Připojení centrály TN-S k domu

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
dockys
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 06, 2022 2:16 pm

Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od dockys »

Dobrý den všem,
je možné nějakým způsobem bezpečně připojit 3-fázovou centrálu ke stávajícím domovním rozvodům? Centrála je primárně určena pro přímé napájení spotřebičů, má tedy na výstupu již 5-ti kolík, čili je to síť TN-S.
Viz. následující obrázek:
Obrázek

Pokud bych se měl asi řídit normou, tak bych správně neměl již ze sítě TN-S udělat zpátky TN-C. Pokud bych se normou neřídil a spojil bych např. vodiče PE a N, tak zase nevím, jestli bych tím centrálu nějak nepoškodil. Zde je její vnitřní zapojení.
Obrázek

Případně, jak byste to řešili Vy??
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od jahodovák »

Ono záleží přoč ji chceš připojit,pokud při výpadku sítě,tak to lze,jen musíš zajistit aby v případě znovuzprovoznění sítě nedošlo ke spojení s centrálou,to znamená pokud je připojená centrála,nesmí být připojena sít.Pokud používáš točivé třífázové stroje,je třeba zajistit i stejný sled fází.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dockys
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 06, 2022 2:16 pm

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od dockys »

jahodovák píše:Ono záleží přoč ji chceš připojit,pokud při výpadku sítě,tak to lze,jen musíš zajistit aby v případě znovuzprovoznění sítě nedošlo ke spojení s centrálou,to znamená pokud je připojená centrála,nesmí být připojena sít.Pokud používáš točivé třífázové stroje,je třeba zajistit i stejný sled fází.
Důvod je právě kvůli vypadku sítě. K tomu, aby nedošlo k propojení se sítí slouží právě ten přepínač sítí, který tuto možnost eliminuje. Sled fázi neřeším, řezat na cirkuli při výpadku nebudu :) Jde mi hlavně o to, jak vyřešit správně připojení PE a N z centrály na vstup PEN do baráku.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od jahodovák »

S tím ti neporadím,to chce se zeptat revizáka,ten to jistě bude vědět,já mám doma ještě stále starý systém....a měnit to nebudu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od luky »

1) přepínat PEN je blbost. Ochranný vodič se nerozpojuje.
2) Za bodem rozpojení je síť TN-S. Tedy řekresli si to tak, aby bod rozpojení PEN na PE a N byl před přepínačem sítí (teď ho máš mezi přepínačem a chráničem). A pak si vyřeš filosofickou otázku, jestli je potřeba N přepínat nebo jestli lze spojit.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu kde je problém?

Prostě fáze přes přepínač sítí, N připojím na svorkovnici N v rozvaděči u tebe spojená s PE čili PEN.

N na centrále je z vlastního vinutí takže není s ničím spojená takže se nemůže nic stát. (Pokud sedí schéma.)

A PE z centrály taky spojím s PEN v rozvaděči.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
dockys
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 06, 2022 2:16 pm

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od dockys »

luky píše:1) přepínat PEN je blbost. Ochranný vodič se nerozpojuje.
2) Za bodem rozpojení je síť TN-S. Tedy řekresli si to tak, aby bod rozpojení PEN na PE a N byl před přepínačem sítí (teď ho máš mezi přepínačem a chráničem). A pak si vyřeš filosofickou otázku, jestli je potřeba N přepínat nebo jestli lze spojit.
Takto nějak?
Obrázek
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od bublich »

Já osobně bych přes přepínač sítí vedl jen fáze.A ty nuly PE N a PEN sítě spojil mimo něj dohromady.K čemu je tam ten obvod za můstkem D2?
dockys
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 06, 2022 2:16 pm

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od dockys »

bublich píše:Já osobně bych přes přepínač sítí vedl jen fáze.A ty nuly PE N a PEN sítě spojil mimo něj dohromady.K čemu je tam ten obvod za můstkem D2?
Zvažoval jsem i tuto možnost.. Ale nemohu se rozhodnout, proto jsem se přišel poradit sem :)

Je tam baterie 12V, k ní je připojený startér, spínací skříňka s klíčem a kontrolka s nějakým spínačem pro tlak oleje. Jinak je to centrála ZIPPER ZI-STE6700DH.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od bublich »

Dík.Pro klid duše bych před spojením N a PE gen změřil případný rozdíl potenciálu měřákem nebo provedl test žárovkou 12V apod při běžícím stroji.Ale podle schematu OK.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od Soban »

Jak už psaly N a PE z centrály připojit do rozvaděče na PEN můstek, lištu, svorkovnici nebo jak je to tam propojeno a přes přepínač pouze fáze!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
dockys
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 06, 2022 2:16 pm

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od dockys »

Děkuji všem za cenné rady.. !
Uživatelský avatar
mmachtri
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 21, 2022 9:45 am

Re: Připojení centrály TN-S k domu

Příspěvek od mmachtri »

dockys píše:Děkuji všem za cenné rady.. !
Řeším teď stejnou věc jen s centrálou od Hechtu a tak mě zajímá, jak to dopadlo.

PS: jak řešíte nerovnoměrné zatížení fází?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek