Nalisování kabelových ok na CYA 50

Hledáte schopného elektrotechnika, programátora, návrháře projektů, montéra, realizátora vašeho projektu nebo někoho jiného? Máte volná pracovní místa, hledáte lidi.
Solarnoob
Příspěvky: 123
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od Solarnoob »

Ahoj, nenašla by se prosím nějaká dobrá duše z Prahy (nebo Chomutov/Kadaň), která mi nalisuje cca 12 kabelových ok na CYA 50 ?
Zadarmo to nechci, byť by to potěšilo, ale beru že kleště něco stály a práce tak....
Děkuji
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od lwq »

Na drat tj. CYA chces pridelavat oka krimpovanim/lisovanim? No nevim, ale asi to bude nejaky jiny drat typu licna. Pokud si dovezes vodice a oka, tak mam 12t lis na oka co umi az 300mm vodice. Lokalita Melnik.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od Matess »

je to lehce offtopic, ale já když potřebuji něco takového udělat tak drát k oku pájím plynovým zapalovačem. Má to nevýhodu v tom že trocha cínu se dostane do kabelu a u oka je to neohebné, ale na druhou stranu to drží velmi dobře a stojí to kolem 200Kč. Kupoval jsem ho dříve na smršťování bužírek a nakonec jsem s tím už pájel i měděné trubky.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od kodl69 »

A ta neohebnost + vniknutí agresivního tavidla mezi drátky licny je to, proč by se zrovna tohle nemělo dělat. Ale nemění to nic na tom, že ten mini plynovej hořáček je dost dobrá věc, hlavně na opravy lecčeho mimo civilizaci
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od lwq »

Nu, takhle velike vodice se krimpuji/lisuji z dobreho duvodu - takto kvalitne udelany spoj je velmy odolny mechanicky - napriklad navzdory namahani teplotnim cyklovanim, tak porad drzi. Spoj udelany cinem v tomto pripade ma nekolik problemu - jak cin zateceny tam kde byt nema a riziko zalomeni vodice, tak teplotni a mechanickou ne-odolnost. WIKI
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od Matess »

ano jistě máš pravdu. Například v případě vibrací je lisovaný spoj jistota a pájeny se urve 1000x dříve. Pokud se ale bavíme o kabelu k baterii, tak jsem zatím nikdy s dobře spájeným kabelem neměl ve stacionárním použití žádný problém.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od kodl69 »

Já už viděl u jemně slaněnýho vodiče měď proměněnnou v měděnku kvůli zapájení oček, sice ne úplně v ideálních podmínkách, ale bylo to pod střechou, zemědělská technologie cca z 80-tých let. A bylo těch uhnilejch licen celkem dost. Možná to tehdy pájeli eumetolem nebo kyselinou, to už já netuším, jenom jsem viděl výsledek po cca 25-ti letech. I kalafuna dokáže ve vlhku kouzla.
Lisuju koncovky obyč pákovejma lisovacíma kleštěma, a taky nebyl nikdy problém, a to si občas ty spoje prohlížím infra kamerou při plným kalupu. Tím jsem třeba odhalil uvolněný spoje v OPV/ jističích, kde jsou licny s dutinkama, který se časem přetvarují a potom to jde poměrně dost utáhnout. Na několika místech už bylo vidět i poškození límce dutinky a černá stopa na jističi... Nejkritičtější jsou přívody na řadu jističů, kde je jak hřebínek, tak licna s dutinku, tj celej proud řady jističů prochází přes tyhle dva spoje, kde díky sesednutí dutinky poklesne přítlak na obou místech a je zle.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od lwq »

Ano ano, vidim to na nutnost porizeni IR kamery, spravne @kodl69 ;)
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od teapack »

Zkusil bych se poptat v nějakém rozumném obchodě se svařovací technikou...
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od smartyn34 »

Neboj se a normálně použí cín a neutrální pájecí kapalinu, vibrace nehrozí a kapalina tomu nic neudělá. Dříve se používala kyselina, to bylo něco jiného, ta kam zatekla, za pár let udělala paseku.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od luky »

Uživateli jsem se soukromě nabídl, nabídnu to i veřejně:
Koupil jsem si pro sebe čínský hydraulický kleště za litr, 4-70mm2. Pro koho je to moc velkej výdaj (?!), může si u mě přinesená oka zalisovat a odměnu poslat jako příspěvek na provoz fora.
Lokalita: vesnice u Berouna nebo kancelář Praha-Florenc.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od lwq »

Ano ano, to je rozumny pristup, udelat to poradne, jak sem psal vyse. Kabelova oka se nepaji, jde i o stress teplotou a chemicke zmeny s tim spojene.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od lwq »

O neco vice nahore sem se seknul a CYA opravdu neni drat, to je CY. CYA je laneny vodic... https://www.kvelektro.cz/vodic-cya-h07v ... 1257460004 ... timto se omlouvam :)
Solarnoob
Příspěvky: 123
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: Nalisování kabelových ok na CYA 50

Příspěvek od Solarnoob »

luky píše:Uživateli jsem se soukromě nabídl, nabídnu to i veřejně:
Koupil jsem si pro sebe čínský hydraulický kleště za litr, 4-70mm2. Pro koho je to moc velkej výdaj (?!), může si u mě přinesená oka zalisovat a odměnu poslat jako příspěvek na provoz fora.
Lokalita: vesnice u Berouna nebo kancelář Praha-Florenc.

Potvrzuji, již jsme domluveni. Máme to v práci k sobě 5 minut pěšky. Luky - děkuju
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek