Divne chovani PIP 5048 MK

Měniče Axpert
salinm1
Příspěvky: 43
Registrován: čtv srp 14, 2014 12:50 pm

Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od salinm1 »

Ahoj,
konecne jsem se dostal k testovacimu provozu me FVE, kde mam 7 cihlicek polyt. a zatim jen pokusne pripojene 2 panely 260, abych testoval, ze vse jede jak ma. Jako zatez jsem napojil rekuperaci, ktera bezi furt a ted to divne xhovani dal jsem rezim SBU at otestuji jak bezi batery pack. A problem je, ze baterky ukazuji pres LEDky, ze jsou plne, ale kdyz se pripojim k menici pres BL tak tem mi ukazuje uz jen 65% odber cca 40W tj chapu, ze neco s baterky odeberu, ale vzhledem ke kapacite cca17kW tech 65% nesedi. Dela vam to KING taky? Nebo se to da nejak nastavenim opravit?

Dekuji za kazdou radu.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od Vitek »

ahoj upřesni co máš za baterky a jak probíhá komunikace mezi nimi ! pokud máš jen tupé olovo jako já tak tam to skutečně kecá. pokud použiješ soc meter typu victron BMV 7.. tak to funguje dobře.

Chápu ale tvuj příspěvek tak že máš 7 cihel pylontechu ? je to tak? možná tam je jen překlep dík za upřesnění a lepší popis systému !
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od diablo007 »

Mk v kombinaci s pylontechy tu nikdo nemá(nebo o něm.nevim) je možné že si sice baterka řídí nabíjení ale neřekne měnící na jakém napětí je jeho plný stav takže pokud máš napětí baterky zadané v mk ručně vyšší než je strop pylontechu může měnič tvrdit že je tam málo i když ve skutečnosti je plno a on ani nenabiji
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od youda »

salinm1 píše:Ahoj,
konecne jsem se dostal k testovacimu provozu me FVE, kde mam 7 cihlicek polyt. a zatim jen pokusne pripojene 2 panely 260, abych testoval, ze vse jede jak ma. Jako zatez jsem napojil rekuperaci, ktera bezi furt a ted to divne xhovani dal jsem rezim SBU at otestuji jak bezi batery pack. A problem je, ze baterky ukazuji pres LEDky, ze jsou plne, ale kdyz se pripojim k menici pres BL tak tem mi ukazuje uz jen 65% odber cca 40W tj chapu, ze neco s baterky odeberu, ale vzhledem ke kapacite cca17kW tech 65% nesedi. Dela vam to KING taky? Nebo se to da nejak nastavenim opravit?

Dekuji za kazdou radu.
Proč:
Procentuální údaj o stavu nabití baterie, který ukazuje Axpert, vychází pouze z napětí a předpokládá, že máš olověné baterky. Proto to s jakýmkoliv lithiem ukazuje nesmysly a proto se to při vyšší zátěži dokonce může i vypnout, jelikož měnič si bude myslet, že baterky jsou vybité. Přitom dojde pouze k drobnému poklesu napětí při zatížení.

Řešení:
Musíš mít zapojen RS485 kabel mezi master cihlou a měničem. Dále pak v nastavení zvolen typ baterie na PYL. Tak to bude fungovat o dost lépe, ikdyž ani to není všespásné.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od kodl69 »

Hledal bych chybu v nastavení komunikace baterek a axperta... Podle mě je těch 65% indikovanejch jenom podle napětí na baterce a s Pylontechem se to vůbec nedomlouvá... edit: rychlejší Youda
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
salinm1
Příspěvky: 43
Registrován: čtv srp 14, 2014 12:50 pm

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od salinm1 »

Dekuji za rychle reakce proverim komunikaci nastavoval jsem to presne jak psal youda, ale provedu radeji kontrolu jestli treba se neco nevytahlo pri instalaci kabelu od panelu. Dekuji moc za rady jak najdu zakopaneho psa dam vedet.
salinm1
Příspěvky: 43
Registrován: čtv srp 14, 2014 12:50 pm

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od salinm1 »

Povrzuji, ze chyba byla v nastaveni typu baterky PYL, nejdriv se to zdalo timto vyresene najednou byla kapacita 75%, ale po cca 3 min alarm s chybou 61 tj. neni komunikace s baterkou. Pouzivam originalni kabel dodavany v proppjovaci sade s bateriema, ktery je i oznacen, ktery konec do baterie a ktery do invertoru, ale vypasa, ze komunika e nefunfuje. Prosim mate s timto kabelem problemy nebo je ok? Dekuji za radu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od youda »

salinm1 píše:Pouzivam originalni kabel dodavany v proppjovaci sade s bateriema, ktery je i oznacen, ktery konec do baterie a ktery do invertoru, ale vypasa, ze komunika e nefunfuje. Prosim mate s timto kabelem problemy nebo je ok? Dekuji za radu.
UTP kabel dodávaný v sadě s baterkama je dobrej leda tak na oběšení. Má totiž pinout pro CAN, zatímco Axpert potřebuje pinout pro RS485.

Buď použij UTP kabel dodaný s Axpertem, nebo si vyrob vlastní podle návodu, který jsem dal sem:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=94806#p94806
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
salinm1
Příspěvky: 43
Registrován: čtv srp 14, 2014 12:50 pm

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od salinm1 »

Dekujiii za posoupnuti
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od josse »

youda píše: Procentuální údaj o stavu nabití baterie, který ukazuje Axpert, vychází pouze z napětí a předpokládá, že máš olověné baterky. Proto to s jakýmkoliv lithiem ukazuje nesmysly...
Oprava, existují také jiné chemie než LiFePO4 :-) s NMC, a dalšími to funguje velice obstojně!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od kodl69 »

když má baterky se "smart BMS" tak by byla chyba to nepropojit. Třeba už jenom kvůli regulaci nabíjecího proudu při balancování v blízkosti plnýho nabití článků...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od camel1cz »

V minulosti se tu několikrát řešilo, že implementace komunikace axperta s pylony je natolik špatná, že je lepší nastavit uživatelské parametry a rezignovat na výhody komunikace (třeba to dynamické řízení nabíjení).

Jak to teda je? Žádnou výraznou aktualizaci FW axperta jsem nezaznamenal - nebo mi něco uniklo? Youdo?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od rokytna »

neposunulo se to nikam

pylon baterie -> nastavit na USE a vlastní hodnoty

Ideální je mít pylon baterie připojené do SolPipLog, a přes něj číst informace (napětí článků, proudy, kapacitu / soc) a tím ve smyčce komandovat měnič - upravovat max nabíjecí proud (odesílání MNCHGC příkazu) dle potřeby.
Tohle původně měla dělat tam BMS komunikace přímo mezi axpertem a pylonem, ale ve skutečnosti je to úplně nanic. A když pak má člověk dva měniče v paralelu tak je to úplně na nic - a nezbývá než to řídit přes ten počítač jak jsem napsal, pak to šlape.

V praxi se mi zdá že to až tak nutné není, protože regulace "pouze" podle napětí celého packu pro pylon u axpertu funguje celkem ok.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od youda »

Camel1cz,
nejnovější Axperty teď chodí s FW, který podporuje i další typy chytrých baterek:
- Pylontech
- Weco
- Soltaro
- Bak

Bohužel, jelikož k tomu není changelog, tak člověk nemá tušení, jestli kromě toho také opravili všechny další boty, jako nabíjecí napětí, předčasné vypínání, paralelní chod atd.

S jedním měničem se to asi dá nějak překousnout, ale pokud by bylo měničů více, tak bych se přikláněl k řešení, které uvádí Rokytna. Prostě to řídit přes 3rd party prvek. Jediné úskalí je to, že command MNCHGC funguje pouze na měničích, do kterých existuje patchovaný firmware. Ale i bez dynamického řízení nabíjecího proudu pořád dává to externí řízení smysl.

Dalším aspektem je, že na nováčka, který ani neví jak to pořádně nastavit a který datový kabel použít, nemůžeš hned v první odpovědi vybalit, aby si k tomu začal bastlit vlastní monitoring. Prostě ať to nejdřív zapojí tak, jak říká výrobce a teprve pokud mu to nebude vyhovovat, tak ať si nastuduje jak jsme to vyřešili my ostatní.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od rokytna »

že na nováčka, který ani neví jak to pořádně nastavit a který datový kabel použít, nemůžeš hned v první odpovědi vybalit, aby si k tomu začal bastlit vlastní monitoring.
jo plně souhlasím, dobrá poznámka. Nicméně i tak to může někoho aspoň nakopnout správným směrem.

bylo by super udělat někde wiki a tam tyhle návody dát (jak zapojit axpert, jak to spočítat a nadimenzovat, jak udělat řízení a monitoring),
ale (1.) kdo to udělá a (2.) instalační firmy by přišli o zisk.
ostrovní FVE
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od Vitek »

rokytna píše:
že na nováčka, který ani neví jak to pořádně nastavit a který datový kabel použít, nemůžeš hned v první odpovědi vybalit, aby si k tomu začal bastlit vlastní monitoring.
jo plně souhlasím, dobrá poznámka. Nicméně i tak to může někoho aspoň nakopnout správným směrem.

bylo by super udělat někde wiki a tam tyhle návody dát (jak zapojit axpert, jak to spočítat a nadimenzovat, jak udělat řízení a monitoring),
ale (1.) kdo to udělá a (2.) instalační firmy by přišli o zisk.
Ahoj problém není to udělat, problém je to že nový uživatel než aby něco hledal radši napíše nový dotaz kam mu všichni přispíváme...
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od MareC3k »

Ahojte, možno moja otázka hodí do vlákna o divnom chovaní PIP5048MK, možno nie... to nech už posúdi admin.
Skúšali ste niekto pripojiť King-a na elektrocentrálu? Ja som to skúšal minulý týždeň ale bez úspechu, dokonca s veľkým sklamaním.
Stav: PIP5048MK, pripojený do siete a na AGM batérie, bez panelov, záťaž 3,5kW. Režim USB.

- Vypadla DS, tak ho automatika prepla na centrálu: https://www.medved-elektrocentraly.cz/a ... -h-avr-ats
Čo sa ale nestalo... king ukazoval napatie siete 231V 51Hz, ale po každej snahe pripojiť sa na elektrocentrálu sa ozvalo len pííp, precvaklo relé a nič, takto sa to opakovalo dookola až kým DS nenabehla.

- Ale čo sa stalo potom... nabehla DS, ale king ju stále nevidel, zhodil 20A istič, tak som ho nahodil, ale pri snahe sa pripojiť na DS už stále iba zhadzuje istič, napatie DS na displeji vidí, ale keď sa chce pripojiť tak okamžite zhodí istič, ako keby bol niekde na vstupe v skrate.

Každopádne ale v taktomto zapojení s elektrocentrálou bola v minulosti namiesto PIP5048MK zapojené 2ks nejakých 2000VA ups, a tie s tým nemali žiadny problém, všetko fungovalo spoľahlivo.

Edit: ešte doplním, že medzi PIP5048MK a elektrocentrálou je kábel 5x2,5mm^2 s dĺžkou asi 70m
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od mobilik »

Ta dĺžka kábla mohla spôsobiť problém.
Inak tie nove meniče niesu nič extra, je na nich kopec reklamácii, staršie axperty boli lepšie.
Nie každú centrálu axpert zoberie.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
salinm1
Příspěvky: 43
Registrován: čtv srp 14, 2014 12:50 pm

Re: Divne chovani PIP 5048 MK

Příspěvek od salinm1 »

Jak jsem slibil davam report o oprave vypada to opravdu, ze se jednalo o kablik, 2 dny bez alarmu o komunikaci vse slapalo jak ma, i kdyz pocasi a pouze 2 panely testuji poradne baterky, ale dnes rano opetovne chyba 61 restartoval jsem cely system a zatim bez alarmu stava se vam tez, ze komunikace vypadava? Dekjji

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek