár minut, s tím, že původně jako nová měla 10kWh, a když se nabíjí, tak to taky nejde ani ze čtvrtiny tak rychle, jako když byla nová...
Ještě si zkusíme vyčíslit roční náklady na takovouhle FVE: 200kKčs životností 10 let, bez započtení inflace a hodnoty peněz (tj kdybych za těch 200kKč pořídil investici) vychází mi to na 20kKč ročně. (1kKč=1000Kč, kdo má psát ty nuly. Brzo bude dobrý psát 1MKč=1 000 000Kč :x )
Pokud je možnost pořídit 1f přípojku v ceně do 100kKč, tak to bude ve výsledku levnější řešení, v zimě se tím může i přitopit a za cca100Kč měsíčně (platba za rezervovaný příkon 1x16A) + 2.9*30=87kWh po 8Kč=696Kč po 3 měsíce mít elektriku bez starostí, tak na nic nečekám. za 10 let to bude 10*(12*100+3*700)+100000=133000Kč. Stačí taková argumentace? Potom je logický, že doporučuju co doporučuju, a za tím si stojím, že bazén na zahradě je dražší než chodit dvakrát týdně do plaveckýho bazénu (jenom elektrika, a co pořízení, chemie, čas) a s dalšími věcmi to vychází podobně. Lednička na chatě? nestačí jít na točený ke kiosku a podobně vyřešit i tu zmrzlinu? A půjčit si nářadí v půjčovně není ostuda, dnes to běžně dělají i řemeslníci, pokud ví, že danej stroj potřebují jednou za měsíc. Tomu se říká "celkové náklady na vlastnictví". Tj klasika, čím víc věcí, tím víc starostí. Viz tzv nepřizpůsobiví, ti si žádný starosti nepřipustí k tělu :)
Takže Vaše doporučení je vlastně nepořizovat si nic - mě se to nevyplatí, pokud to dobře chápu...
-bazén na zahradě je dražší než chodit 2x týdně do plaveckého bazénu - tak to tedy doporučuji ten bohumínský, je to pouze krytý bazén, já + 2 děti - vstup na cca 2 hoďky - 500,-Kč, když půjdeme jen 10x v měsíci jsem na 5 tis., a to jen za vstup, kdyby měl někdo zájem: https://www.bospor.info/cz/aquacentrum- ... y-a-slevy/ a vlastně na co bazén :-D můžu zajet k nějakému rybníku, přehradě, to budu mít zdarma :lol:
-lednice - taky nepotřebuji, v létě je tam na chcípnutí, při přespání si sebou nebrat žádné jídlo, max. rohlíky, ty se mi tam nezkazí a tvrdé jsou tak jako tak do večera, či si můžu odskočit někde na meníčko a při jednom hned vyřešit i tu zmrzlinu...
-nářadí? na co...když zrovna něco budu potřebovat, tak hned jen tak všeho nechám a jdu shánět nářadí...ve výsledku pak usoudím, že to ani nepotřebuju - ztráta času a peněz a ještě práce k tomu :-D

Nestačím se tedy divit vlastně, na co je vůbec toto fórum - nikdo tady vlastně FVE asi nepotřebuje či mě tedy zajímá proč si ji tolik lidí pořizuje? Pro koníčka? To je taky zbytečně drahý koníček, který se vůbec nevyplatí - na sledování čísel stačí obyč kalkulačka a místo propojování kabelů si třeba plést náramky z bavlnek, to vyjde levněji :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 528
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od sindyk »

Stejně mi přijde jako nejlepší řešení ta Must krabice. Jo, dá se postavit i něco levnějšího, ale tohle je elegantní, 6 kWh baterie uvnitř, jen připojit panely (2 nebo 2x2) klidně bazarový. Ušetří to hromadu blbnutí kolem. Zásuvky jsou přímo na bedně. 80 kg je dost na to, aby to nikdo v noci nedonesl, ale pořád se to dá ve 2 lidech hodit do auta a odvézt mimo sezónu pryč. A na zimu poslouží jako záloha někde v baráku.
Já mám pro děcka kulatej bazén 3,6m a filtrace ProStar 2 bere 85 W a stačí, takže 200 W filtrace bude až až.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Diablo1st
Příspěvky: 1633
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Diablo1st »

MICHAELA123 píše: čtv led 11, 2024 1:02 pm Nestačím se tedy divit vlastně, na co je vůbec toto fórum - nikdo tady vlastně FVE asi nepotřebuje či mě tedy zajímá proč si ji tolik lidí pořizuje? Pro koníčka? To je taky zbytečně drahý koníček, který se vůbec nevyplatí - na sledování čísel stačí obyč kalkulačka a místo propojování kabelů si třeba plést náramky z bavlnek, to vyjde levněji :lol: :lol: :lol:
Ktorý koníček okrem FVE dokáže aspoň niečo ušetriť? Nevravím, že to je návratná investícia, ale ako koníček je to určite lepšie lebo aspoň niečo sa človeku vráti a kopec vecí sa naučí.
Ospravedlňujem sa za mierne OT.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Trochu nechápu co ti na té must krabici vadí že se to snažíš redukovat na samostatné díly kdy ve výsledku za ně dáš víc......

Ta krabice je určená přesně pro tebe pro obyčejné uživatele.
Prostě přidáš panely a funguješ, do zásuvek zapojíš co potřebuješ.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
MICHAELA123
Příspěvky: 57
Registrován: úte led 09, 2024 10:03 pm
Lokalita: Bohumín
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od MICHAELA123 »

sindyk píše: čtv led 11, 2024 1:04 pm Stejně mi přijde jako nejlepší řešení ta Must krabice. Jo, dá se postavit i něco levnějšího, ale tohle je elegantní, 6 kWh baterie uvnitř, jen připojit panely (2 nebo 2x2) klidně bazarový. Ušetří to hromadu blbnutí kolem. Zásuvky jsou přímo na bedně. 80 kg je dost na to, aby to nikdo v noci nedonesl, ale pořád se to dá ve 2 lidech hodit do auta a odvézt mimo sezónu pryč. A na zimu poslouží jako záloha někde v baráku.
Já mám pro děcka kulatej bazén 3,6m a filtrace ProStar 2 bere 85 W a stačí, takže 200 W filtrace bude až až.
Děkuji za komentář. Jaké panely doporučujete? Tak to jsem ráda, že 200w filtrace bude stačit... ;)
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

U odkazu na tu must krabici máš odemě i odkaz na panely!

Pokud se 4 nevlezou ber 2.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 528
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od sindyk »

Nejjednodušší bude koupit 2 co nejsilnější panely, třeba 650 Wp, a zapojit je do série. Bude tam minimum spojů, takže to bude spolehlivé. Pokud je místa víc, nebo je potřeba větší výkon, dají se koupit třeba 4 menší panely, dejme tomu 450 Wp (víc ta bedna stejně neumí). Tam bude ale potřeba udělat paralelní spojení dvojic panelů - jsou na to takové MC4 rozbočky, ale už to bude větší dráteničina :)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární sestava na zahradu II.

Příspěvek od Soban »

Jenže 650W zase jsou už velké krávy, aby to někam umístila......

K té bedně jde připojit 1800Wp takze zjednodušeně musí mít panelu po 2 kusech čili 2 nebo 4 a když sečteš výkon těch panelů tak to musí dávat přibližně těch 1800, další problém velikost, aby se ti tam vešly.

Jinak klidně můžou bý 2 na střeše a 2 na zemi......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek