Proudovy chranic pro BEL

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od sikec »

Jaký použijete typ chrániče? Stačí A nebo musí být B? Rozdíl v cenách je slušný. Jde o bezpečnost, ale pokud funguje A, tak proč ho nepouzit. Má někdo prosím zkušenost praktickou?
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od Lubik »

Na Aliexpress se dají koupit chrániče typ B od 50$. Sice nemají EU certifikaci ale lepší než nic.
Každý si musí zvážit rizika když se v tom vrtá sám.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od PetrDubi »

Jenom upozorním, že pokud ten Bel nebude mít výstup nějak uzemněnej (nevím jak to má Bel řešený), tak žádnej chránič fungovat nebude...
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od glottis »

tak to by melo fungovat i bez uzemneni ne? Jde pres to faze a nula a vybavi pokud se ty dva proudy nerovnaj. A kdyz by byl nekde za tim leak kamkoliv, ne jen do zeme tak by to melo vybavit.

Vetsi problem vidim v tom, ze z BELu poleze takovej bordel, ze ten chranic to nemusi vubec pobrat.

https://www.oez.cz/newsletter/2019-07-p ... zidualniho

tady jsou typy chranicu a bojim se, aby to nemusel byt az ten B+. Nevim co to stoji ale muze pak byt levnejsi koupit hlidac izolacniho stavu. Ale je to jen teorie :)
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od PetrDubi »

Aby mohl být leak, tak musí být ten výstup z Bel alespoň částečně uzemněný, protože pokud nebude nijak uzemněný, tak to bude izolovaná soustava, mezi výstupem Bel a zemí nebude žádný napětí a tím pádem nebude ani téct žádný proud, protože aby tekl proud, tak se musí uzavřít obvod.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od glottis »

To jo no. Leda by to hlidalo stav, kdy treba k prizemneni dojde poruchou na panelech. Ale je to asi blbost. Ikdyby ten bel prizemny byl (netusim jestli to vubec jde) tak obycejny chranic a mozna ani B nemusi vybec vybavit kvuli te frekvenci.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od sikec »

Hlídač izolačního stavu...nikdy jsem ho nikam nepoužil, nechám se rád poučit. Je spolehlivější jak RCD? S tím uzemnenim to je asi fakt, BEL je vlastně taková IT síť, ale možná se pletu.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od mirekcafa »

A co poptat přímo toho pána z Bela co je prodává, reaguje celkem svižně
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Proudovy chranic pro BEL

Příspěvek od sikec »

Já mu psal. No napsal mi opravdu obratem že chranic proudovy tam dát můžu. Ale jestli bude fungovat nebo je třeba nějaká úprava to nenapsal. Ale během měsíce budou dělat BEL s aktivním chlazením, takže počkám a objednávám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek