ovládání klapky RC servem

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

5eším ovládání klapek u kamen. Serva Belimo nemají indikaci polohy, a když mají, tak stojí dvě hromady peněz. Napadlo mě použít modelářské servo a řídít to arduinem (jednoduché). Co nevím, tak jakou klidovou spotřebu může mít servo, který bude mít aspoň 3-5NM, aby dokázalo spolehlivě pohnout s komínovou klapkou, která bude z kusu masivního plechu. Případně tip na nějaký takovýhle servo. Samozřejmě síle pomůže ještě pákovej převod, servo je obvykle 180° a já potřebuju otáčet jenom o necelejch 90°.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od tomasko »

Zdar
pouzi akekolvek servo s kovovymi prevodmi. odporucam malu upravu. potenciometer zo serva demontuj, a daj ho na hriadel klapky. sila serva sa da nasledne zvysit vlozenim vhodneho prevodu (stupne krutiaci moment a klesne rychlost otacania). na rychlosti ti predpokladam nezalezi. polohu klapky ti bude urcovat potenciometer priamo na klapke, servo bude "pocuvat" prikazy z arduina.
co sa tyka spotreby, servo v klude ma takmer nulovu spotrebu. spotreba stupa len v pripade pohybu , motor spotrebuje tu energiu. spotreba sa da spocitat na zaklade rychlosti otacania a krutiaceho momentu (zakladne udaje v popise kazdeho serva).

tomasko
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

Spíš mě jde o to, že když se nebude topit, jestli mě klidová spotřeba serva nesežere. Vzhledem k umístění pod kamnama nebudu se servem laborovat, objednal jsem na ali nějaký "high torque" servo, tak uvidím, jak si poradí s klapkou 120mm. Máš nějaký zkušenosti, co se stane, když servo odpojím od napájení? tj jestli zůstane kde je a bude držet pozici, nebo tzv. "změkne" a půjde s ním pootočit manuálně? Přemýšlím o tom, že by se celej ansámbl probral k životu po sepnutí kontaktu na dvířkách, tj. otevřu dvířka, tím se zapne napájení arduina a přes "přídržnej pin" bude sepnutý relé od napájení, dokud neklesne teplota v kamnech pod nastavenou hodnotu, pak se zavře klapka a odpojí se napájení. 0mA klidová spotřeba, na to jsem úchyl...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od josse »

Většina změkne, otázka je jak moc, to je třeba zkusit. Nemám představu o té klapce. Pokud je vyvážená, jako mám já u plynového kotle tak bych strach neměl... Volil bych nějaké větší servo a případně zkusil a dal závaží tak aby to drželo o obou krajních...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

Jde mi o to, že když zavřu přívod vzduchu na konci topení a odpojím napájení, tak aby se klapka sama neotevřela. Nějaký závaží nebo pružinka není problém, ale klapka tak nějak drží svou polohu, a pokud servo "změkne" tak by byla zachovaná i možnost ruční manipulace v případě poruchy... Chci zkusit i regulaci na základě podtlaku v kamnech, kterej bych chtěl udržovat na nějaké úrovni kombinací otevření klapky vzduchu a komínové klapky, zároveň měřit teplotu v spalin ze topeniště a teplotu spalin do komína - ale to bude asi na delší laborování, při stavbě pece musím nachystat HW, protože na některý místa se pak blbě dostanu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od tomasko »

Zdar
Modelarske servo drzi polohu a s citom sa da pretocit bez napajacieho napatia. Pri pripojenom napati kladie odpor velkosti krutiaceho momentu. Ak vyberies silnejsie servo, nebal by som sa ho pouzit na tebou zamyslavy ucel.
Az v peci dohori, odpojis napajanie a klapka sa samovolne neotoci, zostane v poslednej, tebou nastavenej pozicii.
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od Nautilus »

kodl69 píše:... servo je obvykle 180° a já potřebuju otáčet jenom o necelejch 90°....
Serva 180°nejsou příliš častá. Většina serv má 120°
kodl69 píše:...Máš nějaký zkušenosti, co se stane, když servo odpojím od napájení? tj jestli zůstane kde je a bude držet pozici, nebo tzv. "změkne" a půjde s ním pootočit manuálně? ...
Analogová serva jsou po odpojení napájení poměrně "tuhá". Digitální serva naopak změknou tak, že i velice malou silou se dá výstupním hřídelem točit

Kovový převod není žádná "výhra". Hlavní rozdíl mezi "kovovými" a "plastovými" servy je v ceně. Kup servo, které bude mít několikanásobnou sílu, než potřebuješ a pokud možno bude co nejpomalejší.
Pomalejší = silnější = menší spotřeba = hůř jde otočit s hřídelí při vypnutém napájení.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

takže třeba tohle: https://www.aliexpress.com/item/3301078 ... 6e96999ac6
? 3Nm jsou to stejný co malý Belimo, a to je až moc, navíc něco získám přepákováním na 90° výchylky. Možná budu potřebovat ovládat ty serva 3, to už je asi na servoshield, nevím, jestli bych dokázal u obyč arduina aktivovat tři nezávislý PWM výstupy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od luky »

Mám doma kulový ventil se servem: https://www.aliexpress.com/item/3280789 ... 4c4dIYrzhJ
To je to, co podle mě potřebuješ. Úhel 90°a síla dostatečná na otevření kulového ventilu. I když mají různé typy ovládání, měření polohy nemají. Leda podle koncových spínačů integrovat a tu polohu "hádat". Mám verzi na 24VDC a jestli si dobře pamatuju, mělo to spotřebu pár mA.
Pak mám doma ještě servo ESBE řízené 0-10V. Sice to nemá zpětnou vazbu vyvedenou ven, ale to jaksi není potřeba. Ale to nebylo úplně za pár stovek...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je čínská varianta Belima, to je přesně co nepotřebuju. Zatím není hotovej HW (postavený kamna) ale předpokládám, že na konci hoření, když už tam bude jenom pár žhavejch uhlíků, tak budu ladit polohu serva vzduchu po max 5°... Klapka má průměr 120mm takže naplno tím projde víc vzduchu než do sání u náklaďáku a na konci to odpovídá spotřebě mopedu na volnoběh. A tady zkoušet nějaký odměřování od koncové polohy podle času je fakt blbý.
Tohle by mohlo být na zatápěcí i komínovou klapku, ale udělám to všechno stejný. Pokud 30kg servo má doopravdy 3Nm krouťák, tak je to až moc.
ještě přemejšlím o nějakým nepříliš drahým diferenciálním čidle tlaku, rozsah tak 100-300Pa maximálně, nejlíp s analogovým výstupem, aby to bylo jednoduchý. Nakonec to možná ani celý nezprovozním a budem to řídit ručně, děcka to i baví...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od Vitek »

Kodle muj kotlik obsahuje decimalku a po odhoreni daneho paliva se mi zavre sani studeneho vzduchu automaticky.. Zadna elektronika zadne servo a zadny vykon ktery potrebujes na topeni. Jedna se o IK 13/10.2 zkus se inspirovat u vyrobce...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

To je sice řešení, ale ne pro mě... Dřevo bude v komoře, která je ve spodní polovině osazená šamotovými tvarovkami, který váží cca 50kg. Udělat to celý na páce, a měřit jestli je na tom ještě kilo dřeva nebo už ne by bylo dost náročný jak na provedení, tak na spolehlivost. jenom pro info co je v topeništi: http://ceramic.cz/wp-content/uploads/2016/12/KTS.pdf na straně 4 vlevo dole. 6x TOP7, 6x TOP6 a ještě dvě šamotový desky.
V každým případě možnost ručního ovládání musí být zachována.
Řízení bude spíš hračka, kdybych chtěl, koupím polský Tatarek za 5kKč a neřeším. Ale přijde mi, že polák to nereguluje na nejvyšší účinnost, ale spíš aby to dlouho hořelo. Já bych chtěl udělat i přivírání komína, aby se s menším množstvím dřeva snížila rychlost proudění a tím teplota spalin do komína, ale zas to nepřestřelit, proto chci měřit teplotu na výstupu spalovací komory i do komína. A kvůli tomu, abych to nezabrzdil moc, chci mít i diferenciální tlakový čidlo, aby v kamnech byl podtlak min 5Pa, a nešly nějaký nedobroty do místnosti. (HW to řeší "plynová štěrbina" přímo z komory do komína, mimo tahy).
V extrému čidlo podtlaku může nahradit spínač na dvířkách a při otevření dvířek otevře klapku do komína, aby byl dostatečnej podtlak.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od Vitek »

Prosimte s tou kominovkou mam to podobne jen kdyz chci rychle roztopit kamna otevru kominovou klapku a dale pak zapnu odsavaci spalinovy ventilator. Ktery ovladam momentalne pres vypinac na obestavbe kamen klasicky tango abb a spina. Ten spalinak.... Zda se ze to je fajn varianta nebot od te doby co jsem to instaloval to nekouri pri prikladani....
Kdybys i tak chtel spalinovy ventilator mam tip... Cena kolem 5 tis... Jinak ke klapce nemam nic... Mam jeste termostatem rizenou klapku na vzduch od teploty spalin. Spise teploty vody... Ta se privre kdyz teplota kotle atakuje 80 a cela zavre primarni i sekundarni vzduch pri 95 stupnich. Je to taktez automatika od vyrobce. Toz zdar...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání klapky RC servem

Příspěvek od kodl69 »

Vzhledem k tomu, že současnej krb nekouří při přikládání (200mm komín s šamot vložkou, účinná výška cca 7m) tak tohle jistě kouřit nebude, už proto, že do akumulační pece se nepřikládá častěj než po 12h (když je okolo nuly, tak jenom jednou denně) a v extrému při -30°C po 8 hod, ale to už je 7 hodin všechno shořený, takže nemá co kouřit... Voda v tom za normálních okolností žádná není, teda krom zbytkové vlhkosti dřeva a vzduchu :)
Spalinový ventilátor... to je jako ventilátor přímo ve spalinové cestě, nebo je to injektor, kterej strhává prudem čistýho vzduhu spaliny na ústí komína? - Ani jednu z variant bych nechtěl provozovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek